top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Markéta Pavlíková

Autor(ka):

fakulta:

Markéta

Pavlíková

Přírodovědecká fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Markéta je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Markéta

Přírodovědecká fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Umeå University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Markéta hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Umeå mi poskytlo skvělé zázemí na půl roku. Kampus je velice kompaktní, kolej jsem měla 15 minut pěšky / 5 minut na kole od univerzity. Centrem kampusu je velká knihovna, kde člověk vždy najde místo, kam si sednout. Navíc si může zabookovat některou místnost pro skupinovou práci nebo i pro sebe. Nacházejí se zde i tiché místnosti pro studium. Ocenila jsem i to, že v každé budově byla nějaká kuchyň se spoustou mikrovlnek (klidně i 20) na ohřev oběda. V letních měsících spousta studentů sedává před budovami na lavičkách, i na venkovní prostory je myšleno. Na louce v kampusu je i hřiště, kde Švédi například trénují brännboll.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Studijní systém je ve Švédsku hodně rozdílný. Semestr je rozdělen do 4 period, přičemž v každé periodě by měl člověk mít předmět se 100% study time nebo 2 předměty s 50% study time. Po tuto periodu, která trvá přibližně 4 týdny, se student věnuje jednomu předmětu a po skončení periody z tohoto předmětu skládá písemnou zkoušku (ve Švédsku se snaží ústním zkouškám vyhýbat, kde to jde). Na písemku jdou všichni ve stejný den (čili je jen jeden termín, v srpnu pak jeden opravný termín). Předměty - Structural biology a Genom analysis and bioinformatics, které jsem navštěvovala spolu s dalšími 35 studenty, měly dobrou kvalitu, vyučující dělali přednášky mnohem interaktivnějším způsobem, než je tomu v Česku, a celkově panovala vždy uvolněná atmosféra. Taky je fajn, že se nikdy nepřednášelo více jak 50 minut v kuse, pauzy byly opravdu často. Jediné negativum vidím v době opravování zkoušek - trvá to třeba i měsíc.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Na univerzitě fungují 3 studentské unie, které provozují studentské puby. Pro mě jako erasmáka byl ale Buddy programme dostačující, takže jsem se do žádné unie nepřidala.
Švédština pro cizince je k dispozici v různých úrovních. Též je možno si zapsat něco jako skandinávskou historii. Univerzita pořádá různé ozdravné dny - sportovní den, den duševního zdraví apod.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Na univerzitě, i obecně ve Švédsku si vystačíte s angličtinou. Švédové sami rádi mluví anglicky a mluví dobře a srozumitelně. Švédština se hodí, pokud chcete zapadnout do nějaké místní komunity. Já osobně jsem si zapsala v Umea švédštinu a i díky pasivní znalosti němčiny jsem s místními mluvila švédsky již po 3 měsících. Fakt to není složitý jazyk!
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Umeå mělo skvělou studentskou atmosféru, přeci jen to, že ve stotisícovém městě studuje 40 000 studentů je poznat. Město má přitom příjemnou velikost. Všude se člověk dostane na kole pomocí skvělého systému cyklostezek, Praha by se mohla inspirovat! V okolí města či přímo ve městě se nachází běžkařské tratě a sjezdovka, nový bazén, obrovské sportovní centrum IKSU a hřiště na discgolf. V okolí jezera Nydalasjön se nachází spousta grilovacích spotů, nějaké další jsou u řeky. Za mě Umeå dostává 10/10 jako město stvořené pro studium!

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Jak asi každý ví, tak ve skandinávských zemích je obecně dráž. Za nájem na koleji jsem platila 3600 SEK za měsíc, ale na druhou stranu jsem měla svůj pokoj, svoji koupelnu. Jenom kuchyň a prádelnu jsme sdíleli. Odhaduji, že stipendium mi pokrylo tak 80 % výdajů. Určitě bych nepočítala s tím, že stipendium pokryje všechny výdaje.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Nakupovat jednoznačně v Lidlu nebo ve Willys (ICA i Coop jsou poměrně drahé obchody), moc nechodit na piva do barů. Alkohol se tu dá sehnat jen v Systembolaget a to ještě pěkně draho. Dále se určitě dá dost ušetřit používáním kola místo MHD (kolo si člověk koupí a pak prodá klidně za 700 SEK).
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Já jsem využila kolejí. Fajn levná alternativa. Byt bych si dovedla představit pro aspoň roční výjezd a určitě sdílený. Na koleji jsem měla svůj pokoj a koupelnu, jen kuchyň a prádelnu jsme sdíleli. Internet už je v ceně pronájmu koleje. Já jsem platila 3600 SEK. Na kolej si nemůžu stěžovat. Jasně, občas byl nepořádek v kuchyni, ale to bylo tak nějak v každé koleji. Na jednu kuchyň nás bylo 9 studentů a v pohodě to fungovalo.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Z Umeå se dá za 5 hodin dojet vlakem do Stockholmu nebo naopak na sever do Kiruny např. (to trvá o pár hodin déle). Také se dá letět mimo Stockholmu i do Östersundu a určitě i někam jinam. Autobusem se dá za 6 hodin dostat do Hemavanu, což je horské středisko se sjezdovkami i běžkařskými tratěmi, vhodné i pro turistiku či skialpinismus. Dále bylo pěkně i v Saxnäs (v zimě na běžkách, v létě pěšky). V okolí Umeå pak stojí za návštěvu/výlet přírodní rezervace Grossjön, kopečky nad Tavelsjön a ostrov Holmön. Na jih od Örnsköldsvik se pak nachází NP Skuleskogen, který je krásný v zimě i v létě! Ve Švédsku se dá bezpečně stopovat, jen to občas chvíli trvá.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Na univerzitě, i obecně ve Švédsku si vystačíte s angličtinou. Švédové sami rádi mluví anglicky a mluví dobře a srozumitelně. Švédština se hodí, pokud chcete zapadnout do nějaké místní komunity. Já osobně jsem si zapsala v Umea švédštinu a i díky pasivní znalosti němčiny jsem s místními mluvila švédsky již po 3 měsících. Fakt to není složitý jazyk!

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Já jsem už od gymnázia byla úplně zblázněná do Skandinávie, tak jsem moc dlouho s výběrem univerzity neváhala. Navíc se věnuji orientačnímu běhu, který má ve Švédsku hodně velké jméno. Našla jsem si tam spoustu kamarádů právě díky sportu a celkově mi to ulehčilo život ve Švédsku.
Univerzita poskytovala podle mě vcelku kvalitní vzdělání, rozhodně srovnatelné s UK. Vyzkoušet si úplně jiný systém vzdělávání byla super zkušenost a člověk si tím uvědomí mouchy toho českého systému i toho švédského.
Chceš si užít dlouhou zimu s kratšími dny a příjemné léto s dlouhými dny, kdy slunce stěží zapadá? Pak je Umeå i tvojí volbou!

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Mně osobně nic nechybělo, ale za co jsem byla ráda: 2 páry běžek, tlustá péřovka. V Umeå je půjčovna sportovního/outdoor vybavení (fritidsbaken), která dokonce půjčuje věci zadarmo.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
nic mě nenapadá
Nejvíc mě překvapilo, že...
... sníh v lese ležel až do prvních týdnů v květnu (sami Švédi říkali, že letošní zima byla na sníh extrémně bohatá).
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
.. určitě první den, kdy jsem se dostala se všemi věcmi na kolej a musela ji celou uklidit, protože můj předchůdce to nejspíš při svém odchodu neudělal.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Umeå University

Další zprávy z regionu Švédsko

bottom of page