top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Natálie Garnotová

Autor(ka):

fakulta:

Natálie

Garnotová

Fakulta humanitních stu

rok výjezdu:

2023/2024

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Natálie je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Natálie

Fakulta humanitních stu

2023/2024

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Umeå University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Natálie hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita byla úžasně zorganizovaná, vše bylo přehledné, pokud jsem si s čímkoliv nevěděla rady, na Infocentru mi vždy velmi ochotně pomohli. Co mi přišlo super, univerzita má vytvořenou i svou online mapu kampusu, což mi ze začátku šíleně pomohlo najít vždy správnou budovu a učebnu.
Co se týče vybavení, univerzita má úžasnou, dobře zásobenou knihovnu, kde je i zároveň spoustu prostoru ke studiu včetně kreativní místnosti, tichých zón a studijních buněk. Celkově prostoru ke studování zde bylo opravdu hodně po celém kampusu, což se mi hrozně líbilo. Pokud jsme potřebovali nerušené soukromí např. na práci na skupinovém projektu, mohli jsme si i zarezervovat i menší studijní místnost jen pro nás.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Způsob studia se na této univerzitě liší dost. Nejzásadnější rozdíl vidím v organizaci zkoušek a obsahu a stylu výuky jednotlivých kurzů.
Zkoušky jsou zde běžně rozdělené do celého semestru. Správně byste měli studovat vždy jen 1 předmět současně po dobu 1 měsíce, pokud jeho tempo odpovídá 100%. Na konci měsíce pak děláte z předmětu zkoušky a další měsíc pak zase začínáte další předmět. Dohromady to tedy vychází na 4 předměty za semestr.
Já osobně jsem měla semestr rozdělený na 2 poloviny, protože tempo předmětů nebylo 100% ale jen 50%. V první polovině jsem dělala 2 kurzy a pak zbylé dva v druhé. Zkouškové jsem tedy měla rozdělené na 2 hlavní části, ale i tak toho nikdy nebylo moc najednou. Část atestu je tu totiž vždy rozdělená mezi další studijní aktivity jako jsou interaktivní semináře, skupinové projekty, analýzy a laborky. To je za mě úplně super, mohla jsem se mnohem více do jednotlivých tématů ponořit a také je lépe pochopit v praxi. Výsledný atest pak nezávisí pouze na jednom výsledku. Měla jsem díky tomu i větší motivaci něco dělat ke škole i v průběhu semestru a ne jen ve zkouškovém.

Přístup učitelů zde byl také skvělý, byli strašně milí a snažili se pomáhat, tykali si s námi a snažili se nás vybízet k dalším diskuzím. Zároveň respektovali naše názory a také odlišné úrovně naší angličtiny tak, abychom neměli strach mluvit.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Spolky zde fungují. Za vstup do nich musíte zaplatit menší poplatek, pak získáváte přístup do některých spolkových restaurací a barů, kde máte i nabídku za zvýhodněné ceny. Další podrobnosti o nich úplně nevím, nakonec jsem členem nebyla.
Na univerzitě taky skvěle funguje Buddy program specielně zaměřený na exchange studenty, kdy univerzita pořádá během semestru spoustu společných akcí, sportovních zápasů, společných večeří a sešlostí. Je to super způsob, jak se seznámit s novými lidmi a užít si spoustu srandy.
Předměty přibližující jazyk a kulturu v nabídce mají - sama jsem se jich účastnila. Švédštinu pro začátečníky si dokonce můžete vzít jako bonus ke všem vašim vybraným předmětům. :)
Za mě to určitě stojí, rozhodně alespoň vyzkoušejte.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Většinu času jsem mluvila se všemi anglicky a musím říct, že Švédové z velké většiny mluví opravdu výborně. Švédštinu po mně chtěli jenom na kurzu.
I přesto, že většina učitelů na univerzitě mluvila anglicky skvěle, na nás ale nikdo neměl žádné nesmyslné požadavky co se týče bezchybné gramatiky a výslovnosti. Většina učitelů naší jazykovou schopnost respektovala. Pokud jsme třeba nerozuměli nějakému konkrétnímu odbornému slovu v angličtině, nebáli jsme se zeptat o vysvětlení.

A co se týče ostatních exchange studentů - někdo měl angličtinu lepší, někdo horší. V každém případě není vůbec, čeho se bát. :)
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Umea je menší studentské městečko. Jsem moc ráda, že jsem se rozhodla zrovna pro ni, protože jsem se tam cítila opravdu bezpečně, i když se jednalo o cestu pěšky z centra k našim kolejím ve 2 ráno po akci. Město v zimě nabízí úžasný výhled na polární záři od jezera Nydala, krásné procházky, bruslení na jezeře i v hale, lyžování pár minut autobusem od univerzity za skvělé peníze. Co je super - veškeré potřebné sportovní vybavení si můžete půjčit ve Fritisbanken - a úplně zadarmo! :)
V létě zase nabízí krásné procházky (hodně zeleně najdete jak v centru, tak na okrajích města) volejbal a další sportovní aktivity, a spoustu míst ke grilování. To je taky jedna z úžasných výhod - míst ke grilování a táborákům je všude opravdu hodně.
Super výhoda je taky to, že můžete po celém městě jezdit na kole a můžete tak ušetřit za MHD.
V centru je spousta skvělých kaváren (s jejich výbornýma skořicovýma šnekama!), muzeum současného umění, pro milovníky hudby muzeum kytar, menší kino, a samozřejmě spousta restaurací, barů a klubů. Vyžití je tu tedy spousta, každý si najde něco. Jeden z tipů ve městě je za mě určitě Oleary's - restaurace, herna a bar v jednom. Každou středu tam nabízeli veškeré hry pro studenty zadarmo (shuffleboard, bowling, šipky, kulečník a taky karaoke!). To samé restaurace Orangeriet - každé úterý zdarma hry jako boule, shuffleboard a šipky.

Za jedinou větší nevýhodu považuju asi dopravu - mimo pátek a sobotu jezdí poslední autobusy z centra o půlnoci, takže musíte být případně ready na delší večerní procházku a nebo mít kolo.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium mi pokrylo asi 40% z mých celkových výdajů. Zaplatila jsem z něj celé ubytování, letenky (tam i zpět) a trochu potravin. Zbytek už jsem si pak platila všechno ze svého - rozhodně buďte připravení, že pokud si chcete pobyt užít na maximum i s cestováním, společenskými akcemi a nějakými restauracemi a kavárnami, budete potřebovat dorazit s velkými úsporami. Na druhou stranu, určitě byste to zvládli i s mnohem lepším výsledkem než já. Šetřila jsem na nákupech za potraviny atd ale jinak jsem se zpátky moc nedržela.
Počítejte s tím, že je to ve Švédsku o hodně dražší, než u nás.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Rozhodně nakupovat v akcích v Ice nebo v Lidlu - s jejich aplikací se tam kolikrát daly potraviny koupit za téměř stejné ceny, jako v Praze. Využívat studentské slevy - i např. na MHD, v restauracích mají běžně polední meníčka za super ceny a studentská piva/cidery.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Ubytovaná jsem byla na koleji přes univerzitu a paráda. Bydleli jsme vždy na jednom koridoru s dalšími 5-7 lidmi, kde jsme měli společnou kuchyň a malou jídelnu/společenskou místnost. Pokoje jsme měli každý zvlášť - a to dokonce i s vlastní koupelnou! :) V rámci ubytka jsme měli i internet (byl třeba kabel).
Určitě doporučuju.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Procestovala jsem hlavně Švédsko a také část Norska - Lofoty. Ze Švédska jsem navštívila Gothenborg, Uppsalu, Stockholm a Kirunu - všechno určitě doporučuju. Kiruna je nejlepší pro autentický severský zážitek (uvidíte soby a možná i losy v divočině), přenocovali jsme tam v kempu uprostřed divočiny, zajezdili si na sněžném skútru, vykoupali se v zamrzlém jezeře a viděli úžasnou polární záři. Stockholm zase nabízí spoustu úžasných muzeí (Vasa!), památek, parků a kaváren. Gothenborg jsme navštívili v květnu a byla to nádhera - všechny parky a zahrady byly vykvetlé. Všichni hrozně milí. Zažili jsme zde i jejich festival Valborgs - něco jako čarodějnice u nás. Určitě stojí za to.
No a Lofoty - naprostá fantazie. :)
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Většinu času jsem mluvila se všemi anglicky a musím říct, že Švédové z velké většiny mluví opravdu výborně. Švédštinu po mně chtěli jenom na kurzu.
I přesto, že většina učitelů na univerzitě mluvila anglicky skvěle, na nás ale nikdo neměl žádné nesmyslné požadavky co se týče bezchybné gramatiky a výslovnosti. Většina učitelů naší jazykovou schopnost respektovala. Pokud jsme třeba nerozuměli nějakému konkrétnímu odbornému slovu v angličtině, nebáli jsme se zeptat o vysvětlení.

A co se týče ostatních exchange studentů - někdo měl angličtinu lepší, někdo horší. V každém případě není vůbec, čeho se bát. :)

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Pokd si chcete vyzkoušet něco úplně nového, vystoupit ze své komfortní zóny a posunout své hranice, tak je to super volba! Rozhodně musím říct že mi pobyt dal hrozně moc i v osobní rovině a otevřel mi více oči - jde vidět, že to jde i jinak. Také jsem v Umee zažila snad poprvé opravdovou zimu, která byla nádherná. O polární záři ani nemluvím (a o faktu, že stačilo popojít jen kousek od univerzity, abyste jí viděli!). Celkově je Umea ke studentům strašně přátelská a studentských aktivit, sportů a dalších zážitků je tu fakt spousta. Kdybych si měla znovu vybírat, kam pojedu, vybrala bych stejně a vůbec bych neváhala! :)

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Kvalitní teplé oblečení a dobrý foťák
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
se dá v Umee půjčit veškeré sportovní vybavení úplně zadarmo a že v každé restauraci, kavárně a klubu mají vždy výčep na vodu zdarma.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Zvyknout si na nový systém, zvládnout extrémní zimu a dlouhou tmu

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Umeå University

Další zprávy z regionu

bottom of page