top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Teo Hruby

Autor(ka):

fakulta:

Teo

Hruby

Fakulta humanitních stu

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Teo je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

_teo.h

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Teo

Fakulta humanitních stu

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Umeå University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Teo hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Co se mi na Umei fakt líbilo (obzvlášť v porovnání s některými tristními prostory Karlovky), byl obrovský, studentsky velmi přívětivý kampus, který evidentně byl postaven a navrhnut přesně pro účely, kterým slouží. Ať už je to plno místností s desítkami mikrovlnek na ohřátí oběda, dobrá dostupnost zásuvek v učebnách, levná a dobrá káva na každém rohu nebo mnoho chillovacích prostorů (venku i vevnitř). Pobyt ve škole pak byl uplně jiný, než například pobyt ve starých, nezrekonstruovaných Jinonicích.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Myslím si, že tady se má odpověď bude lišit od odpovědí jiných, vzhledem k tomu, že studuji genderová studia. Ta jsou více či méně kritická až anti-systémová, a tudíž kladou důraz na osobní projev studujících, ať už ústní nebo písemný, a způsob jejich výuky je podle mě napříč zeměmi podobný, a zároveň odlišný od dalších programů v té které zemi.

Výuka samotná byla srovnatelná a srovnatelně náročná (hodně četby či další přípravy na hodiny, hodiny fungují jako společná diskuze spíše než formou frontálních přednášek).

Co ale bylo jiné, byly závěrečné 'zkoušky'. Jak už naznačuju výše, i u nás většinou probíhají formou esejí, a to tak, že je buď zadané široké téma, které si každý a každá konkretizuje, nebo ani to není, a téma práce je čistě na nás (samozřejmě musí být zvoleno tak, aby sedělo k probraným materiálům). V Umei ale tyto naše závěrečné práce vypadaly tak, že bylo zadané velmi konkrétní téma, od kterého nebylo možné se odchýlit. Dalším rozdílem byl čas, který na zpracování seminárky byl. Zatímco v Česku zakončujete všechny předměty v několikatýdenním zkouškovém dohromady, ve Švédsku vždy studujete jeden, maximálně dva předměty, na jejichž zakončení pak máte týden až dva. Takže to bylo hodně intenzivní práce, ale s přesným zadáním a v krátkém časovém intervalu, zatímco v Česku je ten časový rámec většinou delší, ale zase brouzdáte literaturou a teprve hledáte to vaše konkrétní téma, o kterém budete psát.

Dalším rozdílem je organizace semestru a předmětů. Zatímco v Česku máme typicky víc (aspoň třeba 5 či 6, někde ale taky třeba 10) předmětů za semestr a všechny je pak zakončujeme dohromady v jednom zkouškovém, ve Švédsku jsou předměty buď za 7,5, 15, 22,5 nebo 30 kreditů. Zároveň se akademický rok sice dělí na semestry, které jsou ale samy o sobě nic neříkající, protože každý semestr je dále rozdělen na dvě poloviny. V jednom semestru vás tak čekají dvě období výuky a dvě zkouškové. Vzhledem k náročnosti předmětů a jejich vysokému kreditovému ohodnocení studujete v jedné té čtvrtině typicky buď jeden (za 15) nebo dva (za 7,5) předměty, které pak v polovině semestru ukončíte esejí či jinou podobnou prací a v další čtvrtině roku vás čeká to samé, ale s jinými předměty.

Co se týče přístupu školy a vyučujících, opět si myslím, že by jiní odpověděli, že je zde vztah vyučující - studující mnohem více rovnější než u nás a že jsou vyučující neformálnější a přístupnější. Pro mě to ale, znovu vzhledem k tomu, co studuji, nebyl až takový rozdíl, protože obdobně se vyučující chovají i v mém domovském programu.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Studentský život je tu rozhodně velký a rozmanitý. Pokud si dobře pamatuju, tak ještě před začátkem výuky proběhl velký studentský veletrh, kde se prezentovaly právě jak různé studentské organizace, spolky a sdružení, tak obdobné uskupení, které ale nutně studentské nebyly. Dohromady jich tam bylo podle mě určitě víc jak 40, což je na spíše menší město, jakým Umeå je, opravdu dost.

Dále měla škola super buddy program, který pro mě osobně byl sice často overwhelming, protože na některé společné akce chodily desítky a desítky lidí, ale na druhou stranu byla možnost se při společných aktivitách seznámit i v menších skupinkách. Takže určitě doporučuju se do něj přihlásit. Akce povinné samozřejmě nejsou, ale aspoň budete mít přehled, kdo s vámi ve městě a ve škole v danou chvíli je.

Určitě také doporučuju kurzy švédštiny, které univerzita nabízí, a které si můžete volně zapsat nad rámec vašich nutných studijních povinností.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Univerzita nevyžaduje žádný důkaz o jazykové znalosti, nicméně (a tak je to myslím i někde na stránkách) mít úroveň angličtiny aspoň B2, aby vám výuka k něčemu byla a mohlx jste se aktivně zapojovat. Úroveň angličtiny je ve Švédsku všeobecně velmi vysoká, dobře mluví fakt každý.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Umeå je spíš menší město, rozlohou i obyvatelstvem zhruba srovnatelná se Zlínem, ze kterého pocházím, takže jsem měl často tendenci je srovnávat. Oproti Zlínu mi přišlo, že se tu toho dělo docela dost. Například při místní Pride prošel městem podle mě určitě 200 členný průvod. Vzhledem k tomu, že místní univerzita je fakt velká a ještě k tomu každý semestr hostuje několik set zahraničních studujících, přes akademický rok se tu pořád něco děje. Není to sice ani zdaleka velká metropole, takže pokud máte zájem o tento typ zážitku, tak sem určitě nejezděte, nicméně si myslím, že si tu každý a každá najde svoje.

Moje oblíbené místo bylo Bokkafé Angbett, což je levičácké místo s knihami a kávou, jehož kolektiv dělá super akce (např. alternativní Pride).

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium mi pokrylo cca třetinu nákladů. Často od různých lidí slýchávám, že jim vystačilo pouze na ubytování a vše ostatní si museli platit sami. Tohle naštěstí nebyl můj případ, po zaplacení ubytování mi ještě i něco málo zbylo. Nepamatuju si přesně kolik, ale myslím, že aspoň třeba na jídlo na tři dny to bylo. Švédsko je obecně v porovnání s Českem drahá země, ceny jsou tu zhruba 2,5krát vyšší. Celý Erasmus mi zhruba ze třetiny pokrylo stipendium, ze třetiny mé našetřené úspory a ze třetiny rodiče. Šetřil jsem opravdu hodně. Za celou dobu jsem byl jen jednou na jídle v klasické restauraci, párkrát jsem si něco koupil v univerzitních bistrech, ale většinou jsem si veškeré jídlo připravoval sám.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Na čem se dá ušetřit je doprava. Vzhledem k tomu, že Umeå je jedno z míst, kde se hodně dopravuje na kole (a kde jsou k dostání levné kola z druhé ruky, určitě si ho hned po příjezdu kupte), po většinu semestru jsem nepotřeboval žádnou veřejnou dopravu. Jinak je to ale rozhodně Erasmus pro privilegované studující z bohatších rodin, jako jsem já. Nedokážu si představit, že by si sem mohli dovolit jet lidé, kteří peníze od rodičů nedostávají.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Od začátku jsem chtěl jít na kolej, ne do soukromého pronájmu. Jako Erasmus student jsem měl to štěstí, že mi bylo ubytování zaručeno, narozdíl od jiných zahraničních studujících, kteří s tím měli velké problémy (plno z nich spalo první týdny po kempech či známých). Univerzita má koleje různě po městě, které ale vesměs vypadají dost podobně, ani cenově se zase tolik neliší. V Česku jsem na koleji sice nikdy nebydlel, ale i tak vím, jak tu vypadají. Ty Švédské jsou oproti nim luxus, takže si myslím, že není čeho se bát. Default je, že každx má svůj pokoj s koupelnou, včetně základního nábytku (postel s peřinama, stůl a židle, skříň, křeslo). Kuchyň je společná pro 9 lidí, ale je to velký prostor se třemi lednicemi a plno skříňkami. Zrovna u nás se mi nikdy nestalo, že bychom se v ní potkali ve více než ve třech lidech, takže jsem nikdy nemusel třeba čekat, než se v ní místo uvolní a budu si moct nachystat jídlo.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Z Umei jsem příliš necestoval, a to především kvůli financím. Mnoho dalších mezinárodních studujících nebo mého kamarádstva vyrazilo na různá, spíše vzdálenější místa (především ve Švédsku, ale také v Norsku), avšak pro mě by to znamenalo žádat nemalé peníze od rodičů. Přestože by mi je dali, tak se mi ve 24 už nechtělo financovat veškeré své volnočasové aktivity z jejich peněz. Na kratší vzdálenosti se z Umei ani příliš cestovat nedá, protože kolem kromě lesů a dalších, ještě menších měst a vesnic, moc nic není. Takže výlety do přírody jsem samozřejmě dělal, ale tomu bych asi neříkal cestování. Jinak asi doporučuju si ve více lidech půjčit auto a někam vyrazit, to už se i finančně dá zvládnout.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Univerzita nevyžaduje žádný důkaz o jazykové znalosti, nicméně (a tak je to myslím i někde na stránkách) mít úroveň angličtiny aspoň B2, aby vám výuka k něčemu byla a mohlx jste se aktivně zapojovat. Úroveň angličtiny je ve Švédsku všeobecně velmi vysoká, dobře mluví fakt každý.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Tato otázka má pro mě dvě úrovně:
1. Na Erasmus jsem chtěl někam, kde se mluví dobře anglicky. Zároveň mě lákala Skandinávie, a to pro svou vyšší životní úroveň, přírodu, a dopravu ve městě na kole. Z pro mě dostupných míst (co se týče nabídky předmětů), pak ze všech těchto kritérií vypadla Umeå. Zpětně svého rozhodnutí vůbec nelituji, všechny tyto věci, na které jsem se těšil, jsem i dostal.
2. Asi spíš náhodou se mi podařilo narazit na místo, které má docela značnou, a také opravdu příjemnou a otevřenou queer komunitu. Především z tohoto důvodu mi bylo v Umei fakt dobře. Takže pokud jsi queer/trans, tak doporučuju. :)

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Fakt teplé oblečení.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
-
Nejvíc mě překvapilo, že...
Nejvíc mě asi překvapilo, kolik mentální energie mi ze začátku ubraly ty nejběžnější věci, jako například nákup jídla. Vzhledem k tomu, že jsem vegan, tak si na nových místech často musím číst složení daného produktu. Jasně, u mnoha věcí na první pohled poznáte, jestli jsou veganské, ale u mnoha dalších taky ne. Takže co by v Česku byl krátký, rychlý nákup, pro mě ze začátku byly desítky minut překládání a hledání těch správných věcí.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Počáteční samota. Všeobecně jsem spíš introvertnější a i v Česku mi dělá docela problém navazovat nová spojení a přátelství a vztahy. První asi měsíc byl v tomto fakt těžký a špatný, často jsem se cítil osaměle, často jsem měl pocit, že všichni ostatní si okamžitě byli bez problému schopní najít nové kamarádstvo, zatímco mně to dělá potíže (reálně to tak dost pravděpodobně nebylo, ale tehdy mi to tak přišlo). Ke konci pobytu, kdy jsem našel ty své lidi, mi zase paradoxně přišlo, že mi to tu jde sociálně líp, než doma, ale začátek byl v tomto fakt náročný..

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Umeå University

Další zprávy z regionu Švédsko

bottom of page