top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

David Vácha

Autor(ka):

fakulta:

David

Vácha

Fakulta humanitních studií

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

David je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

David

Fakulta humanitních studií

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Umeå University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak David hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 3 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Umea University je dle mého názoru výborná univerzita. Ve všem mi vždy vyšli vstříc a celkově vysokoškolské vzdělání ve Švédsku má trochu jinou povahu než tady u nás. Ale o tom se asi rozepíšu ve větším detailu níže.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Studium bylo naprosto odlišné. Kurzy nejsou paralelně jako tady v Česku, ale měl jsem 4 kurzy, které šly po sobě (první dva měsíce dva zároveň na half-speed a poté každý měsíc jeden předmět. To mi opravdu vyhovovalo, protože jsem se tak mohl soustředit pouze na jedno dané téma a mohl jsem se ponořit do hloubky. Zároveň oproti našem univerzitám není skoro žádný tlak na známky (existuje jen udělal, neudělal a udělal s vyznamenáním), což vytváří prostředí, ve kterém se není potřeba stresovat. Zároveň se značně liší i styl výuky. Ze všech 4 předmětů jsem jen v jednom psal test, kterým byly zjišťovány mé vědomosti (ještě navíc jsme dopředu věděli všechny otázky a mohli jsme se tak reálně velmi dobře připravit na to, co nás čeká a bylo vidět, že nejde o to nás nachytat, ale spíše o to, abychom se opravdu připravili a něco si z toho testu odnesli). Ve většině případech však atestace předmětu spočívala v různých esejích či průběžné skupinové práci. Právě na skupinovou práci je kladen důraz o dost více, než na FHS. Učitelé jsou velmi vstřícní a je na nich vidět, že nás berou opravdu jako své kolegy (ne, že to jen říkají, jako občas učitelé na místních školách), tykají si s námi, ale přesto mají velký respekt.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Na Umea University je krásný kampus a studentský život tam je velmi pestrý. Funguje tam i několik studentských spolků, ale upřímně jsem měl tolik kamarádů z Erasmus komunity, že jsem nepociťoval potřebu je vyhledávat. Ale určitě v případě zájmu jsou dostupné.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Ve Švédsku obecně platí, že všechny věkové skupiny hovoří velmi dobře anglicky. To znamená, že se všemi učiteli jsem bez problému komunikoval v angličtině, ve městě se se všemi dá domluvit také anglicky a s vrstevníky samozřejmě také. Samozřejmě věřím, že kdybych uměl Švédsky, bude infiltrace mezi švédské studenty lehčí, ale s angličtinou jsem nepociťoval žádný problém.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Město je velmi studentské, nevím přesně počet, ale myslím si, že značnou část obyvatel města tvoří studenti. Umea je relativně malá, poklidná, ale zároveň poskytuje naprosto vše, co jsem během půl roku potřeboval. Zároveň je tam spoustu přírody, lyžařská sjezdovka tak 15 min autobusem, parky, lesy, jezero... A upřímně musím říct, že když jsem se vrátil zpět do Prahy, tak jsem si uvědomil, jak je ve Švédsku krásně čistý vzduch :)

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Obecně Švédsko je dost drahé, to asi neslyšíte poprvé. Stipendium pokryje náklady na bydlení plus část stravování. Každopádně pokud chcete cestovat, mít permanentku do sportovního střediska, kam všichni chodí nebo si zajít občas s kamarády do restaurace, doporučuji určitě počítat s tím, že utratíte část svých úspor. Zároveň najít práci, pokud nemluvíte rodným jazykem, není úplně jednoduché.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
No, v tomhle rada asi moc není. Lidl je levnější než ICA. Určitě si nepučujte nic za peníze, běžte do Fritidsbanken, kde si všechno půjčíte na dva týdny zadarmo (boty, lyže, krosny, spacáky, snowboard, běžky, míče, rakety, boby atd.). Losos se skoro jediná surovina, která je levnější než v Česku. Pivo si kupujte v obchodě a neutrácejte za něj tolik v restauracích. Ale prostě počítejte s tím, že je všechno drahé.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Najít spolubydlení není skoro možné, jediná možnost je tedy student housing. Bydlení obecně super, měl jsem valstní pokoj s koupelnou a záchodem a měli jsme kuchyň a obývák společně pro cca 8 lidí.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Ve městě všichni používají kola. A pak v té největší zimě, když se jde třeba do kina nebo do baru, tak bus. Ale doprava po městě je obecně super a mimo město taky. Jen je to šíleně drahé. Několikrát jsme si půjčovali auto, protože je to výhodnější a příjemnější.

Každopádně míst v okolí, která stojí za to vidět, je milion a určitě se tam nudit nebudete. Dost kamarádů podnikalo výlety i mimo Švédsko (Helsinky, Oslo, Talin atd), ale já jsem obecně spíš na přírodu, a tak jsem si spíš užíval různé národní parky atd.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Ve Švédsku obecně platí, že všechny věkové skupiny hovoří velmi dobře anglicky. To znamená, že se všemi učiteli jsem bez problému komunikoval v angličtině, ve městě se se všemi dá domluvit také anglicky a s vrstevníky samozřejmě také. Samozřejmě věřím, že kdybych uměl Švédsky, bude infiltrace mezi švédské studenty lehčí, ale s angličtinou jsem nepociťoval žádný problém.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Švédsko a konkrétně Umea vážně stojí za to! Super studentské město, kde jsem během prvního dne našel spoustou kamarádů, se kterými zůstanu v kontaktu po celý život (alespoň s některými teda haha). Ve Švédsku mají i během covidu super postoj směrem k pandemii, což znamená, že jsem asi 4 a půl měsíce nesáhl na respirátor. Všichni pořád sportují v jednom obrovském středisku, což vede k tomu, že i vy budete sportovat mnohem víc, než normálně a pohltí vás to (já chodil tak 5x - 6x týdně něco hrát). Sauna na každém rohu. Polární záře z okna. Sobi a losi u cesty na silnici. Na běžkách do školy. A především poznáte spoustu skvělých lidí, se kterými si vytvoříte super vztah a zažijete kopec srandy.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
boty na boulder - asi jediná věc, která se bohužel nedá půjčit zadarmo :(((
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Umeå University

Další zprávy z regionu Švédsko

ERASMUS STÁŽE

ERASMUS POBYTY

MEZIUNIVERZITNÍ/
MEZIFAKULTNÍ DOHODY

LETNÍ ŠKOLY

PROGRAM
FREE-MOVER

image_preview.png

Dotaz, připomínka? Napiš nám!


Děkujeme za zprávu, brzo se Ti ozveme :)

Projekt vzniká pod záštitou 

Odboru zahraničních vztahů Univerzity Karlovy

info@charlesabroad.cz

tel./WhatsApp: +420 774 281 095

Napsat nám můžete i na sociálních sítích 

logotyp fakulty rgb1 (3)_edited.png

Charles Abroad 2020

bottom of page