top of page
Autor(ka):
Barbora Jirkovská
Autor(ka):
fakulta:
Barbora
Jirkovská
Fakulta humanitních stu
rok výjezdu:
2022/2023
email:
Máš otázku? Kontaktuj mě!
Barbora je k dispozici na sítích:
barbora.jirkovska
Autor(ka):
fakulta:
rok výjezdu:
Barbora
Fakulta humanitních stu
2022/2023
Umeå University
praktická stáž
studijní pobyt
Jak Barbora hodnotí svůj pobyt?
univerzita
město
ubytování
finanční náročnost
o univerzitě
Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Umeå University je velmi moderní a příjemná. Nachází se v malém městě na severu Švédska asi 400 km od severního polárního kruhu. Umeå je je opravdu malé město, které žije především ze studentů a univerzita a její kampus jsou tak hlavními dominantami města.
Na kampus mám opravdu moc hezké vzpomínky, jelikož byl příjemný jak v zimě, tak v létě. Uvnitř budovy je všude dost prostoru pro sezení a studium, ať už v tichých nebo hlučnějších zónách. Univerzita má hezkou knihovnu, kde se také dá v různých částech učit. A také se ve všech fakultách nachází kavárny a bufety, kde je moc fajn trávit čas.
Co se týká menzy a občerstvení, je zde dost příležitostí (na kampusu se nachází i asijská restaurace, oficiální menza apod.), ale cenově je to trochu dražší (10 euro za jídlo cca, což není na obědvání každý den). V létě je pak kampus překrásný a je zde možnost sedět všude možně venku, ať už na lavičkách, u malých stolků, na trávníku nebo třeba u jezera.
Co jsem moc ocenila, když jsme přijela v půlce ledna je, že kampus je připravený a vybavený pro dlouhou zimu - budovy jsou například propojené zasklenými mosty, taktéž jsou pořád vytápěné (na můj vkus někdy až přetopené) a mnoho dalších skvělých vychytávek.
Je pravdou, že budova humanitní fakulty byla docela bludiště (a nejen ta), ale člověk se časem naučí hledat (v tomto ohledu velmi doporučuju aplikaci MazeMap, která usnadňuje orientaci uvnitř budovy). Zároveň všechny čtvrti s ubytováním jsou v docházkové vzdálenosti ke kampusu (některé i jen 15 minut, jiné pak 45 minut) a není potřeba pokaždé jezdit autobusem (o drahé mhd v Umeå viz níže).
Rozhodně musím konstatovat, že kampus mé zahraniční univerzity byl krásný a užívala jsem si, že jsou všechny fakulty společně na jednom místě, oproti tomu, jak to máme na Karlově Univerzitě. Bylo příjemné tak trávit čas, ať už učením nebo jen povídáním. Na druhou stranu je třeba se připravit na to, že je to opravdu moderní instituce a tudíž z budov nedýchá takové to kouzlo, co mají některé fakulty UK.
Na všechny potřebné informace ohledně pobytu zahraničních studentů se dá dostat z této stránky: https://www.umu.se/en/education/student-services--support/student-guide/.
Jinak pak web univerzity je velmi přehledný a časem se tam prokliknete na všechno (https://www.umu.se).
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Studium na Umeå University je v mnohém podobném tomu, na které jsem zvyklá na své domovské fakultě (FHS UK), ale určitě zásadně odlišné od některých jiných fakult UK. Přece jenom bych však řekla, že obecně je zde systém o něco volnější a přátelštější.
Švédský systém se zásadně liší od toho našeho tím, že (teoreticky) byste měli mít jeden předmět, maximálně pak dva najednou. Po jejich ukončení (v průběhu semestru) uděláte zkoušku/esej/test a pokračujete novým předmětem (více o jejich způsobu zde: https://www.umu.se/en/education/study-system/).
Tento systém je úžasný v tom, že je výrazně méně stresující. Na druhou stranu na člověka klade dost nároky co se týká sebe disciplíny. Kurzy jsou hodně založené na četbě, minimálně co se týká humanitních věd. Pokud vím tak v technických a přírodních oborech je to dost jiné. Ale humanitní studia nemají ani tolik přednášek, jako spíše četby a vlastní práce.
Většina kurzů je zakončená esejemi nebo písemnou zkouškou, která není nikterak náročná. V průběhu semestru je nutné číst - někdy "jen" pro závěrečnou zkoušku, někdy kvůli semináři, na kterých se četba diskutuje. Některé kurzy také vyžadovali v průběhu semestru kratší práci, popřípadě prezentaci ve skupince. Všechno je však zvládnutelné a nemám pocit, že náročné.
Vyučující jsou hodně přátelští a na tituly se zde nehraje. K nám jako Erasmus studentům byli extrémně vstřícní a každý nový vyučující se zajímal, odkud jsme, co studujeme a proč jsme vůbec na severu Švédska (což je dost relevantní otázka, že?).
Na co bych však doporučila dávat si pozor je fakt, že semestr zde začíná dříve (a je delší než náš), tudíž je na to třeba myslet při plánování zkouškového na domovské fakultě.
Za sebe bych řekla, že švédský systém byl velmi pohodový a když člověk dobře plánoval, dokázal si stihnout užít Erasmus.
Jak vypadá studentský život na univerzitě?
Co se týká studentských spolků a socializace, je zde mnoho možností.
Univerzita pořádá pro studenty buddy program, do kterého je možné se přihlásit. Vřele to doporučuji, ať už pak budete po celý semestr se akcí účastnit nebo to zabalíte po prvních týdnech. Budete rozdělení do skupinek po cca 10 až 15 lidech a v průběhu semestru každá skupinka pod vedením straších studentů z Umeå University podniká různé akce. Taktéž v rámci celého buddy programu se pořádají různé akce pro všechny zahraniční studenty.
Stránku o buddy programu naleznete zde: https://www.umu.se/en/education/student-services--support/buddy-programme/.
Krom toho je zde i orientační týden, který by měl pro podzimní semestr (v srpnu/září) být skutečně týdnem, pro jarní (v lednu) je to sfouknuto online přednáškami a krátkými setkáními po příjezdu.
(https://www.umu.se/en/education/student-services--support/orientation-course/ )
Tzv. students unions zde fungují (a mají i krásně drahý merch), ale za sebe bych doporučila si koupit členství tak akorát pokud jste v Umeå na celý akademický rok, jinak se to podle mého moc nevyplatí.
Hodně studentů se pak přihlašuje do IKSU, což je gym, bazén, horolezecká stěna a všechno možné. Opět bych řekla, že ceny jsou poměrně vysoké, ale většina studentů si členství platila.
(https://www.google.com/search?client=safari&rls=en&q=isku+umea&ie=UTF-8&oe=UTF-8)
Co se týká PŘEDMĚTŮ já jsem měla navolené kurzy v balíčku "From Vikings to Welfare", což byla sada čtyř kurzů prakticky pokrývajících historii a obecný přehled o Švédsku a Skandinávii. (https://www.umu.se/en/education/exchange-students/from-vikings-to-welfare-an-introduction-to-the-archeology-and-history-of-sweden-and-the-nordic-countries/)
Tyto kurzy jsou primárně zamýšlené pro výměnné studenty (ačkoliv se zde nachází mnoho Švédů) a osobně jsem byla velmi spokojená, ačkoliv mě zprvu zklamalo, že jsme si nemohla vybrat jinou specializaci.
Je taktéž možné si navolit švédštinu pro začátečníky za 15 kreditů, které je možné dát si také nad rámce maximálních 30 kreditů. Předmět je pak zakončený zkouškou z testu a ústní zkouškou.
(https://www.umu.se/en/education/exchange-students/swedish-for-international-students-beginners-course-i/?term=VT24)
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou?
Výuka je v angličtině a univerzita nevyžaduje žádné jazykové certifikáty, já jsem v době odjezdu měla FCE (B2 first) certifikát a bohatě jsem si s tím vystačila.
Před odjezdem bylo nutné vyplnit jazykový test v rámci Erasmus programu, to, tuším, už přestalo být povinné.
Přednášek nebylo zas tolik a s angličtinou zde není problém, jediný problém pak může nastat u četby, které je hodně a je třeba se jí prokousat. Některá četba pak byla, co se jazyka a odbornosti týká, náročnější, ale obecně nic, co by se nedalo zvládnout. Jsem si jistá, že jsou univerzity, kde jsou jazykové nároky vyšší.
Obecně na univerzitě jsou všichni zvyklí komunikovat v angličtině a v univerzitním prostředím jsem se nesetkala s problémy.
Je taktéž možné navolit si zmíněný semestrální kurz švédštiny, který bych doporučila, já jsem ke konci litovala, že jsem si jej nenavolila.
o městě
Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Do Umeå jsem se bez nadsázky zamilovala. Je to malé studentské město uprostřed ničeho v krásné přírodě. Ani po pěti měsících jsem necítila potřebu odjet a ruch velkých měst mi popravdě vůbec nechyběl.
Je pravdou, že když do Umeå přijedete v půlce ledna, je to občas lehce depresivní. Největší tma a zima už sice pominuly, v tomto ohledu je kritický přelom listopadu a celý prosinec. Ale to zase neznamená, že by vás pořádné severské počasí nečekalo. Během ledna a února bylo běžně -15 stupňů a světlo bylo přes den jen pár hodin. Co mě překvapilo bylo, jak často bylo slunce (v tu chvíli je tedy bohužel ještě větší zima, ale slunce a sníh jsou kouzelné, takže se to dá docela dobře ignorovat). Zima pak trvá až do dubna, se začátkem května bylo kolem +15 stupňů a "jaro". S přicházejícím létem začíná být více světla a v průběhu května už je jakási tma jen zhruba tři čtyři hodiny v noci. Osobně jsem hůře snášela nepřestávající světlo a se zimní tmou jsem se vypořádávala lépe. Doporučuji mít s sebou určitě masku na oči, protože žaluzie v ubytování jsou v tomto ohledu velmi k ničemu.
Pokud si chcete něco zjistit o Umeå dopředu, musíte hodně googlit, našla jsem spíše obecné informace. Za sebe doporučuji knížku The Umeå handbook, která je ovšem poměrně drahá, když jsem se ji snažila sehnat online. (Sehnat se dá zde: https://www.amazon.com/Umeå-Handbook-Complete-pronunciation-MOOSE-sick/dp/9152700895.) Kniha se dá pořídit i v samotném Umeå. Když ji neseženete v knihkupectví (Akademibokhandeln v centru města), kde je z nějakého důvodu permanentně vyprodaná (a ani desetkrát se zeptat nepomůže, aby ji doplnili), dá se zajít do malém obchůdku s regionálními produkty (Gårdshem taktéž v centru, v obchodním domě Utopia), kde ji jeden čas měli.
Je potřeba zdůraznit, že Umeå není tolik o konkrétních místech, ale spíš o celkovém pocitu. Není to historické město a chodit po památkách tu moc nebudete. Za sebe však mohu doporučit vydat se prakticky kamkoliv po městě, vždycky to bude hezké (a se sněhem i dost dobrodružné!).
V centru je to maličké a všechno zkouknete během jednoho dne. Nachází se zde jediný historický kostel, jinak pak je v Umeå mnoho moderních kostelů (u kterých byste ani nepoznali, že to jsou kostely). V centru je tradičním cílem Espresso House kavárna, kde je příjemné posedět i se učit. Z dalších kaváren doporučuji Book Café a pro speciální příležitosti i luxusní kavárnu Nya Konditoriet. Centrum má prakticky jednu hlavní třídu, kde najdete všechny možné obchody, kavárny a restaurace, stačí se tam pořádně projít a najdete všechno.
V centru se také nachází muzea - Kvinnohistorisk museum a Bildmuseet. Do obou je vstup zdarma a stojí za to se tam podívat. První je muzeum ženské historie a pokud netrefíte zajímavou výstavu (jako se to stalo mně), pořád se můžete posadit do úžasných závěsných křesílek v té nejvíc růžové místnosti, co kdy v životě uvidíte. Druhé muzeum je spojené s budou fakulty architektury, která se jako jediná nachází mimo hlavní kampus. Je to pět pater různých výstav a pokud vá nezaujme to, minimálně stojí za to vyjet výtahem až nahoru, odsud je krásný výhled na město a řeku. Z muzeí pak ještě doporučuju Västerbotten museum a Guitars - the Museum. První je muzeum regionu, kde se Umeå nachází. Jsou zde jak výstavy umění, tak něco málo o historii regionu a města samotného, což, pokud nemáte žádné předchozí znalosti o Skandinávii a městě vůbec, je moc přínosné (doporučuji zajít tam dříve než na úplném konci pobytu jako jsem to udělala já). Druhé je kytarové muzeum, které je ovšem jako jediné z muzeí v Umeå zpoplatněné a osobně jsem se tam nikdy nedostala.
Samozřejmě nesmíte zapomenout na návštěvu IKEA, protože když už jste ve Švédsku :). Ta se nachází mimo centrum, ale od kampusu se tam dá dojít asi hodinovou procházkou a v pohodě se to dá zvládnout i v tu zimu, když přijedete (jen teda vřele doporučuji se pořádně obléct). Popřípadě k IKEA jezdí i autobus, ale když už jdete utrácet (protože tam utrácet budete, věřte mi), je fajn si to obhájit alespoň tou procházkou.
To, co mě osobně na Umeå uchvátilo, byla kombinace města a přírody a to, jak jsou v Umeå propojené. Bydlela jsem ve čtvrti Ålidhem a měla to asi 30 minut chůze kolem lesa (pravda, z druhé strany byla silnice, ale co už) k jezeru. Jezero Nydala je úžasné místo za všech druhů počasí, v zimě má však asi největší kouzlo. Krom toho se v něm dá skvěle praktikovat otužování a pokud máte štěstí a bydlíte (nebo někdo z vašich kamarádů) ve čtvrti hned vedle jezera, máte i saunu zdarma v budově s ubytováním (což po minutě v ledové vodě velmi oceníte). U jezera se pak také dá pozorovat velmi dobře polární záře (doporučuji aplikaci Aurora, kde je poměrně dobrá předpověď). Pro ten zážitek doporučuju zkusit občas v noci k jezeru dojít, ale počítejte s tím, že v tom lednu a únoru je v noci silných minus stupňů a budete mrznout.
Pro více "divokou" přírodu, kde nebudete slyšet auta a budete si případě jako uprostřed ničeho, si musíte zajít kus od Umeå, V tomto ohledu je užitečná výše zmíněná kniha, která nabízí několik tipů na výlety. Jediné, na co je potřeba dávat pozor, je fakt, že spoustu tras je ve sněhu neprůchozích. A to i ve sněhu v květnu. Proto buď opravdu dobře plánujte, nebo počítejte s tím, že budete mít promočené boty (zvládnout se to dá, dokonce několikrát).
Když ale opadne sníh, doporučuji Tavelsjöleden stezku k Tavesjö (popřípadě se k jezeru dá dojet autobusem a udělat okruh tam).
Nedaleko Umeå se pak nachází losí farma, které otevírá v červnu, ovšem buddy program za mého pobytu pořpořádal v květnu zájezd. Určitě stojí za to se tam podívat, někteří lidé ocení možnost ochutnat losí maso, já ocenila, že jsem si mohla pohladit losy. Pokud máte štěstí, trefíte se v červnu do období, kdy mají mláďata a to je nejkrásnější zážitek.
Obecně je Umeå tak malé, že je prakticky jedno, kterým směrem se vydáte, vždycky něco najdete. Obytné čtvrti jsou roztomilé (a baráčky budete chtít fotit pořád), příroda je zde na dosah všude.
o financích
Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Švédsko je drahá země. Pozitivní je, že pořád ne tak moc drahá jako Norsko. To je mimochodem tak moc drahé, že i Švédům připadá nedostupné. Tohle si, prosím, pamatujte, až budete stát ve švédském supermarketu a nechápat ty ceny.
Každopádně s vyššími cenami je nutné počítat a nemyslet si, že všechno poplatíte ze stipendia. Na druhou stranu, pokud potřebujete ušetřit, dá se to zvládnout, jakkoliv nemožně to vypadá. Obzvlášť v době, kdy jsem vyjížděla já, ceny v Čechách dost stoupaly, takže ten rozdíl nebyl tak drastický jako když jsem ve Švédsku byla prvně v roce 2019.
Kdybych se zpětně rozhodovala, jak naložit se svými penězi, určitě bych zvážila výlety vlakem, které chci kolem podniknout, lépe bych plánovala nákupy a nakupovala méně vybavení do pokoje. A rozhodně navštívila IKEA méněkrát.
Stipendium bylo 600 euro na měsíc s tím že u mě zhruba 300 euro padlo na nájem (tady se cena liší podle čtvrti a typu ubytování, ale průměrně to je kolem 300 eur). Kolik utratíte na jídle záleží dost na tom, jak moc kvalitní potraviny chcete nakupovat a jestli třeba vydržíte bez čerstvé zeleniny a ovoce. Ale i kdybyste si kupovali v drtivé většině mražené věci, bude to dražší. Hodně lidí utrácelo na MHD, to níže vysvětluji, jak jsem se pokusila v tomto ohledu šetřit. Taktéž členství v dříve zmíněném sport centrum IKSU je dost drahé a já jsem si jej sama ani nepořizovala. Letenky do Umeå jsem sehnala docela drahé, takže tento výdaj je třeba započítat. Zbytek výdajů je jakási zábava a výlety a to je hodně individuální, já jsem se například rozhodla investovat do dvou výletů mimo město a jeden z nich pro mě cenově vyšel jak můj měsíční nájem, takže pak rozpočet naskákal.
Ale kdybych to měla zobecnit, pokud chcete mít možnost nedržet se zkrátka a mít možnost si Erasmus užít, pak určitě musíte mít dost vlastních financí. Tím nemyslím, že budete mít tolik peněz, abyste rozhazovali, samozřejmě, ale abyste měli určitou svobodu. Stipendium je v přepočtu nějakých necelých 65 tisíc českých korun. Rozhodně nevyjdete jen z něj a doporučuju mít našetřeno, čím více, tím lépe.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat?
Doporučuju si určitě NÁKUPY jídla dobře plánovat - jedna z největších chyb, co jsem udělala, je, že jsem určitě utratila na jídle více, než je nutné (ačkoliv stejně utratíte strašně moc). Jídlo je levnější si dělat doma, než jíst venku. Jak jsem zmiňovala výše, i školou nabízená menza není levná. V Umeå je nejlevnější varianta Lidl, který se nachází v Ålidhemu. Většina studentů řeší nákupy zde. Já osobně jsem tam nakupovala částečně, byly věci, které jsem si raději koupila v jiných supermarketech. Mezi další patří švédská ICA a Willyes supermarket a pak Coop supermarket. Ačkoliv jsem se snažila na ceny potravin vyzrát, došla jsem ke konci pobytu k závěru, že některé věci jsou nepochopitelně drahé v jednom supermarketu, a v druhém je drahé zas něco jiného. Takže snažit se najít levnou variantu je prakticky nemožné.
Pokud holdujete ALKOHOLU, pak nedoporučuju pít v hospodách, pivo je zde až neuvěřitelně drahé (v přepočtu jsem za své nejdražší pivo dala 200 našich českých korun). Ačkoliv většina lidí říká, že právě proto z nich Švédsko udělalo abstinenty, ti, kteří se jimi nestali, mířili do Sytembolaget. To je obchod čistě s alkoholem a cenově už je mnohem dostupnější než alkohol v hospodě. Obchod se nachází v centru a už jen pro ten zážitek je fajn si tam zajít.
Co se týká VYBAVENÍ do pokoje, pokud si jej chcete zařídit, pak určitě nedělejte tu chybu jako já, že hned zamíříte do IKEA. Ačkoliv považuji návštěvu IKEA ve Švédsku za nutnost (protože když už tam člověk je), nemyslím si, že je to finančně výhodné. Jako první bych zamířila do second handů (DollarStore, Rebuy Second Hand, Stadium Outlet, Myrona, XXL Umeå, PMU) a až poté do IKEA (minimálně kvůli těm masovým koulím, co fakt chutnají úplně jinak než v IKEA v Česku).
Na UBYTOVÁNÍ se ušetřit moc nedá, jak popíšu níže, nejlepší je varianta od univerzity, která vyjde většinou zhruba na těch 300 euro.
Co se týká DOPRAVY - Umeå je malé a prakticky všechno obejdete do hodiny pěšky (v centru jste z většiny zásadních studentských čtvrtí za 50 minut chůzí). Krom chůze je možné využít autobus. Tam silně nedoporučuji kupovat si měsíční jízdenku, pravděpodobněji ji neprojezdíte. Výhodnější je koupit si na začátku 10 (nebo 20/30/40...čím více, tím výhodnější) jízdenek na hodinu najednou a ty aktivovat vždy, když potřebujete autobus využít. V tomto ohledu je také dobré plánovat si, kam všude za tu hodinu jedete, když to zvládnete promyslet, objezdíte všechno na jednu jízdenku. Lístky se dají koupit v autobusu, ale to je loterie, za kolik vám to zrovna řidič dá, lepší je využít aplikaci Umeå ultra (varianta Rabattkort a poté Ungdom za 19SEK). Další možností je taxi, ale to jsme využila sama jen dvakrát - prvně při cestě z letiště a podruhé při noční cestě na vlak. Jinak je to velmi drahá záležitost. Opět však existuje aplikace Umeå taxi.
Kola je dobrá varianta v případě, že přijedete na podzimní semestr. Já však absolvovala jarní semestr a na kole jsem se jezdit na sněhu neodvážila, ačkoliv to mnozí jedinci zvládali. Trh s koly je v Umeå dost hojný a kvalita je mnohdy dost podivná a cena vysoká. Vyplatí se však koupit ne super kvalitní (a spíše levné) kolo, protože jestli se něco v Umeå krade, pak kola a jeho součástky.
Většina lidí si kupovala již zmíněný IKSU membership, já nikoliv a nikdy bych to neudělala. Na půl roku mi to přišlo finančně velmi nevýhodné, na rok je to pak už únosnější. Osobně jsem se však věnovala plavání, které doporučuji ve veřejném bazénu Navet v centru města. Měsíční poplatek za možnost být zde dvě hodiny denně je únosný (zde však life hack - kupujte více měsíců najednou, z nepochopitelného důvodu každá transakce vyžaduje administrativní poplatek 100 SEK a to bolí peněženku).
(Přehled cen a možností členství zde: https://navet.umea.se).
Obecně bych však poradila zvažovat, co nakupujete. A prostě počítat s tím, že Erasmus ve Švédsku bude dražší než na jihu Evropy. Na druhou stranu je to vykompenzované neuvěřitelnými zážitky.
o ubytování
Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Ubytování je možné buď přes univerzitu nebo pronajmutím pokoje v bytu. V případě Erasmus výjezdu na jeden i dva semestry bych šla vždycky jen do ubytování od univerzity. Cenově bylo nejvýhodnější, pokoje byly dost velké (většinou kolem 20m2), možnost vlastní koupelny a pak společná kuchyň (zde opravdu je to o lidech a záleží na tom, koho máte za spolubydlící - měla jsem kamarády, kteří měli harmonické vztahy a jejich koridor byl druhý domov, já bohužel takové štěstí neměla a druhý domov byl jen můj pokoj, kuchyň byla bojiště, protože se nikdo neobtěžoval ji udržovat čistou).
Na ubytování od univerzity je také výhodná možnost zavolat správci, když se cokoliv děje. Já této možnosti využila, když se mi rozbila sprcha a topení. Nebyl žádný problém napsat správci email a ještě ten den mi přišli obojí spravit a bez poplatků.
Umeå se dělí to mnoha čtvrtí, přičemž každá má své plusy a minusy. Většina studentů se shlukuje v Ålidhemu. Jeho negativem jsou víkendové párty, které uslyšíte, ať chcete nebo ne. Pozitivem je Lidl hned vedl baráku :). Podrobný popis čtvrtí najdete na webu univerzity pod "housing" (https://www.umu.se/en/education/accommodation/housing-areas/).
(https://www.umu.se/en/education/accommodation/student-housing/)
(https://www.umu.se/en/education/accommodation/student-housing/housing-information/)
A jen pro info: na ubytování s přihlašujete potom, co vám přijde akceptační dopis z univerzity (pro můj LS to přišlo někdy v říjnu), poté se s vámi univerzita spojí a vy se postavíte do fronty na webu, kde zaškrtáte preference pro ubytování.
(https://www.umu.se/en/education/accommodation/)
o zážitcích
Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Umeå má ne zrovna výhodnou polohu a spojení kamkoliv do okolních severských zemí je komplikovanější zejména proto, že je vždy potřeba se letadlem dostat na jih do Stockoholmu a odtamtud pak dál. Ale cestování není nemožné a určitě je dobré jej zvážit a nějaké ty výlety po Skandinávii podniknout, protože takhle na sever se jen tak znovu nedostanete, věřte mi, je to sakra daleko od domova.
Na všechny výlety vlakem či autobusem je dobrá aplikace SJ na nákupy jízdenek na vlak a autobus (je to taková obdoba našeho idos), popřípadě regionálně se dá použít i dříve zmíněná aplikace na Umeå autobusy. Na jih se dá využít letadlo, vlak a autobusy, na sever pak pouze vlak, do vnitrozemí převážně autobusy.
Ve Švédsku doporučuji vlak na sever Švédska - do Abiska, které je krásné v zimě i v létě. Já jsem se tam podívala v únoru trochu neplánovaně, když jsem chtěla dorazit do Norska a vlak nás nechal v Abisku. V zimě to má obrovské kouzlo a viděla jsem tam nádhernou polární záři. Na výlety je to však lepší kolem května a dál.
Dál na sever pak vlak jede do Norska, tam je hezké se podívat do Narviku, ale bohužel vlak často nedojede v zimě kvůli sněhovým bouřkám.
Na jih Švédska doporučuji se podívat, pokud jste tam nikdy nebyli, oproti Umeå je to úplně jiný svět a zejména na jaře je tam už tepleji, zatímco v Umeå je ještě sníh. Stockholm určitě stojí za návštěvu, popřípadě okolní města.
Obecně, pokud se podíváte na mapu Švédska, při pobřeží a na jihu najdete hodně měst, která stojí za to.
Z Umeå jezdí taktéž trajekt do Vassa, finského města přímo napojit přes záliv. Ačkoliv město samotné není vyloženě zajímavé, je to hezký výlet trajektem. Zejména v zimě bylo neskutečné plout přes stále zamrzlý záliv.
(https://www.vaasa.fi/en/see-and-experience/sights-and-attractions/get-to-know-vaasa-on-foot/)
(https://www.wasaline.com/en/timetable/)
Osobně jsem pak výlety jinam nepodnikala, protože jsem Švédsko měla poměrně procestované z dřívějších let. Ale spousta lidí jezdila na sever Norska na Lofoty, popřípadě pak cestovala do Osla, Helsinek a Kodaně. Hodně mých přátel také končilo Erasmus tak, že se vracelo přes Stockholm a z něj letadlem přes skandinávské a pobaltské země a jejich hlavní města.
Každopádně Skandinávie je obrovská a je to úplně jiná část Evropy. Ať už chcete jakýkoliv výlet, vždycky se dá něco zajímavého najít. A vážně stojí za to nějaké ty výlety podniknout, sama jsem tam jela s tím, že se z Umeå nepohnu celých pět měsíců a nakonec jsem ráda vyjela na sever Švédska a do Finska.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Výuka je v angličtině a univerzita nevyžaduje žádné jazykové certifikáty, já jsem v době odjezdu měla FCE (B2 first) certifikát a bohatě jsem si s tím vystačila.
Před odjezdem bylo nutné vyplnit jazykový test v rámci Erasmus programu, to, tuším, už přestalo být povinné.
Přednášek nebylo zas tolik a s angličtinou zde není problém, jediný problém pak může nastat u četby, které je hodně a je třeba se jí prokousat. Některá četba pak byla, co se jazyka a odbornosti týká, náročnější, ale obecně nic, co by se nedalo zvládnout. Jsem si jistá, že jsou univerzity, kde jsou jazykové nároky vyšší.
Obecně na univerzitě jsou všichni zvyklí komunikovat v angličtině a v univerzitním prostředím jsem se nesetkala s problémy.
Je taktéž možné navolit si zmíněný semestrální kurz švédštiny, který bych doporučila, já jsem ke konci litovala, že jsem si jej nenavolila.
závěrečné hodnocení
Proč právě sem? V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Tohle město nabízí nevšední Erasmus na severu Švédska se zážitky, které si myslím, že na jihu u moře nezažijete. Samotné Umeå je tak na severu, že je to ještě jiný zážitek, než kdy budete mít na jihu Švédska ve Stockholmu a dalších městech.
Skandinávie obecně je úplně jiný svět a myslím, že je strašně zajímavé se tam na tak dlouho dobu podívat. Švédsko je pak krásná země s úžasnou přírodou a mentalitou, která je tolik odlišná od té naší nebo té z jihu Evropy, že je to zkušenost na celý život.
Každý může říct, že byl na Erasmu v itálii nebo ve Španělsku, ale říct, že jste strávili pět měsíců kus od polárního kruhu, to je něco jiného. A dá vám to úplně jiný pohled na Erasmus než kdekoliv jinde.
Kdybych vám mohla s čímkoliv pomoct nebo byste měli další dotazy, neváhejte se na mě obrátit, ráda pomůžu a motivuju k výjezdu (nejen) do Umeå.
live-saving tips
Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Teplou bundu. Tu já s sebou teda měla, ale jen to sem dávám, aby bylo jasné, že si ji musíte vzít. Opravdu jedete do velké zimy. A pořádné boty se taky hodí.
Méně kufrů. Udělala jsem jednu obrovskou chybu, když jsem byla přesvědčená, že potřebuju šíleně moc věcí, protože jedu daleko od domova na dlouho a do strašné zimy. Měla jsem dva kufry a krosnu. Tři zavazadla. A ta pálka, co to stálo na letišti mě bolí dodnes. Takže bych doporučila určitě mít jeden kufr. Nejen že je to drahé, ale je to strašně nepraktické na jakékoliv přesouvání (zkuste si to táhnout najednou). Zároveň pokud něco z domova nutně potřebujete, dá se to doručit balíkem a vyjde to dokonce levněji než připlácet si kufr na letišti (a to prosím i 20 kg balík). Jediná nevýhoda tedy je, že pošta v Umeå a obecně Švédsku si žije dost svým životem, takže je to sranda na balík čekat, ale pořád se to dá zvládnout.
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Že to bude drahé.
Že to nebude každý den skvělé.
Že to bude hodně psychiky náročné.
Že se mi opravdu bude někdy stýskat po rodině.
A že se mi pak nebude chtít vrátit domů.
A taky že všichni, co tvrdili, že to bude zážitek na celý život, měli pravdu.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Erasmus skutečně tak rychle uteče. I když v Umeå trval můj semestr pět měsíců, což je prakticky nejvíce, co snad jde, bylo to strašně rychlé.
Nejtěžší pro mě bylo....
Erasmus opravdu uteče tak rychle, jak všichni říkali. Byl jsme tam na pět měsíců, prožila strašně moc věcí, ale stejně to uteklo neuvěřitelně rychle.
galerie
Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!
0
ohodnoť zprávu!
ohodnoť zprávu!
omrkni i zprávy dalších autorů o
Umeå University
Další zprávy z regionu Švédsko
bottom of page