top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Pavla Kalousová

Autor(ka):

fakulta:

Pavla

Kalousová

Farmaceutická fakulta Hradec Králové

rok výjezdu:

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Pavla je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Pavla

Farmaceutická fakulta Hradec Králové

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Barcelona

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Pavla hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 2 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
První pohled na barcelonskou univerzitu vám dozajista vyrazí dech. Z hlavní historické budovy máte pocit, že zde již stojí věky a zároveň krásně zapadá do studentské části města. V univerzitním kampusu jsou soustředěny většiny fakult a já jsem svou laboratoř měla v jedné z hlavních budov v centru kampusu. Po celém areálu jsou rozmístěny symboly připomínající historické události a milníky pro univerzitu. Ačkoliv okolí a budovy mají historický design, vybavení školy odpovídá vysokým moderním standardům.
Na univerzitu jsem dorazila až v říjnu, kdy už je školní rok v plném proudu. Bohužel jsem tak zameškala všechny welcome události pro Erasmus studenty, úvodní informační schůzky a podobně. I přesto se mě tamní studenti s vřelostí ujali a vysvětlili vše potřebné.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Co se týče změn studijních povinností a struktury oproti České Republice, tak nejsem schopna na otázku odpovědět. Moje zapojení do Erasmus studia spočívalo v práci v laboratoři a výzkumu, takže jsem žádné přednášky ani kurzy nenavštěvovala. Co se týče laboratorního výzkumu, můžu říct, že i jako pregraduální student jsem byla připouštěna k práci s myšmi, laboratorním metodám, které u nás obstarávají doktorandi a podobně. Byla jsem příjemně překvapena, kolik pravomocí zde vedoucí přenechává svým studentům.
Co se týče učitelů a administrativy, člověk musí pochopit, že stále spolupracuje se Španěly. To znamená, že ačkoliv něco nesedí či nastala chyba, na všechno je času dost a organizace není jejich silná stránka. I po pár karambolech však vše vždy dobře dopadlo a složitá dokumentace z obou stran škol se úspěšně vyřešila.
Můj laboratorní vedoucí a vlastně všichni učitelé na katedře byli neskutečně milí, ochotní a bavili se se mnou jako sobě rovnou. Trochu osobněji řečeno.. kdyby nebylo jedné profesorky, ačkoliv mě znala méně než 2 dny, bydlela bych na hostelu snad ještě další měsíc.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Nejvíc užitečný spolek, který vám pomůže s Erasmus záležitostmi, je určitě Erasmus Student Network. Pořádají společenské akce, poznávací zájezdy, sportovní aktivity, prostě vše, co byste mohli jako Erasmus student hledat či potřebovat.
Já osobně jsem nejvíc využila organizovaných výletů po celé zemi. Stačilo jenom zaplatit a být ráno na místě, kde nás vyzvedl autobus. Skoro každý víkend se něco dělo a člověk se nikdy nenudil.
Těchto studentských organizací tam existuje více, takže je na každém, která se nejvíce zalíbí. Rozhodně zapojení doporučuji, získáte tak nejvíce přátel, známých a zážitků.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Studovala jsem v angličtině a lehce se snažila porozumět španělsko-katalánskému jazyku. Nenavštěvovala jsem žádný kurz, takže moje znalosti jazyka se nijak významně nezlepšily. Na mojí katedře se mnou mluvili jenom anglicky. Starší studenti a učitelé měli velmi dobrou úroveň angličtiny, ale někteří studenti mého věku mě svou neznalostí až překvapili.
Od univerzity jsem žádné požadavky neměla. Do oficiálního přijímacího protokolu jsem jen musela zadat úroveň svých znalostí.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Barcelona je skvělé město. Snoubí se tam vlastně vše, co si člověk může přát a vždy si vybere to, na co má náladu. Kdo má rád společnost najde tam spoustu skvělých lidí a kulturních událostí. Kdo má rád přírodu v Barceloně najde velké množství parků, přírodních památek a zeleně. Samozřejmě je skvělý přístup k moři a pláži. Koho více zajímá historie a památky, lepší město na poznávání neznám.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium určitě nepokryje všechny výdaje. Nejdražší na Barceloně je určitě ubytování. Je velice nákladné a těžko se shání. Potraviny i jídlo je lehce dražší než v ČR. A samozřejmě abyste měli i nějaké zážitky ze svého Erasmu, je třeba vyrazit občas někam na výlet či do restaurace. Doporučuji tedy našetřit předem.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Nakupovat se vyplatí v menších supermarketech a spolubydlení je jasná volba.
Každý by si měl ujasnit, co je pro něj nejdůležitější a za co chce utrácet. Já jsem většinu svých financí vynaložila na cestování, někdo zase radši vyrazí do klubu či do hospody.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Kolej je určitá možnost bydlení, ale většinou se nachází daleko od centra města a spoustu času strávíte dojížděním. Nejoblíbenější možnost je spolubydlení. Na internetu i sociálních sítích je spoustu nabídek, ze kterých si můžete vybrat podle lokality, možností, financí a podobně. Doporučuji si po příjezdu cca na týden zamluvit hostel/hotel či podobné ubytování a na dohodnutý pokoj se jít podívat. Stává se, že fotky a informace z internetu nemusí odpovídat realitě. Já jsem své ubytování měla nejdřív domluvené v jednom bytě s ostatními studenty, ale na poslední chvíli mi odřekli. Musela jsem pak narychlo hledat náhradu, v čemž mi pomohla jedna profesorka z katedry.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Cestovala jsem často buď na vlastní pěst nebo se studentskými organizacemi. Projela jsem jih Španělska, navštívila Ibizu, jela se podívat za kamarádkou do Portugalska a využila jsem spousty jednodenních výletů právě s Erasmus Student Network. Na všechno bylo třeba i ochota a vstřícnost mého školitele. Pokud jsem měla vše povinné splněno, neměl nikdy problém mě na pár dní pustit z univerzity.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Studovala jsem v angličtině a lehce se snažila porozumět španělsko-katalánskému jazyku. Nenavštěvovala jsem žádný kurz, takže moje znalosti jazyka se nijak významně nezlepšily. Na mojí katedře se mnou mluvili jenom anglicky. Starší studenti a učitelé měli velmi dobrou úroveň angličtiny, ale někteří studenti mého věku mě svou neznalostí až překvapili.
Od univerzity jsem žádné požadavky neměla. Do oficiálního přijímacího protokolu jsem jen musela zadat úroveň svých znalostí.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Mě se Barcelona zalíbila hlavně díky své rozmanitosti - od přírody až po ruch velkoměsta. Vše, na co měl zrovna člověk náladu, si mohl díky městu splnit. Pohodovost Španělské povahy byla příjemným zjištěním a velmi jsem se v něm shlédla. Barcelona a Španělsko vás prostě strhne vším, co nabízí.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Nic mě nenapadá, vše co jsem potřebovala navíc se dalo snadno sehnat v obchodě.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Jako určitou nevýhodu jsem pocítila to, že španělský školní rok začíná v září a já přijela až v říjnu. Tím pádem mi utekly všechny seznamovací akce a úvodní schůzky. Bylo mnohem těžší se potom zapojit do nějakých skupin či navštěvovat pořádané akce.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Barcelona

Další zprávy z regionu Španělsko

bottom of page