top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Marie Německá

Autor(ka):

fakulta:

Marie

Německá

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Marie je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Marie

Fakulta sociálních věd

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Barcelona

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Marie hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Fakulta ekonomie a businessu je moderní, má plno poslucháren a učeben. Stará budova univerzity v centru města připomíná Bradavice, určitě se tam běžte podívat, i když budete mít fakultu jinde. Univerzita je podle mě byla vyjímečná tím, že dle zkušeností všech zahraničních studentů, se kterými jsem mluvila, je mimořádně jednoduché úspěšně projít všemi předměty (což je na Erasmu příjemné).
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Semestr začínal ve stejném týdnu jako v ČR, ale končil až na konci května. V dubnu byly skoro dva týdny prázdnin. Na rozdíl od naší univerzity nebylo možné zkouškové naplánovat, vždy byl jeden oficiální termín a jeden náhradní v případě, že byste nestihli nebo nezvládli první pokus. Já jsem měla na konci semestru pouze dvě zkoušky z angličtiny, další předmět byl zakončen závěrečným projektem a poslední předmět měl tři menší zkoušky v průběhu semestru. Učitelé byli moc milí a vstřícní, chápali, že jsme na Erasmu a studium není naše jediná priorita.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
O studentských spolcích nic nevím, pokud nepočítám ESN. Byl nám nabídnut kurz katalánštiny asi za 25 euro a 3 kredity, já jsem ale měla katalánštinu na FF UK, takže jsem možnost nevyužila. ESN pořádá nejrůznější aktivity, na výlety je ale fajn jezdit s organizací "Erasmus Barcelona", "Erasmus BCN" nebo "Barcelona trips".
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Předměty jsem měla v angličtině, protože jsem si před pobytem ve španělštině tolik nevěřila a hlavně jsem slyšela, že i předměty ve španělštině jsou částečně katalánsky. Mimo školu jsem ale s 90% lidí komunikovala španělsky - ať už jde o personál univerzity nebo kancelář mezinárodních vztahů, obchody, lékarny, lékaře. V angličtině podle mě stačí B1-B2, byli lidé, kteří tam moc anglicky neuměli, ale domluvili se a nikdo nic nenamítal. Ve španělštině mám pocit stačí B1.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Barcelona je určitě studentské město, které žije. Já jsem bydlela v poklidné čtvrti Gràcia, ale i tak jsem měla noční život blízko. Mými oblíbenými místy byly bachatové bary - El Sabor a Sala Vivaldi, Pantera Mambo, Rakatá. Dále hora Montjuic, muzeum MNAC, hrad Montjuic, Poble Espanyol, pláž Barceloneta, park u Palau Reial, Parc de la Ciutadella, čtvrť Gotic, kebab v Ravalu, Parc Guell, Tibidabo, Placa Catalunya, La Rambla, Mercat de la Boqueria, Bunkers, Passeig de Gràcia, Gaudího domy a Sagrada Familia, Razzmatazz, kousek za Barcelonou Badalona, městečko Sitges.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium pokrylo asi 50% výdajů. Celé jsem ho dala za nájem, protože jsem bydlela ve skvělé čtvrti Gràcia, kde je to prostě drahé - bylo těžké ubytování najít. Barcelona mi přijde dražší než Praha, třeba čerstvé mléko je asi dvakrát dražší. Já jsem ale taky hodně peněz dala za výlety s organizacemi "Erasmus Barcelona" a "Barcelona Trips", což stálo za to, ale určitě jde ušetřit na cestování. Taky jsem jela na Ibizu a do Paříže.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Kamarád mi doporučil aplikaci Too good to go, kde můžete dostat hodně jídla za málo peněz, já jsem ji ale nikdy nevyužila, měla jsem vždy naplánované, co budu vařit, abych nic nevyhodila. Pro ovoce jsem chodila do Consumu a do místních obchůdků s ovocem a zeleninou, na trvanlivé potraviny doporučuji Mercadonu. Nejvíc se dá ušetřit na cestování, což ale nedoporučuji, nejedete přeci na Erasmus, abyste seděli doma. Na organizovaných výletech jsem vždycky poznala nové kamarády.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlela jsem v kolumbijské rodině - s matkou, synem (16), dcerou (20) a čivavou. Dlouho jsem nemohla najít ubytování (2-3 měsíce), ale stresovalo mě hledání až na místě, tak jsem nakonec vzala tohle ubytování na Airbnb (3 týdny před odjezdem). Na moje zprávy na stránkách idealista, badi, spotahome a housinganywhere moc lidí nereagovalo a hlavně jsem na španělské poměry hledala dost dopředu. Určitě bych radši bydlela ve studentském bytě, ale i bydlení v rodině bylo fajn, byla to skvělá sonda do kolumbijské kultury a taky každodenní komunikace ve španělštině, na druhou stranu jsem ale byla daleko od studentů. Na koleji bych taky klidně bydlela, UB ale má koleje strašně předražené. Idealista a badi jsou nejlepší stránky na hledání ubytování. Někdo měl špatné zkušenosti se scamem na housinganywhere, uniplaces a spotahome. Nejhorší recenze jsem ale slyšela na uniplaces, kamarádku bytná vyhodila na ulici. Pokud se nebojíte, je určitě lepší hledat až v Barceloně.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Cestovala jsem na Ibizu, doporučuji 100%, dále do Paříže, to bylo taky super, z Katalánska doporučuji Sitges, Badalonu, Gironu, Figueres s Dalího muzeem, Mont Rebei, Montserrat, Cadaques, Basalú, Empuriabrava, Roses. Na výlety doporučuji organizace "Erasmus Barcelona" a "Barcelona Trips" nebo "Erasmus BCN", s autobusem stihnete víc míst za den a dostanete se i tam, kam byste se sami nedostali (pokud neřídíte). I pokud řídíte je ale super poznat další studenty a nedržet se jenom v jedné partě kamarádů.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Předměty jsem měla v angličtině, protože jsem si před pobytem ve španělštině tolik nevěřila a hlavně jsem slyšela, že i předměty ve španělštině jsou částečně katalánsky. Mimo školu jsem ale s 90% lidí komunikovala španělsky - ať už jde o personál univerzity nebo kancelář mezinárodních vztahů, obchody, lékarny, lékaře. V angličtině podle mě stačí B1-B2, byli lidé, kteří tam moc anglicky neuměli, ale domluvili se a nikdo nic nenamítal. Ve španělštině mám pocit stačí B1.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Univerzita je podle mě výjimečná tím, že je snadná, Barcelona je plná různých akcí, všude se dostanete pěšky, v Katalánsku můžete na pláž, do hor... Máte tam zkrátka všechno.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
deštník, věřte nebo ne, i v Barceloně někdy dost prší.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
se dá pobyt prodloužit jen ze ZS na LS a ne z LS na další ZS.
Nejvíc mě překvapilo, že...
i v Barceloně někdy prší.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
když jsem měla mononukleózu, horečky, kašel a španělští doktoři 3 týdny nevěděli, co mi je.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Barcelona

Další zprávy z regionu Španělsko

bottom of page