top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Tadeáš Turek

Autor(ka):

fakulta:

Tadeáš

Turek

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2023/2024

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Tadeáš je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

tudesh

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Tadeáš

Fakulta sociálních věd

2023/2024

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Barcelona

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Tadeáš hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 2 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 

Obecně Univerzita ničím moc nevynikala. Není tak moderní jako FSV v Jinonicích, ale vše je dostačující.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Z mého pohledu bylo studium náročnější než u nás. Ne že by byl náročnější obsah, ale nároky vyučujících. Na většinu předmětů byla povinná prezenční účast, během semestru skupinové práce (což bylo s některými erasmáky dost náročné) a závěrečná zkouška. Všechny předměty tu také mají možnost absolvovat pouze závěrečnou zkoušku, což bych vzhledem k náročnosti nedoporučoval.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Univerzita pořádá různé akce, ale nemám s nimi příliš zkušenost. Spíše mám ale pocit, že dost podporují ESN, které pro studenty organizuje spoustu akcí. Pokud máte zájem o jazykové kurzy, tak Univerzita zdarma nabízí pouze kurzy katalánštiny, španělština vyjde na přibližně 600euro, což je dle mého škoda – sám jsem si kvůli tomu žádný kurz nezapsal.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Já měl všechny předměty v angličtině, ale je jich spoustu zajímavých ve španělštině. V Barceloně většina místních mluví katalánsky, která je sice podobná španělštině, ale je to dle mého prakticky úplně jiný jazyk. Španělsky se ale samozřejmě také domluvíte.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Na mě bylo město velmi rušné a nějakou dobu mi trvalo si na to zvyknout. Pořád se tam něco děje, takže pokud vás něco takového láká, budete Barcelonu milovat. Jelikož lezu, moje nejoblíbenější místo byl tunel La Foixarda – pokud lezete, tohle místo byste určitě neměli minout. Nejlepší místo na západ slunce jsou dle mého Bunkers (MUHBA Turó de la Rovira). Jinak mám pocit, že je toho v Barceloně tolik, že si každý najde něco svého. Ještě bych rád zmínil IKEU, která je od fakulty 4 stanice metra a je to pravděpodobně nejlepší místo na oběd a na učení. Hlavní jídlo tam totiž během mého pobytu 3,94€ (bezmasé kuličky) a s IKEA Family kartou bylo neomezené kafe zdarma.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium mi přišlo nedostatečné, ale to se odvíjí čistě od toho, jaké obytování najdete. Já měl s ubytováním problémy a nakonec mi stipendium ani nepokrylo nájem. To je ale na delší povídaní. Každopádně bych doporučoval mít na Barcelonu dostatečně našetřeno a nespoléhat se jen na stipendium.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Já osobně nakupoval v Lidlu a Mercadoně. Pokud vám to vychází tak, že musíte mezi přednáškami obědvat, tak rozhodně nedoporučuju školní jídelnu, která nebyla nic moc a hlavně byla dost drahá. Buď si dělat vlastní jídlo, nebo je 4 zastávky od fakulty IKEA, o které jsem již psal.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Pokoj ve sdíleném bytě - Pokud se vám podaří najít něco dobrého a zároveň vás tam neokradou, tak je nejlepší Idealista. Já osobně použil Uniplaces – mají fakt velkou service fee a po zkušenosti s jejich customer support je moc doporučovat nechci, ale když nemáte smůlu tak to je dost fajn služba. Kolej pro Erasmáky prakticky nereálná.

*obrázek pokoje nemám moc reprezentativní, jedná se o výhled z okna

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Rozhodně bych doporučoval podívat se na Mallorcu (případně i další ostrovy). Letenka tam totiž stojí zpáteční pod 30€ a je to tam super. Já tam letěl s přítelkyní a půjčili jsme si tam auto, což bych také doporučoval (existuje aplikace Amovens/GoMore, kde si půjčujete auto od lidí a nás to vyšlo o dost levněji než kdybychom půjčovali auto od nějaké klasické společnosti.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Já měl všechny předměty v angličtině, ale je jich spoustu zajímavých ve španělštině. V Barceloně většina místních mluví katalánsky, která je sice podobná španělštině, ale je to dle mého prakticky úplně jiný jazyk. Španělsky se ale samozřejmě také domluvíte.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Proč právě sem? Pokud už nad Barcelonou uvažujete, pravděpodobně už vám žádné další důvody nepřidám. Za mě je super studovat v přímořském městě, kde máte spoustu možností kam podnikat výlety a cestovat.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Míň ponožek, měl jsem jich fakt moc.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
!! Univerzitní check-in day si dejte nejdřív jak to jde, od toho dne vám podepíšou Confirmation of Erasmus period.
Ubytování hledejte hned, klidně už jakmile podáte přihlášku na Erasmus.
Nejvíc mě překvapilo, že...
se tu vlastně mluví hlavně katalánsky a že to není tak podobný španělštině jak jsem si myslel.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Vyřešit ubytování.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Barcelona

Další zprávy z regionu Španělsko

bottom of page