top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Natálie Ježková

Autor(ka):

fakulta:

Natálie

Ježková

Právnická fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Natálie je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Natálie

Právnická fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Barcelona

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Natálie hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 2 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Budova Právnické fakulty UB je rozdělena na staré budovy a novou. Nejvíce se mi ale líbila historická budova UB , ve které se nacházela fakulta komunikační a filologická s krásnou historickou knihovnou. Celkově je v Barceloně mnoho knihoven, kde se dá volně vejít a učit se třeba i celý den, většinou do 21:00. Líbil se mi jejich "SIS", měli přehledné webovky a aplikaci Campus Virtual. Bylo tam vše od zadání úkolů do seminařů po hodnocení (od 1-10).
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Rozdíl mezi fakultou v Praze a v Barceloně byl, že jsme si během prvních dvou týdnů mohli rozmyslet, zda chceme evaluaci průběžnou nebo jednorázovou v podobě jednoho rozsáhlého testu na konci semestru během zkouškového. Přístup studentů a vyučujících je obecně celkem neformální, vyučující jsou velice otevřeni studenty vyslechnout po každém semináři, pomoct apod.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Na UB funguje pro zahraniční studenty organizace ESN. Ta je i na dalších 3 univerzitách v BCN. Členství stálo 15€ (získáme tak ale mnoho slev) a na instagramu a webovkách jsme si mohli zjistit, jaké akce se budou organizovat.. Upřímně akce postupně ubývaly, nejvíce jich bylo na začátku semestru. Další organizací, kterou jsem denně sledovala byla Erasmus Barcelona, jela jsem s nima na několik výletů a často se mnou jeli kamarádi a potkávala jsem tam ostatní studenty, které jsem znala, kteří byli z jiných univerzit.
Co se týče kurzů, já jsem se přihlásila na intenzivní kurz katalánštiny (A1), pořádala ho UB a stál 25€ . Většina mých spolužáků využili kurz španělštiny (podle úrovně, kterou měli podle testu na začátku), ten stál přes 100€.
Já jsem si z kurzu odnesla nejen základy katalánštiny ale i porozumnění katalánské kultuře.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Vybrala jsem si předměty podle toho, co mě zajímalo a některé jsem měla ve španělštině, některé v angličtině. Administrátoři s námi komunikovali v Aj. Každý předmět má dopředu napsané v jakém jazyku bude AJ/ŠJ/CA. Pokud si rozmyslíme, že nechceme některý předmět , můžeme se první dva/tři týdny odhlásit a zkusit se přihlásit na jiné (pokud tam ještě bude místo)
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Miluju architekturu od Gaudího, takže jsem byla nadšená, Po památkách jsem chodila min. 3x týdně. Je tam plno zajímavých muzejí, stavby Gaudího, plno barll a tanečních klubů, BCN má kolem sebe spoustu dalších zajímavých míst, takže o výlety není nouze.
Město je určitě rušné, v ulicích vždy bude nějaká demonstrace, slavnost, koncert. Během turistické sezóny se vše stalo více intenzivní. Více zlodějů, lidí na pláži a v památkách, vyšší ceny a méně místa v kavárnách.
Oblíbené místo- MNAC a Plaza Universitat.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium (600/měsíc) pokrylo celý nájem a výdaje za mhd a asi 3 nákupy potravin. Musela jsem si sáhnout do vlastní kapsy. V BCN je mnoho lákadel, pak je těžké šetřit.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Slyšela jsem, že nejlevnější supermarket je Mercadona. určitě se vyplatí koupit si na MHD T-jove na 3 měsíce 40€ a nově platí i na některé vlaky (např. na cestu do Sitges). Dále jsou akce na vlaky, které stojí za to prozkoumat. V ulicích nosit peněženku u sebe, např v ledvince nebo malé tašce na krk a dávat pozor na telefony a chytré hodinky. Kamarádce zmizely z ruky v baru. Ta dlouhá řada zákazníků v Apple store na Plaza Catalunya tam není náhodou :D
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Pravidlo n.1, neplatit nic předem, během hledání jsem tak vyřadila plno inzerátů. Naopak plno inzerentů vyřadilo nás, protože jsme nemohly doložit pracovní smlouvu/byly jsme tam jen 5 měsíců/nechtěli studenty. Bydlela jsem ve sdíleném pokoji ve sdíleném bytě ve čtvrti El Raval, našla jsem to přes FB jako poslední šanci. Tato čtvrť sice není doporučována ale až na velký hluk z okna v pá-ne jsem to tam měla ráda. Byt bych nedoporučila, protože pořád čekám( 3 měsíce) na vrácení jistiny a často nám vypadávala elektřina. Každý měsíc byl nový problém. Hledání pokoje bylo težké, hlavně kvůli tomu, že jsme s kamarádkou hledaly levný sdílený pokoj nebo 2 pokoje v jednom bytě. Najít samostatný pokoj by mělo být lehčí. Každopádně ceny nájmů jsou tam vysoké, v přepočtu min. 10 tis. Kč/single pokoj.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Na výlety jsem jezdila co nejvíc to šlo. Jezdila jsem s kamarády i sama. Npříklad jsem sama jela do Madridu. Pak jsem využila jarních prázdnin a s erasmus barcelona jela na 4denní výlet do Baskicka a po návratu jsem o den později jela s kamarády půjčenými auty na road trio do Alicante/Murcia/Valencie. Jednodenních výletů bylo nespočet, vypíchla bych jednodenní výlet na Las Fallas ve Valencii se zastávkou v Peníscole. Nikam jsem neletěla ale vím, že letenky do Portugalska nebo na Mallorcu, Ibizu někdy stály třeba jen 13€ .
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Vybrala jsem si předměty podle toho, co mě zajímalo a některé jsem měla ve španělštině, některé v angličtině. Administrátoři s námi komunikovali v Aj. Každý předmět má dopředu napsané v jakém jazyku bude AJ/ŠJ/CA. Pokud si rozmyslíme, že nechceme některý předmět , můžeme se první dva/tři týdny odhlásit a zkusit se přihlásit na jiné (pokud tam ještě bude místo)

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Barcelona je prostě srdcová záležitost a i když není dokonalá tak ji budu obhajovat do konce života. Sama jsem vypozorovala, že srovnání Barcelona-Madrid je jako jižanská verze Praha-Vídeň. Madrid je čistý, novější, bohatý ale nemá to kouzlo co Praha a Barcelona.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Teplou deku (nemají topení, v zimě je tam překvapivě chladno)
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
si potřebuju našetřit vlastní peníze
Nejvíc mě překvapilo, že...
to tak rychle uběhlo
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
hádat se s pronajímatelem pokoje

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Barcelona

Další zprávy z regionu Španělsko

bottom of page