top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Giorgia Solazzo

Autor(ka):

fakulta:

Giorgia

Solazzo

Právnická fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Giorgia je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Giorgia

Právnická fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Sapienza University of Rome

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Giorgia hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je null z 5

ubytování

průměrné hodnocení je null z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Sapienza má svůj vlastní kampus, kde se nachází převážná většina fakult, včetně právnické, na které jsem studovala. Součástí jsou i kavárny, menza a venkovní prostory na učení či třeba jen na posezení se spolužáky. Moc se mi líbilo, že každá fakulta měla svůj osobitý styl - jako například fakulta klasické literatury, která sloužila i jako muzeum, a tak chodby zdobily různé sochy napodobující své antické originály.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Obzvlášť významně ne. Semestr (délka, organizace) i způsob zkoušení byl v případě mých zvolených předmětů stejný. Nicméně absolvovala jsem jeden předmět, u kterého se vyžadovala větší příprava během roku a ta se při zkoušení velmi zohlednila. To se na fakultě s velkým počtem studentů a nemožností vybrat zkoušejícího málokdy stává.

Avšak k administrativě jako takové (se kterou vyučující nemohli zpravidla mít nic společného) bych podotkla, že je opravdu náročné zvyknout si na italský informační studijní systém. Nejen že většinou nefungoval, navíc bylo i náročné vyhledat pomoc, protože ani kompetentní osoby si s ním většinu času nevěděly rady
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Sapienza je v tomto ohledu velmi zorganizovaná. Jak pro své vlastní studenty, tak rovněž pro ty zahraniční nabízí mnoho mimoškolních aktivit. Působí zde řada aktivních spolků, jeden z nich se věnuje výlučně studentům z Erasmu a má dennodenně nabitý program. Dále univerzita nabízí i předměty (rovněž vyučované v angličtině), které přibližují studentům italskou kulturu a literaturu.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikovala jsem v italštině. Nicméně nakonec se dorozuměl téměř každý začátečník díky velmi srdečnému přístupu. Sapienza však nabízí i předměty vyučované v angličtině.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Řím miluji! Je to jako nekončící procházka v muzeu, ve kterém vše ožije. Nezkrotný duch (už bych skutečně řekla) jižní Itálie se skrývá v každém detailu. Nikdo nikam nespěchá, naopak si hedonisticky vychutnává každý doušek života. Člověku dojde, že i takto to může fungovat, tady formálně v západní společnosti. Ano, i tady se může cítit jako na mléčné dráze.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Nebudu lhát - stipendium vše nepokryje. Já jsem měla to obrovské štěstí, že mi pomohli mí rodiče. Nicméně pokud stipendium dokáže pokrýt nájem (což v Římě jde, ale záleží samozřejmě na standardu každého), pak lze ve zbytku žít jako student v Praze.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Vyplatí se určitě chodit do menzy (naprosto vynikající čtyři chody, včetně dezertu a pití za pouhá 3 eura - navíc je otevřená až do večera a v sobotu). Dále se dá ušetřit na jízdném, a to koupí měsíční permanentky (která platí i pro vlaky uvnitř Říma, pokud si to dobře pamatuji).
Slyšela jsem i o permanentce do muzeí, díky které se člověk mohl za jednu cenu (velmi přijatelnou) dostat do mnoha muzeí, avšak k tomu nemám nyní více informací.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Toto je asi skutečně nejvíc individuální. Já jsem bydlela v menším studiu v centru města sama. To mi velmi vyhovovalo, protože jsem měla svůj klid a cítila se díky místu v bezpečí. Nicméně vše se odvíjí od místa, ceny nájmu, vybavení bytu a podobně. Z vlastní, i ze zkušenosti svých kamarádů mohu potvrdit, že je poměrně náročné najít v Římě dokonalý byt, ve kterém vše funguje, za přijatelnou cenu. Kdybych měla jet znovu do Říma, už vím, že se nemusím tolik obávat některých čtvrtí (např. San Lorenzo - nemá nejlepší pověst, ale nachází se zde kampus Sapienzy a ceny nájmů jsou přívětivější. Navíc jsem v této čtvrti byla prakticky každý den a nikdy se nedostala do nějaké obzvlášť nepříjemné situace).

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Svůj pobyt v Římě jsem se snažila maximálně využít k cestování po Itálii. Doporučuji cestovat autobusem (vlaky jsou v Itálii opravdu krásné, ale zpravidla dost drahé a je v nich hrozná zima kvůli klimatizaci), opravdu se to cenově vyplatí. Ve větším počtu lidí jsou i velmi výhodná Airbnb. Takto jsem byla třeba na ostrově Ponza nebo na Sicílii. Jednodenní výlety jsou možné do Neapole, Sieny nebo třeba do Florencie. Rovněž je možné si půjčit auto, a takto jet na venkov kamkoli do Toskánska.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikovala jsem v italštině. Nicméně nakonec se dorozuměl téměř každý začátečník díky velmi srdečnému přístupu. Sapienza však nabízí i předměty vyučované v angličtině.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
U této odpovědi je těžké se vyhnout klišé spojenými s Itálií. Moje motivace byla velmi osobní a vždy je volba do velké míry individuální. Nicméně Řím bych doporučila každému, kdo se chce alespoň na chvíli v této uspěchané době cítit jako v černobílém filmu, kde nejoceňovanější ctností je prožívat estetiku a nacházet ji v jednoduchosti a každodennosti - od toho, co si ráno obleču, jak si vychutnám jídlo, budu obdivovat budovy či kolemjdoucí a představovat si jejich životy při cestě kamkoli, až po uvědomování si vděčnosti za propojení s ostatními lidmi.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Péřovou bundu! Nenechte se zmýlit “teplými krajinami”. V Itálii je od podzimu až tak do dubna skutečně zima. Navíc jsou byty zpravidla velmi studené kvůli podlahám z dlaždičem.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Se nemusím bát San Lorenza a spoustu mých kamarádů tam bude bydlet. (A ušetřím spoustu peněz.)
Nejvíc mě překvapilo, že...
Byla v Itálii taková zima.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Zvyknout si, že spoustu věcí nebude fungovat a každá kompetentní osoba, která by mi měla pomoct, bude házet svou zodpovědnost na někoho dalšího. Ale dá se to! Jen je dobré se naladit na tuhle atmosféru, nakonec to všechno dobře dopadne a člověku dojde, že nemusí mít všechno vždy pod kontrolou.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Sapienza University of Rome

Další zprávy z regionu Itálie

bottom of page