top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Alice Lepesantová

Autor(ka):

fakulta:

Alice

Lepesantová

Právnická fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Alice je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Alice

Právnická fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Sapienza University of Rome

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Alice hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 3 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Sapienza pro mě byla výjimečná svým kampusem. Hlavní areál obsahuje téměř všechny fakulty, několik kaváren a menzu. Kavárna u hlavního vchodu je prvotřídní - širkoký výběr panini, levné kafe apod. Dále je Sapienza opravdu výjmečná svoji adminitrativou a organizací, ve špatném slova smyslu. Záleží na individuálních případech, ale většinou platí, co si člověk sám nezjistí, to nebude vědět. Kdyby nebylo tamních studentů, byla bych absolutně mimo, např. se zápisem předmětů v moodle, o kterém nám nikdo neřekl (nebylo to pouze mnou, na Sapienze se mnou byly další dvě studentky z PFUK a byly stejně ztracené). Co se týče helpcentra, z mé zkušenosti naprosto zbytečné, Erasmus law office funguje dobře, moc milý a přátelský personál.

Prostory Sapienzy jsou veliké, prostorné, mají jak obrovské posluchárny, tak menší učebny. Celkově hodnotím kladně.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Způsob studia se liší, ale opět je to velmi individuální podle jednotlivých vyučujících. Někdy je přístup neosobní, až trochu neochotný (ať už neochota vyřešit problémy s mikrofonem při online výuce, nebo neochota sdílet prezentace apod.) a někdy velmi vřelý a přátelský.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Existují Erasmus spolky ESN a ERA, ty pak pořádají několik akcí týdně (sportovní, kulturní akce, party, výlety po Itálii). Co se týče předmětů, je možné si zapsat předměty z různých fakult, a tak i třeba předmět Italská kultura a literatura.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikovala jsem v obou jazycích, někteří vyučující jsou vstříčnější k italštině, ale znala jsem mnoho studentů z jiných fakult / škol, kteří italsky téměř neuměli a nevadilo to.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Město je rušné, turistické, špinavé, okouzlující, nádherné, historické. Zajímavé k vidění je vše, Řím je skutečně plný historických monumentů a zajimavostí např. Largo di Torre Argentina (takové Forum Romanum pro opuštěné kočky), nebo také kostely (Chiesa Sant'Ignazio di Loyola (strop). Oblíbená místa: park u Villy Borghese, Castel Sant'Angelo, Trastevere, Villa Doria Pamphili.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Pokrylo cca polovinu.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
MIC card na muzea. Za 5 euro mají rezidenti Říma pak veřejná muzea zadarmo a některá slevněná. Kartička platí na rok a vyplatí se už jen kvůli Musei Capitolini, která jinak stojí 10 euro
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Koleje v Římě moc nejsou (Sapienza má seznam kolejí na svých stránkách), všichni co znám bydleli na bytě. Bydlela jsem v soukromém bytě, ale mám kamarády co bydleli i po osmi ve sdíleném bytě. Byt jsem hledala před Spotahome, pokud člověk vybírá pouze z bytů certifikovaných spotahome (tedy ty, kde personál spotahome byl a byt zkontoloval a natočil video), mělo by to být v pořádku, je tam záruka vrácení peněz pokud se člověk do 24 h po příjezdu na místo ozve, že to neodpovídá. Ale komunikace se Spotahome je složitá a z jejich strany občas nulová. Mnoho studentů, co znám přijeli do Říma bez ubytování, první týden bydleli v hotelu nebo u kamarádů na gauči a byt si našli až na místě s tím, že si jej mohli prohlídnout.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Ano, cestovala jsem po Itálii (Viterbo, Firenze, Sicílie, Milán). Pokud si člověk koupí letenky dost brzo, najde na Sicíliii za 9 euro (Ryanair). Výlet do Viterba byl s ESN, celkově bych moc podle mých zkušeností i zkušeností kamarádů nedoporučovala výlety s ESN. Ale nechci nikoho odrazovat. Každý výlet organizuje někdo jiný, a podle toho jsou buď lépe nebo hůře zoganizované, znám ale lidi, co byli z výletů opravdu nadšení. Osobně se mi nelíbilo hlavně, že s sebou pořád měli repráv o velikosti krosny, který hrál na plný pecky jak obě cesty autobusem, tak i po celou procházku historickým Viterbem...

Naopak moc doporučuju hodiny surfování ve Fregene s Roma surfing.

Doprava - vyplatí se měsíční kartička za 35 euro (1 lístek jinak stojí 1,50, kartičku je možné mít jak ve fyzické, tak online podobě v aplikaci).
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikovala jsem v obou jazycích, někteří vyučující jsou vstříčnější k italštině, ale znala jsem mnoho studentů z jiných fakult / škol, kteří italsky téměř neuměli a nevadilo to.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Řím je opravdu krásné město, je neuvěřitelné se každý den procházet kolem Vatikánu nebo Colossea a ostatních, má to neskutečné kouzlo. Další důvod: jídlo!!! Nejlepší jídlo na světě!

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Klobouk nebo kšiltovku na letní měsíce, opalovací krém, sluneční brýle a hlavně tenisky! V sandálkách ani botách na podpatku bych v Římě určitě nechodila.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
V lednu a únoru je dost zima.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Metro není zas tak špatný, naopak, samotný vagony jsou čistý (teda metro A, B je hrozný)
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Srovnat se s tím, že všechno trvá dlouho.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Sapienza University of Rome

Další zprávy z regionu Itálie

bottom of page