top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Sára Jirsáková

Autor(ka):

fakulta:

Sára

Jirsáková

Právnická fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Sára je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Sára

Právnická fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Sapienza University of Rome

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Sára hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 2 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 3 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 2 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Sapienza nebo minimálně právnická fakulta je strašně dezorganizovaná, resp. asi nějaký systém má, ale ne na první pohled úplně zřetelný a strašně špatně tam funguje předávání informací, takže většinu podstatných informací vůbec nejsou schopni sdělit pořádně ani na vyžádání a člověk na vše přichází tak nějak za pochodu. Fakulta je v kampusu v centru města, v moc fajn čtvrti San Lorenzo, tedy v centru, ale stranou od turistů. Uvnitř kampusu je poměrně dost studoven, které nejsou sice nijak zvlášť moderní, ale na samostudium docela příjemné, na celém kampusu funguje v pořádku wifi.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Kurzy si vede každý učitel po svém, podmínky a průběh tak stanovuje on sám. I náročnost předmětu je pak dost nahodilá. Na předměty se vůbec nikam nezapisuje, prostě se na ně chodí (ne nutně) a přihlašuje se až na zkoušku, přičemž zkouškové termíny jsou vypsány na různá data v průběhu roku. Hodiny jsou vedeny spíš přednáškově než seminářově a bývají v blocích po 2-4h 2x-3x týdně. Obecně mi výuka přijde na horší úrovni než na domovské fakultě.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Fungují spolky místní zájmové a pak zvlášť jsou spolky pro studenty Erasmu. Univerzita se snaží pořádat koncerty, debaty, výstavy, sportovní i mimoškolní vzdělávací akce. K dispozici je jazykový kurz pro cizince, v klasické a intenzivní verzi. Velmi často to taky na kampusu žije díky studentským demonstracím, které jsou velice oblíbené.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikovala jsem převážně v angličtině a valnou většinu předmětů jsem taky absolvovala v angličtině. Předměty lze vybírat ze dvou programů v italštině a z jednoho v angličtině. Poté, co jsem se setkala s nepříliš vstřícným přístupem a s nelibostí vyučující při výuce předmětu v italštině, studovala jsem zbytek předmětů pouze z vedlejšího programu vedeného v angličtině. Učitelé sice neměli úplně perfektní angličtinu, ale jejich přístup k zahraničním studentům byl vstřícný.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Rušné, plné lidí, každá čtvrť je jiná, všechno je monumentální, všude je nějaká památka a skoro všechny jsou dobře udržované. Všude jsou taky graffiti a spousta odpadků, na druhou stranu docela hodně zeleně. Pořád všude hodně lidí, v centru to jsou turisti, ale všude jinde místní, rádi chodí ven. Žije to tam hodně i v noci. Moje oblíbené místo je Parco degli Acquedotti v Tuscolaně a Via Appia Antica, která je kousek, Giardino degli Aranci - krásný výhled, Biblio Bar - moc fajn venkovní bar úplně v centru u Sant'Angela nebo Velvet v San Lorenzu, kde se každý čtvrtek jammuje. A všechny bary (směs kavárny, baru, bistra, pekárny a trafiky, stejný model po celé Itálii).

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
V Římě je poměrně drahé ubytování, takže stipendium mi zvládlo pokrýt jen nájem (samostatný pokoj ve sdíleném bytě) a MHD. Jinak aktuálně není v Itálii o tolik dráž než v Česku, resp. než v Praze.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Koupit si měsíční (u dvousemestrálního výjezdu roční) lítačku na MHD, pokud bydlíš na metru a do školy bys dojížděl/a (v centru nemá moc smysl používat autobusy, jsou velmi nespolehlivé a v zásadě všude se dá dojít pěšky). Zaplatit si členství v ESN, stojí to pár euro a díky tomu lze získat slevu od Ryanair a FlixBus. Koupit si lahev na více použití a využívat na vodu síť pítek, co je všude po Římě i mimo. Vařit si hodně sám, v supermarketech prodávají super potraviny, které nejsou oproti současným českým cenám nijak zvlášť drahé, a chodit spíš do tratorií, do kterých nechodí moc turistů, je tam výrazně levnější a kolikrát i lepší jídlo, případně v barech mívají vždy minimálně tramezzini, ale někde dělají i jedno nebo dvě obědová jídla. První neděli v měsíci je zdarma vstup do muzeí, jinak je ale skoro všude pro mladé sleva na vstup i normálně.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Sapienza koleje pro zahraniční studenty nezajišťuje, takže jsem bydlela ve vlastním pokoji ve sdíleném bytě, který jsem si našla přes internet (bohužel jsou ale velmi časté scamy). Bydlela jsem ve čtvrti Tuscolana, metrem cca 20-30min do centra, kousek k vlakovému nádraží, kousek k parku, dobré vybavení, slabší noční život než v centru. Byla jsem spokojená, měla jsem štěstí na fajn spolubydlící i pronajímatele.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Doporučuju po Itálii cestu vlakem, je to jedna z těch spolehlivějších a pohodlnějších variant (na delší trasy ale trošku dražší). Autobusy jsou, snad s výjimkou FlixBusu, opravdu hodně nespolehlivé. Taky se dá v Itálii dobře půjčit auto, ale to doporučuju spíš zkušenějším řidičům, protože pravidla silničního provozu jsou pro Italy spíš doporučující. Vnitrostátní lety jsou pak taky možnost.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikovala jsem převážně v angličtině a valnou většinu předmětů jsem taky absolvovala v angličtině. Předměty lze vybírat ze dvou programů v italštině a z jednoho v angličtině. Poté, co jsem se setkala s nepříliš vstřícným přístupem a s nelibostí vyučující při výuce předmětu v italštině, studovala jsem zbytek předmětů pouze z vedlejšího programu vedeného v angličtině. Učitelé sice neměli úplně perfektní angličtinu, ale jejich přístup k zahraničním studentům byl vstřícný.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Možná bych zpětně zvolila jinou univerzitu než Sapienzu, ale pro studenty, kterým nevadí punkovější režim, je asi ok. Jinak Řím je krásný a šílený zároveň. Všechno je dost chaotické a pro upjatější lidi (jako já) je život tady dost mentální cvičení. Nikdo nikam nespěchá, nikdo se s ničím moc nezabývá a nikdo se nestresuje, že něco nefunguje. A přesto to nějak funguje.. A jídlo tady je super.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Sluneční brýle - slunce má celý rok dost sílu, teplé oblečení na zimu - hlavně domácí, v Itálii se uvnitř moc netopí a byty jsou hodně vymrzlé. Všechno se dá ale koupit na místě.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Mám začít dříve s hledáním ubytování, protože dva měsíce předem už je docela pozdě. Na předměty se nijak nepřihlašuje, jen pak na zkoušky.
Nejvíc mě překvapilo, že...
tolik věcí v Itálii nefunguje.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
tu nic moc nefunguje

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Sapienza University of Rome

Další zprávy z regionu Itálie

bottom of page