top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Anastasia Strelova

Autor(ka):

fakulta:

Anastasia

Strelova

Právnická fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Anastasia je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Anastasia

Právnická fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Sapienza University of Rome

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Anastasia hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 3 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 2 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 2 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita je velmi pěkná, i když jsou tam problémy s organizací. Musíte všechno zjišťovat sami a dost často trvat na tom, aby se Vám ten konkrétní referent věnoval, jinak Vás pošle za kolegou, ten za dalším kolegou atd atd...
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Samozřejmě, všechno se liší člověk od člověka, ale není to jako v Praze. V Praze je zvykem, když přijdete na první hodinu, tak dostanete hned všechny informaci ohledně kurzu. V Itálii bohužel, tyto informace jsme dostávali během semestru (včetně třeba toho, kolik kreditů dostaneme za absolvování).

Jinak všichni byli velmi přívětiví.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Spolků a různých akcí na univerzitě bylo opravdu dost. Univerzita pořádala např. několik prohlídek místa s průvodcem, bylo to velmi zajímavé. Dál byli i nějaké výlety, které se ale podle mě moc nevyplatili, myslím si, že je lepší si to zorganizovat sami a jet s kamarády než s velkou skupinou lidi. Navíc výlety od spolků byli dražší než samostatný výlet.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikace většinou probíhala v italštině, za což jsem byla velmi ráda. Většinou stačila úroveň B1, který se během pobytu zlepšila.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Město je rušné, má svoje problémy (např. stávky MHD nebo odpadky na ulicích), avšak podle mě jenom Řím má takovou kouzelnou atmosféru. Je ve městě spousta akcí (a i zdarma) a jenom procházky po městě či muzeích jsou nádherné. Zařídila jsem si kartu pro městské muzeí (stala jen 5 euro) a bylo tam přes 20 muzeí, takže pro milovníky muzeí a starých kostelů je toto město naprosto nejlepší.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium pro život určitě nestačí, kryje maximálně jenom náklady na ubytování. Itálie je spíš dražší země, avšak zhruba 800 eur měsíčně by mohlo stačit.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Na Univerzitě Sapienza je menza, kde oběd či večeři stojí cca 2-3 eura. Dle mého názoru je to nejlepší způsob, jak ušetřit za jídlo.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Ubytování v soukromém bytě. Musíte dávat pozor na pronajímatele, bohužel Italové dost často podvádějí a nevracejí zálohy, které platíte na začátku. Tak je lepší počítat s tím, že se záloha Vám nevrátí.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Na stránkách Itabus je dost slev a akcí, které můžete využít, avšak je také potřeba dat si pozor na jejich stávka, které bývají dost často.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikace většinou probíhala v italštině, za což jsem byla velmi ráda. Většinou stačila úroveň B1, který se během pobytu zlepšila.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Byl to výjimečný zážitek, ta který jsem opravdu vděčná. Možnost poznat italskou kulturu a zlepšit si jazyk byla opravdu výjimečná. Samozřejmě, jako všude můžete se setkat s nějakými problémy, ale pokud milujete Itálii a její kulturu, tak to opravdu stojí za to. Svůj pobyt a celkově tento půlrok hodnotím jako to nejlepší období svého života.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Pro slečny určitě drogerii. Nebyl tam tak široký výběr různých drogerek, tak si zabalte to, co máte rádi v Česku. Dál také léky proti alergii.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Potřebují do Itálii hodně teplých věci, protože první dva měsíce byla docela zima a nabalit si jen letní šaty byl opravdu špatný nápad.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Ten počet stávek, které mají. Navíc že stávkují nejen MHD, ale také i taxikáři. Dejte si na to pozor, když tento den někam letíte.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Najít si ubytování.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Sapienza University of Rome

Další zprávy z regionu Itálie

bottom of page