top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Andrea Hisemova

Autor(ka):

fakulta:

Andrea

Hisemova

Fakulta humanitních stu

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Andrea je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

drewhisem

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Andrea

Fakulta humanitních stu

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Bologna

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Andrea hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 1 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 2 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
L´amore. Alma mater. Boloňská univerzita je nejstarší v Evropě. Vyskytnout se tedy v jejích prostorech a docházet každý den na Piazza San Giovanni in Monte, obědvat se spolustudujícími na dvorku, koukat na krásné sloupy, starou studnu, nadýchávat středověkou atmosféru,...těžko se mi s tím loučilo.
Univerzita je rozprostřena po značné části centra Boloně. Má spoustu studoven a knihoven, kde se dá zašít. Po cestě je spousta kaváren, kde se dá zastavit na rychlé "un caffe". Město je relativně malé, takže za chvíli budete každý den potkávat nějaké své známé.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Řekla bych, že náročnost je srovnatelná (alespoň na humanitních studiích). Výuka je rozdělená do dvou bloků. První probíhá od ledna do března. Druhý pak od března do května. Jednotlivý předmět je tak vyučován 2-3x týdně. Tenhle způsob výuky mi sedl, protože se můžete soustředit jen na dva až tři předměty za jednotlivý semestr, častěji taky potkáváte spolustudující a taky vyučující.
Atest si lze většinou vybrat dle toho, jestli jste "attending student" nebo "non attending student". Lze si tedy vybrat mezi ústní zkouškou nebo esejí (ty bývají dlouhé - to se liší od FHS, kde jsem moc esejí za své studium nenapsala). Nad esejí bývá rozprava. K ústní zkouškám je naopak většinou třeba přečíst dvě knížky, zkouška probíhá z nich, nikoli z probrané látky. Všechno zmíněné se však může lišit předmět od předmětu.

Mé předměty byly srovnatelné co se týče způsobu provedení výuky, tedy většinou frontální výuka, ale byl prostor i pro diskusi.
Ocenila jsem, že jeden z vyučujících aktivně zapojil do výuky své doktorandky.
Je třeba počítat s tím, že úroveň angličtiny některých vyučujících není příliš dobrá, občas může být náročné poslouchat zjednodušenou angličtinu se silným přízvukem.
Mrzelo mě, že nebyl zorganizovaný žádný orientační den a že prvotní kontakt s univerzitou nebyl fyzický. Check-in probíhal online, nikdy jsem tak vlastně neviděla zaměstnanectvo univerzity (s výjimkou vyučujících).
Ocenila jsem, že univerzita poskytuje kurzy italštiny, které velmi vřele doporučuju. Výuka probíhá dvakrát týdně, dvě hodiny. Před tím je však třeba pohlídat si deadliny, hlásí se tam hodně studujících. Odkaz zde: https://centri.unibo.it/cla/it.
Je třeba, abyste měli úroveň alespoň A1. Aby vás totiž přijali, je třeba absolvovat online test a poté ústní pohovor (toho se nebojte, je to příjemné popovídání si v italštině).
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Pokud jsou studentské spolky, tak v italštině, do nich jsem se nezapojovala. Jsou organizované přednášky mimo běžný rozvrh, také třeba festival antropologie, nicméně i tyto věci bývají v italštině. Obecně jsou však studující aktivní co se týče happeningů, stávek, demonstraci. Bologna je levicově orientované město. Často se tedy po univerzitních zdech objevují pozvánky na různé happeningy, nápisy po zdech (které do druhého dne zmizí, aby zase další den přibyly nové). Město žije. V univerzitním "kampusu" se pořádají hudební akce, někteří studující obsazují univerzitní prostory, protože jsou nespokojeni s bytovou situací. Čas od času probíhají v "kampusu" trhy/swapy.

Na univerzitě existuje předmět "Introduction to italian culture", každá přednáška je zaměřená na určitý aspekt italské kultury, pokaždé přednáší jiný vyučující (i z jiných univerzit). Předmět je určený erasmus studujícím napříč obory. Idea mi připadá skvělá, nicméně se jedná o předmět, kde dochází až 150 studujících a často dochází k tomu, že nevěnují přednášce pozornost, povídají se a ruší tak ostatní. Nicméně přítomni být musí, protože je povinná docházka.

Univerzita nepořádá pro erasmus studující volnočasově aktivity (až na vyučující, někteří mohou uspořádat pro svůj předmět třeba exkurzi do muzea apod.).
V Bologni existuje organizace ESN (erasmus social network), která pořádá spoustu akcí pro zahraniční studující. Akce jsou fajn pro všechny, co chtějí potkat studující z různých oborů a zemí, určitě je to fajn na začátek pobytu. Mně osobně akce nevyhovovaly, často se jednalo o akce v barech, s hodně lidmi, hodně alkoholem. ESN taky pořádá výlety po okolí Itálie, případně sportovní utkání, karaoke večery apod. Asi je fajn si je vyzkoušet a zjistit tak, jestli vám to sedne nebo ne.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikovala jsem v angličtině i italštině. V rámci univerzity většinou v angličtině, v italštině pak v obchodech, kavárnách apod. Univerzita nevyžaduje žádné certifikáty, je zcela na vás zdali budete schopni následovat výuku v daném jazyce.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Bolognu jsem si zamilovala. Je to rušné město, hodně studentské, kosmopolitní. Studující město, minimálně jeho centrum tak trochu vlastní. Město je charakteristické svými "portici", tedy podloubími, která se hodí, když se chcete schovat přes sluníčkem nebo deštěm - deštníky tak často nejsou třeba! Ve městě je spousta kostelů, kaváren, studoven, knihoven, obchůdků, barů, gelaterií. Nevím, zdali bych ráda vypíchla konkrétní místa. Podle mě jde o jakýsi genius loci, který se každý musí zažít sám, projít si město, najít si to, co je každému vlastní.
Ale abych zmínila alespoň některá z mých oblíbených míst: Piazza San Giovanni in Monte (místo, kde jsem měla většinu výuky), Piazza San Stefano (poklidné místo, zajímavý komplex "sedmi kostelů", v sobotách tam bývá antique market), Piazza Giuseppe Verdi (pro mě středobod mého žití ve městě, trochu divno místo, soustředí se tam lidé prodávající drogy, zároveň však studující posedávající v kavárně Piccolo nebo Scuderia, nachází se tam také divadlo a jedna z největších studoven - Palazzo Paleotti, bývají tam také často demonstrace), Trecento Scalini (nádherné místo, odkud jde vidět celá Bologna), San Luca (4 km táhnoucí se portici ke kostelu), Giardini Margherita (krásný park, v něm "Vetro" - naprosto skvělý prostor pro venkovní učení, s wifi, možností si dát kafíčko či vege oběd).
Ve městě mi však chyběla zeleň. Stromků a parků je tam poskrovnu. Řeka je bohužel ukrytá v zemi, takže vodních ploch se taky moc nedočkáte.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium vyjde tak tak na ubytování. Bydlení je v Bologni strašně drahé, protože se tam sjíždí opravdu hodně zahraničních studujících. Je třeba vyhledávat dopředu, být opatrná na podvodníky, kterých je tam také požehnaně.
Ceny potravin bych řekla, že jsou srovnatelné, možná malinko dražší. Ale je tam Lidl! A ještě levnější obchod Aldi.
Ceny v barech a restauracích jsou taky dražší, ale nijak výrazně.
Pokud vás baví klubový/night life, je třeba počítat s tím, že v několika klubech a barech vyžadují koupit si kartičku (cca 10 EUR) pro každý podnik zvlášť.
Cestování po okolí může vyjít docela levně, když víte čím jezdit (třeba nejmenovaným zeleným autobusem ve 4 ráno do Benátek za 5 EUR!).
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Nakupovat- viz výše zmíněný Lidl a Aldi. Jak ušetřit? Asi třeba zvážit, za co je vám milejší utrácet peníze. Ušetřit lze tím, že si vaříte doma. Že budete mít byt s pračkou (my ho neměli, prádelny vyšly draho) a s wifi (taky jsme neměly, pořídily jsme si se spolubydlící místní simky s daty).
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Ubytování je velký oříšek. I když se koukáte dopředu, není jisté, že se vám ho podaří najít. Koukejte do fb skupin, whatsappových skupin, všude, kde se dá. Neposílete zálohy dopředu, dokud neuvidíte ubytování (minimálně vyžádejte videohovor). V Bologni se hodně povodníků, tak si dávejte pozor.
Počítejte s tím, že stipendium vám vystačí jen na ubytování, pokud nebudete mít štěstí.
Koleje k dispozici zahraničním studujícím nejsou, a když jo, tak za nekřesťanské peníze. Doporučuju tedy koukat po pokojích, sdílené samozřejmě vychází levněji.
Ke smlouvě je třeba zařídit si "codifice fiscale", doporučuju to udělat. A číst pořádně podmínky smlouvy!!! Jinak můžete přijít o velkou část zálohy.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Ano! Bologna je velmi strategicky umístěná. Velmi snadno se můžete dostat vlakem či autobusem do okolních měst. Do Ferrary, Modeny, Benátek, k moři. Nebo se vydat pěšky z Bologne do Florencie po "via Degli Dei" - hodně doporučuju, 130 km, 4-6 dnů dle vašich možností. Navštívili jsme s kamarády také Sicílii (Palermo - naprosto skvělý zážitek, velmi multikulti krásné město; Agriggento, Katánie, Taormina).
Dobré spojení je také do Říma, Neapole.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikovala jsem v angličtině i italštině. V rámci univerzity většinou v angličtině, v italštině pak v obchodech, kavárnách apod. Univerzita nevyžaduje žádné certifikáty, je zcela na vás zdali budete schopni následovat výuku v daném jazyce.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Pro mě se to stalo srdcovkou. Oblíbila jsem si místní life style, město, ale hlavně lidi, o těch to vždycky je. Pokud máte město a univerzitu s kým sdílet, je to o mnohem příjemnější.
Sedět s knížkou a koukat na "červenou", středověkou architekturu města je velká idylka, kterou vám Bologna splní. Popíjet aperol nebo kafíčko na sluníčku pod azurovým nebíčkem...chodit na pravé italské gelato a koukat na Le Due Torri....

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Míra catcallingu. Ano, Itálie je tím známá, ale stejně....byla jsem permanentně naštvaná, že jsou někteří muži fakt prasata.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Bologna

Další zprávy z regionu Itálie

bottom of page