top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Jan Bubanec

Autor(ka):

fakulta:

Jan

Bubanec

Fakulta humanitních studií

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Jan je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

honzabubak

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Jan

Fakulta humanitních studií

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Bologna

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Jan hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 3 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 3 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 2 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Universita di Bologna je jednou z nejstarších evropských univerzit a ráda se tím pyšní. Město je neodmyslitelně spjato se studenty, kterých ve opravdu plné, takže číní velký nepoměr vůči zbytku obyvatel. Škola má nesčetně budov rozesetých po celém městě, většina je v historickém centru, ale některé protory jsou ve zrekonstruovaných či zcela nových budovách. Tím, že na univerzitě studuje enormní množství studentů (a to i skrze Erasmus), tak je přístup univerzity poměrně odměřený a anonymní. Kvůli covidu veškerá administrace probíhá online a kromě předmětů se s nikým ohledně studia nepotkáte.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Kurzy jsou obecně za víc kreditů a jsou buď semestrální, nebo kratší a v tom případě lze počítat s pauzou "uprostřed semestru". Obecně předměty nejsou jednou týdně, ale vícrát, takže se stihne předmět odučit rychleji než za celý jeden semestr (obvykle 2-3 měsíce). Seminární práce, byly poměrně dlouhé a příprava na ústní zkoušky vyžadovala velké množství literatury.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Ve městě funguje ESN, ale vzhledem k tomu, že v Bologni je každý semestr asi 250 studentů jen na Erasmu, tak není možné se znát se všemi osobně. Tím pádem některé programy ESN nedávají smysl (například vyhlašování krále Erasmu, nebo mistra parketu - těžko hlasovat pro někoho koho jste ani nemohli poznat). Na univerzitě nefunguje Buddy program, resp. tam vůbec není. Univerzita pro Erasmus studenty nepořádá vůbec nic, nezajištuje jim ani ubytování, a jen minimální podporu. Pro všechny Erasmus studenty je jen jeden volitelný předmět, který má přibližovat italskou kulturu, ale styl výuky a volba přednášejících byla více než nezajímavá a téměř všichni tam přestali chodit.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Univerzita nepožaduje žádné potvrzení jakékoliv jazykové úrovně. Předměty se dají volit v angličtině (většinou magisterské), nebo italštině. Pro Erasmus studující je k dispozici jazykový kurz italštiny zdarma, kde je však kapacita pro cca 50 studentů, takže při počtu více než 200 Erasmus studujících je velmi obtížné se tam dostat.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Jak už jsem psal, Bologna je známá především pro svoji nejstarší evropskou univerzitu. Má však také jedno další nej, které není už tak přívětivé - je jedním z nejdražších italských měst. Částky, které se napříč celým spektrem všech možných typů bydlení vybírají za ubytování jsou více než nekřesťanské a stejně tak jídlo a pití na ulicích. Nicméně jinak je Bologna relativně malým městem, jehož centrum, kde se vše odehrává dá přejít napříč zhruba za 40 minut. Ve městě je několik pamětihodností (například hradby, dvě šikmé vězě, kostel na kopci za městem a parky na vršcích za městem). Co se polohy týče, městem končí pádská nížina a začínají se zvedat pohoří, které vedou až do sousedního Toskánska. K moři je to 50 minut vlakem (a cca 550 korun v jednom směru). Město je plné především studentů a pak turistů. Po desetiletí je město velmi levicově orientované a ve městě se tak velmi často konají demonstrace, průvody apod. Ve městě je velmi silná podpora LGBTQ+ hnutí.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Moje zkušenost je poměrně zkreslená tím, že jsem byl hned v úvodu okraden o 1200 €, což je v podstatě půlka stipendia. Nicméně přesto, když se od toho odprostím, tak můžu konstatovat, že čistě se stipendiem se dá vyjít POUZE na ubytování a to ještě pokud máte VELKÉ štěstí. Ceny pronájmu začínají na 500€ a soupají až k 800€ za měsíc. Kromě jídla a pití je v itálii velmi drahá veřejná doprava. Studenti nemají nárok na žádnou slevu. Kdybych měl odhadnout, měsíční náklady na jídlo cca 150€ měsíčně - s tím, že si vše vaříte doma sami. Pokud jíte venku, je to mnohonásobně víc.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Do některých obchodů lze zřídit zdarma klientskou kartičku, se kterou dostanete po půl roce nakupovaní slevu 5€ na další nákup. JInými slovy ušetřit nelze. Maximálně nikam nejezdit a vařit doma.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Předně je třeba říct, že Universita di Bologna primárně Erasmus studentům neposkytuje žádné ubytování. Ve městě je pár starých kolejí ve špatném stavu, kde jsou však organizací spadající pod univerzitu ubytování pouze studenti s nízkopřijmových rodin, avšak je vyžadování doložení příjmu vašich i rodičů + úřední překlad, což žádný skutečně nízkopřijmový student neudělá a je to dobře, protože je to hloupost. Dále je ve městě několik soukromých kolejí, které si troufám nazvat zločinnými organizacemi, jelikož se nezdráhají od studentů vybrat měsíčně přes 700€ (+ tisíc euro zálohy), na oko "all inclusive" a nakonec platíte i za každou pračku, malé fitko kvůli covid opatřením ani reálně nevyužijete a budete rádi, když slibovaný obtýdenní úklid přijde alespoň jednou za měsíc. No a pak už zbývají jen sdílené studentské byty a soukromníci, což lze hledat jedině na FB či v chat skupinách, tak je zas velké riziko scamu, takže buďte opatrní.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Jak už jsem psal cestování po Itálii je VELMI drahé a je to čím dál horší. Vyplatí se využíván konkurenčních dopravců (například místo vlaků Treintalia využít Italo, ale ne vždy je to možné). Itálii je nádherná země, na jejíž objevení ani jeden celý život nestačí, natož půlroční Erasmus. Takže prakticky kamkoliv vyrazíte, asi nebudete litovat. Kromě známých perel v okolí (Milano, Ravenna, Rimini, Florencie, Pisa, Řím), bych doporučil procestovat méně známé vesničky v Toskánsku, nebudete litovat. Já jsem ke konci cestoval dost - v posledním měsíci jsem navštívil Portugalsko, Španělsko, Francii, Řecko, Bulharsko, Rumunsko, Maďarsko - vracel jsem se k Erasmu přes Řecko a pak pozemní (vlakovou) dopravou do Čech 48 hodin na cestě se za příspěvěk na Green Erasmus fakt nevyplatí, ale za ty zážitky ano :)
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Univerzita nepožaduje žádné potvrzení jakékoliv jazykové úrovně. Předměty se dají volit v angličtině (většinou magisterské), nebo italštině. Pro Erasmus studující je k dispozici jazykový kurz italštiny zdarma, kde je však kapacita pro cca 50 studentů, takže při počtu více než 200 Erasmus studujících je velmi obtížné se tam dostat.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Itálie se musí zažít, takže pokud někdo váhá, nebo chce poznat Itálii, proč nezačít tady. Mé osobní doporučení je, vybrat si pro Erasmu menší město, čím menší tím lepší - více se poznáte s místními i s Erasmus kolegy, do větších měst vždycky můžete dojet. A v tom případě Bologna není úplně ideální volbou. JInak celkově je Erasmus především o lidech a zkušenostech a ty dostanete ať pojedete kamkoliv, důležité je rozhodnout se a vyjet.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

1

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Bologna

Další zprávy z regionu Itálie

bottom of page