top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Lukáš Veselý

Autor(ka):

fakulta:

Lukáš

Veselý

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Lukáš je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Lukáš

Fakulta sociálních věd

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Bologna

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Lukáš hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 3 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 1 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Prostory boloňského Institute of political sciences připomínaly spíše muzeum či galerii umění - to je jednoznačně první dojem, který jsem získal při první návštěvě školy. Člověka oopravdu nadchnou zdobené stropy, sochy a malby. Nejen můj ale i ostatní instituty sídlí v "palazzo's" což jsou staré a historické budovy, které však stále slouží svému účelu - tedy univerzitě a výuce. Studijní a vyučovací prostředí je tedy opravdu nádherné.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Přístup kde studiu je v Itálii nebo alespoň na UniBo trochu odlišný. Ačkoliv neexistuje povinná docházka (pouze přihlašování na zkoušky), i v hybridním formátu výuky (kvůli pandemii) přednáškové místnosti rozhodně prázdné nebyly. Jiná je také časová náročnost předmětů a přednášek - jeden předmět má rovnou dvě přednášky (či přednášku a seminář) za týden a délka jedné přednášky/semináře je 120 minut (což je více než na FSV obvyklých 80 minut). Výhodou je to, že alespoň já osobně jsem měl ke konci listopadu již všechny přednášky za sebou a člověk tedy měl "volný" prosinec.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Rozhodně doporučuji sledovat italský univerzitní email, kam chodí i ve formě newsletteru zprávy o různých akcích či zajímavých přednáškách akademického charakteru. Co se týče studentských spolků, pro Erasmus studenty jsou největšími spolky ESN Bologna a IC Bologna. Oba spolky pořádají především pro mezinárodní studenty nejrůznější akce od výletů a zájezdů, sportů přes kulturní akce až po párty. Ačkoliv jsem osobně takové předměty nehledal, jsem si jistý že zájemci si mohou zapsat různé "volitelné" předměty ohledně italské kultury.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Jelikož Bologna je studentské město, není zde žádný problém domluvit se anglicky a to jak na škole, tak ve městě. Co se týče angličtiny vyučujících, je zde pochopitelně silný italský přízvuk, ale rozhodně zde není žádná jazyková bariéra. Snad menší negativum lze nalézt v tom, že například literatura a podklady k předmětům jsou více italské než anglické, nicméně pokud taková situace nastane a neexistuje anglická alternativa, vyučující nevyžadují četbu italských textů pokud člověk nerozumí.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Bologna je staré, avšak rušné, kosmopolitní a přesto studentské město. Je to takový Manhattan Itálie neboť se rozhodně nejedná o úplně typické italské město. Typickým znakem jsou "portici's" což jsou jednoduše podloubí lemující prakticky všechny ulice. Má to velmi praktický význam neboť jsem díky tomu snad ani jednou nepotřeboval deštník - chodníky jsou "pod střechou". Veškeré dění se odehrává v centru města, uvnitř bývalých středověkých hradeb. Pozůstatky těchto hradeb jsou lemovány městských okruhem a zhruba 15ti bránami, které slouží jako symbolický vstup do centra města a také jako hlavní orientační body (řeknete například area of Porta San Stefano a všichni hned ví, kterou oblast myslíte). Za negativum jsem já osobně považoval možná právě jakousi stísněnost města a absenci zeleně uvnitř města, ikdyž mimo centrum se nachází poměrně velký a hezký park kde se pořádají i pikniky, nemluvě o tom, že na jižních hranicích města začínají Apeniny.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Kvůli velkému přetlaku studentů (až 1/4 obyvatel města tvoří studenti) je zde opravdu velmi těžké sehnat ubytování. Zahraniční studenti jsou prakticky bez šance na ubytování na levných kolejích. Alternativou jsou tzv. Student hotel, což jsou velmi drahé koleje na kterých vám stipendium nebude stačit ani na sdílený pokoj. Jediná možnost je tedy v pronájmu sdílených bytů/pokojů či celých malých garsonek a jelikož majitelé bytů moc dobře vědí o vysoké poptávce, ceny tomu odpovídají. Nebylo neobvyklé bydlet v samostatném pokoji ve sdíleném bytě a platit za nájem včetně energií částky které značně přesahovaly 500€. Samozřejmě platilo, čím dále od centra, tím levnější. Na samotné hledání ubytování doporučuji pevné nervy, bohužel jsou inzeráty často podvodné a italové mají tendenci neodepisovat na zprávy či emaily. Nejlepší je být na místě a mít možnost si vše prohlédnout osobně. Rozhodně neposílat zálohy předem!

Co se týče potravin, Itálie je západní Evropa a tak je zde vše samozřejmě dražší než v Česku. Doporučuji nakupovat v Lidlu a jiných, především ale mimo centrum. Malé samoobsluhy v centru jsou sice na každém kroku, ale například za 30€ zde člověk nakoupí jen minimum věcí, zatímco v Lidlu máte velký nákup.

Pokud si tedy chcete užít "Dolce Vita" naplno a nebudete mít možnost nějakého levného bydlení, připravte se že budete muset některé věci platit ze svého.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Na běžné nákupy opravdu doporučuji Lidl a podobné obchody mimo centrum. MHD je exkluzivně pro Erasmus studenty řešeno Tper (dopravce) kartou, která stojí pouze 10€ a má platnost dokonce 1 rok. Itálie má velmi dobrou železniční přepravu, avšak tam jsem žádné studentské slevy nenalezl. Některé samoobsluhy mají také slevy pro studenty (předložíte průkaz z UniBo). Pokud si zařídite členské karty ESN a IC, máte také některé slevy podobně jako na ISICu nebo například zlevněné drinky v barech.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Z osobních důvodů jsem hledal malý samostatný byt, který však už nebyl o tolik dražší než některé samostatné pokoje jiných studentů. Jednalo se o jednopokojovou garsonku s malou kuchyňkou a normální koupelnou. Většina studentů však bydlí ve sdílených bytech což samozřejmě přináší výhody toho že se nikdy nenudíte ale také nebezpečí, že si se spolubydlícími třeba nesednete nebo se najde problémový člen.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Bologna leží velmi strategicky na páteřním železničním a automobilovém tahu a rozhodně tedy doporučuji navštívit okolní města. Nejpohodlnější je právě vlak, jelikož se dostanete prakticky vždy přímo do centra měst a za krátkou dobu. Osobně jsem byl v Rimini, Veroně, Padově, San Marinu, Imole, Modeně, Raveně, Římě, Florencii, Parmě, Milánu. Z Bologni jsme také s partou letěli na pár dní na Sicílii s Ryanair a to za pouhých 10€ za zpáteční letenku a Palermo tak mohu doporučit, je to taková trochu jiná Itálie.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Jelikož Bologna je studentské město, není zde žádný problém domluvit se anglicky a to jak na škole, tak ve městě. Co se týče angličtiny vyučujících, je zde pochopitelně silný italský přízvuk, ale rozhodně zde není žádná jazyková bariéra. Snad menší negativum lze nalézt v tom, že například literatura a podklady k předmětům jsou více italské než anglické, nicméně pokud taková situace nastane a neexistuje anglická alternativa, vyučující nevyžadují četbu italských textů pokud člověk nerozumí.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Itálie je moje srdcová záležitost a Bologna je hlavní město jídla. Jsem navíc automobilový fanoušek a celý region Emilia-Romagna je kolébkou značek jako Ferrari, Lamborghini, Pagani či Ducati ale i obecně se jedná o velmi rozvinutou průmyslovou oblast odkud pochází značná část italského strojírenství. Bologna mi byla také doporučena na rozdíl od Milana, jelikož Milano se točí jen kolem "drahého" historického centra a mimo něj prý není moc co dělat. Nemohu úplně posoudit, nicméně je pravdou, že vibe jaký má Bologna osloví snad každého. V jarních a letních měsících je to navíc jen hodina vlakem k moři do Rimini, což dává i Bologni přímořský nádech.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Pokud jedete na zimní semestr, prosinec a leden mohou být na itálii překvapivě chladné. Teplý kabát/bunda je opravdu nutností.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
ani ne tak býval věděl, jako spíše se opravdu vyplatí si na Erasmus začít šetřit již v době podání přihlášky
Nejvíc mě překvapilo, že...
jsem si hodně rychle osvojil italské návyky - vše od ranního pravého espressa, přes odpolední aperitivo až po zpomalení sama sebe a užívání si toho všeho, jídla, pití, studia a zkrátka italského života. Vřele doporučuji
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Najít ubytování. Je to opravdu takové malé peklo

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Bologna

Další zprávy z regionu Itálie

bottom of page