top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Vojtěch Tomšů

Autor(ka):

fakulta:

Vojtěch

Tomšů

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2023/2024

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Vojtěch je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

kadvojka

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Vojtěch

Fakulta sociálních věd

2023/2024

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Bologna

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Vojtěch hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 5 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Boloňa je podle mě nejvíc studentské město, které si člověk může představit. Všechno společenské a kulturní dění se točí okolo univerzity, která je po všech stránkách jednou z největších dominant města. Univerzita se rozkládá v podstatě po celém městě, ale nejvíce fakult sociálních věd je ve „Via Zamboni“, což bylo místo, které celý pobyt definovalo. Krásné historické domy, lemovány nekonečnými podloubími a moderně vybavené interiéry spolu tvořily dokonalou studentskou atmosféru.


Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Organizace semestru je v podstatě stejná jako na naší univerzitě. Vedení kurzů a přístup učitelů byl profesionální, nebylo si na co stěžovat. Pokud bych měl něco vytknout, tak to je pomalé vyřizování formalit před příjezdem na Erasmus, ale je pochopitelné, že při velkém počtu studentů se vše protahuje.

Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Jak jsem již zmiňoval, vše v Boloně se točí kolem univerzity. Ve městě jsou dva spolky pro studenty na Erasmu, IC Bologna a ESN Bologna, které pořádají opravdu hodně volnočasových aktivit. Samotná univerzita má také různé spolky, například šachový.

Studenti mají možnost zápisu kurzů italštiny i předmětu, který se věnuje italské kultuře a byl mezi studenty na Erasmu velmi populární.


Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Univerzita neměla náročné požadavky ohledně jazyka, italsky jsem neuměl defacto nic a po celou dobu jsem si na univerzitě vystačil s angličtinou. Pro praktičtější každodenní život je dobré pochytit alespoň naprosté základy italštiny, protože ne každý Ital mluví dobře anglicky.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Jak už jsem zmiňoval, Boloňa je úžasné studentské město a myslím si, že je v tomto ohledu bezkonkurenční. Spousta historických památek, kulturních akcí, výstav a umístění v severnější části Itálie představuje skvělé útočiště pro studenty, kteří si chtějí užívat volný čas, prozkoumávat město a objevovat krásy Itálie. Asi nejoblíbenější místo bylo bazilika San Luca s nejdelším podloubím na světě, které se táhne z města až na kopec nad městem. Právě tyto kopce jsou opravdu nádherné místo, kde se za hezkého počasí člověk cítí jako v jiném světě.
Zároveň je Boloňa, obzvlášť oproti Praze, malé město, takže člověk dokáže prozkoumat opravdu každý kout.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Měl jsem velké, ale opravdu velké štěstí na ubytování, takže mi polovina stipendia pokrývala 100% nájmu. Ceny jsou zhruba stejné jako tady, lokální věci jako těstoviny, pesta, atd. jsou samozřejmě neporovnatelně levnější. Stipendium mi pomohlo, ale bez vlastních úspor, které jsem si na Erasmus chystal předem, by to nešlo.

Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Pokud chcete ušetřit při nákupech potravin, choďte do jednoho z Lidlu, které jsou značně nejlevnější.
Boloňa je malá, kupte si na blešáku kolo a jezděte na něm, nebo si v RideMovi kupte měsíční předplatné sdílených kol. Je to lepší, než předražené karty na autobusy, které jsou občas nespolehlivé.
Když budete cestovat vlakem s TrenItalia, vyřiďte si předem online zadarmo kartičku FrecciaYoung, která má super slevy na vlaky, včetně nejdražší FrecciaRossa, jen je musíte koupit trochu s předstihem. Ta sleva je opravdu znát.
Na pizzu choďte do Pizza Casa, svatyně všech studentů, kde pořídíte kultovní Margheritu za 3 eura. Na drinky choďte do Freuda se studentskou kartičkou, na kterou je sleva. Nejlevnější spritz ve městě je v Cucchiaio d’Oro a obecně s žádnými podniky okolo Via Zamboni, Piazza Verdi a Piazza Scaravilli nemůžete šlápnout vedle. Vyhněte se Via degli Orefici, kde jsou předražené restaurace s jídlem pro turisty.
Obecné doporučení, pokud chcete šetřit – dělejte levné nákupy potravin a šetřete na takových věcech jako doprava, ale vždy si zajděte někam na dobré jídlo, stojí to za to a Erasmus bývá často jen jeden.

Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Ubytování v Boloně je asi největší turn-off. Je ho strašně málo a bývá fakt drahé. Hledejte ho ideálně co nejvíc dopředu, nikomu neposílejte peníze předem a v nejhorší variantě si zaplatíte na 14 dní airbnb a najdete ho během prvních pár týdnů pobytu.
Já jsem si ještě dva týdny před Erasmem myslel, že kvůli nedostupnému ubytování do Boloni nepojedu, ale měl jsem opravdu velké štěstí, když mi ve skupině na Facebooku napsala paní, která mě nakonec ubytovala a bydlel jsem v podstatě s hostitelskou rodinou. Tohle je ale velmi vzácné a znal jsem lidi, co bydleli někde za 450eur, někde za 600eur, ale i někoho kdo měl pokoj za 800eur nebo klidně 1000eur. Záleží na vašem budgetu,
Obecně ale platí – nevykašlete se na to, hledejte dopředu a nebuďte důvěřiví. Je snadné naletět.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?

Procestoval jsem kus Itálie i další Evropské země, z Itálie nesmíte vynechat města okolo Boloni a pak nejznámější památky a města jako Milán, Florencie, Řím, Neapol, Benátky,..
Nejvíc se mi upřímně líbila samotná Boloňa a potom výlet do Neapole. I když se o ní říkají různé věci, je to krásné město se super lidmi.

Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Univerzita neměla náročné požadavky ohledně jazyka, italsky jsem neuměl defacto nic a po celou dobu jsem si na univerzitě vystačil s angličtinou. Pro praktičtější každodenní život je dobré pochytit alespoň naprosté základy italštiny, protože ne každý Ital mluví dobře anglicky.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Myslím, že na tohle jsem dost odpověděl v předchozích otázkách. K Boloně si musíte trochu najít cestu, ale je to opravdu unikátní místo, kde se studentský život žije naplno.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Pokud jedete na zimu, tak aspoň nějaké teplé oblečení – přeci jen je to sever Itálie.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
…že je Boloňa nejkomunističtější místo v Itálii a tyto symboly a názory jsou všudypřítomné. A taky to, že tam snad úplně každý kouří 24/7, mně to bylo jedno, ale silným nekuřákům by se to líbit nemuselo :D
Nejvíc mě překvapilo, že...
Že se do Boloni z naší univerzity/institutu nehlásilo tolik lidí. Když se za tím půlrokem ohlédnu, je to opravdu překvapivé.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Asi nic extra, ale jste v novém prostředí, v cizí zemi, kde lidi mluví cizím jazykem a žijí jinak, tak si zkrátka musíte zvyknout :D

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Bologna

Další zprávy z regionu Itálie

bottom of page