top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Adéla Karhanová

Autor(ka):

fakulta:

Adéla

Karhanová

Přírodovědecká fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Adéla je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

adelakarhanova

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Adéla

Přírodovědecká fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Gothenburg

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Adéla hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 2 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Gothenburská univerzita je podobně jako Karlova univerzita roztříštěná do více částí města. Já jsem měla to štěstí, že biomedicínské fakultní budovy, kde jsem svůj čas trávila já, byly buďto úplně nové nebo nově zrekonstruované. Prostory univerzity proto byly velmi moderní s mnoha technologickými vymoženostmi. Gothenburská univerzita disponuje hned několika krásnými a na učení velmi příjemnými knihovnami. Jestli se ale někomu nechce cestovat, mnoho zdrojů a knih je přístupných online na stránkách knihovny. Ve Švédsku jsou technologie obecně velmi dobře začleněny do každodenního života, což mnohdy ulehčuje mnoho starostí (například všechny jízdenky se dají koupit v aplikaci Västtrafik To Go).
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Způsob studia:
Podobně jako na jiných univerzitách ve Skandinávii, vyučující přistupují ke studentům jako sobě rovným. Běžně se oslovují křestními jmény a ani v emailech si nemusíte dělat hlavu s tituly. Způsob výuky se mírně liší podle kurzu, ale obecně platí, že se dává větší důraz na skupinovou práci a práci s textem. Co je velmi rozdílné od českých univerzit je počet předmětů, které máte v jednu chvíli. Semestr je rozdělen do 4 částí a kurzy se podle náročnosti liší na ty, které zaplní jen 1/4 semestru a které zaplní 2/4 semestru. Znamená to tedy, že v jednu chvíli máte jen jeden jediný předmět. Až když uzavřete první předmět, tak začíná předmět další. Já například měla 2 kurzy které oba zabíraly 2/4 semestru. Ve druhém kurzu jsme měli velmi zábavný způsob výuky, kterému se říká „Team based learning“ (kdyby to někoho zajímalo, tak si to může vygooglit).

Způsob zkoušení:
Ve Švédsku neexistuje typické „zkouškové“ období. Zkouška je vždy na konci každého kurzu a před začátkem kurzu dalšího. To znamená, že v jednu dobu se učíte jen na jeden předmět (pro mě to bylo mnohem méně stresující). Typ zkoušky se liší podle kurzu. U mého prvního kurzu se jednalo o single-choice test s pár otevřenými otázkami. Druhý kurz měl v testu pouze otevřené otázky (esejového typu), které jsou častější. Obrovskou výhodou zkoušení bylo neomezené množství času. Obě moje zkoušky začínaly v 9 ráno a mohli jsme tam sedět třeba do 3 odpoledne. Navíc, na naučení se na zkoušku je vyhrazeno dostatek času, kdy nejste obtěžkáni žádnými jinými povinnostmi. Jestli někdo nemá rád časový tlak tak jako já, tak Švédsko vřele doporučuji.

Organizace semestru:
Zimní i letní semestr začínají a končí dřív než v Česku. Jak už jsem psala výše, v Gothenburgu je každý semestr rozdělen na 4 části. Nejvíce „volného“ času je vždy před zkouškou. Většinou okolo dvou týdnů. Jelikož v jednu chvíli máte ale jen jeden předmět, 2 dny v týdnu (s víkendem 4) jsou většinou volné, zbyde vám tak dostatek času objevovat krásy Gothenburgu a Švédska.

Přístup administrativy:
Rychlý, vstřícný, efektivní, online.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Universita ulehčuje začátek semestru pořádáním Welcome Day, kde nové studenty seznámí se vším, co by je mohlo zajímat – od přihlašování předmětů, přes představení studentských spolků až k tipům, jak ušetřit, co vidět a kam jít ve městě na fika! Velmi doporučuji se úvodních dvou dní účastnit, rozhodně to udělalo mé začátky ve Švédsku jednodušší.

Studentských spolků je na univerzitě mnoho a jsou velmi aktivní. K těm větším patří například Göta studentkar. Všechny seznamovací akce pořádané spolky byly bohužel kvůli pandemii zrušeny, takže o nich nemám více informací. V průběhu semestru jsem se ale účastnila BBQ na pláži s ESN (Erasmus Student Network). ESN dělá v průběhu semestru mnoho akcí, na které může přijít kdokoli! Také stále hledají posily do týmu.

Škola také nabízí kurzy Švédštiny, které jsem já osobně nevyužila, ale ti, co ano, si je velice chválili.

Můžete se také přihlásit do buddy programu který organizuje Studenská unie (The Student Union) – doporučuji ale jednat rychle, jejich místa se začátkem semestru bleskově plní.

Součástí Welcome services je i organizace hromadného odvozu z letiště do města, což shuttle autobusem trvá asi 30 minut (to se bohužel za pandemie nekonalo).
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Studovala jsem pouze v angličtině. Univerzita požaduje úroveň znalosti B2 (což je maturitní úroveň). Švédi umí velmi dobře anglicky a vyučující samozřejmě nejsou výjimkou. Za celý můj pobyt jsem potkala jen přesně 2 Švédy, co anglicky neuměli.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Gothenburg je universitní město. Počtem obyvatel je srovnatelný s Brnem a má perfektní velikost k tomu, aby se dal za jeden semestr poznat. Jelikož je ve městě hodně studentů, bary a noční život jsou tomu adekvátní. K vyhlášeným barovým ulicím patří Andra Langgatan u stanice tramvaje Jarntorget (Kings Head má nejlevnější pivo ve městě, Café Magasinet je přes den kavárnou a přes noc barem) a kluby se nachází v oblasti Lorensberg (např. Yaki-da). Lorensberg je také známý svým kulturním vyžitím – nachází se tam kino, divadlo i koncertní sál.

Centrum města je velmi malebné. Všude se dá dojít pěšky, ale skvěle funguje i veřejná doprava. Jelikož Gothenburg není největším (ale druhým největším) městem ve Švédsku, není ani tolik vyhledávané turisty, takže se většinou jedná jen o místní. K mým oblíbeným místům v centru patří Saluhallen, což je krytá tržnice.

Mým vůbec nejoblíbenějším oblastem ve městě je Haga, možná díky bezmeznému počtu kaváren, kam se dá zajít na fika. Určitě nezapomeňte navštívit Café Husaren, kde dělají největší skořicové šneky – Švédskou specialitu.

Nejlepší výhledy: Skansen Kronan, Gothia Towers.

Mohla bych tu vyjmenovat všechny své oblíbené podniky, ale zmíním tu jen 3: můj oblíbený pasta bar Benne – relativně levné a vynikající domácí těstoviny; kavárnu da Matteo – nejlepší mrkvový dort; a do třetice Fiskbar 17 – vynikající rybí restaurace.
https://goo.gl/maps/4W1BqnzXBLVEiZME9 (toto je můj seznam míst na Google mapách)

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Švédsko je drahá země. Se stipendiem se určitě vyjít nedá, takže doporučuji si našetřit. Já jsem ze stipendium sotva zaplatila ubytování na koleji. Bydlela jsem v levnější koleji, kde se platilo 4 000 SEK (400 euro) za měsíc. Nákup na cca 3-4 dny vyšel na 20-30 euro. Jídlo v restauraci vychází na 16-20 euro. Pivo se pohybuje od 60 SEK (6 euro) výše. Káva stojí 20-40 SEK. Jízdenka na veřejnou dopravu vyjde na 35 SEK (cca 3 eura). Existují i kupony na 1 nebo 3 měsíce, které mají dokonce slevu pro studenty (1 měsíc: 610 SEK, 3 měsíce: 1 645 SEK).
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Jako student dostáváte možnost zařídit si online kartu (jen v mobilu, žádná kartička) Mecenat. S Mecenat kartou lze potom získat různé slevy, například na jízdném, v některých restauracích a kavárnách, nebo třeba v kině. To, jestli se sleva vztahuje zrovna na ono místo/službu zjistíte jednoduše v aplikaci Mecenat.

Co se týče nakupování, nejlevnější variantou je Lindl popřípadě Willys, který má větší výběr. Ostatní supermarkety mohou být o trochu dražší, ale obecně se ceny příliš neliší a nejlepší je chodit tam, kde to máte blízko.

Koleje neposkytují nádobí ani peřinu a polštář, takže po příjezdu je nutné si věci „do domácnosti“ pořídit. Doporučuji si udělat výlet do ikey a spojit to s masovými koulemi k obědu/večeři. Je to rozhodně nejlevnější varianta (a ve Švédsku přeci musíte aspoň jednou do ikey ) Jen upozorňuji, že ikea není v centru města a trochu se projedete (cca 45 min).
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Koleje pro univerzitu zajišťuje firma SGS student bostäder a mají po městě mnoho možností. Já bydlela na koleji v ulici Medicinaregatan. Jednalo se o kontejnerové bytečky s vlastní koupelnou a mini kuchyňkou, sdíleli jsme jen pračky, sušičky a nástroje na uklízení (vysavač, mopy). Byla to kolej hned u Biomedicínské fakulty, takže do třídy jsem to měla 3 minuty a do knihovny 5 minut pěšky. V parku nebo v nádherné (se zdarma vstupem) botanické zahradě jsem byla za 10-15 minut. Mluvím o ní ale v minulém čase, protože se právě rekonstruuje a nevím, kdy a v jaké podobě bude zase přístupná. Specifitou této koleje bylo, že jsme tam byli jen mezinárodní studenti, takže se tam dalo velmi dobře seznámit. Další možnosti ubytování mají uvedené na svých stránkách sgs.se.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Bohužel, moje předměty byly vcelku náročné na studium a velké cestování jsem nestihla. Co ale můžu naprosto doporučit jsou ostrůvky kolem Gothenburgu (Gothenburg Archipelago). Byla jsem na mnoha z nich a nikdy mě to neomrzelo. Souostroví se dělí na severní a jižní, přičemž na těch jižních neexistuje automobilová doprava, takže je tam neskutečný klid. Výhodou je, že vám na cestu na ostrov stačí jediná jízdenka za 35 SEK, jelikož všechny trajekty se počítají za běžnou veřejnou dopravu.
Další výlety se dají podnikat kolem jezer v blízkosti Gothenburgu – např. Stora a Lilla Delsjön nebo Radasjön. Vyplatí se také zajet na poloostrov Stora Amundön. Národní rezervace Änggårdsbergen je dokonce přímo v jádru města. V blízkosti Röda sten Konsthall si můžete také vypůjčit re-kolo Styr & Ställ a projet se kolem zátoky. Gothenburg toho má vážně hodně co nabídnout.

Moji kamarádi z jiných oborů měli více času a určitě by doporučili Stockholm (jen pozor, je tam mnohem větší zima než v Gothenburgu), Malmö nebo malé městečko Marstrand.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Studovala jsem pouze v angličtině. Univerzita požaduje úroveň znalosti B2 (což je maturitní úroveň). Švédi umí velmi dobře anglicky a vyučující samozřejmě nejsou výjimkou. Za celý můj pobyt jsem potkala jen přesně 2 Švédy, co anglicky neuměli.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Gothenburg je krásné studentské město s největším přístavem v severských státech. Není velké ani malé a dokáže nabídnout rozmanité zážitky. Je to město s dlouhou historií a obklopené nádhernou přírodou. Jelikož se nejedná o hlavní město, je mnohem klidnější a pomalejší. Pro Švédy je důležitá pohoda – jak už ta fyzická, tak ta psychická, a to jak v práci, tak ve škole. Jsou přeborníci v udržování rovnováhy mezi osobním a pracovním životem, a to je něco, co bych si ráda uchovala i dál.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Více jarního oblečení a méně toho zimního. V květnu už dokáže být v Gothenburgu klidně i 20 stupňů. Povlečení – do kufru se vejde a můžete na tom ušetřit. Stejně tak i příbor, hrnek, skleničku a dobrý nůž!
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Švédi vůbec neplatí hotovostí. Úplně všude se dá platit kartou a někde vám hotovost dokonce ani nepřijmou! Nepotkala jsem místo, kde by nešlo platit kartou (Visa i MasterCard). Kdybych tohle věděla, nevyměnila bych si tolik peněz.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Nejvíc mě překvapilo, jak rychle to uteklo! 5 měsíců mi připadalo jako hrozně dlouhá doba a přitom to bylo hned pryč.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Mám doma 2 pejsky a kocourka, takže se mi po nich stýskalo.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Gothenburg

Další zprávy z regionu Švédsko

bottom of page