top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Eliška Pešičková

Autor(ka):

fakulta:

Eliška

Pešičková

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Eliška je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

@pesic_elza

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Eliška

Fakulta sociálních věd

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Gothenburg

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Eliška hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 2 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
University of Gothenburg je velmi moderní a ke studentům z mé zkušenosti velmi přívětivá a nápomocná. Kvalita výuky na univerzitě je z mého pohledu velmi vysoká, alespoň z mé zkušenosti Fakulta sociálních věd. Univerzita má budovy fakult po celém městě stejně tak, jak Univerzita Karlova. Setkala jsem se se třemi z nichž, přičemž všechny byly poměrně blízko u sebe a ve skvělé lokalitě prakticky v centru. Co se týče samotných budov, jsou všechny velmi hezké a moderní jak v exteriéru, tak v interiéru. Všechny budovy nabízí hned několik studoven, na chodbách je pro studenty mnoho míst k sezení pro práci na společných projektech, či pouze k odpočinku mezi dvěmi hodinami. Najdete zde tiché zóny, počítačové místnosti i krásnou knihovnu. Ve všech třech budovách je rovněž prostor pro obědy a bufety s dobrou kávou či svačinou.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Organizace a průběh semestru se od toho, na co jsme zvyklí v ČR a v mnoha dalších zemích EU liší znatelně. Semestr je rozdělen do 2-4 bloků, podle toho, jaké si student zapíše předměty. Některé bloky jsou delší, například za 15 kreditů, jiné kratší za 7,5 kreditů. Já měla 3 předměty, jeden za 15 a 2 za 7,5 kreditů. Studium ve Švédsku je z mé zkušenosti hodně založené na samostudiu. Student se učí nejen na zkoušky, ale také v rámci psaní esejí, prezentací či závěrečných prací. To mě přivádí ke zkouškám a hodnocením kurzů. Na mé univerzitě není jedno univerzální zkouškové období. Tím, že se doporučuje nemít více předmětů naráz má každy kurz zkoušky zvlášť. Známkování je z mé zkušenosti postavené na tom, zda student pochopil obsah kurzu, nikoli na tom, zda se zvládl během krátkého časového období naučit teorii a po zkoušce ji bez problému zapomenout. I přístup pedagogů se z toho, co jsem měla možnost poznat liší od České republiky. Zřejmě je to rovněž tím, že jsem měla pouze povinně volitelné předměty s nízkou kapacitou studentů, ale celkově je přístup pedagogů velmi osobní a individuální. Je založen na přátelské atmosféře a na rovnosti.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Život na univerzitě se nese ve velmi příjemné atmosféře. Univerzita pro studenty pořádá mnoho zajímavých mimoškolních debat, působí zde spolky, s těmi však nemám zkušenosti. Vůči zahraničním studentům je škola velmi otevřená a přívětivá, zřejmě i pro to, že populace Göteborgu je z velké části tvořena cizinci. Na začátku semestru pořádá pro zahraniční studenty uvítací informační dny, kde studentům pomůže zorientovat se a nebát se žádných výzev, které na ně čekají. Škola rovněž nabízí kurzy Švédštiny pro začátečníky, což také považuji za velmi přátelské gesto. Díky uvítacím dnům jsem se rovněž dostala do Erasmus+ WhatsApp skupiny, díky které jsem si našla své první přátele.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Nejen univerzita, ale celé Švédsko považuje angličtinu za téměř svůj druhý mateřský jazyk. Každý, od dítěte po babičky a dědečky, prodavače v potravinách zde mluví perfektně anglicky. Univerzita tudíž po studentech nepožaduje jiný, než anglický jazyk a rovněž nabízí poměrně velkou škálu předmětů v anglickém jazyce, na kterých mají zahraniční studenti přednost v přihlášení. Jak již ale bylo zmíněno, škola nabízí studentům možnost naučit se švédsky.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Göteborg je velmi moderní, poklidné město s přátelskou atmosférou. Když jsem přijela poprvé, cítila jsem se tu velmi osamělá. To je ale proto, že počasí je tu zkrátka velmi severské a lidé se zdají pochmurní, stejně, jako počasí. V momentě, kdy však vysvitne první sluníčko, zjistíte, že jsou všichni velmi přátelští a město se zdá ještě krásnější, než kdy dříve. Všechno je upravené, čisté a od konce dubna i zelené, konečně! Göteborg je celkově v porovnání s jinými městy plný zeleně a přírody. Je obklopen přírodou a i v samotném srdci najdete parky, botanickou zahradu i zoologickou zahradu uprostřed jednoho z nich. Je to rovněž město muzeí, galerií a to nejlepší, je tu zábavní park, který byl svého času největší v celé Skandinávii, ale doteď je naprosto skvělý. Göteborg je navíc město hned u moře a je obklopen takzvanými archipelagos, což jsou malinké ostrůvky u pobřeží. Tam se s kamarády vydáváme do sauny, na pikniky, grilovačky, nebo jentak na procházku. Když jsem u těch grilovaček, všude tu mají ohniště, která jsou k dispozici veřejnosti, tudíž si můžete upéct buřty skoro kdekoli. No a co se nočního života týče, Švédi se umí bavit. Můj oblíbený podnik je studentská hospůdka, kde máte k pivu švédské stoly formou all you can eat zdarma. A když se blíží půlnoc, je spousta míst, kam se člověk může přesunout.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Je všeobecně známé, že Skandinávie patří k těm nejdražším místům v celé Evropě, tudíž jsem nebyla překvapena, když jsem na konci každého měsíce na mizině. Co se stipendia týče, to mi pokrylo pouze ubytování. Veškeré ostatní životní náklady jsem si musela platit sama. Ty náklady jsou opravdu vyšší, ale s tím, co jsem si našetřila před Erasmem teď více, či méně vycházím. Abych však byla upřímná, bez pomoci mých rodičů, jak finanční, tak psychické, by to nešlo
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Jak lze ušetřit zjistíte velmi rychle. Základ je vařit si. Fast foody jsou zde stejně drahé, jako v ČR běžná restaurace, natož pak místní restaurace. Proto vařit, vařit a vařit. Nosit si jídlo s sebou do školy, pokud možno. Nejlepší je z mé zkušenosti nakupovat v Lidlu, protože je to nejen cenově přijatelné, ale potraviny, které tam najdete již více, či méně znáte a nemusíte se trápit tím, že jste si místo pomazánkového másla koupili omáčku v kelímku (ano, to se stalo). A jelikož nejsem člověk, který by dokázal sedět na zadku, objevovala jsem i noční krásy města. Alkohol je však ve Švédsku asi to úplně nejdražší. Plzeň za 170 Kč je tu docela běžná záležitost. Proto jsem si hodně rychle našla podniky, kde to vychází cenově alespoň trochu dobře, jako zmíněná hospůdka se švédskými stoly. Také využívám příležitostí, kdy mají bary či kluby vstup zdarma. Například středeční klub Yaki-da má do 22:00 vstup zdarma a všechny drinky s 50% slevou. A jako bonus je tam zdarma pizza a ping pongové stoly, takže bývá sranda.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Na University of Gothenburg je skvělé to, že svým zahraničním studentům před příjezdem poskytne nabídku kolejí a více méně pomůže se na koleje zaregistrovat. Druhá místní škola tuto možnost studentům neposkytuje, proto jsem za to velmi vděčná. Převážná většina kolejí je tu uzpůsobena tak, že pokoj je pro jednoho člověka a dva lidé zde můžou bydlet pouze, pokud se o to dopředu zažádá. Na mé koleji jsou pokoje udělány jako takové garsonky. Mam svou kuchyň i koupelnu. Na některých kolejích jsou kuchyně na chodbě. Některé koleje mají například i posilovny, studovny, kina a podobně. Většinou ale platí to, že pokoj je primárně pro jednoho člověka. Dalším benefitem je i to, že pokoje na koleji jsou velmi hezké, dobře zařízené a moderní. Jen pozor, většinou přijedete do holobytu, takže například veškeré kuchyňské potřeby a nádobí musíte přivézt, nebo koupit tady. To se ale vše dozvíte včas, když si možnost koleje zvolíte.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Na Erasmu v Göteborgu je nejlepší to, že se podíváte na spoustu míst a hlavně na ty místa, kam by vás výlet z Čech stál "3 kapesné". Z Göteborgu je to skoro všude blízko. A když říkám skoro, říkám to proto, že studentská asociace pořádá výlety do švédského Laplandu a to tedy rozhodně blízko není. Připravte se na 28 hodinovou cestu autobusem, přesezenej zadek, polámaný záda a 0 spánku. Stojí to ale za to. Když jsem poprvé viděla polární záři, tak jsem si řekla, že už snad můžu v klidu umřít, protože jsem viděla všechno. Zároveň to místo má naprosto jiný vibe, než na co jsme zvyklí a opět, kdy jindy se člověku naskytne podobná příležitost? No a nyní k tomu, co je opravdu blízko. Hlavní město Švédska Stockholm je 3 hodiny autobusem, necelá hodinka letadlem, zpáteční letenka za 300 Kč. Kodaň je nějaké 4 hodiny autobuse na jih a po cestě si můžete udělat krásnou zastávku v Malmö. Na sever od Göteborgu, nějaké 3 hodiny autobusem je hlavní město Norska, Oslo. Hodinu a půl od Göteborgu je pak švédské největší jezero. Můžete tedy vidět, kam všude se můžete podívat a mít tak úžasnou vzpomínku na celý život. Když pak posbíráte pár kamarádů a pronajmete si auto, jako jsem to udělala já, můžete vyrazit na road trip kolem Norska, nebo Švédska, které se pyšní tolika nádhernými a dechberoucími místy, že tomu nebude sami věřit. Já to rozdýchávám doteď :D
A nakonec jedno doporučení od kamarádů, booze cruise. Studijní asociace (nevím, zda stejná, jako ta, co pořádala Lapland) rovněž pořádá výlet do Tallinu, hlavního města Estonska, nebo do Rigy, hlavního města Lotyšska. Není to však ledajaký výlet. Jak název napovídá, jedná se o plavbu lodí a jejím hlavním posláním je párty. Pokud se nepletu, nalodění probíhá v Helsinkách, tedy další výlet pro vás a přes noc se pak jede do jednoho z výše zmíněných měst. Ve městě pak máte jeden den na to si ho projít. Přijde vám jeden den málo? Je to proto, že tenhle výlet je opravdu hlavně za účelem párty a za účelem nakoupit si co nejvíce alkoholu, protože ten je v Estonsku i v Lotyšsku o poznání levnější, než ve Skandinávii. No, co dodat, prý to stojí za to.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Nejen univerzita, ale celé Švédsko považuje angličtinu za téměř svůj druhý mateřský jazyk. Každý, od dítěte po babičky a dědečky, prodavače v potravinách zde mluví perfektně anglicky. Univerzita tudíž po studentech nepožaduje jiný, než anglický jazyk a rovněž nabízí poměrně velkou škálu předmětů v anglickém jazyce, na kterých mají zahraniční studenti přednost v přihlášení. Jak již ale bylo zmíněno, škola nabízí studentům možnost naučit se švédsky.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Myslím, že můj předchozí popis stojí za vše. Kromě cen prostě není nic, co bych městu a univerzitě vytknula, takže prostě DO IT and you'll love it.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
3 prasátka plný Masarykových bankovek
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
To ve finále stojí za to a všechny ty administrativní záležitosti, které musíte před odjezdem řešit a ze kterých jsem se málem zbláznila se dají přežít
Nejvíc mě překvapilo, že...
Erasmus je fakt až takhle supr
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Nejprve to byl odjezd, ale teď myslím, že to nejhorší mě teprve čeká. A to sice návrat do ČR

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

1

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Gothenburg

Další zprávy z regionu Švédsko

bottom of page