top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Natálie Jacková

Autor(ka):

fakulta:

Natálie

Jacková

Přírodovědecká fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Natálie je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Natálie

Přírodovědecká fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of the Azores

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Natálie hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita se nachází nedaleko centra města Angra do Heroismo (15-20 min) v blízkosti oceánu a pláže Fanal. Jedná se o malou univerzitu o třech budovách. Disponuje poměrně novým vybavením, jelikož její laboratorní část byla založena nedávno.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Způsob studia je odlišný ve způsobu zkoušení. Přes rok se píšou testy a když student testy zdárně projde, nemusí absolvovat tzv. regular exam season a má již volno v půlce června. Regular exam season bývá na konci června nebo v červenci.

Výuka je zaměřena spíše prakticky - jezdí se na terénní cvičení, ze kterých se vypracovávají protokoly a píšou semestrální práce.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Na Azorské univerzitě na ostrově Terceira je pěvecký spolek Tunas, který reprezentuje univerzitu na pěveckých soutěžích. Několikrát jsem jejich vystoupení navštívila. Poprvé v rámci přivítání Erasmus studentů, poté na akci Academic week.

Já si za volitelný předmět zvolila Diving, kdy jsme po několika teoretických hodinách, absolvovali také ponor (prvně v bazénu a poté v oceánu).

Volnočasové aktivity univerzita moc nepořádá. Doporučuji navštívit Academic week a nebo akce, které pořádá spolek Tunas.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Angličtina byla na ostrově celkem problém, ale úroveň anglického jazyka se zlepšuje. Některé předměty byly vyučovány pouze v portugalštině. Profesoři však byli velice vstřícní a posílali nám anglické podklady ke studiu.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Přestože se jedná o hlavní město Terceiry, město je velmi poklidné. Určitě doporučuji navštívit Monte Brasil, kde jsem trávila spoustu času. Je zde výhled na město, oceán a můžete odsud také pozorovat velryby. Dále určitě pláž, která je od náměstí města vzdálená asi 2 minuty chůze. Dále doporučuji místní restauraci Canadinha, kde dělají výborné ryby. Na typický pastel de nata doporučuji kavárnu přímo u náměstí Café Alianca.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Azory jsou dražší než například Portugalsko, především základní potraviny jsou cenově vyšší. Ze stipendia se ale dá vyžít. Já si ze stipendia také hradila cesty a další výdaje na ostatní ostrovy a Portugalsko.


Stipendium mi pokrylo +- 80% mých výdajů (letenky + pojištění jsem platila ze svého).
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Nakupovat doporučuji v supermarketech (Akiperto, Guarita, Continente). Na některých akcích pořádaných městech je někdy k dispozici také jídlo zadarmo.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Já jsem bydlela na koleji vzdálené asi 2 min od náměstí. Myslím, že jde o nejlevnější variantu ubytování (133 eur stálo ubytování ve sdíleném pokoji pro 2. a kolem 200 eur pro jednoho). Jednolůžkové pokoje na koleji jsou problém, protože bývají rychle obsazené. Většinou do sdíleného pokoje dávají dva Erasmus studenty, ale není to podmínkou. Další možnost je sdílené bydlení ve městě, které stojí většinou přes 200-350 eur/měsíc.

Ubytování na koleji bylo za mě v pořádku. K dispozici je sdílená kuchyň, která je však v každém patře jinak vybavená. Já bydlela v prvním patře, kde byli talíře, hrnce, nádobí, ale také toustovač, horkovzdušná fritéza, sporák, trouba i mikrovlnka. Záleží však patro od patra a to, jak spolu studenti sdílejí nádobí nebo spotřebiče. Pamatuji si, že v informacích o kuchyni před příjezdem bylo napsáno, že kuchyň je nevybavená. Při příjezdu určitě doporučuji si koupit vlastní talíř, misku, příbor.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Samotná Terceira má spoustu nádherných trailů, kde turisty moc nepotkáte - pouze na vyhlídkových místech. Doporučuji jezdit autobusem, jehož cena je trochu vyšší nebo stopovat. Stopování je celkově v Portugalsku velmi jednoduché, rychlé. Lidé jsou velmi milí a ochotní vás svézt.

Nádherný je ostrov Flores, který je plný vodopádů a jezer. Když už budete na Flores, navštivte také malý ostrůvek Corvo, který je vzdálený asi 40 min trajektem.

Každý z 9 ostrovů je něčím specifický, pokud budete mít čas, určitě stojí za to, je navštívit všechny!

Doporučuji také pozorování velryb a delfínů, který si lze domluvit u jedné z několika firem, které se nacházejí nedaleko pláže.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Angličtina byla na ostrově celkem problém, ale úroveň anglického jazyka se zlepšuje. Některé předměty byly vyučovány pouze v portugalštině. Profesoři však byli velice vstřícní a posílali nám anglické podklady ke studiu.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Univerzita je výjimečná především místem, na kterém se nachází. Na ostrově plném zeleně a oceánem, který ho obklopujete, se vždycky najde něco, co se dá dělat. Univerzita nabízí spoustu praktických předmětů, které vám pomůžou poznat ostrov a místní faunu a flóru. Také se díky tzv. field tripům dostanete do terénu a středu ostrova, který je nádherný.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Nic mi nechybělo. Doporučuji však pláštěnku/nepromokavou bundu (na ostrově často prší).
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
se vyučuje především v portugalštině. Dozvěděla jsem se to těsně před odjezdem.
Nejvíc mě překvapilo, že...
je na ostrově velmi vysoká vlhkost a oblečení schne cca 3 dny :D.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
být bez borůvkových knedlíků :D..

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of the Azores

Další zprávy z regionu Portugalsko

bottom of page