top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Michaela Lebedová

Autor(ka):

fakulta:

Michaela

Lebedová

Přírodovědecká fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Michaela je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Michaela

Přírodovědecká fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of the Azores

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Michaela hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Prostředí Univerzity bylo moc příjemné. Budovy univerzity se nachází v Univerzitním "komplexu" (několik budov vedle sebe). Okolo budov je parádní park. Vše je moderně vybaveno.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Semestr je organizovaný velmi podobně jako u nás, způsob zkoušení také. Předměty, které jsem absolvovala, byly většinou zakončeny písemnou zkouškou (v aj).
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Pro erasmáky je možné přihlásit se dopředu na kurz Portugalštiny. Je to normální předmět za 6 kreditů. Určitě doporučuji zapsat. Pokud je dost zájemců jsou i různé úrovně výuky jazyka A1-A2, B1-B2. Se studentskými spolky nemám žádnou zkušenost.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Na škole jsem komunikovala v Angličtině.
Kvůli jazyku jsem však musela na místě měnit pár předmětů. Některé byly vyučovány pouze v Portugalštině.
I pár předmětů, které jsem měla jsem se musela s učiteli individuálně domlouvat na jazyku výuky a materiálů. Někteří mluvili anglicky jen na mne a jinak přednášeli především v portugalštině, někteří kvůli mě hodili výuku do Aj. Hodně záleží na přístupu vyučujících. Ale i přednášky v portugalštině s anglickými materiály se dají zvládnout :-).
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Tím, že jsem studovala na ostrově Sao Miguel, tak jsem bydlela v Ponta Delgadě.
Ponta Delgada je krásná, poměrně klidná. Město je poměrně malé. S tím souvisí nevýhoda, že ve městě není moc rozvinutá hromadná doprava. Člověk se tedy docela dost nachodí pěšky. Při výběru ubytování je dobré podívat se na mapu, aby to nebylo daleko od Univerzity.
Ponta Delgada je u moře, ale v centru města není žádná pláž. Na nejbližší pláž (MIlicias) je to z centra 40-50 min pěšky. 20-30 min na kole.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium mi pokrylo veškeré výdaje na ubytování a výdaje za jídlo (nákupy na vlastní vaření). Ceny potravin jsou na Azorech podobné jako v ČR (možná o malinko dražší - kvůli ostrovní poloze).
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Jídlo
- Potraviny (i ostatní věci - toaletní potřeby atd. ...) jsem většinou nakupovala v jediném "obchodním centru" v Ponta Delgadě (a taky jediném obchoďáku na celých Azorech) v Parque Atlântico v supermarketu Continente. Kromě Continente jsou ve městě ještě supermarkety Solmar. Potraviny jsou na tom cenově podobně jako v ČR. Jediné co jsem v Continente někdy nepořídila bylo ovoce a zelenina, v supermarketu nebylo vždy úplně fresh (rychle se kazilo). Ovoce a zeleninu jsem někdy kupovala na místním trhu - Mercado da Graça. Tam už ale ceny byly výrazně vyšší - myslím si i z důvodu, že prodejci poznali, že člověk není Portugalec/Azořan a cenu trochu napálili.

Ubytování
- Z mé zkušenosti nejlepší volba sehnat ubytování přes Airbnb se skupinkou lidí. Já jela s kamarádkou z ČR a přes Facebook jsme sehnaly další dvě spolubydlící (Francouzsku a Španělku).
- S kolejí zkušenost nemám, ale podle vyprávění ostatních lidí, kteří tam byli ubytovaní nebyly nic moc. Kvůli covidu tam bylo hodně restrikcí ohledně večerky, navštěvování se na pokojích akce ve společenských místnostech... ale třeba bude jiné v pocovidové době. Na kolejích byli ubytovaní především Španělé, kteří pak drželi hodně spolu. Když člověk neumí španělsky, moc si s nimi ve skupině nepokecá.
- Jediná nevýhoda v ubytování mimo kolej mi přijde, že člověk je pak mimo kolejovou partu lidí. Ale většinou to pro mě nebyl problém.

Azorská rezidence
- Během pobytu na Azorech je dobré zařídit si tzv. rezidenci. Pokud se chce člověk podívat i na jiné ostrovy, bude mít díky tomu velkou slevu na meziostrovní letenky (co si pamatuju je to asi 70 % dolů z ceny). Bez slevy jsou letenky poměrně hodně drahé.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Ubytování jsem sehnala přes Airbnb. Šly jsme do spolubydlení s kamarádkou z česka a dvěma holkama - Španělka a Francouzska, které jsme kontaktovaly přes facebook. V průběhu našeho Erasmu byl ještě aktuální covid a tak jsme ubytování usmlouvaly na dobrou cenu (250 eur za měsíc). Měly jsme pronajatý dům se zahradou, každá svůj vlastní pokoj.
Určitě bych znovu volila stejně. :-)

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Ano. S kamarády jsme cestovali jak po našem ostrově, tak i po ostatních (Flores, Santa Maria).
Po ostrově Sao Miguel jsme cestovali autobusem (spoje jsme hledali na webu rome2rio) nebo půjčeným autem. Na cesty autobusem nemají studentské slevy, ve většině případů (vzdálenějších výletů) se vyplatí půjčit si auto a rozdělit se. Mimo sezónu se dá auto půjčit kolem 20-30E na den.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Na škole jsem komunikovala v Angličtině.
Kvůli jazyku jsem však musela na místě měnit pár předmětů. Některé byly vyučovány pouze v Portugalštině.
I pár předmětů, které jsem měla jsem se musela s učiteli individuálně domlouvat na jazyku výuky a materiálů. Někteří mluvili anglicky jen na mne a jinak přednášeli především v portugalštině, někteří kvůli mě hodili výuku do Aj. Hodně záleží na přístupu vyučujících. Ale i přednášky v portugalštině s anglickými materiály se dají zvládnout :-).

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Univerzita je přátelská, příroda na ostrově krásná. Moře. Surfování. Cestování.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Spíš bych si toho asi sbalila míň :D
Během pobytu jsem zjistila, že člověk toho (kromě pár věcí) moc nepotřebuje. Na ostrově Sao Miguel se dá vše (oblečení, hrnky, stan (Decathlon), prkno na surf...) pořídit.

Co se mi však vyplatilo byl můj spacák a karimatka. Při cestování po ostrově i pak mezi ostatními ostrovy.
Taky bych si asi vzala víc teplého oblečení na úkor letního. Únor/březen byl dost chladný a v budovách nemají topení.
Rozhodně taky dobrá volba goráčová bunda. Na jaře dost prší.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
V únoru a březnu je na ostrově pořád dost zima a v domech nemají topení - sbalila bych si víc teplého oblečení :-)
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Vyrovnat se s faktem, že Portugalci (a kamarádi Španělé) nejsou moc systematičtí, že se nic neplánuje dopředu. Že to prostě nějak bude. Chyběl mi řád, pravidelnost aktivit.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of the Azores

Další zprávy z regionu Portugalsko

bottom of page