top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Eva Tobolková

Autor(ka):

fakulta:

Eva

Tobolková

Přírodovědecká fakulta

rok výjezdu:

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Eva je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Eva

Přírodovědecká fakulta

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of the Azores

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Eva hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 3 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Krásná nová univerzita, okolo byl nádherný park s jezírkem. Všechno bylo přehledné a v kampusu se dalo dobře zorientovat. Bohužel jsme ale kvůli covidu měli většinu hodin online a do školy jsem chodila minimálně. Byla jsem ale asi dvakrát v laborkách a ty byly super vybavené.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Určitě, rozdíl tam byl velký. Na Azorské univerzitě to fungovalo tak, že jsme psali testy a odevzdávali různé praktické úlohy během semestru a z toho se skládala výsledná známka. Pokud ale průměr známek za tyto testy a úlohy nebyl dostačující, psal se např. jeden velký test v jejich zkouškovém, které bylo podobné jako u nás (po skončení semestru). Když ale člověk pohořel na nějaké praktické úloze, tak se to ve zkouškovém vylepšit už nedalo, na to nás předem upozorňovali (také se to asi různí od předmětu k předmětu).
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
O tohle všechno jsme byli bohužel kvůli covidu ochuzeni, takže netuším. Po příjezdu nám univerzita akorát udělala nějaký online meeting, kde prezentovali univerzitu a říkali nám všechny potřebné informace. Také jsme měli takovýto meeting o životě a různých zajímavostech na Azorech.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikovala jsem jenom v angličtině. Měla jsem sice portugalštinu zapsanou a chodila jsem na ni dvakrát týdně, ale stejně pro mě bylo nejjednodušší mluvit anglicky. Jelikož má většina azorských obyvatel příbuzné v Americe nebo Kanadě, skoro všichni zde mluví plynule anglicky. Já měla štěstí v tom, že všechny předměty, které jsem si zapsala, byly vyučovány v anglickém jazyce ale od ostatních studentů jsem slyšela, že ne všichni vyučující byli ochotní se jim v tomto přizpůsobit a normálně vyučovali v portugalštině.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Město je moc hezké, ale je malé a spíše poklidného rázu. Jelikož je město opravdu malé, zas tolik toho tam k vidění nebylo, to spíše pak dál po ostrově. Oblíbené místo bylo asi na pláži kousek od města nebo v botanické zahradě, které jsou v Pontě dvě.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Se stipendiem se dá vyjít v pohodě. Kvůli covidu nám zamítli bydlet na kolejích, tak jsme si musely najít bydlení samy a vyšlo nás to na 200 eur měsíčně, což je míň než polovina stipendia. Ceny jsou samozřejmě vyšší než u nás, ale není to nic hrozného, člověk si na to po chvilce zvykne a už ví, co si třeba všechno ten měsíc může dovolit koupit a co ne. Většinou to ale nevystačí na vlastní zábavu jako je například surfování, whalewatching nebo půjčování auta, to na sobě buď musí člověk hodně šetřit nebo si to platit z vlastně kapsi. Řekla bych, že celkově mi stipendium pokrylo kolem 80% výdajů.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Nejlepší je asi nakupovat ve velkým obchoďáku, který je v Pontě asi jeden nebo dva, občas jsem i online koukala na letáky a vyhlížela věci ve slevách. Na ovoce a zeleninu je v centru super trh (Mercado da Graca), kde jsou tyhle potraviny lepší a cenově to vyjde dost podobně jako ve velkých obchodech. Nejlepší způsob jak šetřit je rozhodně nechodit jíst do restaurací, ale vařit si doma. A taky si nekupovat nesmyslný kvanta jídla, protože na Azorech všechno plesniví tak 3x rychleji než u nás.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Jak už jsem psala na kolej nás nevzaly, takže jsme musely zvolit o trochu dražší variantu a to byl mini baráček (spíš chatka) poblíž letiště. Bylo to bydlení v dost nuzných podmínkách, ale stačilo to. Jestli rádi pečete, tak si ještě pořádně užijte troubu doma, protože skoro nikde na bytech trouba není, najde se tedy pár vyjímek, ale my ji třeba neměly a možnosti si vyvářet různý dobroty se nám smrskly tak na půlku. V Pontě je kromě kolejí i dost možností studentskýho spolubydlení. Hodně nabídek je např. na stránce custojusto.pt. Jo a pozor na šváby, jsou i v hezkých bytečkách, ne jenom u nás v chatce.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Cestovala jsem pouze po ostrově Sao Miguel, ale dost studentů se kouklo i na ostatní ostrovy. K cestování po ostrově je jednoznačně nejlepší si půjčit auto s kamarády (s co nejvíc, aby se to vyplatilo). Na pohyb po hlavním městě jsem si platila měsíčně kolo od služby Atlantic bikes, což je zároveň nejlepší a zároveň nejhorší služba. Super je to v tom, že to ušetří strašně času, na kole jste po městě všude hned. Nevýhoda je to v tom, že když jsme tam byly, tak tahle služba teprv začínala a měly jsme s nimi problémy, co se týče strhávání peněz z účtu a taky s tím, že Atlantic bikes začali používat i všichni ostatní Erasmus studenti a těch kol bylo prostě málo (je to bike sharing, takže to není tak, že jedno kolo patří jenom vám). Za mě je teda buď lepší jezdit mhd nebo si kolo koupit někde z bazaru nebo dekáče, stejně to nakonec vyjde levněji.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikovala jsem jenom v angličtině. Měla jsem sice portugalštinu zapsanou a chodila jsem na ni dvakrát týdně, ale stejně pro mě bylo nejjednodušší mluvit anglicky. Jelikož má většina azorských obyvatel příbuzné v Americe nebo Kanadě, skoro všichni zde mluví plynule anglicky. Já měla štěstí v tom, že všechny předměty, které jsem si zapsala, byly vyučovány v anglickém jazyce ale od ostatních studentů jsem slyšela, že ne všichni vyučující byli ochotní se jim v tomto přizpůsobit a normálně vyučovali v portugalštině.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Je to ostrov uprostřed Atlantického oceánu. Je tu naprosto nádherná příroda, můžete se jezdit koukat na velryby, surfovat a je to prostě boží. Taky si myslím. že azorská univerzita má vysokou úroveň a dost naučí.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Úplně nevím, co bych si nezapomněla zabalit, ale spíš bych poradila si toho zabalit míň. Já toho měla zbytečně moc. Taky je asi dobrý si zjistit, že Azory nejsou uplně slunnej ostrov a zabalit si podle toho oblečení, dokáže tam bejt dost kosa. Jo a taky klidně nějaký zásoby českého jídla.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Ta škola není uplně sranda, přijde mi, že mají celkem vysoký nároky a je rozhodně lepší dávat pozor a dobře zpracovávat úlohy během semestru.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Prodávají jenom hladkou mouku a žádný jiný druh nemají.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
ODJET.. a taky tak dlouho nemít klasický český chleba. S některýma našima věcma se prostě budete muset na chvíli rozloučit.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of the Azores

Další zprávy z regionu Portugalsko

bottom of page