top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Martina Gruntová

Autor(ka):

fakulta:

Martina

Gruntová

Přírodovědecká fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Martina je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Martina

Přírodovědecká fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of the Azores

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Martina hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 3 z 5

město

průměrné hodnocení je 2 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Jako první si vybavím nádherné prostory kampusu univerzity. Moderní betonovo-skleněná budova, ale hlavně zelený park s rybníčkem a spoustou rostlin. Azory jsou známé pro svou úžasnou floru a to platilo i tady. Co se ale týče studia, předmětů a vybavení, to už zas tak výjimečné nebylo.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Letní semestr začínal poměrně pozdě, až začátkem března, zároveň také výuka končila až na konci června. Hlavní rozdíl je v tom, že do zkouškového období (které bylo až v červenci) se vůbec nemusíte dostat. Pokud splníte v průběhu semestru všechny práce a máte dostatečný počet bodů z 2 testů, nemusíte už na zkoušku. To bylo oproti Česku příjemné, ale zároveň to vyžaduje spoustu času v průběhu semestru. Oproti mému domácímu oboru jsme také museli psát více rozsáhlých reportů. Veškerá administrativa probíhala pouze online.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Univerzita na Azorech je velmi malá (také jediná), tudíž mi i studium v něčem přišlo občas spíše jako na střední škole - hlavně v přístupu k profesorům a kvalitou výuky některých předmětů. Nenajdete tu žádné velké přednáškové místnosti a tak jste na každém předmětu v poměrně malém kolektivu. To se může zdát jako výhoda, ale pak se stane, že je vás erasmáku ve třídě pár a často tak bude předmět vyučován v portugalštině. I když na začátku tvrdí, že angličtina vám stačí, někteří profesoři anglicky skoro neuměli a nebyli na cizí studenty připraveni. Často ani místí studenti (a celkově lidé na ostrovech) angličtinu úplně neovládají. Na druhou stranu, nakonec se se všemi dalo dohodnout (to platí skoro všude, lidé na Azorech jsou vstřícní) na nějaké alternativě plnění předmětů, ale pravděpodobně se stane, že pokud neumíte portugalsky (nebo španělsky), přednášku si neposlechnete. Předměty zaměřené na kulturu vůbec nejsou k dispozici, pouze jsme chodili na základní kurz portugalštiny. Jen jsem se díky jednomu předmětu dostala na pozorování velryb (a delfínů). Na začátku jsme měli úvodní přednášku od organizace školy, pro erasmus studenty a také nám slíbili společný výlet, ten se ale kvůli počasí odsouval, až se vůbec nekonal. Jiné akce od školy jsme vůbec neměli. Díky menšímu počtu erasmus studentů se ale dalo snadno seznámit (hlavně na koleji, kde jsme byli všichni erasmáci v jednom bloku), jen vše probíhalo ve vlastní režii.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Jak už jsem psala, portugalština není univerzitou vyžadována, ale nemáte garanci, že budou předměty vyučovány v angličtině. Většinou závisí na počtu cizinců, rozvrh se dá ale po začátku školy ještě změnit.
Například na koleji byla pro zaměstnance angličtina také poměrně oříšek, vlastně i spoustu studentů (hlavně španělů, kterých je asi půlka) angličtinu úplně dobře neovládalo. To platí asi obecně na všech ostrovech. Vždycky se ale nakonec nějak domluvíte :).
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Ponta delgada je sice hlavní město, ale ve srovnání s ostatními evropskými městy to může působit skoro jako vesnice. Azory jsou prostě hlavně o přírodě, nežije tam tolik lidí (dokonce tam žije více krav), takže tomu odpovídá i hlavní město. Je menší, klidné, turisté se objevují až se sezónou a není tam tolik míst kam jít. Pokud ale nevyžadujete ruch velkoměsta, je vlastně fajn v místním podniku vždy potkat ostatní studenty, jelikož není moc kam jinam jít. Kromě centra, přístavu a pláží nedaleko koleje, bych řekla, že není ani moc pěkné. Priorita ale byla vždy z města vyjet do přírody, protože je všude kolem tolik krásných míst a díky velikosti ostrova také velmi blízko.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Finanční stránka erasmu na Azorech je jedna z největších výhod. Tím, že jsou ostrovy a Ponta delgada malé, neměla jsem tu problém s vysokými cenami, hlavně nájmu, jako snad skoro všichni ve velkých evropských městech. Nájem koleje (za samostatný pokoj) vycházel měsíčně na ani ne třetinu peněz ze stipendia, takže zbylo dostatek peněz na jídlo, potřebné výdaje a i nějakou zábavu nebo výlet. Co se týče cen za potraviny, restaurace atd., pohybovaly se podobně jako v Praze. Pokud chcete procestovat i ostatní ostrovy, kromě São Miguel (1 z 9) musíte většinou použít leteckou dopravu, to už se samozřejmě může trochu prodražit. Zároveň na všechny výlety si budete pravděpodobně potřebovat půjčit auto, přičemž ceny půjčoven se dost znatelně zvedají spolu se sezónou. Za cestování pak můžete utratit dost peněz, ale na základní vyžití stipendium stačilo opravdu bohatě.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Nevím jestli je to tip úplně v rámci úspor, ale s kamarádkou jsme si na začátku pobytu koupily od místních kolo a byla to nejlepší investice. Používali jsme ho denně na cestu do školy, na nákup, na pláž (dokonce 2x na druhou stranu ostrova), takže nám to ušetřilo spoustu času, popřípadě peněz za autobus. Na nákup jsme chodili do supermarketu a na ovoce a zeleninu do tržnice. Ve školní menze byla teplá jídla a sendviče za velmi dobrou cenu, kvalita ale nebyla nic moc, takže jsem si hodně vařila na koleji nebo ochutnávala něco v místních podnicích.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Já jsem si zvolila ubytování na koleji, kde jsme všichni erasmáci bydleli v jednom ze čtyř bloků. Pokoje jsme (prý ještě kvůli covidu) měli jen po jednom, což bylo super, protože byly hodně malé. Zároveň jsme ale měli na pokoji i vlastní sprchu a záchod, což byla velká výhoda. Na asi 35 studentů pak vycházely 2 kuchyně, což se dalo zvládnout, jen byl někdy problém s nepořádkem. Na koleji byla i prádelna. Celkově za tu nízkou cenu mi přišla kolej výhodná a na ty 4 měsíce úplně v pohodě, jediná nevýhoda byla, že kvůli covidu do areálu nepouštěli nikoho cizího a společná místnost pro všechny studenty byla zavřená. A taky teda se kolej nenachází úplně blízko univerzity a v trochu pochybné okrajové části města. Někteří studenti využívali spolubydlení v bytech a domech v centru, které cenově vycházelo taky dost dobře a mohli se tak snadněji scházet. Na koleji se ale člověk vždycky v kuchyni s někým potkal a popovídal, což bylo za mě fajn.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Jelikož je ostrovů 9, chtěla jsem využít všechny možnosti k procestování ostrova, kde jsem bydlela a i těch ostatních. Dvakrát jsem tedy letěla na další ostrovy, každý má svoje kouzlo a určitě stojí za návštěvu. Vyzdvihla bych asi výstup na sopku Pico (na stejnojmenném ostrově), kráterová jezera na São Miguel, traily a vlastně každý výlet k útesům a oceánu. Nenapadá mě asi místo, které bych nedoporučila, spíš bych se nezdržovala moc dlouho ve městech a vyrazila poznávat úžasnou přírodu všude kolem. A stoprocentně musíte zkusit surfovat (na pláž blízko koleje jsme šli několikrát) to byl skvělej zážitek.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Jak už jsem psala, portugalština není univerzitou vyžadována, ale nemáte garanci, že budou předměty vyučovány v angličtině. Většinou závisí na počtu cizinců, rozvrh se dá ale po začátku školy ještě změnit.
Například na koleji byla pro zaměstnance angličtina také poměrně oříšek, vlastně i spoustu studentů (hlavně španělů, kterých je asi půlka) angličtinu úplně dobře neovládalo. To platí asi obecně na všech ostrovech. Vždycky se ale nakonec nějak domluvíte :).

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Strávit semestr uprostřed oceánu, obklopená tou zelenou bohatou krásou bylo rozhodně výjimečné a přála bych si jen víc času na prozkoumání všech ostrovů. Proto bych pobyt na Azorských ostrovech všem, kdo milují přírodu rozhodně doporučila.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Sice jsem si to zabalit nezapomněla, ale určitě doporučuju mít s sebou: pláštěnku, pohorky, spacák a karimatku
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

1

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of the Azores

Další zprávy z regionu Portugalsko

bottom of page