top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Charlotte Zimová

Autor(ka):

fakulta:

Charlotte

Zimová

Filozofická fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Charlotte je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Charlotte

Filozofická fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Charlotte hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Institut Catolique de Paris se nachází přímo v centru Paříže nedaleko Lucemburské zahrady, což je veliké plus. Krásný areál je složený z historických budov bývalého kláštera, vlastního kostela a vlastní zahrady. Kampus nabízí studentům prostory pro odpočinek, velkou knihovnu, lékařskou i psychologickou péči, dokonce sály určené k volnočasovým aktivitám a studentským akcím.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Systém výuky na univerzitě se mírně odlišoval. Z velké části to bylo způsobeno volbou oboru (dějiny umění), který je u nás oborem relativně komorním, ale v Paříži se do něj ročně hlásí stovky žáků. Výuka je proto oproti té naší méně individuální, anonymní (více psaných testů hodnocených bodově). Obor je také zaměřen více mimo hranice Evropy (například studia umění asijského, afrického, afroamerického jsou brána jako samozřejmost), stejně tak se stejnou měrou jako na teoretické vzdělání zaměřuje na praktickou přípravu. Z důvodu v mnoha ohledech snížených požadavků na žáky a také z důvodu časté dezorganizace, se však ztrácí potenciál tohoto systému výuky.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Život na univerzitě je velice aktivní. Studentským spolkům a potřebám studentů je ve výuce vymezen veliký prostor. Je věnována pozornost psychické pohodě žáků: škola hlasitě reaguje na témata sexuální orientace a identity, otázky handicapu, psychického zdraví studentů (např. burn-out, tlak rodiny na studijní výkony), postcovidového syndromu, šikany, rasismu, obtěžování v univerzitním prostředí, a své žáky se pokouší v těchto tématech aktivně vzdělávat. Volitelné předměty o kultuře Francie i jazykové kurzy jsou k dispozici, existuje i studentská organizace, která se stará o příchozí studenty, začleňuje je, dává jim možnost představit francouzským studentům vlastní zemi a tradice.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Škola požaduje minimální úroveň jazyka B1. Měla jsem štěstí, že jsem již v minulosti 2x studovala ve Francii, moje úroveň je tudíž C1-C2 a kurzy jsem navštěvovala bez problému ve francouzštině.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Paříž není snem mnoha lidí po celém světě jen tak pro nic za nic. Je zcela novým světem plným kreativní energie, umění, pohybu, hudby, světla. Země zde doslova vibruje pod vašimi chodidly a sny se vám zde zdají v mnoha barvách. V Paříži se nachází uzel mezinárodní sítě studentů a nabízí neuvěřitelnou škálu rozmanitých podnětů - odlišných kultur, jazyků, příležitostí. Rušnost velkoměsta ale někdy může být zahlcující, naštěstí se odsud vlakem dá do hodiny vyjet na nádherná místa na venkově (Fontainebleu, Chartres, Rouen, Amiens, Saint-Germaine-en-Laie, Giverny atd.) a kus přírody poskytují i velké pařížské parky s altánky, jeskyněmi a vyhlídkami na Paříž (Jardin de Luxembourg, Bois de Vincennes, Jardin des Plantes, Parc du Montceau, Parc des Buttes Chaumont etc.) Mými oblíbenými místy se staly Pantheon (zejm. ulice Mouffetard), Place de Saint Sulpice (zejm. brzy ráno a během trhů), Montmartre u Bateau Lavoir nebo staré Marais (řekla bych více, ale je jich příliš mnoho). Stojí za to si vyhledat skrytá nádvoří, paláce ve vnitřních dvorech, prosklené pasáže, malé galerie v bývalých domech bohatší buržoazie, zajít do soukromých galerií, do pařížské mešity, na koncert do Arabského institutu nebo na kurzy tance na břehu Seiny.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
V tomto případě velice záleží na vašem štěstí. Podaří-li se vám dostat místo na koleji, dá se placení nájmu zvládnout vcelku pěkně. V ostatních případech je to velice náročné. Nájmy jsou drahé (a to i v případech sdílených bydlení na kraji města s toaletami a rozpadlými sprchami na chodbě), jídlo a celkově život je nesmírně drahý a chaotická francouzská administrativa zrovna nepomáhá. Platí se za každou malou věc na víc, musíte mít papír v podstatě na všechno + naprosto VŠE musí být ve francouzštině - i váš rodný list, pokud jej potřebujete - jenom jeho orazítkovaný překlad mě stál 2000kč. Existuje ale možnost získat příspěvek na studentské bydlení od státu (zařizuje tzv. CAF, Caisse d'Allocation familiale), kam raději nepište a nevolejte a zajděte osobně, jinak si (bez pomoci francouzské osoby) na příspěvek s velkou pravděpodobností nesáhnete. Pokud pojedete na 5 měsíců a nájem budete mít kolem 650 eur/měs., pošlou vám tak 2 měsíce po návratu jednorázový příspěvek 400 eur.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Je dobré si udělat průzkum hned na začátku - poptat se studentů, kteří bydlí ve stejné čtvrti, sousedů, v obchodech zjistit, zda nemají studentské slevové kartičky apod. Řada obchodů nabízí možnost např. za 3 eura odkoupit na konci dne kartonové krabice plné ovoce a zeleniny, trošku oťukané nebo šišaté, ale dobré. Existuje také aplikace Too Good To Go, která vám ukáže všechny obchody v okolí, ve kterých na konci směny zbyly potraviny, které by druhý den nebyly dost čerstvé (můžete tak mít za 4 eura tašku plnou bageta, sandwichů a croissantů z Paula, nebo 2 krabičky sushi). V případě nouze pak existují organizace, které nabízí jednou měsíčně charitativní trhy pro studenty (základní potraviny zdarma - např. Cellier Picpus ve 12. okrsku).
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Tento rok šlo o můj druhý pobyt v Paříži. Poprvé jsem byla ubytována ve Foyer des Jeunes travailleuses de Reuilly. Šlo o starou katolickou ubytovnu pro mladé ženy. Velmi malé pokoje, rozpadlá WC a koupelny v chodbě, 1 špatně vybavená kuchyň v každém druhém patře. Foyer ale mělo výbornou jídelnu (snídaně a večeře 5 dnů v týdnu v ceně nájmu, který byl 650 eur), organizovalo společné akce (různé dýchánky, výlety, společnou jógu či kurzy pečení). Našla jsem zde velké množství skvělých přátel. Foyer právě prochází rozsáhlou rekonstrukcí.
Letos se mi podařilo získat místo na koleji CROUS (organizace studentských kolejí). Byla jsem na Residence Mazet. Nájem jen 420 eur, pokoj vetší, vlastní koupelna, WC i kuchyňský kout. Společenské prostory, prádelny a jídelna byly zrovna v rekonstrukci, takže bylo těžké se s někým na koleji seznámit, musela jsem si vařit (což se v nejdražší čtvrti Paříže prodraží) a prádlo jsem musela chodit prát o 2 ulice vedle (také velice drahé).

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Jelikož nejsem velkým fanouškem letadel, využívala jsem k cestování převážně autobusy a vlaky. Navštívila jsem, co se dalo (což může být ve Francii výzvou, jelikož vám škola zabere většinu času - nikoliv jako v Čechách). Byla jsem ve Versailles, Chartres, Remeši, Rouen, Saint-Germaine-en-Laie, Fontainebleu, Vaux-le-Vicomte, Giverny, Vernonu, v Provence (Marseilles, Arles, Aix, Avignonu, Calanques, Luberonu atd.), v Alsasku (Štrasburk, Colmar, Riquewihr, Eguisheim), procestovala jsem Bretaň, kde jsem na střední rok žila (Rennes, Saint Malo, Mont Saint Michelle, Morlai, Batz, Bréhat, atd.) Všechna tato místa jsou výjimečná a něčí naprosto unikátní a odlišná od ostatních míst ve Francii. Určitě stojí zato si pořídit nějakou výhodnou studentskou railcard a pořídit si hezkou francouzskou knihu na cestu :)
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Škola požaduje minimální úroveň jazyka B1. Měla jsem štěstí, že jsem již v minulosti 2x studovala ve Francii, moje úroveň je tudíž C1-C2 a kurzy jsem navštěvovala bez problému ve francouzštině.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Ve Francii jsem chtěla studovat, jelikož jsem již uměla francouzsky na úrovni C1. Volba padla na Paříž zejména kvůli dostupnosti a hlavně kvůli galeriím (+ lepší studia dějin umění). Institut Catholique byl jediný v nabídce smluv, který se nacházel v centru Paříže. Byla bych si zvolila Sorbonne nebo École du Louvre. Ale Institut nebyl nakonec vůbec špatná volba.
Na Erasmus bych poslala nejlépe každého, kdo by měl jen trochu zájem a odvahu. Paříž je kouzelná, ale ve výsledku je často jedno, kam člověk pojede. Hlavní je, že se člověk dostane ven ze své každodennosti a skrze cizí kulturu, lidi a plno nezapomenutelných zážitků pozná lépe nejen sám sebe, ale daleko lépe se propojí se svým okolím a posune se v mnoha aspektech svého života.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Pytle, do kterých se vše nacpe a pak se za pomoci vysavače vyfouknou, aby se ušetřilo místo :D Určitě doporučuji mít dostatečnou finanční rezervu pro všechny případy (v Paříži se dost krade). Pro slečny pepřák či píšťalku, VŽDY nabitý mobil (tedy powerbanku) - a to nejen pro případy ohrožení, ale také v případě, že stávek, kdy musíte najít, kdy vám co odkud jede domů a nebo v noci, kdy vám nejede bus a nikde se nepíše proč :/
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Je dobré si nastudovat, jak psát správně francouzské emaily (včetně větiček jako "Veuillez agréer, Monsieur, l'expression de mes sentiments distingués"), tak aby vám někdo vůbec odepsal. Francouzi často špatně napsaný email berou jako záminku neodepsat vůbec. V mnoha případech je dobré rovnou zvednout telefon a volat (pokud vám někdo zvedne). Také je dobré neustále kontrolovat, kdy bude jaká stávka a co to pro vás bude znamenat. Rozhodně je třeba se omlouvat z hodin (absence se ve Francii řeší více, než v ČR)
Nejvíc mě překvapilo, že...
Jelikož se do Francie vracím už od mládí a s fr. kulturou jsem dobře seznámená, moc mě toho nepřekvapilo. možná jedině čím dál tím více vyhrocená politická a sociální situace (častější stávky, potyčky v ulicích, dosti drsné slogany napsané na domech a na plakátech, sílení polarity mezi pravicí a levicí, větší viditelnost prohlubující propasti mezi většinovým obyvatelstvem a minoritami, které se drží ve vymezených čtvrtích, což jim zabraňuje se řádně integrovat. S krizí se také prohlubuje rozdíl mezi chudou a bohatou vrstvou. Francie, která je tak pyšná na své "otevřené hranice", "možnosti pro všechny" svou "multikulturalitu" a "rozmanitost" bohužel zaspala dobu a vnitřní dlouho neřešené problémy jsou už hodně přítomné, a to i na kampusech mezi studenty.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Těžké bylo občas žít zcela sama bez rodiny, na kterou jsem velice vázaná. Zároveň bylo zpočátku těžší si najít přátele, ale myslím, že to je spíše vlivem mé introvertnější povahy. Opravdu náročné ale bylo prokousat se francouzskou byrokracií a zážitky s lékařskou péčí (stihla jsem si během svých 2 pobytů zlomit nohu, vymknout koleno a dostat silnou intoxikaci organismu - radím se dobře pojistit!

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Další zprávy z regionu Francie

zpět na katalo zpráv

ERASMUS STÁŽE

ERASMUS POBYTY

MEZIUNIVERZITNÍ/
MEZIFAKULTNÍ DOHODY

LETNÍ ŠKOLY

PROGRAM
FREE-MOVER

image_preview.png

Dotaz, připomínka? Napiš nám!


Děkujeme za zprávu, brzo se Ti ozveme :)

Projekt vzniká pod záštitou 

Odboru zahraničních vztahů Univerzity Karlovy

info@charlesabroad.cz

tel./WhatsApp: +420 774 281 095

Napsat nám můžete i na sociálních sítích 

logotyp fakulty rgb1 (3)_edited.png

Charles Abroad 2020

bottom of page