top of page


.png)

author
Jakub Adam
Jakub
Adam
faculty
Fakulta sociálních věd
academic year of the stay
2022/2023
Máš otázku? Kontaktuj mě!
.png)
email:
Jakub is available on social networks:
.png)

.png)
author
Jakub
faculty
Fakulta sociálních věd
academic year of the stay
.png)
2022/2023
Free University of Berlin
traineeship
study stay
short-term mobility
other
How does Jakub rate their stay?
university
city
accommodation
financial demands
about university
What made your university special? What were the facilities where you studied and the university equipment like?
FU Berlin nabízí skvělé studijní zázemí. Jako student, který si přednostně vybíral předměty pro "Erasmáky", jsem většinu času trávil v hlavní budově, která se dá na začátku označit za bludiště. Člověk se ale brzy v systému spletitých uliček zorientuje. Menzu si nemůžu vynachválit, i ceny se dají označit jako příznivé. Nevýhodou může být vzdálenost z centra/místa, kde student bydlí, protože FU se nachází v Dahlemu, v jihozápadním rohu města. Já jsem např. jezdil do školy hodinu a čtvrt, ale když máte rádi Berlín, je cesta vždy něčím speciální.
What is the first thing that comes to mind when you think about your "adoptive" university? What made it special? What were the premises where you studied and the university facilities like?
Samotné předměty jsou vedeny na perfektní úrovni. Na vyučující, se kterými jsem na univerzitě přišel do styku, nejspíš nikdy v životě nezapomenu (nebo na ně budu vzpomínat jedině v dobrém). Člověk si musí dát pozor na organizaci zimního semestru, který je v Německu delší než letní. V Berlíně tak budete studovat až do poloviny února, kdy už začíná semestr v Česku. Testy/závěrečné eseje se však dají domluvit i online.
What is student life like at university?
Hned po příjezdu, ne-li před ním, vás bude místní Erasmus Team kontaktovat s různými možnostmi volnočasových aktivit. Ještě před "opening days" se člověk může zúčastnit "Meet & Greet" schůzky. I v průběhu zimního semestru se pak pořádají různé výlety po Berlíně a okolí nebo exkurze do muzeí. Fungují zde samozřejmě i studentské spolky, ale většinu času jste v kontaktu hlavně přes "Erasmus Team akce". Předměty přibližující jazyk a kulturu Německa jsou samozřejmě také k dispozici, včetně možnosti tandemových výuk jazyka. O češtinu ale takový zájem není.
Did you study in English or in the language of the host country? What language requirements does the university have?
Před odjezdem do Berlína jsem si zjišťoval, že by člověk měl být schopen komunikovat německy na úrovni B2. Obavy ale nejsou na místě. Předměty pro Erasmus studenty v němčině jsou schválně vedeny na úrovni B1, aby se studenti otrkali a začali rozvíjet další slovní zásobu. Co se týče samotné němčiny, studenti před semestry skládají jazykový test, který je přiřadí do skupiny jejich úrovně. Na FU jsou k dispozici také předměty v angličtině, a s celým Erasmus Teamem se dá komunikovat oběma jazyky. Abych to nějak shrnul, na univerzitě jsem mluvil přibližně 50 % času anglicky a 50 % času německy (a to zejména na německých předmětech).

about the city
What was your impression of the city? How would you describe it? What is interesting to see here?
Berlín. Buď to město nemáte rádi, všude lidi, smrad v U-Bahnu, němčina, bez pěkného, historického středu jako má Praha. Anebo vám jsou všechny tyhle argumenty úplně jedno, protože vy sami víte, proč ho máte rádi. Jedno z největších měst v Evropě se nedá jednoduše definovat, je prostě svoje, má svůj kult. Takhle, můj názor je, že pokud chcete jen studovat v Německu, nemusíte se za každou cenu prodírat do Berlína přes ostatní uchazeče. Ušetřit se tu úplně nedá, štěstí na kolej nebo na levný byt mít taky nemusíte. Ale když někdo tímhle městem žije, aspoň půl roku tu strávit musí.
about finances
In your experience, how far does the scholarship go? What percentage of your expenses did it cover? What is your opinion on prices in the country in general?
Já jsem měl dost štěstí. Místo koleje jsem chytil přes kamaráda super byt, který na Berlín (ruku na srdce, i na Prahu) vyšel hodně levně - 380 EUR na měsíc. A to jsem bydlel sám. Mnoho lidí z ciziny, co jsem potkal, takový štěstí nemělo a platilo za pokoje až 800 EUR. Když zvládnete chytnout kolej, v podstatě se budete nacházet v podobné situaci jako já, okolo 350 EUR na měsíc (pozor, chtějí 500 EUR na začátku jako zálohu). To tedy znamená, že z 600 EUR stipendia šly necelé dvě třetiny na nájem. Zbytek pokryje v pohodě potraviny a obědy, když se peníze rozpočítají dobře. V Německu se dá už skoro nakoupit levněji než v Praze, když si hlídáte slevy a nakupujete rozumně. No a pak si musíte něco našetřit v Česku z práce, abyste si mohli užívat Berlín naplno.
Please advise your classmates on how to save money—Where to shop? What services can be used to save money?
Nakupovat potraviny můžete nejlevněji v discountech, Lidl-Aldi-Penny. Mou oblíbenou nedělní činností (když jsou supermarkety zavřené) bylo večerní vypisovaní slev na příští týden. Vždycky když jsem pak cestou z Dahlemu zpátky domu, jenom jsem skočil přesně pro to, co jsem měl napsáno. Jízdenku na MHD si zaplatíte přes univerzitu už před nástupem do školy, ale platí až od prvního dne semestru, na to pozor. Ale jinak vyjde levněji než normální jízdenky. Dál nevím no. Nechoďte tolik do hospod a kupujte si pivka v supermarketech. A sbírejte lahve, flašky a plechovky.
.png)
about accommodation
What type of accommodation did you choose? Would you recommend it to others? If not, what type of accommodation do you think is best based on your experience (dormitory, private apartment, private dormitory, shared room, etc.)?
Jak jsem už psal, já jsem měl štěstí a našel jsem si přes kamaráda super 1+1, které jsem měl jen pro sebe. Bylo to možné proto, že daný student, který tam normálně bydlí, byl zrovna na erasmu v Istanbulu. Jinak bych se asi zkusil poprat o kolej a doufat. Pokud by kolej nevyšla, můžete začít hledat ve skupinách na FB, přes nějaké studentské koleje neprovozované univerzitou nebo pokud máte přátele v Německu, tak asi nejjednodušší vyzkoušet je. Jinak mít byt pro sebe bylo fajn, nebyl problém ubytovat v bytě návštěvu na víkend. Ale možná kdybych bydlel na koleji, byl bych více vztažen mezi studenty na univerzitě.
about experiences
Did you use Erasmus stay to travel around your country/Europe? What are your best travel experiences? What would you not recommend?
K cestování do okolních států úplně nebyl čas, ale jeden den jsem si udělal na otočku výlet do Frankfurtu nad Odrou a přešel do Polska na pirohy. Tenhle výlet ale nedoporučuju. Teda Frankfurt by asi ještě celkem šel, ale polská strana je samá reklama, no prostě pohraniční město, jak ho známe u nás. Objevoval jsem hlavně Berlín, protože je toho opravdu hodně co vidět.
Language and culture: what cultural differences did you notice? How did you cope with the national language? Was it also the language of your studies? Do you feel that your language skills improved during your stay?
V Berlíně se bez problému domluvíte i anglicky. Ale němčina je zábava samozřejmě a pokud budete chtít, můžete si jí během pobytu hodně zlepšit. Osobně mě třeba bavilo vždycky v U-Bahnu na obrazovkách číst zprávy cestou do školy. Kulturní odlišnosti jsem tolik nevnímal.
final rating
Why here? What makes this location special? Why would you send your friends to your country/city?
Hlavní roli ve výběru nehrála v tomto případě univerzita, ale město. Chtěl jsem si zlepšit němčinu a aspoň půl roku žít ve vysněném městě. Prostě kdo má rád Berlín, ať na nic nečeká a jede. A ať se hlavně nebojí kvůli němčině. Dá se to úplně v klidu zvládnout.
live-saving tips
If I went again, I would definitely remember to pack...
...víc léků. Člověk nikdy nevěří, že onemocní. Ale může se to stát celkem snadno.
Before leaving, I would like to know that...
...je v zimě v Berlíně fakt kosa a když prší a nateče vám do zámku na kolo voda, lehce to zmrzne a máte problém to vůbec odemknout.
What surprised me most was that...
...to strašně rychle uteklo.
The hardest thing for me was...
...vrátit se asi.
gallery
Did this survey help you? Like it and move it up the list!
0
Rate this survey!
rate this survey
Check out reports from other authors about:
Free University of Berlin
More reports from Německo
bottom of page




















