
.png)

author
Veronika Budařová
Veronika
faculty
Pedagogická fakulta
academic year of the stay
2025/2026
Máš otázku? Kontaktuj mě!

email:
Veronika is available on social networks:
.png)

.png)
author
Veronika
faculty
Pedagogická fakulta
academic year of the stay
2025/2026

University of Málaga
traineeship
study stay
short-term mobility
other
How does Veronika rate their stay?
university
city
accommodation
financial demands
about university | organisation
What made your university special? What were the facilities where you studied and the university equipment like?
Výhodou na Universidad de Málaga je krásný kampus Teatinos, kde se nachází například Přírodovědecká, Lékařská, Právnická a Pedagogická fakulta (Facultad de Ciencias de la Educación). V Málaze jsou kampusy dva, na El Ejido jsem však žádné předměty neměla, a proto jsem se pohybovala pouze na Teatinos. Je super, že všechny předměty jsou v jedné budově nebo v budovách, které jsou kousek od sebe. Na Teatinos se navíc dá velmi dobře dostat metrem nebo autobusem.
What is the first thing that comes to mind when you think about your "adoptive" university? What made it special? What were the premises where you studied and the university facilities like?
Na Universidad de Málaga (UMA) mají jiný systém známkování, než na který jsem byla zvyklá z Prahy. Každý týden je zadáváno docela dost úkolů a průběžné plnění poté tvoří určité procento finální známky (u mých předmětů to bylo kolem 40 %). Známka se pak skládá ještě z aktivit na hodinách, absence (tady se dost řeší - vyučující si dělají prezenčku) a potom finální zkoušky. Já měla všechny zkoušky pouze písemné (zato více časově náročné) a jak moc jsou důležité, to si každý vyučující nastaví sám - v nějakém předmětu představuje závěrečný test 50 %, jinde třeba jen 20.
Také nemají klasické semináře a přednášky, jako jsme zvyklí my. I přednášky jsou více interaktivní (a hlučnější, prostě Španělé) a jsou cca po 60 lidech, semináře potom po 20-30.
A všechny průběžné úkoly se plní ve skupinách. Skupiny si studenti stanoví už na začátku semestru (jelikož se však všichni znají už od prváku - minimálně na mém oboru - tak mají své skupiny už rozhodnuté dopředu a pro někoho nového může být těžké si svojí skupinu najít, na druhou stranu jsou Španělé přátelští a rádi se pustí do hovoru)
Ma finální zkoušku jsou dva pokusy (běžný a opravný) - oba mají fixní termín, což je docela nevýhoda - obzvlášť když jste Erasmák a vezmete si předměty napříč ročníky či obory. Na druhou stranu termíny zkoušek se vědí hodně dopředu.
What is student life like at university?
Na UMA působí hodně organizací, které pořádají kulturní, sportovní a společenské akce. Je možné s nimi také absolvovat jednodenní i vícedenní výlety (třeba až do Maroka). Nejznámější je ESN a MSE (Málaga south experience).
Did you study in English or in the language of the host country? What language requirements does the university have?
Měla jsem předměty v angličtině i ve španělštině. Myslím, že minimální úroveň španělštiny je na úrovni B1. Na druhou stranu je dobré si uvědomit, že v Málaze mají andaluský přízvuk. Mně trvalo nějakou dobu, než jsem si na něj zvykla (třeba nevyslovují -s na konci slov). Učitelé jsou však vesměs vstřícní a rádi pomůžou.
about the city
What was your impression of the city? How would you describe it? What is interesting to see here?
Málaga je opravdu nádherné město. Historické centrum je plné památek z dob Římanů či Arabů. V městě je navíc spoustu muzeí - třeba i muzeum Pabla Picassa, který se v Málaze narodil. Studenti UMA mají navíc vstup zdarma! A určitě doporučuju si vyšlápnout na Mirador de Gibralfaro (vyhlídka), odkud je nádherný pohled na celé město. Za návštěvu také stojí místní botanická zahrada. A nechybí ani písečné pláže a krásné moře.
about finances
In your experience, how far does the scholarship go? What percentage of your expenses did it cover? What is your opinion on prices in the country in general?
Se stipendiem jsem vyšla docela dobře, ale docela dost jsem šetřila a nechodila tolik do restaurací. Ubytování se dá najít i nějaké levnější, ale většinou tak kolem 500 euro na měsíc. Doporučuju nějaké, které je nedaleko metra - autobusy v Málaze jezdí naprosto plné a ještě s dost velkým zpožděním. A taky pozor na podvodníky. Ceny potravin jsou srovnatelné s ČR, možná trošku dražší, záleží, jaké potraviny nakupuješ.
Please advise your classmates on how to save money—Where to shop? What services can be used to save money?
Nakupovala jsem v Lidlu nebo Mercadoně. Nějaké bytové doplňky potom v Primarku.
Výlety s MSE a ESN se většinou finančně vyplatí (pokud chceš jet na výlet sám bez oragnizace, doporučuju autobusy alsa - je tam ještě nějaká sleva s ESN kartičkou).
ESN kartička stojí 15 euro, ale za mě se vyplatí. Je s ní možné jezdit na jejich výlety, ale nabízí i další výhody - mimo jiné i sleva na Ryanair.
about accommodation
What type of accommodation did you choose? Would you recommend it to others? If not, what type of accommodation do you think is best based on your experience (dormitory, private apartment, private dormitory, shared room, etc.)?
Nejlepší volba je určitě sdílené bydlení. Kolej je mnohem dražší. Já bydlela ve sdíleném bytě s ještě dvěma Erasmačkami. Každá jsme měla vlastní pokoj. Platila jsem kolem 500 euro měsíčně (450 nájem a poté ještě gastos - voda a elektřina). Za mě dost dobrá volba. Bydlela jsem blízko Hospital Civil, příště bych možná vzala jinou čtvrť, ale bydlení jsem měla bez větších potíží.
about experiences
Did you use your stay to travel around the country/Europe? What are your best travel experiences? What would you not recommend?
MHD v Málaze je dražší než v Praze. Já jsem používala kartičku Consorcio (taková zelená kartička) se kterou je doprava po Málaze a okolí mnohem levnější. Na jednu kartičku může jet i více lidí!
Na cestování po Španělsku doporučuju autobusy alsa nebo vlaky. Do Barcelony či Madridu se navíc dají sehnat i docela levné letenky. Já využila let na Mallorcu - letenka tam jen za 10 euro! Největší zážitek mám však jistě z Maroka - je možnost jet s MSE organizací, já však jela sama. Hodně mých kamarádů také navštívilo Portugalsko.
Language and culture: what cultural differences did you notice? How did you cope with the national language? Was it also the language of your studies? Do you feel that your language skills improved during your stay?
Španělé mají jiný životní rytmus. Ráno před devátou moc otevřených obchodů nenajdete - a naopak večer jsou ulice úplně plné. Běžné zařizování je lepší řešit ve španělštině - Španělé jsou rádi, i když umíte třeba jen trochu a hned se dají do řeči a snaží se pomoct.
Jelikož jsem většinu věcí musela řešit ve španělštině, tak jsem se v jazyce určitě posunula - minimálně v oblasti poslechu a zbavení se ostychu.
about experiences
Did you use Erasmus stay to travel around your country/Europe? What are your best travel experiences? What would you not recommend?
I když se říká, že Španělům všechno trvá z hlediska administrace a Learning Agreementu atd., já musím říct, že mi přišlo, že jejich oddělení pro zahraniční vztahy funguje dobře. Všechno, co jsem potřebovala, jsem vyřídila docela rychle.
Nejdéle jsem čekala na výsledky zkoušek, na jednom předmětu i skoro dva měsíce 😅.
Language and culture: what cultural differences did you notice? How did you cope with the national language? Was it also the language of your studies? Do you feel that your language skills improved during your stay?
Moc individuálních potřeb jsem neměla. Vstřícná ale určitě je.
Did you use Erasmus stay to travel around your country/Europe? What are your best travel experiences? What would you not recommend?
Zjistit si informace již před výjezdem. Dohodnout se s vyučujícími již na začátku semestru.
final rating
Why here? What makes this location special? Why would you send your friends to your country/city?
Andalusie je nádherná. Pokud máš rád španělskou kulturu mísící se s arabskou historií, je to určitě správná volba. Málaga je navíc strategické místo pro tvé další výlety
live-saving tips
If I went again, I would definitely remember to pack...

Before leaving, I would like to know that...

What surprised me most was that...

The hardest thing for me was...

gallery
.png)
Did this survey help you? Like it and move it up the list!
0
Rate this survey!
rate this survey
Check out reports from other authors about:
University of Málaga
Na matfyzu jsem za své tříleté studium potkal asi dva učitele, které jsem neměl rád. V Universidad de Málaga jsem za své půl roční studium potkal 3.
Budova, ve které jsem studoval, mi připomněla budovy z knihy 1984 od George Orwella (Ovšem hezčí, dokonce tam byla i zahrádka s pár stromy).
Ke konc...

Lukáš
Celý kampus je zhruba 4km od centra, dostupný MHD (nebo pěšky - záleží, jak daleko bydlíte) a je to vlastně jedna velká ulice lemovaná budovami jednotlivých fakult. Každá mí svojí kantýnu, ale často jsem tam nejedla, tak nemůžu moc hodnotit. Největší plus byla za mě velká krásná zahrada, kde zároveň...


Magdalena
Universidad de Málaga se nachází v přímořském španělském městě Málaga. Pod univerzitou se nachází mnoho fakult umístěných z velké části v jednom velkém univerzitním komplexu ve městě, trochu stranou z historického centra. Vede tam řada cyklostezek, metro, autobusy i tramvaje. Uprostřed komplexu je p...


Tereza
Hrozně se mi líbilo, že většina univerzitních budov je v jedné části města a autobusem se mezi těmito budovami dá snadno přejet. Není tedy problém přejet mezi budovou fakulty a centrální knihovnou apod. Prostory fakulty zdravotnických studií jsou moderní a knihovna je skvěle přizpůsobená studiu a pr...

Veronika
Univerzita v Malaze má dva kampusy, z čehož ten hlavní, kde jsou všechny fakulty, kromě ekonomické, se nachází na kraji města. To ale není problém, protože z centra se sem dostanete metrem zhruba za 10 minut. Většina budov univerzity je dost moderní a každá nabízí vlastní menzu, kde vás oběd (předkr...


Anežka
„Mañana“, haha. My si z toho často robíme srandu, ale Španieli naozaj na všetko majú čas a výnimkou nie je ani univerzita a fakulta medicíny, kde som bola na študijnom pobyte. Človeka to dokáže, najmä na začiatku, celkom vystresovať, keď napríklad ešte večer pred začiatkom praktického týždňa netuší ...

Gréta
Hi everyone! I spent the summer semester of 2021/22 academic year in UMA, Faculty of Medicine. It was a very pleasant experience overall, I always wanted to try living in a city on the shore of the sea. I have sweet memories of the welcoming student community, of the salsa and bachata dancing classe...


Alexandra
Univerzita má několik fakult, které se poměrně výrazně liší stářím budov, vybavením i celkovou atmosférou. Některé prostory se podle mě příliš nezměnily od 70. let, zatímco jiné fakulty jsou velmi moderní. Každá z nich tak měla trochu jiného ducha a některé mi byly osobně bližší než jiné. Například učebny na Filozofické fakultě mi příliš nevyhovovaly, protože byly vybavené starými lavicemi a celkově působily poměrně zastarale. Naopak Fakulta komunikace měla pro studenty magisterských programů připravené moderní učebny s počítači a celkově příjemnější zázemí pro výuku.

Kateřina
První, co se mi vybaví, když se ohlédnu zpět z mým semestrálním pobytem v Málaze je slunce a spousta milých a usměvavých lidí. To platí i o univerzitě samotné. Vstřícnost profesorů i spolužáků mě velice překvapila a někdy až udivovala. Moje fakulta se nacházela na univerzitním kampusu hned vedle uni...

Petra
V Málaze jsou dva univerzitní kampusy, záleží jaký obor budete studovat. Pokud vyrazíte na fakultu komunikací, tak jako já, budete jezdit z centra asi 20-30 min autobusem do campusu v Teatinos. Pokud se nerozhodnete bydlet právě ve čtvrti Teatinos blízko u fakulty.
Fakulta je vybavena vším, co bys...









