top of page
Autor(ka):
Lenka Kopfová
Autor(ka):
fakulta:
Lenka
Kopfová
Matematicko-fyzikální fakulta
rok výjezdu:
2022/2023
email:
Máš otázku? Kontaktuj mě!
Lenka je k dispozici na sítích:
Autor(ka):
fakulta:
rok výjezdu:
Lenka
Matematicko-fyzikální fakulta
2022/2023
Polytechnic University of Catalonia
praktická stáž
studijní pobyt
Jak Lenka hodnotí svůj pobyt?
univerzita
město
ubytování
finanční náročnost
o univerzitě
Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Hodně se mi líbily prostory pro studenty, třeba velká knihovna s místnostmi s tabulemi, které si člověk mohl zarezervovat, buď sám pro sebe nebo pokud se chtěl učit s kamarády. To mi přišlo supr. A taky, že měli prostory venku, kde se studenti mohli scházet na oběd nebo od jara se válet na travičce. Společenská místnost s pingpongem, deskovkami a kytarami byla též supr. Oproti Česku mi zas chyběly levné menzy a též koleje.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Na matfyzu je všechno o hodně flexibilnější, Španělé si musí za univerzity platit. Celkově byl menší výběr předmětů, protože se jednalo o malou fakultu (což zas bylo v něčem fajn, že to bylo takové komorní a všichni jsme se za chvíli znali). Rozdíl je například, že v rozvrhu nejsou vyhrazené žádné přestávky, ale přednášky mají dvojhodinové bloky, které na sebe navazují - vyučující ale typicky přijde pět minut pozdě a někdy v půlce si náhodně usmyslí, že třeba bude přestávka :D
Zkoušky mají jen jeden termín a pro nás(erasmáky) nebyl ani žádný náhradní, což je dost opruz. Taky pak má člověk třeba všechny zkoušky v jednom týdnu, což též není zas tak supr. Přijde mi, že učitelé byli o něco vstřícnější a "kamarádštější" než u nás. Méně se odevzdávaly psané úkoly a místo toho se necháválo častěji studenty ukazovat jejich domácí úkoly před celou třídou. Což je v něčem fajn, ale zas to zabíjí čas jiné výuce, a taky pak každý dělá vlastně jiný domácí úkol.
Jak vypadá studentský život na univerzitě?
Nějaké aktivity byly, já se jich ale moc neúčastnila, asi taky částečně kvůli jazyku, jelikož španělštinu/katalánštinu zas tak neovládám. Měli něco podobného našemu dni firem, knihovna často organizovala nějaké akce (třeba soutěž v skládání puzzle, různých hlavolamů, šachy atd), nějaký karneval, přednášky o tom jaký je doktorát atd.
Volitelné předměty podle mě moc nebyly. Byly tam nějaké sportovní kluby, ale všechny mi přišly poměrně drahé. Taky univerzita měla nějaký orchestr a několik pěveckých sborů.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou?
Hlavně v angličtině a to se dalo v pohodě dorozumět.
o městě
Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Barcelona je poměrně velké město, přijde mi supr, jak je dobře uzpůsobené na jízdu na kole a jak je vybudována do čtvercových bloků, díky nimž se dobře orientuje. Je tam poměrně rušno, lidé tam rádi využijí každé příležitosti k nějaké pouliční oslavě. Trochu mi ve městě chyběla zelená místa, více parků, ale alespoň docela dost ulic je lemovaných stromy. V centru a u gaudího baráčků bývá spousta turistů. Měla jsem hodně ráda místo s bunkry, odkud je dobrý výhled na město (ale člověk tam musí jít na východ a ne na západ slunce, protože to tam je tuna lidí) a pak třeba místa kolem mont juicu. Centrum je taky moc pěkné, úzké, vysoké uličky, ale občas je tam moc lidí. Přes víkend jsem většinou už potřebovala vypadnout někam mimo město do přírody, protože to město na mě zkrátka bylo moc velké s moc lidma.
Navštívit aspoň jednou je potřeba centrum, mont juic, Tibidabo, pláže, Gaudiho baráčky a park guell, bunkry, Sagradu. Čtvrť Gracia jsem měla moc ráda.
o financích
Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Myslím, že stipendium mi pokrylo vlastně tak ňák všechno, ale zase jsem byla docela šetřivá. Nejdráž určitě vyšlo ubytování, to je na mé zvyklosti přehnaně drahé, zvlášť když tam nejsou koleje a člověk si to musí zařizovat nějak sám, tak je to trochu otrava. Věci v obchodech mi přišly srovnatelné s domovem, možná malinko dražší. V restauracích zvláště v centru to může být velmi drahé, ale dá se najít aj něco přežitelného.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat?
Na veřejnou dopravu se určitě vyplatí si koupit T-jove - lítačku pro mladistvé na 90 dnů.
JInak se dá jezdit dost na kole, ale na bicing (nejrozšířenější) je potřeba mít NIE, což vyžaduje docela dost byrokracie a může trvat třeba měsíc ji vyřídit (ale může se vyplatit), jinak se dá používat donkey bike (taky sdílená kola).
Na cestování mimo město se hodí si stáhnout aplikaci renfe nebo renfe cercanias, na cestování autobusem je zas fajn alsa. Myslím, že teď měli nějaké výhodné nabídky, že se dalo cestovat skoro zadarmo, ale nevím, jak dlouho to ještě bude platit.
Jinak potraviny jsem kupovala buď v mercadoně nebo v lidlu, obojí je dost fajn, jen bacha že v neděli jsou velké obchody zavřené.
o ubytování
Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Našla jsem s kamarádem něco na https://www.idealista.com/. Ale je to docela challenge shánět cenově v poho ubytování. První měsíc jsme byli v airbnb a pak sehnali nějaký sdílený byt na té stránce. Koleje se tam moc nevedou a pokud jo, tak jsou velmi soukromé a hodně drahé.
o zážitcích
Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Trochu, zajet třeba do Madridu je fakt v pohodě, tím vysokorychlostním vlakem je tam člověk fakt rychle na to jak je to daleko. Jinak se dá vyrazit vlakem podél pobřeží ať už na sever či na jih. Na sever je časem pěkná costa brava. Dá se taky zaletět na Mallorcu, která je dobře poblíž. Mrzí mě, že jsem nezvládla cestu do Pyrenejí, tak se asi budu muset ještě vrátit.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Hlavně v angličtině a to se dalo v pohodě dorozumět.
závěrečné hodnocení
Proč právě sem? V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Chtěla jsem někam, kde je teplo, u moře, ale zároveň, kde ta univerzita bude rozumná - jakože mi to něco dá i studijně. To se myslím docela povedlo splnit. Za mě supr, že se tam hraje frisbee na pláži :D Jen na mě to město bylo alespoň na konci asi moc velké.
live-saving tips
Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
Nejtěžší pro mě bylo....
galerie
Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!
0
ohodnoť zprávu!
ohodnoť zprávu!
omrkni i zprávy dalších autorů o
Polytechnic University of Catalonia
Další zprávy z regionu Španělsko
bottom of page