top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Dominik Eichler

Autor(ka):

fakulta:

Dominik

Eichler

Matematicko-fyzikální fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Dominik je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

dominik_eich1er

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Dominik

Matematicko-fyzikální fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Polytechnic University of Catalonia

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Dominik hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 3 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Fakulta mé univerzity se nacházela poblíž stadionu Camp Nou v severozápadním cípu Barcelony. Dostupná metrem i tramvají ale ostatně jako vše v Barceloně, nejlépe dostupná na kole. A já jezdil defacto jen na kole.
Uprostřed budovy je hezký prostorný dvorek/zahrada, kde lze trávit volný čas. Jsou tam i stolečky. Učebny jsou standardní, v patře se nachází knihovna, kde si člověk může pro sebe či skupinku rezervovat místnůstku (i s tabulí) pro studium.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Organizace kurzů byla odlišná a nepřekvapivě lepší, přátelštější a méně náročná než u nás na Matfyzu. Úkoly a projekty co člověk dělal v průběhu semestru se již počítaly ke zkoušce (typicky byl dopředu znám nějaký vzorec typu "výsledná známka = max(0.8*závěrečná zkouška+0.2*projekt ; 0.2*závěrečná zkouška + 0.2midterm1 + 0.2*midterm2+0.2*úkoly+0.2*projekt)" ). Když se vám tedy v průběhu semestru dařilo, zkouška pak byla jen formalita. Zápočty nebyly. A tedy ne jak u nás, že když se člověku daří v průběhu semestru tak může být rád že splní zápočet a je teprve připuštěn ke zkoušce z celé látky znova.
Na druhou stranu na zkoušku byl jen jeden pokus - termín zkoušky byl dopředu znám a byl jen jeden. Mohlo se vám tak stát (jako mně), že v asi třítýdenním zkouškovém máte 3 zkoušky ve třech dnech. Ale nutno zase podotknout, že zkoušky byly defacto jen početní, důkazy byly spíše jen pro zajímavost a nikdo je po vás nevyžadoval, hrálo se spíše na praktičnost.
A na erasmáky byli v hodnocení taky milejší mi přišlo, znám lidi co si byli jisti že to neudělali a pak dostali přesně 5 bodů (hranice úspěšnosti na desetibodové škále). A to podle mě nebyla náhoda :)
Docházka povinná nebyla nikde, materiály byly typicky dostupné online.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
V Barceloně je spousta organizací co se vám budou starat o možnosti zábavy. Každý víkend je v nabídce několik výletu, každý (i všední) den je v nabídce vstup zdarma do několika klubů. Občas byly v rámci toho zdarma i drobné tapas večeře.
španělštinu nám bohužel nenabídli (nebo možná za poplatek). Myslím, že zdarma byla katalánština, ale to jsem nevyužil.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Moje předměty měly být v angličtině, ale bál jsem se že se španělskou náturou to tak možná nebude. Ale všechno bylo v pohodě. Občas mluví anglicky vtipně, ale aspoň jím o to lépe rozumíte. V nabídce byly samozřejmě předměty vyučované i ve španělštině a katalánštině.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Barcelona je top. Má všechno - super klima, moře, přírodu, krásnou architekturu a památky, historii, velké centrum.. Je to velké město se vším co byste mohli potřebovat. Ale díky pozici "na jedné straně moře na druhé hory" není složité se v něm orientovat.
Zajímavostí je tam hodně, turistický všci si asi každý najde na kterémkoliv webu. Nejoblíbenější místo pro mě i většinu lidí co tam byla se mnou je vyhlídka z Bunkrů. Taky mám rád Park de la Ciutadella.
Je to hodně kosmopolitní město a i mimo erasmus komunitu můžete potkat hodně národností. Necítil jsem se tam nebezpečně, ale o drobné krádeže rozhodně není nouze.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Ceny byly příjemnější než jsem čekal. V supermarketech spousta věcí i levnějších než u nás. Restaurace a podniky určitě dražší a to platí i o pití. Za pivo není problém dát i 7€.
Situace s bydlením je hodně složitá. Je těžká vůbec něco najít a ceny jsou také poměrně vysoké. Záleží jak moc velký luxus potřebujete. Samo stýpko by možná stačilo kdybyste chtěli jen přežívat, ale to nechcete :) .
Ale i s užíváním, když jste rozumní, to nemusíte ze svého zadotovat tolik.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Vlastním vařením určitě ušetříte. Pro restaurace může peníze ušetřit aplikace TheFork.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Fakulta nenabízela koleje. Chtěl jsem studentský byt se svým pokojem, nakonec jsem skončil se svým pokojíčkem (taková malá (ale vcelku prakticky soběstačná) kopka bez oken) v bytě s dalšími dvěma pokoji. Situace tam nebyla úplně nejlepší, nejdříve tam byly dva páry, pak chvíli i pani domácí, nakonec 2 studenti. Zlepšovalo se to a na tom jsem měl svůj podíl.
I tak jsem ale byl rád aspoň za něco. Snažil jsem se totiž nejdřív rezervovat něco přes fb skupiny a přišel jsem o 500€.
Jinak fungují aplikace typu Badi, Idealista, Uniplaces..

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
MHD tam není uplne efektivni. Vše trvá hrozně dlouho. Nejlepší je kolo.
Rychlovlakem jsem se podíval do Madridu (ten tam mi ujel a musel jsem si koupit předražený šourák co jel přes 9h .. ). V rámci organizovaných výletů jsem byl v Andoře, Valencii.. S kamarády na Ibize. Sám na kole jsem dojel po pobřeží až na fotbal do Villarrealu.
Možností je spoustu. Na Baleáry či do Maroka nebo portugalska jsou fakt levné letenky..
A domů jsem jel taky na kole, takže to jsem viděl celou Francii a Německo a ještě konec Španělska.. :)
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Moje předměty měly být v angličtině, ale bál jsem se že se španělskou náturou to tak možná nebude. Ale všechno bylo v pohodě. Občas mluví anglicky vtipně, ale aspoň jím o to lépe rozumíte. V nabídce byly samozřejmě předměty vyučované i ve španělštině a katalánštině.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Barcelona je za mě jedno z nejlepších měst Evropy. Nevím které by bylo lepší a nabízelo toho tolik.
Chtěl jsem do většího města se všemi výhody které to poskytuje a do tepla a k moři.
Jednoznačná volba a sen už několik let.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Užil bych si to víc, nehrotil bych tolik školu.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Neposílat dopředu peníze za neověřené bydlení.. Fotky, smlouva, ani poslaný pas není záruka..
Nejvíc mě překvapilo, že...
Je leccos i levnější. Ačkoliv je město menší a linek metra je více než v praze, nefunguje to ani zdaleka tak dobře. Busy jsou ještě horší.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Začátky jsou těžké..

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Polytechnic University of Catalonia

Další zprávy z regionu Španělsko

bottom of page