top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Martin Raška

Autor(ka):

fakulta:

Martin

Raška

Matematicko-fyzikální fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Martin je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Martin

Matematicko-fyzikální fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Polytechnic University of Catalonia

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Martin hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 2 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Celá univerzita je dost velká a kromě hlavního kampusu má spoustu menších prostor po celém městě. Naopak samotná matematická fakulta je oproti MFF velmi malá, což se odráží na poměrně malém výběru předmětů, ale zároveň to dělá studium docela osobní. Oproti UK má univerzita opravdu skvělý systém knihoven s velmi příjemnými prostory na (společné) učení, dá se taky půjčit libovolné vybavení. Taktéž jsou velmi dobře udělané univerzitní prostory na trávení volného času a poznávání spolužáků.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Magisterské studium je ve Španělsku pouze na 1 rok, zatímco bakalářské na 4, což se trochu odráží na studijních plánech. Samotná výuka byla hodně podobná studiu na MFF. Častěji se víc klade důraz na týmové projekty a často se závěrečná známka (nebo její část) uděluje za průběžnou práci během semestru. Závěrečné zkoušky pak mají pouze 1 termín (+1 opravný). S tím souvisí i to, že si člověk nevybírá čas výuky předmětů/termíny zkoušek a je třeba si na to dát pozor při stavění rozvrhu. Samotný přístup učitelů byl poměrně poklidný, nemají tendenci studenty vyhazovat, pokud se snaží.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Moc aktivit od samotné univerzity jsem nezaregistroval, ale existuje několik přidružených studentských spolků/organizací (např. ESN) které ve městě rozumně fungují k propojování erasmáků, pořádání výletů a poznávání Barcelony/Španělska. Taky existují fakultní spolky, ale typicky je dominantní jazyk španělština/katalánština. Dá se zapsat kurz katalánštiny za rozumnou cenu, kurzy španělštiny jsou spíš dost drahé.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Celé magisterské studium je uzpůsobené čistě na angličtinu a nebyl s ničím problém. Velká část bakalářských předmětů se ale učí španělsky/katalánsky, na což si člověk musí dát pozor při výběru.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Město je opravdu velké, ale díky funkčnímu MHD to ničemu nevadí. Záleží na místě bydlení, ale obecně je město hodně živé (což je dané španělskou životní mentalitou), studentské a plné věcí co dělat. Kulturně tu jsou mraky muzeí, Gaudího architektury, historických památek, apod. Hned u města jsou malé kopečky kam se dá jít projít a jsou z nich fajn výhledy. V samotném městech chybí trochu víc větších parků/zeleně (je tu právě jeden), ale docela dobře to kompenzují všudypřítomné palmy a opravdu příjemná pláž. V Gràcii je nekonečně dobrá portugalská cukrárna.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Španělsko je obecně dražší než Česko a většinu stipendia sebere cena ubytování. Čistě se stipendiem by se asi dalo vyjít, pokud by si člověk pořád nakupoval levně, vařil vše sám, nechodil moc na výlety, akce, atd. K příjemnému studentskému životu se hodí mít ještě nějaké finance navíc a stipendium pokryje třeba 70% nákladů.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Hlavní výdaj je ubytování. K ušetření na jídle je klasicky třeba si vařit, fungují služby jako Too Good To Go.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlel jsem ve sdíleném pokoji na soukromém bytě. Levné studentské koleje neexistují, univerzita moc s ničím nepomůže. Koleje jsou zde primárně soukromé a drahé, takže pokud chce člověk ušetřit tak si musí sám hledat spolubydlení na bytě. Samotné spolubydlení umí být fajn, ale proces hledání levných ubytování je dost otravný a pokud to člověk dělá ze zahraničí (a nemá ve městě nikoho známého), tak si musí dát pozor na různé podvody, kterých je tady v téhle oblasti dost. Pokud člověk nezvládne nic pořádného sehnat předem, tak může fungovat prvních pár týdnů bydlet v něčem přechodném a mezitím si už osobně najít dlouhodobé ubytování.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Španělsko a okolí je poměrně velké a určitě se vyplatí najít si čas na cestování. Barcelonské skupiny a spolky pořádají cestování hlavně po okolí a je to fajn příležitost na poznávání lidí. V okolí Barcelony je nutnost podívat se na Montserrat. Určitě bych doporučil výlet na Mallorcu, kam se dají sehnat levné letenky a moře je tam nádherné. Z měst bych doporučil hlavně Valencii, ale i Madrid nebo Sevilla a Málaga víc na jihu mají co nabídnout. Dá se udělat i výlet do Portugalska a pokud jste akčnější tak si naplánovat/zaplatit výlet do Maroka.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Celé magisterské studium je uzpůsobené čistě na angličtinu a nebyl s ničím problém. Velká část bakalářských předmětů se ale učí španělsky/katalánsky, na což si člověk musí dát pozor při výběru.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Tak nepochybná kvalita Barcelony je příjemné klima, velké pláže a spousta palem. Ale je zde i spousta dobrých univerzit. Pokud chcete zkombinovat rozumně kvalitní školu s výletem do tepla (aspoň od května), poznáváním Španělska a pláží na dosah, tak doporučuji.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
visací zámek, deku na pláž, lezeckou helmu.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
mi univerzita nedovolí zapsat si předměty z jiných fakult/univerzit, protože je to pro ně moc velká administrativní otrava.
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
hledání ubytování.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Polytechnic University of Catalonia

Další zprávy z regionu Španělsko

bottom of page