top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Kateřina Kloučková

Autor(ka):

fakulta:

Kateřina

Kloučková

Filozofická fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Kateřina je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Kateřina

Filozofická fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Valencia

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Kateřina hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Universidad de Valencia (konkrétně Filosofická fakulta) poskytuje studentům příjemné studijní prostředí. Pozitivně mě překvapila tamější menza, kde stojí polední menu (předkrm, hlavní chod, dezert, nápoj) 6.90 €, a zahraniční studenti tak mohou ekonomickou formou poznávat španělskou kuchyni.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Semestr začíná a končí ve Španělsku dříve než v Česku (zimní začíná cca druhý týden v září a končí před Vánoci).
Předměty jsou zpravidla ohodnoceny 6 kredity, jelikož se konají dvakrát týdně (-> 2 x 2 hodiny týdně).
Vyučující často kladou větší důraz na práci v průběhu semestru (např. online kvízy, skupinové projekty), a tudíž závěrečná zkouška nemá takovou váhu (má třeba jen 50 % z finální známky). Přesto práce do školy během semestru člověka nezahltí; její množství je přijatelné.
Vyučující studentům na začátku semestru oznámí přesné časy konzultací, kdy je možné se s vyučujícím setkat mimo přednášky/semináře.
Co se týče předmětů na Filosofické fakultě, některé z kurzů nabízejí i skupinu pro zahraniční studenty (skupina IN nebo I1/I2/...), jejíž vyučující počítají např. s nižší úrovní jazyka studentů a předmět je tomu přizpůsoben. To je na jednu stranu příhodné, na druhou stranu se ale student takto nesetká ve třídě s rodilými mluvčími (vyjma vyučujících).
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
O aktivity studentských spolků jsem se během studia tolik nezajímala, takže nevím, zda fungují.
Jazykové volitelné předměty Filosofická fakulta samozřejmě nabízí, já jsem je však nevyzkoušela.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikovala jsem ve španělštině. Požadavky na jazykovou úroveň kladeny univerzitou nejsou velké. Nicméně hromadné maily od univerzity, které rozesílá na univerzitní email, jsou občas pouze v katalánštině, což lehce ztěžuje efektivní komunikaci. Tyto maily ale většinou neobsahují zásadní informace, bez kterých by se student neobešel (většinou se jedná o pozvánky na akce).
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Valencie je dle mého ideálním městem pro studijní pobyt. Historické centrum skrývá spoustu památek, takže i po několika měsících jsem stále měla co objevovat. Obrovským plusem Valencie je samozřejmě moře a rozlehlé pláže. Zahraničních studentů je ve Valencii obrovské množství.
Naprosto nadšená jsem byla z valencijských cyklotras, které vedou úplně všude a téměř vždy jsou odděleny od silnice, takže kolo bylo mým nejčastějším dopravním prostředkem. Využívala jsem sdílená kola ValenBisi, jejichž roční předplatné stojí 3O eur a jejichž stanice jsou rozmístěny po celém městě. Původně jsem plánovala jezdit na bazarovém kole, to mi ale bylo odcizeno hned první noc (nedoporučuji nechávat přes noc kolo zamčené u stojanu na ulici).

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium mi pokrylo téměř všechny výdaje včetně dvou několikadenních výletů po okolních městech. Pokud student plánuje navštěvovat ve větší míře kluby a restaurace, měl by počítat s tím, že stipendium pravděpodobně stačit nebude. Já jsem si převážně vařila vlastní jídlo a kluby jsem navštěvovala ojediněle, na čemž jsem ušetřila.
Obecně mi přišly ceny ve Španělsku vyšší než v Česku, ale v důsledku vysoké míry české inflace před a během mého Erasmu se ceny v obou zemích přiblížily.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Potraviny jsem nakupovala v Mercadoně nebo v Lidlu. Nevysledovala jsem, který supermarket je levnější. Šetřila jsem tím, že jsem si vařila vlastní jídlo a kluby a restaurace jsem navštěvovala zřídkakdy.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Před pobytem jsem byla informována, že koleje jsou ve Valencii drahé a nevyplatí se. Proto jsem si pronajala pokoj ve sdíleném bytě za 305 euro měsíčně (využila jsem aplikaci Idealista, kterou bych spíš nedoporučila, jelikož mi ze spousty obepsaných pronajímatelů odepsala menšina). Až na pár nedostatků jsem byla s pokojem a bytem spokojená, se spolubydlícími taktéž.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
První způsob cestování, který jsem využila, jsou erasmácké organizace, které pořádají výlety po okolí (do přírody, měst, ...). Takové výlety vyjdou finančně výhodně, ale mě osobně nevyhovovala obří skupina, ve které jsme se pohybovali. Zúčastnila jsem se takto pouze jednoho výletu do přírody (do okolí vesnice Montanejos, kde jsme měli i možnost koupání v řece), který bych vřele doporučila.
Vlaky jsou ve Španělsku dost drahé, proto jsem pro výlet do Madridu využila BlaBlaCar, která je ve Španělsku poměrně rozšířená. Za spolujízdu do Madridu jsem tak zaplatila kolem 25 euro. Cesta zpět do Valencie ale neproběhla tak hladce, jelikož řidič nedorazil, takže jsem nakonec stejně jela vlakem (peníze mi BlaBlaCar naštěstí vrátila).
Během pobytu jsem podnikla dva několikadenní výlety po městech na jih od Valencie (Villajoyosa, Murcia, Alicante, Altea, Benidorm, Gandía, Dénia, Calp), které jsem si z celého pobytu užila úplně nejvíc. Poprvé ve třech, podruhé ve dvou lidech jsme si zapůjčili auto, což je asi nejvýhodnější způsob dopravy pro takovéto výlety s přejížděním z místa na místo. S půjčovnami aut nebyl nejmenší problém a s ubytováním přes Booking a Airbnb také ne.
Jednou jsem také podnikla jednodenní cyklovýlet do národního parku la Albufera na jih od Valencie. Kolo jsem si zapůjčila v půjčovně DoYouBike, kterou mohu určitě doporučit.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikovala jsem ve španělštině. Požadavky na jazykovou úroveň kladeny univerzitou nejsou velké. Nicméně hromadné maily od univerzity, které rozesílá na univerzitní email, jsou občas pouze v katalánštině, což lehce ztěžuje efektivní komunikaci. Tyto maily ale většinou neobsahují zásadní informace, bez kterých by se student neobešel (většinou se jedná o pozvánky na akce).

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Valencii bych doporučila zejména pro její historické centrum, krásný park táhnoucí se přes celé město a samozřejmě moře. Student má ve Valencii možnost setkat se s velkým množstvím zahraničních studentů a účastnit se mnoha erasmáckých akcí.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Valencia

Další zprávy z regionu Španělsko

ERASMUS STÁŽE

ERASMUS POBYTY

MEZIUNIVERZITNÍ/
MEZIFAKULTNÍ DOHODY

LETNÍ ŠKOLY

PROGRAM
FREE-MOVER

image_preview.png

Dotaz, připomínka? Napiš nám!


Děkujeme za zprávu, brzo se Ti ozveme :)

Projekt vzniká pod záštitou 

Odboru zahraničních vztahů Univerzity Karlovy

info@charlesabroad.cz

tel./WhatsApp: +420 774 281 095

Napsat nám můžete i na sociálních sítích 

logotyp fakulty rgb1 (3)_edited.png

Charles Abroad 2020

bottom of page