top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Štěpán Hamajda

Autor(ka):

fakulta:

Štěpán

Hamajda

Filozofická fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Štěpán je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Štěpán

Filozofická fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Valencia

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Štěpán hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 3 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Fakulta filologie Univerzity ve Valencii byla velmi dobře umístěna, na hlavní třídě Blasco Ibanez. Budova byla vcelku nová, učebny prostorné, měla kavárnu, ale ne menzu a nebyla v kampusu. Neměla vlastní knihovnu, některé byly blíže, jiné dále, ale obsahovaly v podstatě všechny knihy, které jsem kdy potřeboval.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Ano, liší. Ve Španělsku se začínalo již druhý týden v září a zkoušky končily na konci června. Téměř všechny předměty se vyučovaly 2x 2hodiny týdně za 6 ECTC kreditů. Všechny zkoušky, kromě jazykových (např. němčina a1), probíhaly písemně. Mimo závěrečnou zkoušku se také musely plnit skupinové projekty, individuální projekty, v některých předmětech také průběžné testy.
Učitelé se k nám chovali v podstatě stejně jako ke svým španělským studentům. Navíc jsme měli v nabídce některé předměty vyhrazené především zahraničním studentům, což bylo velmi vhodné. Nedávali nám ale žádné úlevy, a to ani např. v čase vymezeném na závěrečných zkouškách (přestože španělština není naším rodným jazykem).
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Ve Valencii není o využití volného času nouze. Existuje zde řada organizací, které pořádají různé výlety, akce, pikniky, sportovní události aj., mezi nimiž figuruje i univerzitní erasmovská organizace. Jazykové kurzy byly placené, myslím, 80 euro za tři měsíce kurzů. Tím, že jsem studoval vyloženě španělskou literaturu a jazyk, se jazykové a kulturní prostředí vrývalo povinnými či povinně volitelnými předměty a volitelné jsem tak nemusel z tohoto ohledu řešit.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Ve škole španělsky, s kamarády spíše anglicky nebo francouzsky. Také bylo ve Valencii spousta Čechů a Slováků, takže se toho nemusíte bát. Univerzita kladla ty nejvyšší požadavky, tím, že jsem studoval španělský jazyk a literaturu.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Valencie je nejlepší město v Evropě. Je nádherné, nepůsobí rušně nebo přehlceně. Je zde pláž, studentské části, obrovský park, který se šine centrem města, krásná architektura, výborné počasí.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Nelze. Z 600 eur dáte více než polovinu na nájem a zbytek vám většinou nepokryje ani základní životní náklady. I tak je to ale velmi důležitý zdroj příjmu. Špěnělsko je dosud stále o něco dražší, ale např. zelenina a ovoce je mnohem kvalitnější než v ČR, a v pouličních stáncích je levnější než v supermarketech a zároveň lepší. Kebab se např. dá najít za 5-7 euro, v restauraci večeře do 13 i s pitím.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Když si uděláte kartičku ESN, máte 4 lety u Ryanairu s 10 procentní slevou a velkým zavazadlem zdarma. Nakupuje se nejlevněji v Mercadoně nebo Lidlu, vařit si, neutrácet za pičoviny, a na akce chodit s předstihem, dokud je vstup zdarma (objedná se přes instagram u organizací pro Erasmus studenty).
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Ve Španělsku je podnájem levnější než koleje. Já měl kliku na dobrý byt s dobrými spolubydlícími, poměr cena-lokalita-výkon parádní, majitelka bytu moc fajn. Byly ale případy, kdy kamarády okradli, žádný byt neexistoval, nebo se bydlelo v ne příliš bezpečné čtvrti Cabanyal, nebo byla smůla na spolubydlící a často se kamarádi stěhovali. Nebál bych se ani zaplatit si první týdny AirBNB a hledat pak přímo ve městě, protože pro Erasmus studenty nasazují vyšší ceny.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Ano, viděl jsem téměř celé Španělsko, byli jsme i na Menorce a Ibize, na Madeiře, v Lisabonu, levně se lítalo do Maroka, na Mallorcu.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Ve škole španělsky, s kamarády spíše anglicky nebo francouzsky. Také bylo ve Valencii spousta Čechů a Slováků, takže se toho nemusíte bát. Univerzita kladla ty nejvyšší požadavky, tím, že jsem studoval španělský jazyk a literaturu.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Bydlíte v městě s pláží, pohodovým životem, stále svítí sluníčko a na pláži můžete hrát beachvoleybal zadarmo. Univerzita jako taková se považuje za jednu z nejlepších v zemi, vyučující neberou nic na lehkou váhu a mnoho se toho dozvíte.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Karimatku na jógu a posilování.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
španělské domy jsou postaveny z papíru.
Nejvíc mě překvapilo, že...
se Španělé učí mnohem důsledněji než my v ČR, že mají na zkoušky vyšší nároky než na mé domovské univerzitě.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
ztratit mobil hned první týden a pohybovat se po městě bez navigace a domlouvat vše bez mobilu.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Valencia

Další zprávy z regionu Španělsko

bottom of page