top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Tereza Houšková

Autor(ka):

fakulta:

Tereza

Houšková

Přírodovědecká fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Tereza je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Tereza

Přírodovědecká fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Valencia

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Tereza hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 3 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 2 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita se skládá ze tří kampusů. Kampus, kde se nacházela fakulta chemie, na které jsem studovala, byl poměrně daleko od centra. Bydlela jsem v Malvarrose (pár minut od pláže), takže jsem to měla necelou hodinu dojíždění. Kampus byl poměrně malý, i přesto jsme tam měli menzu i s kavárnou a knihovnu. Řekla bych, že laboratoře i učebny byly podobné těm naším. Zázemí univerzity a laboratoří bylo průměrně, ničím mě neuchvátilo, ale ani neurazilo.
Mnohem víc mě na první pohled nadchl kampus Polytechnic University of Valencia, kde měli na jednom místě atletický stadion, bazén, knihovnu, menzy, kavárny, ale třeba i holiče nebo květinářství.

Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Problém byl hned na začátku, když jsem přišla na studijní a nikdo neuměl anglicky (a já zase španělsky). Na štěstí paní byla moc ochotná a pomocí google překladače jsme se na konec nějak domluvily. Poté už jsem jednala jen s mojí anglicky mluvící koordinátorkou, tak šlo všechno dobře.
V mém oboru se moc předmětů v angličtině nevyučovalo. A proto bylo trochu obtížné dát rozvrh dohromady, aby se mi předměty nekryly.
Dobré byly hodiny v laboratoři, kde nás bylo málo a dokázali jsme se tak víc poznat. Většinou jsem byla jediný erasmák ve třídě, ale moji španělští spolužáci byli moc milí a vždycky mi pomohli. Stejně tak přístup učitelů byl super.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Co bych určitě ráda vyzdvihla byl kurz španělštiny (level A1). Jako erasmus student Universitat de València mě tento čtyřměsíční kurz stál 85 euro. Kurz byl intenzivní
a učitelka velmi sympatická. Chodili jsem tam 2x týdně na 2 hodiny.
Žádné studentské spolky jsem nenavštěvovala, ale obecně ve Valencii bylo několik erasmus organizací, se kterými jsme vyjížděli na jednodenní výlety po okolí. Organizace také nabízeli levnější vstupné na památky nebo do baru. Pořádaly tématické párty, beerpongy, citytour. Další možností byly několikadenní výlety do Portugalska nebo Maroka.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Španělsky jsem neuměla vůbec. Všechny předměty jsem studovala v angličtině. Nemyslím si, že by na mém oboru byly kladeny vysoké nároky, co se jazyka týče. Většinu studijního času jsme trávili v laboratořích, kde jsem si vystačila s angličtinou na komunikativní úrovni.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Ze začátku jsem byla nervózní, protože nemám moc ráda velká města. Ale jela jsem na erasmus především poznávat a v tom byla Valencie parádní. Valencie má prostě všechno pláže, obrovský park Turia, staré části města i nové moderní stavby a trhy, kde prodávají snad největší papriky na světě :D. Počasí bylo po celý semestr super.
Jediné, menší minus bych dala dopravě, kdy přes noc, tam nejezdí vůbec nic. Proto určitě doporučuji si pořídit Valenbisi (něco jako rekolo), Valencie je placka a všude jsou cyklostezky. Asi nejjednodušší a nejrychlejší doprava po městě, protože cesta busem občas trvala stejně dlouho jako cesta pěšky. Další a už teda větší mínus dávám švábům, který tam (hlavně pak v létě) byly, jsou a budou všude.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium pokryje velkou část, ale určitě ne všechno. I když si myslím, že jsem měla poměrně nízký nájem, tak bych s pouhým stipendiem nevystačila.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Vařit si. V menzách jsem se nestravovala skoro vůbec (měli jsme tam mikrovlknu, a tak jsem si nosila vlastní jídlo) Do restaurací jsme s kamarády chodili taky jen výjimečně. Nakupovat v Mercadoně nebo Lidlu, zeleninu a ovoce mají taky superkvalitní a levnější v malých pouličních stánkách, které jsou na každém rohu.
Kouknout na erasmus organizace (Happy Erasmus, ESN UV, Erasmus life). Nabízejí vstupy do baru zdarma (v určitou hodinu), levnější vstupy na památky, výlety..
Tip při zařizování valenbisi - dobrý kouknout na nějakou fb skupinu, někteří studenti si kupují Valenbisi na celý rok a pak po půl roce to prodávají
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Když jsem hledala ubytování ve Valencii, po kolejích jsem vůbec nekoukala. Nejdříve jsem zkoušela přes fb skupiny najít nějaký studentský byt, ale to nevyšlo. Tak jsem pak přes webové stránky spotahome.com našla pokoj ve sdíleném bytě. Bydlela jsem asi 5 minut od pláže, pokoj byl hodně malinký, ale postačil. Na bytě jsme bydlely čtyři a každá měla svůj vlastní pokoj. S naším landlordem jsem se viděla asi jen 2x, pak už jsme všechno řešili přes zprávy a nebyl vůbec žádný problém. Nájem byl 250 euro plus voda, elektrika a internet.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Jeden z nejlepších zážitků byl určitě roadtrip v Andalusii. Doporučuji půjčit si auto a projet velká města, ale i ty malé bílé vesničky. Nádherná byla taky Menorca a její pláže. Letenky z Valencie na Menorcu vycházejí moc dobře. S velkou partou kamarádů, vyšla docela levně hromadná jízdenka na vlak, takže jsme projeli okolí Valencie. Koupali se ve vodopádech, termálním jezírku Montanejos nebo si užili velký karneval ve Vinaros. A co doporučit ve Valencii? Fallas. Rozhodně. To se prostě musí zažít na vlastní kůži.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Španělsky jsem neuměla vůbec. Všechny předměty jsem studovala v angličtině. Nemyslím si, že by na mém oboru byly kladeny vysoké nároky, co se jazyka týče. Většinu studijního času jsme trávili v laboratořích, kde jsem si vystačila s angličtinou na komunikativní úrovni.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Španělsko je jedna velká fiesta. Španělé furt oslavují, milují hudbu, zpěv, jídlo a ohňostroje. Zároveň se ve Španělsku nikam nechvátá, na všechno je spoustu času. Parádní počasí, skvělý jídlo. To se prostě musí zažít.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Valencia

Další zprávy z regionu Španělsko

bottom of page