top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Kateřina Tulková

Autor(ka):

fakulta:

Kateřina

Tulková

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Kateřina je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

katerinatulkova

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Kateřina

Fakulta sociálních věd

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Tampere

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Kateřina hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Unikátní studentská kultura
Celá univerzita je rozdělena do tří budov po městě, studenti jsou více propojení a jsou tak často přátelé i mimo své obory
Dvě univerzitní budovy, které jsem navštívila byly prostorné, moderní, skvěle vybavené
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Semestr je tady rozdělen na dvě další periody. Většina předmětů nekončí ve stejnou dobu, tudíž žádné zkouškové. Některé předměty je tu možné studovat i v tzv. "independent study" módu - záleží na studentovi, kdy a jak předmět splní (vše najednou nebo po částech) dokud celý předmět splní do deadlinu. Zkoušení jsem tu bohužel kvůli covidu zažila pouze online, tedy skrze moodle či digicampus.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Studenti tu jsou dost propojení i mezioborově, funguje tu spoustu spolků od různých oborů. Hodně se angažují i ESN FINT a INTO spolky, které pořádají velké množství aktivity nejen pro erasmácké studenty. Pro erasmus studenty je možné si zapsat studium finštiny (základy).
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikovala jsem v angličtině, všichni tu anglicky umí velmi dobře. Univerzita chce po erasmus studentech level minimálně B2, který lze doložit i od pedagoga na domácí univerzitě.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Tampere je velmi studentské město, troufám si tvrdit, že většinu obyvatel tvoří právě studenti. Město je vcelku kosmopolitní, do Tampere chodí studovat spousty studentů z různých zemí světa. Ve městě je všechno, co člověk potřebuje ke společenskému, kulturnímu nebo sportovnímu vyžití. Je zde hodně veřejných saun i řada muzeí, do kterých je každý poslední pátek v měsíci vstup zdarma. Tampere bylo průmyslovým městem, tudíž tu není tolik památek. Leží mezi dvěma jezery a je odtud blízko do přírody. Mezi moje nejoblíbenější místa v Tampere patří Pyynikintori a Pispala. Nelze opomenout ani velké množství jezer, na kterých se přes zimu bruslí.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium pokryje ubytování (záleží, jaké vám je přiděleno, lze dostat ubytování za 200€ nebo i za více než 300€, což je pak v konečném zúčtování dost znát) + několik dalších nezbytných výdajů. Chce-li ale člověk ve městě žít, bude si muset našetřit. Ceny v obchodech jsou dle mého odhadu tak 1.5x dražší. V restauraci/baru jsou značně vyšší, 2-3x než v České republice. Myslím si, že mi stipendium v celku pokrylo okolo 50 % výdajů.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Přes týden je nejlepší a nejlevnější stravovat se ve školní menze. Student zde má oběd za 2.7€, ve kterém je salát, hlavní chod, pečivo + pití. Nejlevnějšími obchody s potravinami jsou Lidl nebo S-Market. Měsíční jízdenka na MHD tu stojí 39€, proto pokud nebudete jezdit tak často, doporučuji si na kartu nahrát peníze, jedna jízda (90 minut) vás pak vyjde na 1.5€. Přes léto/jaro lze využít i kola - město nabízí za 7€ na měsíc neomezeně jízd na 45 minut (aplikace: Tampereen kaupunkipyörät). Na ubytování od univerzity není základní vybavení (peřina, polštář, povlečení ani nádobí), spolky ESN FINT a INTO ale za malý poplatek nabízí jejích půjčení na celý semestr.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Ubytování jsem si zajišťovala skrze univerzitu, ubytování v soukromém bytě tu vyjde draho. Na koleji můžete být buď v samostatném bytě (dražší a těchto variant je málo) nebo ve sdíleném bytě pro 2-4 studenty. Některé koleje mají vlastní koupelnu a kuchyň na bytě, jinde je společná na patře, každý tu má ale svůj vlastní prostorný pokoj.
Kolejí je tu několik po městě, proto se liší i jejich cena a vybavení. Každá budova by ale měla mít vlastní prádelnu, sušárnu, saunu a posilovnu. V pokoji je nejčastěji pouze postel, stůl, židle a skříň.
Na většině kolejí si musíte internetové připojení zprovoznit sami (zavolat na zprostředkovatele, zapojit router atp.), já měla to štěstí a na bytě už máme wi-fi.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Díky ESN spolku jsem mohla vycestovat za polární kruh do Laponska, do norského Tromsø a strávili jsme jeden den ve Stockholmu, kam pořádalo právě ESN plavbu "party" lodí. S kamarády jsme potom sami navštívili Rigu a Lofoty.
Určitě doporučuji využít čas strávený na Erasmu k návštěvě okolních států a i k prozkoumání onoho státu samotného. Všechny cestovatelské zážitky jsou parádní, když je sdílíte se správnými lidmi.
ESN spolek pořádá spousty výletů s agenturou Timetravels. Můj tip je, projít si itinerář (kolik dnů opravdu strávíte v destinacích a kolik na cestě) a zjistit si, jestli by vás to nevyšlo levněji a lépe, kdybyste jeli s kamarády na vlastní pěst. My jsme takto sami cestovali na Lofoty, kam nabízel zájezd i ESN + Timetravels. Ve výsledku byla konečná cena jen o trochu vyšší, ale na Lofotech jsme pobyli více času a měli jsme pohodlnější jak dopravu tam, tak dopravu po ostrovech.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikovala jsem v angličtině, všichni tu anglicky umí velmi dobře. Univerzita chce po erasmus studentech level minimálně B2, který lze doložit i od pedagoga na domácí univerzitě.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Myslím si, že Finsko není úplně typickou destinací, kam by se člověk jen tak rozhodl jet podívat, i proto jsem si zvolila Erasmus právě zde. Konkrétně Tampere je ideální studentské město s unikátní studentskou kulturou. Nic vám tu nebude chybět. Je tu město i příroda a pořád něco, co dělat.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
více teplého oblečení
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
polární záře vypadá líp na mobilu než ve skutečnosti :D
Nejvíc mě překvapilo, že...
Finové pijí tolik mléka!
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Tampere

Další zprávy z regionu Finsko

bottom of page