databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png

University of Tampere

Návrh bez názvu (26).png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Magdalena Burešová

Autor(ka):

fakulta:

Magdalena

Burešová

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2021/2022

email:

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Magdalena je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg
Návrh bez názvu (37).png

magdalenaburess

Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Magdalena

Fakulta sociálních věd

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Jak Magdalena hodnotí svůj pobyt?

univerzita

5.0

město

5.0

ubytování

4.0

jak lze vyjít se stipendiem

3.0

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita má několik kampusů, všechny jsou dobře vybavené, za mě byl nejhezčí Kauppi, kde se vyučují zdravotnické předměty. V budově Linna v City center je i studovna 24/7, která může ve zkouškovém přijít vhod.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Organizace semestru se liší, akademický rok je rozdělen na 5 "periods". Period III-V je v letním semestru, který začíná hned druhý týden v lednu. Většina mých předmětů končila již na konci března.
Jiné jsou též předměty, které lze studovat způsobem "independent study" - v Moodlu jsou nahrané přednášky a zadané úkoly, které můžete plnit kdykoliv během semestru. Můžete si tak práci zorganizovat sami.
Náročnost předmětů mi přišla srovnatelná s domácí fakultou, výjimkou byl jeden předmět, do kterého jsem jako magisterský student musela napsat 20stránkový research paper. Bakalářští studenti měli "jen" závěrečný test.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Finský studentský život je mnohem bohatší než ten český. Najdete zde nepřeberné množství studentských spolků, které neustále pořádají nějaké akce. Často ale tyto akce bývají placené, bývají totiž spojené s občerstvením. Typické jsou studentské overaly, jejich barvy se liší podle jednotlivých spolků.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikovala jsem všude jen v angličtině, nikdo s ní neměl větší problémy.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Tampere jsem si zamilovala, je to třetí největší město Finska, ale rozkládá se na břehu dvou velkých jezer, tedy do přírody to není daleko. Jedná se o hodně studentské město plné mladých lidí, díky čemuž jsou na spoustě míst studentské slevy.
Moje oblíbené místo je rozhodně ostrůvek s majákem Siilinkari. V zimě se k němu dá dostat pěšky po zamrzlém jezeře a je na něm přistavený stan na lyžích, ve kterém se dá koupit káva, klobása a finská kobliha. Můžu doporučit také Kaupinojan saunu, která je v klidné části města u jezera Näsijärvi. I další významná místa Tampere, jako peřeje Tammerkoski, rozhledna Pyynikki, Kauppahalli či Tallipiha, stojí za to.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Byla jsem připravená na to, že Finsko je drahá země. Nakonec jsem ale byla mile překvapená. Stipendium jsem dostala 600 € na měsíc, ubytování stálo 380 € měsíčně, zbytek mi zbyl na jídlo a další základní výdaje. Některé potraviny v Lidlu se dají na koupit za podobné ceny jako u nás, drahý je samozřejmě alkohol a jídlo v restauracích. Je potřeba si promyslet, jak chcete erasmus prožít. Pokud vám stačí jen základní věci a víc nepotřebujete, stipendium vám vystačí. Pokud si však erasmus chcete užít se vším všudy a cestovat, je potřeba mít určitě našetřeno dopředu. Radši (haha) jsem své celkové výdaje nepočítala, ale předpokládám, že stipendium mi 60 % všech nákladů pokrylo. Počítám do toho ale i týdenní výlety do Laponska, Norska a Estonska.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Nejvíc se dá ušetřit na jídle tak, že budete chodit každý všední den na oběd do menzy. Skvělé jídlo za 2,70 €. Levné jídlo můžu doporučit též v Kauppahalli v restauraci Koti Lounas. Obědové menu s polévkou, salátem, hlavním chodem, dezertem a pitím je okolo 7 €. Jinak potraviny nakupovat v Lidlu a vyhýbat se K-marketu, který má sice nejlepší výběr, ale za nejvyšší ceny.
Oblíbené jsou ve Finsku též second handy a bleší trhy. Vyhlášený je řetězec UFF, můj oblíbený je v druhém patře obchodu Miela, případně řetězec Relove v Helsinkách. Ptejte se též všude po studentských slevách - mají je někdy i tam, kde byste to nečekali.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
K hledání ubytování jsem využila agenturu TOAS, která je doporučována i školou. Do přihlášky můžete napsat preferované ubytování, které vám ale nemusí přiřadit. Mně to vyšlo a bydlela jsem přímo v centru města v budově Pinja. Jednalo se o nejdražší ubytování za 380 € měsíčně, měla jsem ale samostatný pokoj s vlastní koupelnou, mikrovlnkou a ledničkou. Kuchyně byla na patře společná. Na ubytování je též prádelna a sauna. Chybí společenská místnost, takže party se pořádají v kuchyňce a pokud máte smůlu a máte pokoj hned vedle, moc se o víkendech nevyspíte. Budova slouží přes léto jako hotel, podle toho i vypadala, pokoj byl klasický hotelový. I když bylo ubytování dražší, byla jsem spokojená, protože jsem ušetřila za MHD, jelikož bylo vše v dochozí vzdálenosti. Všichni moji kamarádi využili TOAS, neznám nikoho, kdo by si ubytování hledal sám.