top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Dominika Konířová

Autor(ka):

fakulta:

Dominika

Konířová

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Dominika je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

@dominikakonirova

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Dominika

Fakulta sociálních věd

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Tampere

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Dominika hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita v Tampere je moderní a skvěle vybavená. Po městě jsou rozmístěné 3 kampusy, Central kampus, Hervanta kampus a Kauppi kampus. Já jsem nejčastěji byla na kampusu v Hervantě, protože jsem bydlela blízko. Každý student může navštěvovat kterýkoliv kampus se svou studentskou kartičkou.

Na každém kampusu je několik menz, míst určených pro studium a v centru je velká knihovna Linna. Rozhodně doporučuju chodit na obědy do menzy - stojí 2,7 euro a v ceně je pití (voda/mléko/kefír/šťáva), salát, hlavní jídlo a chleba. Zároveň je to super způsob, jak se potkávat s kamarády během dne. Na Hervantě jsou k dispozici i 3D tiskárny. embroidery machines, šicí stroje a podobné vybavení.
Na každém kampusu je i SportUni. Za jednorázový poplatek na semestr (cca 40 euro) můžete chodit do posilovny, na skupinové lekce, využívat kurtů na badminton, lézt na horolezecké stěně... SportUni můžete využívat na všech 3 lokacích.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Ve Finsku se semestr dělí na periody, v letním semestru se jedná o periody 3 a 4. Předměty se proto zapisují před každou periodou zvlášť, může se ale stát, že bude předmět probíhat přes obě periody. Často se do předmětů průběžně odevzdávají eseje a úkoly a předmět se zakončuje buďto další esejí nebo testem. Ten může být online z domova (nejčastěji na Moodlu), na počítači ve speciální místnosti ve škole přes EXAM systém nebo ve škole klasicky s papírem a tužkou. Ústní zkoušky tu skoro vůbec nejsou. U předmětů se počítá s větším zapojením studentů - týmová práce na společném projektu či eseji nebo diskuze ve skupině studentů. Administrativa a komunikace se školou probíhala výhradně online přes e-mail.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Každý obor má svůj studentský spolek, například business studenti mají spolek Boomi, který organizuje pro studenty akce. Oborové organizace se ale spíš zaměřují na finské studenty a pro Erasmáky toho moc neorganizují.
Pro Erasmus studenty funguje ESN FINT na kampusu v centru a ESN INTO na kampusu na Hervantě. Jedná se o organizace, které pořádají eventy pro Erasmáky, půjčují vybavení do bytu (hrnce, polštář, peřina, nádobí, lampička, brusle... ) a spoluorganizují společné výlety.
Na univerzitě jsou předměty zaměřující se na jazyk a kulturu Finska. Já jsem na žádný takový nechodila, ale několik mých kamarádů chodilo na finštinu 1.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Ve Finsku se dá všude bez problémů domluvit anglicky. Finsky jsem se naučila jen několik základních slov, se kterými jsem si vystačila po celou dobu pobytu. Na univerzitě se taky všude domluvíte anglicky a v nabídce je hodně anglicky vyučovaných předmětů.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Tampere je menší město, ale rozhodně se tu nebudete nudit. V Tampere studuje hodně finských i Erasmus studentů - v LS 2022 tu bylo přes 300 Erasmáků. V létě 2021 ve městě začali jezdit tramvaje, což hodně oceníte, pokud bydlíte dál od centra. Ve městě jsou kluby, bary, kavárny a kolem města je krásná příroda. V zimě můžete běžkovat nebo bruslit na zamrzlých jezerech, na jaře můžete chodit na procházky a túry po okolí. Já jsem bydlela na Hervantě na Tuulanhovi a pro každodenní život mi tu skoro nic nechybělo - ale kavárny a kluby jsou jenom v centru vzdáleném cca 15/20 minut tramvají z Hervanty. Výhodou bydlení na Hervantě je příroda, která je okolo. Hervanta je obklopená jezery, kam za 15 minut dojdete pěšky.

V centru doporučuju navštívit Pyynikki tower, Market Hall, areál Finlayson a severní jezero Nasijarvi. Využijte volných vstupů do muzeí - do Moomin Muzea je vstup zdarma každý poslední pátek v měsíci, do Vapriikki Muzea je vstup zdarma každý pátek. Z kaváren a restaurací je fajn kavárna Valkoinen Puu a Puisto a restaurace Zeytuun a Pizzeria Napoli. Must see je Moro Sky Bar, ze kterého je nádherný výhled na Tampere. Běžte i do public saun, moje oblíbená je Suolijarven sauna (vstup pro studenta za 6 euro).

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium pokrývá vcelku velkou část výdajů, ale pokud plánujete cestovat, rozhodně počítejte s tím, že potřebujete i nějaké svoje finance. Já jsem obdržela stipendium 600 euro na měsíc a ubytování mě vyšlo na 290 euro na měsíc. Finsko je ale drahá země, takže utrácet budete dost. Největší rozdíl v cenách je u alkoholu. Ve Finsku je částečná prohibice, takže se alkohol prodává jen od 9 ráno do 9 večer, alkohol nad 5% najdete pouze v obchodě Alko a ceny jsou hodně vysoké.
Velký výdaj je i místní mhd. Pokud si chcete koupit "lítačku" na měsíc, jako studenta vás to vyjde na 39 euro. Vlakové spojení po Finsku funguje velmi dobře, ale zase, není nejlevnější. Jízdenka Tampere - Helsinki stojí minimálně 6 euro se studentskou slevou, může se vyšplhat až na 12 - 15 euro.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Pokud někam poletíte nebo pojedete trajektem, nakupte alkohol v Duty Free obchodu. Finové často jezdí do Tallinu trajektem a zpátky vozí plné košíky alkoholu.
Choďtě na obědy do menzy - oběd za 2,7 nikde jinde neseženete.
Jízdenky na vlak (vr.fi) nakupujte dopředu. Týden až dva před odjezdem se jízdenky na vlak výrazně zdražují.
Pokud budete členem ESN, využijte slevy na RyanAir a GLS. S ESN kartou máte nárok na 10 % slevu a kufr zdarma, pokud letenky koupíte minimálně měsíc předem a pouze přes speciální link. ESN má taky slevu na posílání balíčků z Finska přes GLS.
Potraviny kupujte v Lidlu nebo S-Marketu. K-Market je zbytečné drahý.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
V Tampere se ubytování zařizuje přes organizaci TOAS. Až obdržíte Letter of Acceptance z univerzity, požádejte si o ubytování (nejlépe co nejdřív). TOAS má ubytovacích možností dost, takže by se na vás mělo vždycky dostat. Většinou se jedná o ubytování ve furnished apartment - byt pro dvě až čtyři osoby, který je již vybavený a ve kterém máte svůj vlastní pokoj a sdílíte koupelnu a kuchyň se spolubydlícími. V centru jsou taky dvě "klasické" koleje - Pinja a Lapinkaari - kde kuchyňku a koupelnu sdílíte s celým patrem.

Z mých kamarádů všichni bydleli v bytech od TOAS. Já jsem bydlela na Tuulanhovi na Hervantě ve furnished apartment pro 3 osoby. Platila jsem 290 euro / měsíc a v ceně je možnost využívat saunu, menší posilovnu, pračku, společenskou místnost, internet i spotřeba vody. Ceny za ubytování se v Tampere pohybují okolo 200 až 300 euro / měsíc. Ubytování mi vyhovovalo. V pěší dostupnosti jsem měla supermarket i Hervanta kampus, zároveň jsem měla blízko autobusovou a tramvajovou zastávku. Apartmán byl starší, ale vše fungovalo a pokoj i byt byl velmi prostorný.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Po Finsku se dá cestovat vlakem, autobusem nebo půjčeným autem. Pokud máte byt od TOAS, máte možnost si půjčovat elektro auto za super cenu - využívali jsme to na výlety kousek za městem, nejčastějí do NP. Cestovala jsem i do okolních států. S organizací ESN jsem byla na výletě v Laponsku a ve Stockholmu, s partou kamarádů jsme pak byli v Rize a na Lofotech. Největší zážitek byly rozhodně Lofoty! Do Rigy lítá RyanAir, letenky nás vyšly na 10 euro - doporučuju. Nejela jsem do Tallinu, ale i tam se hodně jezdí - trajekt stojí okolo 15 euro one way ticket.

Nedoporučuju moc cestovat do finských měst - jeďte spíš do přírody. Výlet do Laponska s ESN byl takový 50/50. Celkově jsme si to moc užili a nemuseli jsme nic plánovat, ale pokud pojedete sami s partou, určitě dokážete najít aktivity za lepší ceny.

Na Lofotech jsme byli v květnu, což není moc populární čas pro návštěvu Lofot - je tam ještě sníh, musíte hlídat lavinové nebezpečí, počasí je horší, ale výhodou je, že tam nejsou žádní turisté a máte Lofoty jen pro sebe.
Ve Finsku doporučuju zažít setkání se sobama (my jsme byli kousek od Oulu na Poro Panuma farmě, jeďte sem) a jízdu na psím spřežení.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Ve Finsku se dá všude bez problémů domluvit anglicky. Finsky jsem se naučila jen několik základních slov, se kterými jsem si vystačila po celou dobu pobytu. Na univerzitě se taky všude domluvíte anglicky a v nabídce je hodně anglicky vyučovaných předmětů.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Tampere mě moc příjemně překvapilo. Předměty na univerzitě (alespoň pro můj obor) nebyly úplně zajímavé, ale vše ostatní bylo skvělé. Zažijete krátké dny a zimu, na jaře je na druhou stranu světlo dlouho. V Tampere se mi moc líbí příroda (jezera jsou všude), sauny (sauna na ubytování, Suolijarven Sauna, Rauhaniemi Sauna) a zázemí univerzity. Pokud do Tampere pojedete a máte rádi přírodu, ale i studentský život, bude se vám tu líbit.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Plavky do sauny, platební kartu (cash tu vůbec nepotřebujete), boty do přírody a sportovní oblečení do zimy
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Tampere

Další zprávy z regionu Finsko

bottom of page