top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Tereza Kučerová

Autor(ka):

fakulta:

Tereza

Kučerová

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Tereza je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Tereza

Fakulta sociálních věd

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Tampere

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Tereza hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 3 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Tampere University je velká, tří-kampusová univerzita ve třetím největším městě Finska, Tampere. Vznikla sloučením dvou univerzit, více humanitně zaměřené University of Tampere, která má hlavní kampus v centru města, a Tampere University of Applied Sciences, která je více technicky zaměřená a dohromady čítá něco málo přes 20000 studentů.
Všechny kampusy jsou moderně zařízené a čisté, včetně kampusu v centru města, jehož hlavní část, Päätalo, byla vybudovaná v 60. letech, nicméně jde o stylovou, čistou budovu, kde najdete i studentský HubHub, jednu kantýnu a dvě studentské kavárny.
Každý kampus má k dispozici minimálně jednu kantýnu, v případě City Center kampusu, kde jsem trávila čas já, jsou to kantýny hned tři, se širokým výběrem jídel, se studentskou kartou za cenu 2,7 eur (pro představu přikládám odkaz na jídelní lístek: https://unisafka.fi/) - kantýny bohužel servírují většinou jen obědy, nicméně je možné si víc porcí zabalit i do krabiček, za stejnou cenu.
Naproti City Center kampusu se nachází knihovna Linna, kde se nachází další kantýna, je možné zde tisknout a také zde naleznete místnosti na samostudium.
Současně všechny kampusy mají i vlastní posilovny/tělocvičny, kam si můžete za cenu 59 eur na pololetí koupit permanentku a navštěvovat všechny tělocvičny všech kampusů a pomocí bookingového systému se hlásit i na skupinová cvičení nebo za malý poplatek se účastnit i speciálních kurzů (v zimě např. běžkování).
Kampus v Hervantě potom nabízí i laboratoř FabLab, kde najdete 3D tiskárny, vinylové řezačky, šicí a vyšívací stroje apod. - přístroje si lze zabookovat předem a platíte jen za materiály, podle ceníku na jejich webu - za mě rozhodně zajímavé místo, kde si toho můžete spoustu zkusit.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Ke studiu je zaprvé nutné říct, že se oproti našim dvěma semestrům finský akademický rok dělí do 4 tzv. "period". Ty začínají o trochu dříve než semestry u nás a proto se může stát, že po příjezdu do Finska budete současně dokončovat povinnosti z UK a zároveň už docházet na přednášky ve Finsku. Finská "Period IV" končí 31.5., ale splňování předmětů samostudiem je možné až do 31.7., nicméně pořádně zvažte, jak to zvládáte časově s odevzdáváním dokumentů po příjezdu z Erasmu.
Jak už jsem naznačila, co se týče aspoň mého studijního zaměření, finské vysoké školství nabízí více možností splnění předmětů. Zaprvé, tak jak jsme na to zvyklí u nás, se můžete zúčastnit přednášek - pravidelná docházka na hodiny + průběžná práce (např. psaní kratších esejí) + závěrečný test (ale ten není podmínkou, záleží na vyučujícím a jeho požadavcích). U zapisování přednášek ale pozor - předměty se zpravidla vyučují pouze ve vybrané "periods", proto se může stát, že pokud byste například chtěli nahrazovat předmět na Karlovce jiným předmětem v Tampere a ten by se v tu dobu nevyučoval, museli byste přistoupit k jedné z dalších dvou možností.
Tou první je samostudium na zkoušku. Bohužel s touto metodou nemám zkušenost, ale jsem si jistá, že pokud byste napsali zodpovědným vyučujícím, kteří jsou pod daným předmětem napsaní, rádi vám všechno objasní. Obecně jsou finští vyučující velmi nápomocní ve vašem studiu, rádi vám vše vysvětlí, popř. pokud by se stalo, že byste napsali někomu, kdo již nemá předmět na starosti, rádi mu email přepošlou v kopii.
Tou druhou samostudijní možností je psaní eseje. Témata jsou zpravidla volná a závisí na diskuzi s vyučujícím, stejně tak jako délka eseje - ta se odvíjí od kreditového ohodnocení předmětu (pro představu, na předmět s 10 kredity jsem psala 18-20 stran, na předmět s 5 kredity cca 10-12). Také je nutné říct, že celé splnění předmětu tak máte ve svých rukou - vyučující vám sám od sebe nenapíše, co si od eseje představuje, první krok je na vás. Stejně tak si musíte umět práci naplánovat a rozvrhnout - oproti esejím ve vyučovaných předmětech na tyto eseje zpravidla nemáte daný deadline (ten nejzazší je 31.7.), ale pro Erasmus to zkrátka musíte mít hotové dříve, abyste měli včas Transcript of Records.
Zapisování kreditů do systému závisí na vyučujících, měla jsem zkušenost s velmi rychlým zapsáním, i s pomalejším, které bylo buď dané "exam period" v daném vyučovaném předmětu nebo všeobecným zaneprázdněním jednoho konkrétního vyučujícího.
Studijní oddělení na Tampere University funguje skvěle a jsou velmi nápomocní - velmi rychlí v emailovém styku. Preferují právě emaily - fyzicky mají oddělení na univerzitě otevřené jen dvakrát týdně na dvě hodiny (úterý a čtvrtek, 12-14).
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Studentský život ve Finsku je opravdu bohatý. Vedle akcí, které pořádají spolky (o těch více níže), je pak pro studenty zajímavá hlavně druhá polovina dubna - začátek května, kdy se ve Finsku slaví tzv. Vappu, což je období bohaté na studentské akce všeho druhu, které vrcholí prvním květnem, kdy se v centru Tampere křtí první ročníky technických oborů tak, že je jeřáby spouštějí do řeky Tammerkoski. Této akci přihlíží spousta místních a panuje všeobecné veselí.
Další zvláštností je nošení studentských overalů, které se barevně odlišují v závislosti na oboru studia a studentském spolku. Tento overal je takovou výkladní skříní studentského života studenta - nosí jej na každou studentskou akci, na většinu party - na spoustě akcí se rozdávají nášivky, které se pak ručně na overal našívají, studenti si pak mohou vlastní nášivky i různě koupit, či nechat vyšít (i ve výše zmíněném FabLabu). Overaly se také podle tradice nikdy neperou - jedinou možností jak jej vyčistit je tak učinit, když je v něm daný student oblečen.
Na univerzitě je spousta spolků, pro účastníka Erasmu je asi nejdůležitější ESN FINT (který je v centru města, nebo INTO, který sídlí na kampusu Kauppi). ESN FINT (registration fee je 8 eur) nabízí zápůjčky tzv. starting kits za malý poplatek - a to sady na vaření (příbory, hrnce, pánve, talíře,...) a sady na spaní (polštář, peřina, povlečení), protože místní ubytovací kapacity tohle v základu nenabízejí. Těchto starting kitů, ale není nekonečně mnoho, proto se může stát, že skončíte v Ikee. ESN rovněž pořádá spoustu studentských akcí v Tampere, spolupracuje s cestovkou, která zastřešuje výlety do Laponska (cca 300 eur), Stockholmu (cca 95 eur) či do Lofot (cca 340+ eur). Pod ESN FINT se organizují i mnohé studentské jazykové/kulturní skupiny, které se pak setkávají na malých akcích, kde se snaží přibližovat kulturní i jazykové fenomény svým vrstevníkům. U ESN jsou taky samozřejmostí výhody ESN Card, kterou vám při registraci vystaví - zde je zejména zajímavá nabídka Ryanair, kdy na 4 lety můžete uplatnit slevu a přihodí vám k tomu jedno 20 kg zavazadlo zdarma.
Vedle ESN je na univerzitě spousta spolků od různých oborů, které jsou ale většinou finsko-jazyčné, občas ale uspořádají i akce pro výměnné studenty.
Největší studentskou organizací na Tampere University je TREY, což je vlastně studentský parlament všech studentů Tampere University, která se stará o blaho studentů a vydává studentské karty. Minimálně tak na počátku Vašeho pobytu se s touto organizací také setkáte. Pro vybavení karty je nutný registrační poplatek 30 eur + 10 eur za vyhotovení karty. Je ale nutné dodat, že se se Vám tyto peníze hned vrátí, protože finská vláda mohutně doplácí za studenty a díky této kartě máte slevy v kantýnách, dopravě, ale i mnohých podnicích. Váš ISIC z UK vám tu totiž pravděpodobně nikdo neuzná.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikace v angličtině je základ, univerzita u daných předmětů udává, v jakém jazyce je vyučovaný, kurzů v angličtině je dostatek. I kvůli tomu, jak složitá finština je, není problém se domluvit anglicky téměř kdekoliv. Doporučují ale zapsat si začátečnické kurzy finštiny na univerzitě, naučí vás drobné fráze a na konci pobytu už si pak v kavárně bez problémů objednáte kafe!
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Tampere je třetí největší město ve Finsku, rozhodně však tak na mě nepůsobilo. Za spoustu Finů jde o nejhezčí finské město. (Tady je nutné podotknout, že ve Finsku brzy zjistíte, že cesta do jakéhokoliv města je vhodná na day trip, maximálně na jednu noc, ale pak už máte vše projité a už není kam jít.) Tampere mi opravdu přišlo takové rozmanitější než ostatní města, zároveň je velmi poklidné.
Město je obloženo dvěma jezery, které v zimě poskytují dráhy na bruslení, v létě využijete jejich pláže ke chladné koupeli. V Tampere je pak řada veřejných saun (Tampere je "hlavní město veřejných saun"), ať už ta nejstarší v Rauhaniemi na severu města nebo řada novějších v centru. Ve městě a kolem něj je spousta lesů, tratí na běžky i na turistiku.
V širším centru bych nerada opomenula rozhlednu v Pyynikki, pod níž je kavárna, kde prodávají nejlepší koblihy ve městě. Zajímavými místy jsou obě jezera, vysoká věž Näsineula, muzejní centrum Vapriikki, stará tržnice Kauppahalli, je fajn také navštívit vyhlídku Moro Sky Bar, kam se dostanete zdarma. V zimě je nutností navštívit i zamrzlé jezero Näsijärvi, kde je trať na bruslení a na malém ostrůvku je otevřená maličká kavárna s kávou, horkou čokoládou a čajem, koblihami a klobásami. V noci pak můžete pomocí aplikace Aurora sledovat pravděpodobnost zjevení polární záře - nejlépe se kouká právě od sauny Rauhaniemi, z Näsijärvi - na internetu lze také najít kameru z místní observatoře, kde si můžete ověřit například oblačnost, která je pro sledování tohoto jevu kritická. Letos jsme měli štěstí a mihotající se paprsky jsme na obloze viděli, nicméně je nutné podotknout, že v Tampere, které je stále v jižní časti Finska, nejde o tak silný jev a že barvy, tak důvěrně známé z fotek, vytáhne znovu až fotoaparát s dlouhou expozicí.
Já jsem studovala v centru města a bydlela u severního jezera Näsijärvi - vše mi přišlo v přijatelné vzdálenosti od centra. V zimě se ale často tvoří námraza na chodnících, které tu sypou jen štěrkem, proto může být chůze dost velká dřina a podle mě se na tuto dobu vyplatí si koupit měsíční jízdenku (studenská 39 eur/měsíc)/dobíjet si peněžní obnosy na kartu (1,52 eur/90 minut) místní hromadné dopravy, podle toho, jak často cestujete. Zhruba v polovině dubna se do provozu dávají městská kola, za které dáte 7 eur na měsíc a máte neomezený počet 45-minutových jízd. Stojany s koly najdete po celém městě. Další metodou přepravy jsou pak elektrické koloběžky, které také nabízejí dlouhodobá předplatná - koloběžky se, mám dojem, objevily někdy na konci března/začátku dubna.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Zpočátku je nutné říct to, co je jasné - Finsko není levná země. Ostatně, když jsme potkávali české fanoušky na hokejovém mistrovství světa v Tampere, věta "je to tu hrozně drahé" následovala hned po obligátní otázce, co že to ve Finsku děláme. Stipendium 600 eur na měsíc mi kompletně pokrylo ubytování (285 eur/měsíc) + stravování + dopravu. Rozhodně jsem se však nevešla jen do výše stipendia a na výdaje padla i část mých peněz/podpora rodičů. Řekla bych, že stipendium mi mohlo pokrýt tak 70-80% nákladů, nicméně jsem se nezúčastnila finančně nákladnějších akcí, jako byly výše zmíněné zájezdy od ESN do Laponska a Lofot.
Ceny pro studenty v kantýnách jsou skvělé, rovněž také sleva na dopravu - u té však pozor, jízdenky na vlak nejde vrátit a refundovat bez přirážky 5 eur, ale zase, když je koupíte s dostatečným předstihem, dostanete se na nejnižší cenu. Je také dobré zkontrolovat dálkovou autobusovou dopravu (zejm. Onnibus, cesta Tampere - Helsinki cca 6 eur). Co se týče cen jídla, tam hodně záleží na tom, co a kde nakupujete, o tom více v následující části. Ceny alkoholu jsou naopak kvůli částečné prohibici ve Finsku dražší a při koupi nápojů musíte počítat s platbou zálohy na obaly.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Z počátku nejvíce výdajů půjde do zařízení vašeho přechodného bydliště - pokud nebudete mít štěstí na starting kity podobně jako já, skončíte v Ikee nebo v místních secondhandech, které ale nabízí opravdu široký sortiment, od oblečení, nádobí, povlečení až po nábytek nebo sportovní potřeby. Co se týče nádobí a podobného, doporučím secondhand obchody Fida, kde máte po předložení studentské karty 15% slevu, na oblečení a sportovní potřeby (brusle) jsem využila řetězec UFF, který má jednou za čas úplný výprodej, kdy se ceny na prodejně snižují každý den z 8 eur na 1 euro. Potom tu jsou obchody, vlastně takové sofistikované bleší trhy, kirpputori, kde si Finové pronajímají věšák nebo skříňku a tam mohou prodávat svoje zboží - tohoto se účastní velmi aktivně a tak tam lze najít opravdu hezké věci za příjemné ceny. A tam, kde selžou secondhandy, tam přichází Ikea.

Co se týče jídla a spotřebního zboží, ve Finsku jsou 3 skupiny řetězců: Lidl, S-Ryhmä (pod který patří Prisma, S-Market a Sale/Alepa) a K-Market. K-Market najdete na každém rohu, nicméně je to ten nejdražší řetězec ze všech, takže občas pro své pohodlí utratíte peníze navíc. Lidl bych asi doporučila hlavně pro zeleninu/ovoce, mléčné výrobky a pečivo a základní věci, přece jenom ten základ zůstává stejný napříč Evropou. Prisma je pak nejlevnějším obchodem ze sítě S-ryhmä, tady už najdete větší sortiment od finských výrobců. S-Market je o maličko dražší a Sale je místním maloobchodem S-ryhmä a je z této trojice nejdražší, nicméně stále levnější než K-Market.

Teď k velmi konkrétnímu tipu - sýry se ve Finsku často prodávají ve velkých baleních v celku, tato balení tak vycházejí cenově mnohem lépe než krájená balení. Zkuste si někde v nějakém secondhandu sehnat kráječ na sýr (anebo je v obchodě za cca 6 eur) a máte vystaráno. Stejně tak najdete velká krabicová balení tekutého jogurtu - nejde o jogurtový nápoj, pokud to tam není uvedené, ale o jogurt, který je úplně vhodný na cereálie apod. A když kupujete pečivo, podívejte se po baleném - prodávají se ve velkém množství a jsou zpravidla levnější než pečivo volné.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
V Tampere to je tak, že pokud chcete bydlet na studentském ubytování, vyplníte krátký dotazník, odešlete a po čase Vám přijde nabídka ubytování. V Tampere jsou dvě organizace, které studentské ubytování spravují - TOAS a POAS. Já využila služeb TOASu a bydlela jsem v budově Lapinkaari, kde bydlí převážně degree students a exchange students - Finy tady takřka nepotkáte a vzhledem k různorodé sestavě národností je na koleji často živo.
Za nájem jsem měsíčně dala 285 eur, můj pokoj měj 12 m2 a byl vybaven stolem s lampičkou, postelí s matrací, skříní, policí, mikrovlnkou, lednicí a koupelnou se sprchou a toaletou. Na patře vždy byla jedna velká kuchyň s myčkou, sporákem a troubou a společenskou místností a malá "coffee kitchen" s překapávacím kávovarem, varnou konvicí, toustovačem a dřezem. V suterénu pak byla k dispozici posilovna (pro vstup je nutné dojít na ubytovací kancelář v centru města), sauna a prádelna s pračkami a sušičkami. Saunu a pračku a sušičku bylo vždy nutné zabookovat v online systému MyTOAS, ale jejich využití (stejně jako využití posilovny) bylo v ceně nájmu.
Co se týče vzájemného soužití - bylo nutné si svoje věci uklízet k sobě do pokoje, pokud o ně člověk nechtěl přijít - často se ve Whatsappové skupině koleje naráželo na ukradené jídlo ze společných lednic nebo zmizelé krabičky na jídlo. Nemyslím si, že to je fenomén, každé koleje ve Finsku, ale zkrátka, stačí jediný takový člověk.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Ve Finsku je na dálkovou dopravu nejlepší vlak, ale je třeba očekávat cenu adekvátní finskému prostředí. Já jsem několikrát navštívila Helsinki, potom také Lahti a Turku - každé město má svých pár zajímavostí, ale v mnohém jsou si podobná, V Helsinkách určitě doporučují pevnost Suomenlinna, je to hezká procházka na celé odpoledne.
Co se týče výletů mimo Finsko, navštívila jsem Stockholm v rámci plavby Pirates of the Baltic Sea organizovanou ESN, kam jsme se plavili na trajektu s kajutami přes noc, což je také oblíbený způsob dopravy pro Finy, protože trajekty a Duty Free jim poskytují možnost nakoupit větší množství alkoholu levněji. Vůbec nejoblíbenější trasou pro tento účel je pro ně trajekt do Tallinnu v Estonsku, kde hned v přístavu mohou pokračovat v nákupech v obchodech s alkoholem za estonské ceny. Tallinn samotný je rovněž hezkou destinací na jeden den či přes noc, trajekt může stát i méně než 30 eur, v Tallinnu zaujme historické centrum, či palác a přilehlý park Kadriorg.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikace v angličtině je základ, univerzita u daných předmětů udává, v jakém jazyce je vyučovaný, kurzů v angličtině je dostatek. I kvůli tomu, jak složitá finština je, není problém se domluvit anglicky téměř kdekoliv. Doporučují ale zapsat si začátečnické kurzy finštiny na univerzitě, naučí vás drobné fráze a na konci pobytu už si pak v kavárně bez problémů objednáte kafe!

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Finsko jsem v minulosti navštívila již dvakrát a moc se mi tam zalíbilo. V 15 letech jsem se tedy rozhodla, že se tam někdy vydám na studijní pobyt a proto jsem jela právě sem.

Obecně bych řekla, že Finsko je velmi klidná a nádherná země, která v zimě ohromuje zasněženou krajinou a zamrzlými jezery a v létě umožňuje nezapomenutelný pobyt v zelené přírodě.
Tampere je na jednu stranu poklidné, na druhou stranu různorodé, město, které má pro studenta rozhodně co nabídnout, ať už to je spousta možností vyžití na kampusu nebo v okolí a rozhodně je stále co poznávat a objevovat. Všeobecná vstřícnost školy je také ohromné plus.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Tampere

Další zprávy z regionu Finsko

bottom of page