top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Antonín Roos

Autor(ka):

fakulta:

Antonín

Roos

Filozofická fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Antonín je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Antonín

Filozofická fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Ben Gurion University of the Negev

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Antonín hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 3 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 2 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita a zejména univerzitní kampus byl naprosto báječný. Knihovny byly snadno dostupné a zahraniční studenti (kterých tentokrát mnoho nebylo), byli všude vítáni.
Vybavení prostor bylo moderní a dobře dostupné. Obecně mnohem modernější, než prostory FF UK v Praze. Internetové připojení bezchybné a stabilní.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Přednášející v mém oboru s radostí uvítali studenty z Evropy. V mém oboru, který není nějak rozšířený, je každý student "z venku" vždy atrakcí, jak v Praze, tak i v Beerševě.
Zkoušení je podobné tomu co v Praze, ovšem způsob psaní testů byl relativně striktní. Každý konkrétní papír s testem byl extra orazítkován a každý student měl svůj speciální "kolek", jenž si přilepil na přední stranu testu.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Nebyl jsem aktivním členem žádného studentského spolku. Aktivní jsem však byl v organizovaném výletování po Zemi Izraelské. Univerzita byla v tomto směru nesmírně činorodá a zahraniční studenti měli skoro každý týden nějaký ten výlet a večerní setkání buď v prostorách univerzity, anebo jinde ve městě. V tomto vidím velikou výhodu menší univerzity v Beerševě, kde byly vzájemné vztahy celkově bližší a civilnější.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikoval jsem primárně v hebrejštině, někdy v angličtině. Během semestru jsem nenarazil na jediného Čecha/ Češku. Má úroveň hebrejštiny byla veskrze dostačující, během semestru a zkouškového jsem neměl větších problémů.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Beerševa není pro každého. Já věděl, kam a proč jedu, tudíž jsem neměl žádný problém. Poněkud odstrčené město v Negevské poušti, kde poznáte písečné bouře, škorpiony a doopravdy velké vedro. Nedoporučuji zhýčkaným středoevropanům, Místní jsou docela milí, ovšem doporučuji si před cestou trochu nastudovat dějiny židovského přistěhovalectví do oblasti Negevu. Znalost ruštiny se hodí. Arabštinu příliš nevyužijete, ačkoliv základy arabštiny jsou potřeba.
Beerševa nemá centrum evropského střihu. Zároveň město není turistickým cílem. Přesto se jedná o docela pulzující místo, které má specifické kouzlo. Žádná středomořská atmosféra, ale opravdová poušť.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Izrael je poměrně drahá země. Stipendium nesmírně pomohlo, ale bez vlastních zdrojů bych semestr nepřežil. Odhaduji, že stipendium pokrylo cca 30% nákladů (bez započtení nákupu potravin).
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Přestaňte žit evropským způsobem. Vařte a jezte jako místní, odpusťte si sladké limonády (v Izraeli velice drahé), alkohol a cigarety. Nechoďte do restaurací, jsou drahé a kvalita diskutabilní. Pozor na maso - nakupujte jen tam, kde nejvíce nakupují místní. Nepijte vodu z kohoutků. Ačkoliv je nezávadná, chutná po plastu a chlóru.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Já žil v bytě na kolejích. Byl v pořádku a spolubydlící příjemní. V Izraeli doporučuji být obezřetný při pronájmu bytu. Dobře se poraďte s lidmi, co již v oblasti byli.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Cestování do okolních států a sporných území v Judeji a v Samaří nebylo z bezpečnostních důvodů možné.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikoval jsem primárně v hebrejštině, někdy v angličtině. Během semestru jsem nenarazil na jediného Čecha/ Češku. Má úroveň hebrejštiny byla veskrze dostačující, během semestru a zkouškového jsem neměl větších problémů.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Pro studenty hebraistiky je Izrael zcela zásadní. Pokud je možnost, nechť jedou! Beerševa je ideální pro lidi, kteří se dorozumí hebrejsky a rusky, Poznáte reálné Izraelce, na chvíli se stanete jedním z nich a v budoucnu se dokážete mnohem lépe vcítit do jejich vnitřních pocitů. Izraelci nejsou Evropané, takže pro někoho z České republiky může být trochu složité se aklimatizovat,

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Spacák. Za březnových nocí je i v poušti chladno.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Dopravní zácpy na trase Tel Aviv - Beerševa jsou zničující.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Izraelská láska k Praze a k Česku. Češi jsou v Izraeli vnímáni veskrze pozitivně a řada Izraelců navštívila Prahu.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Obstarat si izraelskou tramvajenku Rav-Kav. V Beerševě je pouze jediné výdejní místo a je neustále plné lidí.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Ben Gurion University of the Negev

Další zprávy z regionu Izrael

zpět na katalo zpráv
bottom of page