top of page
Autor(ka):
Tereza Plíštilová
Autor(ka):
fakulta:
Tereza
Plíštilová
Fakulta sociálních věd
rok výjezdu:
email:
Máš otázku? Kontaktuj mě!
Tereza je k dispozici na sítích:
Autor(ka):
fakulta:
rok výjezdu:
Tereza
Fakulta sociálních věd
Tel Aviv University
praktická stáž
studijní pobyt
Jak Tereza hodnotí svůj pobyt?
univerzita
město
ubytování
finanční náročnost
o univerzitě
Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Jako první mě napadne naprosto skvělé přijetí adoptivní univerzity. Od prvního dne byly pořádány akce, výlety, party atd. pro přijíždějící studenty. Nevztahovala se to jen k začátku semestru, ale různé akce byly pořádány napříč celým semestrem. Jako další se mi vybaví skvělý kampus, který v mnohém následuje americké univerzity (koncentrace všech fakult a kolejí na jednom místě, kavárny knihovny, vše co si dokáže představit). Po přednášce či semináře si skočíte na pláž, co víc si přát :-). Slunce je zaručeno téměř 365 dní v roce.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Přístup učitelů i administrativních pracovníků je velmi friedly, není tak oficiální jako u nás. Berou vás víc jako kolegu než studenta. Organizace semestru je dost podobná jako u nás, nároky na studenty mi však přišli na TAU výrazně nižší než u nás. Zkoušení je výhradně písemnou formou, často si také můžete vybrat na jaké otázky budete odpovídat. Máte např. 5 otázek, ale můžete si vybrat na které 3 z nich odpovíte.
Jak vypadá studentský život na univerzitě?
Život na univerzitě je naprosto skvělý, univerzita neustále pořádá nějaké akce nejen školní, ale i kulturní výlety, akce spojené s židovskými svátky atd., sportovní akce. Záleží co vás zajímá, každý si určitě najde to své.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou?
Já jsem studovala v angličtině, jako všichni mezinárodní studenti. Je to trochu škoda, není úplně normální mít např. seminář se studenty, kteří studují v hebrejštině, tudíž je pak v tomhle ohledu trochu těžší poznat izraelské spolužáky. Každopádně TAU nabízí např. intenzivní kurzy hebrejštiny a arabštiny pro začátečníky, což velmi doporučuju. Je to sice placené, ale lepší deal nikde nedostanete.
o městě
Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Tel Aviv je jedno z nejlepších měst na světě, a to nepřeháním :-), ne nadarmo se mu říká New York Blízkého východu. Bohužel tomu i odpovídá cost of living. Připravte se tedy na to, že budeme muset sáhnout hluboko do svých úspor, ale stojí to za to. Je to neuvěřitelně kosmopolitní město, kde každý den zažijete něco nového. Ochutnáte tu nejlepší jídlo svého života, potkáte spoustu zajímavých lidí z celého světa, připravte se na to, že se vás na každém roku každý bude ptát, proč jste zrovna přijeli do Izraele a co tam děláte. Small talk na ulici/v autobuse atd. je velice běžný, Izraelci jsou však nesmírně přátelští. To samé platí i o Palestincích na Západním břehu. Neváhejte se tedy vydat i tam!
o financích
Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Bohužel se stipendiem se vyjít absolutně nedá. Jak sem již naznačila výše, Tel Aviv je jedno z nejdražších měst na světě. Ve zbytku Izraele to není o tolik lepší. Z fondu mobility jsem dostala 60 000 Kč, což vám pokryje max. nájem pokoje na semestr. Je tedy nutné mít určitě nějaký dodatečný funding. Min. alespoň jednou tolik (semestr je tam od října do začátku ledna, počítám tedy cca 3-3,5 měsíce). Obecně je tam draho i v supermarketech, o restauracích a barech nemluvě.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat?
Dobrý je hned ze začátku si pořídit studentkou kartu na MHD, ve škole vám vystaví potvrzení a potom jezdíte za 50 %. Na jejich rav kav kartu si dobíjíte peníze. Výhodou téhle karty je, že platí po celý zemi a můžete tak slevu využívat i na vlaky atd. Určitě se vyplatí nakupovat ve větších supermarketech, který jsou však většinou na okraji. V centru jsou spíš malý obchody AMPM, který jsou otevřený nonstop, ale často jsou dražší. Co se jinak týká jídla, dobrý je taky nakupovat zeleninu/ovoce atd. na Shuk haCarmel, kde je to často levnější než v supermarketu a taky lepší kvality. Ušetřit taky můžete, když si dáte falafel apod. streetfood. Nejlepší je na Kings Goerge street, na který se stojí fronty.
Ohledně ubytování se vyplatí hledat pokoje spíš na jihu města (Florentin, Jaffa apod.), univerzita je však na severu města, připravte se pak na 30- 45 minut jízdu busem. Sever města je obecně výrazně dražší co se týká nájmu. Jsou tam spíš rezidenční oblasti. Alternativou jsou kolej, který jsou přímo naproti univerzitě. Osobně bych doporučila spíš spolubydlení, většina akcí/parties atd. se stejně koná v centru, na pivo s kamarády se spíš taky sejdete někde v centru :-) a obecně na pláž je to taky blíž. Berte v potaz i to, že o shabbatu nejezdí mhd, pokud nemáte např. kolo tak je pak složitější se dostat do centra o víkendu. Alternativou jsou taxíky, ale jsou celkem drahé.
o ubytování
Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Já jsem měla to štěstí a podařilo se mi sehnat spolubydlení. Obecně je to za mě ta lepší možnost. Budete žít blízko centra a blízko pláže, narozdíl od kolejí, které jsou na severu. Je však celkem obtéžné sehnat pokoj pouze na jeden semestr, věština lidí hledá roomates min. na rok. Připravte se tedy, že půjdete na hodně prohlídek. Nikdo vám taky nepronajme pokoj bez toho, aniž byste tam byli fyzicky. Je tedy nutné přijet min. týden dopředu, pokud chcete hledat bylední po vlastní ose. Budou po vás chtít jeden nájem jako deposit. Obecně je dobrý si dávat pozor na různý scamy, např na Facebooku atd., nikdy nikomu neposílejte peníze dopředu bez toho aniž byste ten byt/pokoj viděli. Na Facebooku je však mnoho užitejčných skupin týkajících se bydlení, mě se to podařilo přes jednu z nich. Bydlela jsem na Dizengoff street, kousek od známého Dizengoff mall, což se odrazilo i na ceně, za měsíc jsem platila necelých 20 000 Kč. Pokud chcete něco málo ušetřit doporučuji spíš čtvrť Floretin.
Ubytování na koleji co vím, není o moc levnější, ale budete to mít blízko do školy. Na druhou stranu se to podle mě moc nevyplatí, školu budete mít pravděpodobně 3 dny v týdnu. A o víkendu je složité kvůli šabatu se dostat do centra, kde se však koná většina akcí a kde se skoro všichni scházejí v pátek večer.
o zážitcích
Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Určitě doporučuju navšítivit v Izraeli Jeruzalém a Haifu. Pokud budete mít k dispozici auto, určitě stojí za to se vydat i k mrtvému moři, naštívit Masadu nebo kibutz Ein Gedi. Nebojte se však vydat na Západní břeh do Palestiny. Velmi doporučuji Ramalláh, Nabulus a Betlém. Do Palestiny se nejlépe dostanete z Jeruzaléma arabskými autobusy, po Palestině je pak nejčastějším prostředkem dopravy tzv. shirut (sdílené taxi), vždycky se zeptejte na cenu předem. Palestinci jsou velmi pohostiní, budete tam pravděpodobně tak trochu atrakce, připravte se, že vás budou chtít pozvat na kávu či čaj :-). Určitě si dejte hummus, shawarmu nebo národní palestinské jídlo (Makloube)! Určitě vás potěší, že v Palestině je vše výrazně levnější.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Já jsem studovala v angličtině, jako všichni mezinárodní studenti. Je to trochu škoda, není úplně normální mít např. seminář se studenty, kteří studují v hebrejštině, tudíž je pak v tomhle ohledu trochu těžší poznat izraelské spolužáky. Každopádně TAU nabízí např. intenzivní kurzy hebrejštiny a arabštiny pro začátečníky, což velmi doporučuju. Je to sice placené, ale lepší deal nikde nedostanete.
závěrečné hodnocení
Proč právě sem? V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Je to jedno z nejajímavějších míst na světe, potkáte tu lidi z celého světa a uslyšíte příběhy, o kterých se vám nezdálo. Určitě však doporučuju cestovat, a to jak po Izraeli, tak po Palestině. Není se čeho bát, poslouchejte vždy obě "side of the story" a udělejte si na jeden z nejdéle trvajících konfliktů na světě svůj vlastní názor. Tahle zkušenost vás zaručene vytrhne z každodenního života.
live-saving tips
Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Kosmetiku! Cokoliv používáte, sbalte to sebou do zásoby, kosmetika a drogerie je tam mnohonásobně dražší.
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Pošty a úřady v Izraeli jsou hell :-), vyhýbejte se jim obloukem pokud můžete. Simku s datama si koupíte v jakémkoliv obchodě (extrémně levné, nemusíte si sjednávat žádnou smlouvu), a všude, opravdu VŠUDE je možné platit kartou. Doporučju Revolut.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Nejtěžší pro mě bylo....
Řekla bych, že nejtěžší byl návrat zpátky do ČR....
galerie
Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!
0
ohodnoť zprávu!
ohodnoť zprávu!
omrkni i zprávy dalších autorů o
Tel Aviv University
Další zprávy z regionu Izrael
bottom of page