top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Ondřej Rýdlo

Autor(ka):

fakulta:

Ondřej

Rýdlo

Filozofická fakulta

rok výjezdu:

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Ondřej je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Ondřej

Filozofická fakulta

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Tel-Aviv University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Ondřej hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 2 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Na Tel-Aviv univerzitě si přijde na své každý milovník brutalistické (v Česku snad víc známe funkcionalistické) architekruty. Nenechte se ovšem mílit naším komunistickým pojetím takového stylu, kampus je velmi vkusně zhotoven a byl pro mě každodenním pohlazením estetické duše. Tento kampus je lokalizovaný na severu města a lze v něm najít mnoho zákoutí na studování, několikero knihoven, spoustu budov, univerzitní koleje, nebo například i sprchy či kuchyňku s veřejnou lednicí. Zmiňovaným knihovnám vládne knihovna sociálních věd, která je velká, osahuje klidové i ruchové zóny, počítače (povětšinou však v hebrejštině), skřínky (jen na denní využití) a kuchyňku s mikrovlnkou, lednicí a rychlovarnou konvicí. Je to moderní knihovna s koberci a my ji díky své aktivní klimatizace přezdívali Social Science Fridge.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Semestr je v podstatě velmi krátký a trvá něco přes tři měsíce. Během něho každý zažije různé židovské svátky, podle toho jestli je zimní nebo letní semestr. Většina přednášek, na které jsem chodil probíhala standardně - eseje, testy, mezi-hodinová povinná četba apod. Nejlepší hodiny, které jsem měl většinou byly zařazeny do Mgr. programů a oficiálně nebyly pro nás- výměnné studenty, nicméně jestli bych Vám chtěl předat jednu informaci je to tohle: při troše asertivního přístupu je v Izraeli možné v podstatě všechno!
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Existují spolky a často se velmi brzy uchytí i několik neformálních skupin mezi "internationals", ať už zaměřené na studium, sport nebo jinou zábavu. Co se týká volnočasových aktivit od univerzity, my, jakožto meziuniverzitní dohody, býváme zpravidla poměrně šikanovaný program oproti třeba americkým programům, které jsou ale pro jednotlivce nepoměrně dražší. A proto tedy nemáme možnost ubytování na kolejích v kampusu, nejezdíme na organizované výlety od univerzity nebo nemáme zdarma jazykové kurzy. Většinu těchto artiklů (krom ubytování) si však lze po trochu asertivitě dokoupit.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Studoval jsem v angličtině a je počítáno, že člověk má plynulý psaný i mluvený projev a velmi slušnou receptivní schopnost. NIcméně často samotný účitel není rodilým mluvčím a nepředpokládá se excelentní gramatika (v mluveném projevu), ale spíš jde o vzájemné pochopení a schopnost diskuze.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Město je stejně jako celá země souhrnem mnoha vlivů. Jsou zde alternativní čtvrti plné barů, zbohatlické čtvrti nebo čtvrti arabské, či ortodoxní. Jak už jsem zmiňoval, nachází se zde nejvíce budov v brutalistickém stylu na světě. Tel-Aviv je přímořským městem a po celé jedné jeho straně se táhne dlouhá písečná pláž. Já nejsem plážový typ, ale pokud někdo je, tak je Tel-Aviv bomba. Město je rušné, hodně lidí a aut. Je zde ale i historické centrum, mrakodrapy, trhy a další. Velmi dobře se díky své plochosti po městě jezdí na kole, nicméně většinou je třeba jet po silnici v poměrně rušném provozu. Po pobřeží se ale tíhne cyklostezka podel pláže. Izraelci jezdí trochu "na pocit", takže je třeba si trochu přivykout, ale například já jsem si trochu neomalený způsob jízdy velmi rychle oblíbil. Věřím, že si každý najde svoje místa, protože Tel-Aviv nabízí nesčetné množství příležitostí.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Nelze. Ceny jsou vysoké a stipendium směšné. Speciálně těžké je najít správné ubytování. Více viz další odpověď.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
No tak tohle bude na dlouho. Prvně je asi důležité poznamenat, že se někdy můj přístup k penězům dá označit za neortodoxní a musíte mi věřit, že jsem neměl zrovna nejvíc našetřeno nad rámec stipendia (ačkoli ono samo je vyměřeno na pokrytí poloviny nákladů). A když není našetřeno, je třeba být obratný v kramflecích a především být ochoten obětovat určité pohodlí.

Začnu s ubytováním, což je největší položkou v Tel-Avivu. Průměrný nájem se pohybuje okolo 20-25 tisíc. To by mi sežralo celé stipendium během 2,5 měsíce. Člověk musí shánět a shánět všude. Kamarádi, facebook, internet, skrze zájmy, co má (sport/umění...). A většinou to stejně nepověde k ničemu rozumnému. Já vyhandloval na prvních 14 dní (až po cestě do Izraele) ubytování u kamaráda, abych se rozkoukal a něco si našel. To bylo za hubičku. Pak ale přišel den odstěhování a já stále nic v mojí cenové kategorii nesehnal. Naštěstí jsem měl v hlavě už déle plán, že bych spal ve stanu, který jsem si s sebou přivezl. Obhlédl jsem si dopředu pár fleků a když jsem už musel odejít, jedno z nich jsem zvolil. Priority výběru? Hlavně, aby mě nenašel někdo, koho bych vidět nechtěl, aby stan mohl stát, aniž jsem v něm, aby poblíž byl zdroj pitné vody na čištění zubů a podobně. Jedno takové místo se vylíhlo hned kousek za areálem univerzity, a tak jsem tam nějakou dobu přebýval. Poté jsem se přesunul na pláž, což bylo dál od univerzity, ale větší pohoda. Dlouhodobě to ale udržitelné nebylo především kvůli tomu, že jsem musel všechny své důležité věci (především dva laptopy) nosit neustále u sebe. To byla otrava. Sehnali jsme teda s kamarádem byt, který byl půdovně pro dva a měl chodbu na střesní terasu. Vymyslel jsem to tak, že jsme byt pronajali a já se krátce poté přestěhoval na onu chodbu na terasu a svůj pokoj jsem pronajmul. Zkrátka, vždycky se nakonec najde cesta. A že mi občas pršelo na matraci nebo byla trochu zima? Člověk nemůže chtít všechno :)

A teď jak ušetřit krátce: nakupujte velké nákupy v Osher ad. Jedná se o obchod, který původně sloužil jako určitá charita pro ortodoxní židy (kteří nepracují) a měli zde všechno velmi levně. V nynějšku už je to víc obchod, ale stále je možné zde nějaké artikly nakoupit mnohem levněji než všude jinde. (speciálně pivko, které je v izraeli neskutečně drahé - 200 za točený, 50-70 za lahev, v osher ad lze koupit za 14 kaček). Nakupujte zeleninu u arabů (jejich obchůdky jsou skoro všude) a ideálně vždy večer před zavřením, kdy maj často slevy. Zelenina je ale obecně moc fajn a levná. Pro otrlé lze chodit po zavíračce trhů v jejich uličkách, kde je na zemi naházené všechno, co bagr následně shrábne a zlikviduje. Dá se zde často sehnat i solidní poločerstvé dobrůtky.

V Tel-Avivu jezdí všude busy. Jezdí sice trochu jak chtějí, ale jezdí plus minus furt. Google mapy nebo místní apka, jejíž jméno jsem zapomněl poslouží jako velmi dobrý převaděč. Oblíbené jsou v tel avivu elektrické koloběžky, které jsou všude, jsou ale podstatně dražší. Bike-sharingy bych nedoporučoval využívat, jsou nespolehlivé a moc neušetří. Nicméně je fajn si sehnat bazarové kolo. Já například jsem se trochu poptal na kampusu a s šéfem zaměstnanců jsem se dohodl, že se kouknu na ztracené kola a nějak si z nich sestavím jedno funkční. Nakonec mi to nechal úplně zadarmo :)

Vařte si. Jídlo na kampusu je o trochu levnější než v hospodě, ale furt to neni žádná slává cenová. Kvalita průměrná. Na kafíčka se chodit dá, v cofixu nakoupíte kapůčo za 5 šekelů.

Delší cesty určitě jezděte na studentskou kartu, to je mnohem výhodnější. Do Jeruzalému se dostanete pohodlně během hodiny za asi 150 nebo tak.

Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Koleje nejsou pro náš programa je to jedna z mála věcí, které jsem ani vyjednávacími metodami neprolomil. A navíc teda nejsou zas tak akutně levné. Moje ubytování popisuji výše. V Tel-Avivu nefuguje koncept sdíleného pokoje, protože většina pokojů je tak na jednu postel, skříň a maximálně stůl. Izraelci nebydlí po dvo v pokoji. Většina bytů/domů mají buď balkon, výstup na střechu nebo tak. To je fajn. Společný obývák bývá taky častý. Spousta lidí neustále shání bydlení, je fajn se s někým přes internet dohodnout a hledat spolu.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Studoval jsem v angličtině a je počítáno, že člověk má plynulý psaný i mluvený projev a velmi slušnou receptivní schopnost. NIcméně často samotný účitel není rodilým mluvčím a nepředpokládá se excelentní gramatika (v mluveném projevu), ale spíš jde o vzájemné pochopení a schopnost diskuze.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Tel-Aviv University

Další zprávy z regionu Izrael

zpět na katalo zpráv
bottom of page