top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Pavla Vavrečková

Autor(ka):

fakulta:

Pavla

Vavrečková

Právnická fakulta

rok výjezdu:

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Pavla je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Pavla

Právnická fakulta

logotyp fakulty rgb1 (3).png

The Hebrew University in Jerusalem

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Pavla hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 2 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita má vlastní rozsáhlý kampus, kde je naprosto vše potřebné k dispozici - jednat učebny, dále knihovny, kavárny, jídelny, místnosti pro odpočinek, park, knihkupectví. Jedná se o velmi multikulturní prostředí, na kampus dochází studenti ze všech prostředí - jak Židé, tak Arabové, tak mezinárodní studenti. Kampus se nachází asi 10 minut chůze od tzv. student's village - rozsáhlých studentských kolejí, kde je možno se ubytovat. Celkově kampus i koleje jsou velmi moderní a nebylo tam nic, co by mi chybělo.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Semestr začíná po židovských svátcích v září/říjnu, končí v lednu. Druhý semestr začíná až v polovině března a končí v červnu. Administrativa je řešena přes místní koordinátorku pro zahraniční studenty. Co je odlišné od přístupu v ČR je to, že VŠE je flexibilní a na všem se dá domluvit - jen je potřeba si adoptovat trochu "izraelskou" mentalitu a stát si za svým. Předměty si lze zapisovat napříč fakultami. Hodiny jsou zde založeny hodně na domácí přípravě - je nutné si načíst materiály, na které se potom v hodinách pouze navazuje. Všechny zkoušky byly písemné, navíc většina online po ukončení semestru.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Pro zahraniční studenty na právnické fakultě byl program skvěle zorganizovaný - po příjezdu nás dostal na starosti starší místní student (zahraniční studenty jako skupinu, buddy systém zde není) a byly pro nás zorganizovány orientační dny - prohlídka kampusu, seznámení se navzájem, sezení s ředitelem zahraničního programu (vysvětlení zápisu předmětů, požadavků fakulty, známkování), vysvětlení místního fungování (autobusy, nebezpečné části země, cestování, co a jak funguje přes Shabbat atd.), dále i orientační prohlídka městem. Pokud chcete být součástí studentského života, doporučuji se ubytovat na nabízených kolejích. Při fakultě fungují spolky - ty nabízejí program/výlety/party. Dále některé předměty berou studenty na field trip. Dále Rothberg University (mezinárodní fakulta při HUJI) nabízí jednodenní organizované výlety.
Volitelné předměty jsou k dispozici - především na Rothberg School. Pokud si chcete zapsat Hebrejštinu nebo Arabštinu, je třeba to udělat co nejdříve.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Studium je v angličtině.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Jeruzalém je jedinečné město, každý si tam najde, co ho zajímá. Pro ty, co jej ještě nenavštívili bych zdůraznila, že se jedná o zcela moderní rozvinuté město, s fungující infrastrukturou. Je tam hodně mezinárodních studentů a velká anglicky mluvící komunita. Doporučila bych ale všem trochu se z mezinárodní komunity vytrhnout, seznámit se s místními a zažít si místní svátky, ať už židovské, muslimské, nebo křesťanské. Památek je tu asi více, než kdekoliv jinde. Rozhodně bych poradila začít cestovat a objevovat hned při první příležitosti, zajímavých míst je tu víc, než se dá za semestr stihnout.
Pozor si dejte na Shabbat - nefunguje veřejná doprava, v Jeruzalémě je 95% věcí (obchodů a restaurací zavřených) atd.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Se stipendiem jde vyjít těsně, Izrael je drahá země. Se stipendiem lze vyjít pouze pokud si odepřete chození ven, restaurace, velké vyvařování atd. Záleží na prioritách. Ceny bych počítala alespoň dvojnásobné od ČR.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Nakupovat v obchodech se musí ve velkém - supermarkety mají zvýhodněné ceny často při koupi 3 a více kusů. Hodně ušetříte chozením pěšky. Restaurace a bary jsou hodně drahé (jídlo min 50 ILS, pivo 30ILS), ale naštěstí je tu kultura jezení doma - lidé se pozývají na večeře (především na Shabbat).
Poradila bych ujasnit si priority - pro mě to bylo cestování a poznávání země a historie, takže peníze šly hodně na jízdné a vstupy. Šetřila jsem právě na jídle a chození ven po večerech.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Jsou dvě možnosti:
1. koleje - 10 min od kampusu pěšky, ale zase dále od centra (cca 30 minut městskou dopravou - ale v následujících letech vybudují novou tramvajovou linku, pak to bude v pohodě), krásné ubytování, každý má vlastní pokoj, jsou to malé byty po pěti lidech, je tam kuchyňka a obyvák. Koleje jsou hlídané, prochází se bránou, nikdo cizí se tam nedostane jen tak. V prostoru kolejí je malý obchůdek, prádelna atd.. Výhoda je blízkost univerzity a to, že většina international studentů bude bydlet tam - když se někam půjde, bude se dělat večeře, budete mít program. Nevýhoda je vzdálenost od centra (především na Shabbat, to je pak hodina chůze) a to, že jste dost izolovaní.
pozor - na kolejích není vy bytech vůbec nic. Nic v kuchyni, není tam polštář ani přikrývka, žádné čistící prostředky, nepočítejte vůbec s ničím. Na konci každého roku se byty musí kompletně vyklidit - takže pokud nějakou náhodou nebudete s Izraelcema (což bylo výjimkou), tak si budete muset přivést/koupit naprosto všechno.
2. Bydlení ve městě - nevýhoda je, že je těžké si najít ubytování (na semestr celkem nemožné, na celý rok ok), hledá se přes FB skupiny. Také to, že budete trochu izolovaní od studentů z programu, co bydlí ve students village. Výhoda je blízkost na trh, do města, na památky, přes Shabbat se dá dostat z města atd. Výhoda je, že se spíš seznámíte s místními.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Doporučuji cestovat hned a kamkoliv. Cestování je poměrně bezpečné, především pokud vypadáte evropsky. Při cestování z a do Palestinských teritorií je třeba mít s sebou pas s vízem. Checkpointů se není třeba bát.
Určitě si zajeďte do Tel Avivu, Haifa, Akko, Bethlehem, Ramalah, Jericho, Dead Sea, Eilat, Nazareth, Golanské výšiny, Negevská poušť.
Lze vyjet na Sinai (dovolená u moře v poušti) a do Jordánska. Obojí po pozemních hranicích. Se studentským vízem je to poměrně bezproblémové.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Studium je v angličtině.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Do Evropy je snadné se podívat, ale bydlet v Jeruzalémě, svatém městě pro tolik národů, je něco výjimečného.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Pokud budete bydlet na kolejích, tak deku na první noc, případně i malý hrnec.
A potom taky pořádnou bundu a nepromokavé boty - zima je tu krátká, ale i tak je v Jeruzalémě v prosinci - lednu fakt zima. Vzala bych si nepromokavou bundu s kapucí - hodně tu fouká a deštník moc dlouho nepřežije. V zimě taky hodně prší a kameny, ze kterých jsou zde vyrobeny chodníky, pořádně kloužou, takže bych si vzala dobré boty.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
všechno bude v pohodě.
Nejvíc mě překvapilo, že...
...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
odjet zpátky domů.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

The Hebrew University in Jerusalem

Další zprávy z regionu Izrael

zpět na katalo zpráv
bottom of page