top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Veronika Hloušková

Autor(ka):

fakulta:

Veronika

Hloušková

Právnická fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Veronika je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

veruhlouskova

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Veronika

Právnická fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Utrecht University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Veronika hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita v Utrechtu, konkrétně Právnická fakulta se nachází v centru samotného Utrechtu. Budova je kombinací historické s moderní, naleznete zde malé učebny i přednáškové haly. Ty největší se však nacházejí v budovách univerzity v Science Parku, který je od centra města zhruba 30 minut jízdy na kole, a kde se odehrává zhruba polovina výuky. Vedle každé budovy pak naleznete větší či menší parkoviště pro kola, kterých je tu opravdu nespočet.

Právnická fakulta je vybavena i odpočinkovou zónou a na všech patrech jsou na chodbách boxy se stoly, kde se můžete mezi hodinami učit. Kousek od Právnické fakulty se nachází několik dalších budov, ve kterých se výuka občas také odehrávala. Dále je nedaleko univerzitní knihovna. Tam jsem trávila nejvíce času, jelikož bylo třeba nastudovat si do školy poměrně mnoho materiálů a průběžných úkolů bylo také poměrně velké množství. Knihovna je opravdu veliká a krásná. Další knihovnu naleznete i v Science Parku, která je o poznání větší.

Jako takové mínus bych hodnotila, že škola nemá, až na jednu výjimku, žádné studentské menzy a nezbývá vám tedy nic jiného, než si v protějších stáncích koupit bagetu, či si uvařit doma. Jediná menza se nachází právě v Science Parku, nicméně tam se nedostanete každý den.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Co se týče organizace semestru, to se v Nizozemsku poměrně liší. Semestr je dělený na dvě periody a v každé si zapisujete pouze 2 (myslím, že byla možnost i 3) předměty. Semestr má 20 výukových týdnů, což je dobré mít na paměti, jelikož v Praze máme pouze 11 a z toho je první a poslední pouze přednáškový, tzn. prakticky jsme zvyklí pouze na 9 výukových týdnů.

V Utrechtu se začíná již na začátku září a semestr trvá až do konce ledna/začátku února. Každá perioda má 9 výukových týdnů a na to ihned navazuje 1 týden zkouškového. Zkouškové, tak jak ho známe, zde však spíše není, je tedy nutné se učit v průběhu semestru. Mezi periodami je studentům dán jeden týden volna, který můžete využít na cestování nebo návštěvu domova. Poté následuje druhá perioda s novými předměty, ke starým se tedy již nevracíte. To samé je poté mezi třetí a čtvrtou periodou a mezi samotnými semestry.

Každý z předmětů má přednášku a seminář (každý v délce 1,5h). Na obojím se v drtivé většině vyžaduje docházka a semináře probíhají aktivní formou, vycházející z četby, jenž byla zadána na konkrétní týden. Četby je poměrně velké množství a ač se zdá, že mít pouze dva předměty, nemůže být tak těžké, příprava (včetně průběžných úkolů či esejí) vám opravdu zabere téměř celý týden. Nicméně mně osobně tento způsob výuky, tj. intenzivního se soustředění pouze na dva předměty, vyhovoval.

Zkoušení zde probíhá písemnou formou na posledním semináři, hodnoceno je však vše anonymně a bez ohledu na vašeho seminárního vedoucího. Hodnocení je tedy bezpochyby více férové. Stejně tak jako náročnost přípravy na semináře, i náročnost samotných zkoušek byla poměrně vysoká. Stupnice hodnocení je zde 1-10. Na úspěšné zvládnutí zkoušky je pak potřeba minimum 5.5, pro možnost opakování zkoušky pak dosažení alespoň 4.5. Zkouška většinou tvoří 50-60% celkové známky, přičemž zbylá procenta tvoří esej a prezentace/či jiné úkoly v průběhu semestru.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Život na univerzitě byl skvělý. Vzhledem k tomu, že v Nizozemsku je spousta zahraničních studentů, kteří se v Nizozemsku rozhodli studovat celého bakaláře či magistra, univerzita pořádá první týden (před zahájením samotného semestru) tzv. O-Week (Orientation Week), a to pro všechny nováčky a především mezinárodní studenty. Ihned první den jste přiřazeni do skupiny, která je však trochu nešťastně tvořena náhodně studenty z různých oborů i typů studia (full time studenti spolu s erasmáky). Tudíž, ač jsem první týden trávila s touto skupinkou téměř všechen čas, od začátku semestru jsem si utvořila skupinky nové, a to ve škola a zejména pak ve svém studentském ubytování.

Aktivit během O-Weeku je spousta, byly zde společné seznamovací hry jako "stopovaná" po Utrechtu, Pub Crawl, Food Festival, plavba na kánoi kanály Utrechtu, mnoho společenských a sportovních aktivit, na které se můžete přihlásit a vyzkoušet si tak vše, co univerzita studentům nabízí i následně během semestru (rugby, lezení, tanec, paddle boarding, volejbal a spoustu dalšího). Během semestru se můžete přihlásit na nespočet aktivit včetně posilovny.

Pokud chcete opravdu proniknout do nizozemské kultury, univerzita nabízí i Buddy Program.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikovala jsem v angličtině. Nizozemsko jsem si vybrala, protože stejně jako Belgie jsou zemí, kde ač angličtina není jejich rodný jazyk, umí ji perfektně. Téměř všude, kam přijdete automaticky mluví anglicky a spousta nápisů je také v angličtině.

Požadavky byly jen na potvrzení o úrovni jazyka vydané fakultou. Nebylo tedy nutné skládat žádný jazykový test. Ten jsem sice měla, ale již z maturitního ročníku a vyžadováno bylo potvrzení o úrovni jazyka ne-starší než 3 roky.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Městečko je studentské, poměrně malé, ale na studijní pobyt ideální. Máte možnost ho poznat opravdu celé, navíc je 20 minut vlakem od Amsterdamu, ale zároveň bez turistů. Všude vedou cyklostezky, všude je spousta studentů a je opravdu moc hezké.

Nedá se říci, že bych měla přímo oblíbená místa, ale užívala jsem si ježdění na kole (pokud tedy zrovna nepršelo a nemrzlo, nebo obojí zároveň) parky a městem. Naleznete tam opravdu všechno, spoustu parků, sportovišť, kaváren, barů, klubů, obchodů. Ráda jsem se občas i jen procházela městem a poslouchala podcasty, či si volala s kamarády z domova. V porovnání s Prahou tam byl všude klid. Cítila jsem se opravdu bezpečně.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium v roce mého výjezdu bylo 600 EUR. Stipendium mi pokrylo ubytování (nutno podotknout, že jsem však zvolila ubytování levnější a sdílela jsem pokoj) a asi 70 EUR mi ještě zbylo, což jsem však bezesporu vynaložila na měsíční nájem kola a posilovnu.

V porovnání s ubytováním mých kamarádů v Německu či Francii bylo ubytování o poznání dražší, na druhou stranu cena odpovídala kvalitě, studentské ubytování bylo opravdu moc hezké a prostorné.

Řekla bych, že tedy stipendium pokrylo 50% měsíčních výdajů. Druhou polovinu jsem poté financovala částečně z podpory rodičů a z části ze svých vlastních úspor. Pokud si alespoň něco našetříte a rodiče jsou ochotni vás podporovat obdobně jako při studiích v Praze, nebudete mít problém s financemi vyjít. Omezila jsem však návštěvy kaváren, na druhou stranu jsem z těchto financí měla možnost i trochu cestovat (navštívit další kamarády na Erasmu).
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Ušetřit jde zcela jistě tím, že si budete vařit. Ceny za služby jsou v Nizozemsku opravdu vysoké a nic jako polední menu nemají. Trochu jsem občas záviděla kamarádům v Belgii, kteří měli ve škole i menzy a měli tedy i jinou možnost. Na druhou stranu jsem se naučila spoustu nových receptů, které jsme se s mými mezinárodními spolubydlícími učili jeden od druhého. Nakupovat jsme chodili jednoznačně do Jumba, kde narozdíl od Albertu přijímají i VISA/Mastercard karty (na to si dejte pozor, v Nizozemsku mají svojí vlastní Maestro Card a některé obchody přijímají pouze tu či hotovost).

Dále potom půjčit si kolo (Swapfiets stojí asi 25 EUR na měsíc), určitě nevyužívat městskou hromadnou dopravu, pokud to není nutné. Jakákoliv doprava autobusy i vlaky je poměrně drahá a bohužel ani jako studenti nemáme žádnou slevu (nizozemští studenti mají opravdu zdarma, mezinárodní ne...).
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Zvolila jsem ubytování o SSH, což je nizozemská soukromá společnost poskytující ubytování studentům. Nic jako univerzitní koleje nemají a tohle je jejich obdobou. Vzhledem k tomu, že právnické fakulta je v centru města zvolila jsem studentské ubytování také v centru. Byla jsem s ním celkem spokojená, jelikož bylo podstatně blíže než ubytování v Science Parku, bylo klidnější a cítila jsem se tam opravdu jako doma. Nevýhodou pak snad bylo jen, že vzhledem k tomu, že většina studentů bydlela v masivních budovách ve Science Parku, měli možnost se seznámit s vícero studenty. Nicméně slyšela jsem také, že občas jsou některé buňky dost anonymní, což u nás určitě nehrozilo.

Kruisstraat poskytuje ubytování celkem 4x 12 studentům. Těchto každých 12 studentů, sdílí takové malé doma, dvě koupelny a jednu opravdu velikou kuchyň. Každá dvojice pak má svůj pokoj, který je dělen na dvě patra, takže máte i poměrně velké soukromí. Na konci pobytu se z nás tak stala téměr rodina a s těmito lidmi jsem trávila 80% veškerého času. Se svou volbou jsem byla spokojená, protože to bylo všude blízko, měli jsme opravdu velké pokoje s výhledem do parku a vždy se našel někdo, kdo vám bude dělat společnost. Navíc jsme si v kuchyni mohli nechávat prakticky vše, a to jsem oproti zkušenosti v prvním ročníku na Kajetánce, opravdu ocenila.

V Nizozemsku, nejen v Utrechtu, se však potýkají s nedostatkem ubytování a je poměrně těžké ubytování získat. Zamluvit si kolej je obdobné zápisu předmětů v SIS, v první minutě je všechno pryč a máte 24h na zaplacení poměrně vysoké zálohy, která činí 2 nájmy (první a poslední) + poplatek, a blížila se tedy k částce okolo 1250 EUR. Je však dobré v případě neúspěchu se na stránky podívat 24h poté, jelikož se některé - nezaplacené - pokoje uvolní.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Několikrát jsem jela vlakem do Amsterdamu, který byl opravdu blízko, dále Rotterdamu, Den Haagu. Využila jsem i blízkosti Belgie, navštívila jsem kamaráda na Erasmu v Gentu a společně jsme poté jeli i do Antwerp. Mezi státy určitě doporučuji využít Flixbus. Ten jsme využili s kamarády i na cestu do Paříže, která je také poměrně blízko. Také jsem se letecky podívala do Nice a Dublinu (kde jsem měla na Erasmu kamarádky) a s kamarády z Erasmu jsme v průběhu týdenních prázdnin odletěli do Neapole a Říma.

Pokud vaši kamarádi jedou na Erasmus ve stejnou chvíli, doporučila bych využít toho. Je to jedinečná příležitost, jak prozkoumat město s někým, kdo tam již chvíli žije a neplatit za ubytování.

V době mého pobytu zrovna probíhaly i prezidentské volby, takže jsem si dvakrát udělala výlet i na Velvyslanectví ČR v Den Haagu.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikovala jsem v angličtině. Nizozemsko jsem si vybrala, protože stejně jako Belgie jsou zemí, kde ač angličtina není jejich rodný jazyk, umí ji perfektně. Téměř všude, kam přijdete automaticky mluví anglicky a spousta nápisů je také v angličtině.

Požadavky byly jen na potvrzení o úrovni jazyka vydané fakultou. Nebylo tedy nutné skládat žádný jazykový test. Ten jsem sice měla, ale již z maturitního ročníku a vyžadováno bylo potvrzení o úrovni jazyka ne-starší než 3 roky.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Práva na Univerzitě v Utrechtu jsou jedny z nejlepších v Nizozemsku, odpovídá tomu však také náročnost studia. Ze začátku jsem s tím hodně bojovala a musela jsem hodně času trávit v univerzitní knihovně. V tom vám však pomůže to, že to tak v Utrechtu mají všichni a můžete to sdílet společně. Univerzita mi dala opravdu mnoho do budoucího profesního života, ale nebudu lhát, že jsem občas nezatoužila být někde, kde škola tak náročná není a užívat si více společenského života/výletů po okolí, než univerzitní knihovny.

Zpětně bych se však rozhodla úplně stejně a do Utrechtu jela znovu. Univerzita mi dala opravdu mnoho a moje angličtina se rychle a hodně zlepšila. Moc si vážím toho jak se univerzita snaží studenty spojit. Naučila jsem se toho opravdu spoustu a do budoucího života mi tato zkušenost dala nadhled, větší píli, trpělivost a především skvělé přátele. A Utrecht jako město je opravdu krásné a klidné.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
pláštěnku
rukavice
vitamín D (sluníčko mi opravdu chybělo)
fotky svých nejbližších
foťák
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
se nemusím bát, že si nenajdu kamarády, protože jsme na tom byli všichni stejně a každý se chce seznamovat.
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Asi první den a noc, kdy jsem měla pocit, že jsem se úplně zbláznila, když jsem se rozhodla odjet na tak dlouho do zahraničí a zahodila všechno, co jsem si za ty roky v Praze vybudovala. To mě přešlo hned druhý den. A do teď toho nelituju, naopak mi to otevřelo oči.

Překvapilo mě, že opravdu jezdí na kole za každého počasí a že si mezi těmi všemi koly na parkovišti dokážou najít to svoje, jednou jsem ho hledala asi 20 minut.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

1

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Utrecht University

Další zprávy z regionu Nizozemsko

ERASMUS STÁŽE

ERASMUS POBYTY

MEZIUNIVERZITNÍ/
MEZIFAKULTNÍ DOHODY

LETNÍ ŠKOLY

PROGRAM
FREE-MOVER

image_preview.png

Dotaz, připomínka? Napiš nám!


Děkujeme za zprávu, brzo se Ti ozveme :)

Projekt vzniká pod záštitou 

Odboru zahraničních vztahů Univerzity Karlovy

info@charlesabroad.cz

tel./WhatsApp: +420 774 281 095

Napsat nám můžete i na sociálních sítích 

logotyp fakulty rgb1 (3)_edited.png

Charles Abroad 2020

bottom of page