top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Kristýna Řepíková

Autor(ka):

fakulta:

Kristýna

Řepíková

Právnická fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Kristýna je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Kristýna

Právnická fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Utrecht University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Kristýna hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 3 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Prostory univerzity byly velmi moderní a hezké.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Způsob studia se na univerzitě liší. Nemají zde semestry, ale tzv. "periody". Periody jsou 4, každá trvá zhruba 2-3 měsíce a po konci každé z nich následuje zkouškové období, které obvykle trvá týden. V tomto týdnu jsou data zkoušek pevně stanovena univerzitou, tedy může se stát i to, že má student více zkoušek ve stejný den. Obvykle jsou v každé periodě 2-3 předměty, a to podle odvahy studenta. Já jsem měla 2 předměty v každé periodě, každý za 7,5 kreditů a náročnost byla i tak dost vysoká. Zkoušky jsou pak (nebo alespoň ty mé byly) písemné na počítačích. Student si s sebou může většinou vzít i slovník. Přístup ke studentům jak ze strany vyučujících, tak ze strany univerzity byl skvělý, věnovali se nám a na reakci ze zahraničního oddělení jsme většinou nemuseli vůbec čekat.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Většinu času člověk stráví v knihovně, protože je třeba, aby průběžně četl, psal různé seminárky a vlastně se tak nějak celkově připravoval průběžně. Studentských spolků pro studenty vyjíždějící v rámci programu Erasmus+ jsem moc nezaregistrovala, ovšem nizozemští studenti své spolky mají. K dispozici je předmět Introduction to Dutch Law, který jsem absolvovala a který přibližuje nizozemskou právní kulturu. Volnočasových aktivit univerzita pořádá spoustu.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikovala jsem v angličtině a bylo to naprosto dostačující jak pro komunikaci mimo univerzitu, tak na univerzitě. V Nizozemsku všichni umí perfektně anglicky.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Utrecht je malé, příjemné a studentské městečko. Říká se mu malý Amsterdam, a to kvůli tomu, že největší turistickou atrakcí je zejména kanál (Oude Gracht), který protéká centrem města. Okolo tohoto kanálu jsou různé kavárničky a jedná se pravděpodobně o nejrušenější část města. Je to tam ale krásné, v době, kdy je ještě teplo se může člověk dokonce projet na kajaku či lodi po kanálu.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Nizozemsko je poměrně drahá destinace, obdržela jsem stipendium 600 euro/měsíc, ovšem to mi nepokrylo ani ubytování. Bydlela jsem 30 minut od centra (na kole) a ubytování tam vyšlo na 625 euro, takže doporučuji si předem něco našetřit/vědět, že někdo z rodiny bude schopný vaše výdaje pokrýt. Jídlo v restauracích bylo docela drahé, pod 20 euro/jídlo člověk nešel. To stejné alkohol v baru, obvyklá cena za jeden drink je kolem 8-12 euro. Jídlo a alkohol v supermarketu vychází lépe, ale stále je to dost drahé. Jednou jsem za nákup na týden platila zhruba 90 euro, což bylo ale teda asi nejvíce, jinak jsem se pohybovala okolo 60-70 euro/týden.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Určitě nakupovat spíše v supermarketech, než chodit nonstop do restaurací a barů. Samozřejmě je to fajn, ale člověk by to finančně nezvládl, kdyby chodil jen do nich. Ze supermarketů je nejdražší (ovšem na druhou stranu jsou tam nejkvalitnější potraviny) Albert Heijn, nejlevnější pak Lidl. Rovněž doporučuji vypůjčit si kolo u Swapfiets (stojí zhruba 21,90 euro/měsíc), člověk se s ním dostane všude a je to hlavní způsob dopravy v Nizozemsku. MHD je rovněž dost drahé a žádné slevy pro mezinárodní studenty bohužel nejsou nabízeny. Jedna jízda do školy mě vyšla zhruba na 5 euro, zpět dalších 5 euro. Tedy kolo se opravdu vyplatí.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
V Utrechtu a celkově v Nizozemsku probíhá bohužel v současné chvíli housing crisis. Koleje od univerzity bohužel neexistují, podobný typ ubytování poskytují pouze určité soukromé ubytovací agentury. Já se snažila získat místo přes SSH, ovšem bohužel se mi to nepodařilo. Ty byly nejlevnější. Kousek od Utrechtu se těsně před začátkem první periody ovšem dostavělo nové studentské ubytování od ubytovací agentury Holland2Stay. Zde jsem našla ubytování za 625 euro, byla jsem v samostatném studiu, kde jsem měla i svou koupelnu a kuchyň. Bylo to docela fajn, ale nedaly se tam otevírat okna. Také jsem to do centra města měla 30 min na kole a do Science parku 60 min na kole.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Vzhledem k tomu, že jsem neměla moc peněz, tak jsem se mimo Utrecht podívala pouze do Amsterdamu a Rotterdamu, ale i tam to bylo krásné.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikovala jsem v angličtině a bylo to naprosto dostačující jak pro komunikaci mimo univerzitu, tak na univerzitě. V Nizozemsku všichni umí perfektně anglicky.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Jedná se o hezké město a na univerzitě se najdou hlavně ti, kteří nechtějí "flákačku", ale chtějí si ze svého studia v zahraničí i něco odnést.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Pláštěnku, stejně si ji budete muset koupit, protože tam prší skoro nonstop.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Ubytování na mapě vypadá sice blízko centru, ale až tak blízko centru není.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Nizozemci nejsou k mezinárodním studentům tak přátelští, jak by se na první pohled mohlo zdát. Vlastně se s vámi moc bavit nechtějí a raději se baví s dalšími nizozemci, a to i když máte společné předměty v angličtině
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Zvyknout si na styl učení, tedy na to, že se musím učit průběžně, nikoliv pouze nárazově přes zkouškové.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Utrecht University

Další zprávy z regionu Nizozemsko

bottom of page