top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Alice Hrubá

Autor(ka):

fakulta:

Alice

Hrubá

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2023/2024

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Alice je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Alice

Fakulta sociálních věd

2023/2024

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Utrecht University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Alice hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 3 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 2 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Utrecht je velmi studentským městem a univerzita byla výjimečná tím, že se její budovy rozprostírají na různých místech. V historickém centru pod univerzitu spadá mnoho budov a nachází se zde také jedna z knihoven. Druhá je na kampusu Science park, kde se konala většina přednášek a seminářů, jež jsem navštěvovala já. Prostředí univerzity bylo moc příjemné. Ocenila jsem například velké množství studoven, různých stolků a odpočívacích ploch a také dlouhou otevírací dobu knihovny.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Ano, způsob studia v nizozemských školách se liší tím, že zde studenti nemají semestry, ale čtyři studijní bloky v rámci jednoho školního roku (8 týdnů výuky a poté týden zkouškové). Pro mě to byla zajímavá zkušenost. Obecně mi začátek všech kurzů připadal poněkud rychlý, ale brzy jsem si zvykla. Díky rozdělení školního roku jsem po prvním bloku také mohla vyrazit cestovat.
Z mé zkušenosti byl přístup učitelů podobný jako v Česku. Výuka se dělila na klasické přednášky a více interaktivní semináře. Studijní oddělení bylo velmi ochotné a administrativa probíhala poměrně hladce.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Existuje mnoho spolků, některé z nich se nám na začátku semestru představily, sama jsem ale žádný nenavštěvovala pravidelně. Párkrát jsem se zúčastnila akcí od BuddyGoDutch pro mezinárodní studenty. Občas jsem chodila na aktivit od Sport buddies, které tento spolek pořádal několikrát do měsíce a pokaždé se jednalo o jiný sport (např. volejbal, pingpong, badminton, jóga, lezení...). Byla to super možnost, jak poznat nové lidi a vyzkoušet si i nějaký sport. Mezi nejlépe dostupné aktivity obecně patřily sporty. V rámci členství v centru SportOlympos za 20 euro měsíčně studenti můžou navštěvovat posilovnu, tenisové a volejbalové kurty, vnitřní haly a skupinové lekce včetně pilates nebo jógy.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Po celou dobu jsem komunikovala v angličtině. Z mé zkušenosti všichni v Nizozemí mluví anglicky výborně a nenastala žádná situace, kdy by došlo k nedorozumění nebo by se něco ztratilo v překladu. Univerzita po mě nevyžadovala certifikát a postačilo doložení, že jsem na sociologii splnila některé kurzy v angličtině.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Město bych popsala jako studentské, ale spíše klidnější. Centrum lemují kanály, je plné krásných uliček a domečků. V Utrechtu se nachází také mnoho kostelů, včetně zajímavé věže Dom tower, která je ale v současnosti pod rekonstrukcí. Dále je zajímavá například městská knihovna v budově bývalé pošty. Ráda jsem objevovala různé kavárny, kterých je ve městě plno (ale pozor, zavírají poměrně brzy:) Sama jsem bydlela v Science parku a do centra jsem to měla přibližně 15 minut na kole. V okolí kampusu jsem si oblíbila park Rhijnauwen.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Nizozemí patří mezi dražší země, kde je navíc poměrně velká bytová krize. Z mojí zkušenosti stipendium pokryje pouze ubytování (podařilo se mi sehnat vlastní pokoj na studentském bytě). Veškeré ostatní výdaje jsem tedy musela platit sama a myslím si, že bez podpory rodiny bych nejspíš ani nemohla vyjet. Každodenní vyžití na místě mi na místě nepřipadalo až tak hrozné, ale je to ale asi dáno i tím, že jsem příliš nechodila do restaurací nebo dalších podniků, a vařila jsem si převážně doma. Dále je však poměrně drahá hromadná doprava (v Utrechtu to bylo cca 2,5 eura za jednu cestu tramvají či autobusem po městě) a rozhodně se vyplatí jezdit na kole.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Z obchodů s jídlem bych doporučila Lidl nebo Aldi, občas jsem také chodila do Albert Heijn, kde se daly koupit různé krabičky se surovinami na konkrétní zeleninové recepty.
Co se týče dopravy, vyplatí se pořídit kartičku OV-chipkaart a spojit si ji se slevou na vlaky off-peak hours a víkendy. Po Utrechtu bych ale obecně doporučovala jezdit na kole, protože je to nejlevnější i nejefektivnější. Velmi se vyplatí pořídit si kolo hned na začátku a používat ho i za horšího počasí stejně jako místní:) Já jsem svoje měla pronajaté od Swapfiets za 24 eur měsíčně a rozhodně bych to doporučila, protože jsem dostala skvělý zákaznický servis a na konci pobytu jsem nemusela řešit prodej. Někdy bývá výhodnější kolo koupit například na Facebook Marketplace
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Ubytování jsem sehnala přes Short Stay House přímo na kampusu, konkrétně se jednalo o vlastní pokoj ve sdíleném studentském bytě. Velmi bych to doporučila hlavně kvůli lokaci. Finančně se také jednalo spíše o jednu z lepších nabídek...

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Ano, o podzimních prázdninách jsem měla možnost navštívit německý Hamburk a dánskou Kodaň. Udělala jsem si také jednodenní výlet do Antwerp. Obecně ale doporučuji primárně poznávat další holandská města, protože Utrecht se nachází ve středu země a protíná ho vlaková síť, takže pokud máte tu možnost, na dalším místě v Nizozemí jste za chvíli :)
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Po celou dobu jsem komunikovala v angličtině. Z mé zkušenosti všichni v Nizozemí mluví anglicky výborně a nenastala žádná situace, kdy by došlo k nedorozumění nebo by se něco ztratilo v překladu. Univerzita po mě nevyžadovala certifikát a postačilo doložení, že jsem na sociologii splnila některé kurzy v angličtině.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Holandsko má zajímavou kulturu a krásně navržená města a městečka. Pobyt zde umožňuje vyzkoušet každodenní jízdu na kole jako životní styl. Dále je určitě výhodou dostupnost a kvalita anglických kurzů na univerzitě.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
pláštěnku
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
že je dobré zařídit si, co nejdříve kolo a pořídit si kartičku na dopravu OV-chipkaart se slevou na vlaky.
Nejvíc mě překvapilo, že...
se na kole jezdí, i když nasněží:)
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
stres s ubytováním

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Utrecht University

Další zprávy z regionu Nizozemsko

bottom of page