top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Markéta Pavlovská

Autor(ka):

fakulta:

Markéta

Pavlovská

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Markéta je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Markéta

Fakulta sociálních věd

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Utrecht University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Markéta hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 3 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita má budovy hlavně na západě města, v části "Science park", ekonomické předměty byly ale vyučovány jinde, vzdálenost ale byla pouhých 10 minut na kole. Byl to malý univerzitní kampus, moc hezký a se stáním pro kola všude, kam se člověk podíval. Nějaké další fakulty byly přímo v centru Utrechtu. Univerzitní knihovny byly dvě, jedna právě v centru a druhá v Science parku. Knihovny jsou obě veliké, ta první zmíněná je trochu živější, klidnější na soustředění je ta druhá. Funguje tam od Covidu rezervovací systém, ale není těžké se s ním naučit a opravdu je spíše výhodou - nemusí se složitě hledat volná místa. V budovách, ve kterých já měla přednášky a semináře byly menší posluchárny, prakticky třídy a malé místnosti, kam si student mohl sednout o pauze a najíst se nebo studovat. Zkoušky se odehrávaly v jiných budovách ve velikých místnostech, kde jich probíhalo i více najednou, každý student seděl sám se zapůjčeným počítačem.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Akademický rok na Utrechtské univerzitě je rozdělen do dvou semestrů a každý semestr do dvou bloků po 10 týdnech. To dělá 4 bloky za akademický rok. Pro každý blok si student vybírá předměty, pro Erasmus+ v rámci bakalářského studia to byly 2 na jeden blok. Zkoušky jsou trochu jiné než jsem byla zvyklá, pojem zkouškové prakticky totiž neexistuje a výběr z termínů zkoušky pro jeden předmět nebo tři pokusy na zkoušku jsou luxus, který neznají. Zkouška navazuje na blok a je předem dán termín, který je jen jeden. Opravný je až na konci semestru (i pokud zkouška byla v prvním bloku). Naštěstí si myslím, že nikomu ze studentů na Erasmu se nestalo, že by se mu zkoušky kryly.
Pracuje se se systémem, podobně jako na UK je SIS, ale je více personalizován. Je jednoduché se v něm naučit fungovat. V každém předmětu bylo vyžadováno plnění domácích prací, čtení učebnic, a dělání skupinových projektů, které byly předmětem seminářů. Učitelé byli otevřeni otázkám a byli ochotní a vstřícní, bylo-li to možné.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Utrecht je velmi studentské město a studentských spolků je plný. Pro studenty Erasmu se nejvíce hodilo ESN. Ale opravdu universitní spolky existují téměř na všechno, od sportů přes kulturu po sociální život a párty. Většina spolků zaměřená na sport (jiné jsem moc nezkoumala) požadují zaplacení členství. Proto věnování se více z nich může přijít draho. Bylo mi hned při příjezdu nabídnuto studovat jednou týdně Nizozemštinu, této příležitosti využilo dost mezinárodních studentů, byla však omezená kapacita. Univerzita pořádá během akademického roku, převážně pak v letním semestru sportovní aktivita a aktivity pro osobní rozvoj. Byl tomu vždy vykázán den či týden a student se mohl zapsat na libovolný počet z nich zdarma. Univerzitou byl pořádán i introduction week a další aktivity pro poznávání města v průběhu semestru. Tělesná výchova je od školy oddělena a musí se zaplatit průkaz, díky němuž se pak lze přihlásit na různé sporty jako tělocvik nebo chodit do posilovny a lézt na stěně.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
S angličtinou se člověk neztratí. Rozumí každý nizozemec a ve škole není omezující nerozumět nizozemsky, zvlášť ne, pokud předměty jsou vyučovány v angličtině. Ani ve skupině přidělené na školní projekty nebyl problém dorozumívat se anglicky.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Přestože Utrecht je čtvrté největší město Nizozemsko, nepůsobilo tak metropolitním dojmem. Je to poklidné hezké studentské město, kde na kole se dá projet všude, je k cyklistům neuvěřitelně přátelské. Najde se v něm vše, co je potřeba. A když je svátek jako KingsDay, změní se v dějiště jedné velké oslavy, to samé s Pride a dalšími. Protéká jím Oudegracht, starý kanál a další menší kanály. Působí to jako malá pražská Náplavka. Podél vody totiž jsou hospody a kavárny a v noci to neuvěřitelně ožívá. Lze si i půjčit loďku, ať už motorový člun, kanoi nebo paddleboard a projet kanály a vidět město z jiné perspektivy. Věž v centru slouží jako orientační bod, jde vystoupit až nahoru a protože Nizozemsko je placka, je vidět až Rotterdam. Byla v rekonstrukci, ale v nejbližších letech by měla být dokončena. Na Náměstí Vredenburk se konají pátek a sobotu trhy se vším možným, oblíbené byly samozřejmě ryby (harring) a sýry. Trhy byly i v odlehlejších částech města různě přes týden. U kostela Janskerk se konají v sobotu květinové trhy. U hlavního nádraží je největší garáž na kola. A kolem Utrechtu je příroda, například na západ se dají najít i písečné duny. Samozřejmě se najdou ve městě muzea a parky. Parky jsou plné lidí, když je hezké počasí.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Nizozemsko je obecně dražší. Tedy i náklady na bydlení, které mě vyšly na 5/6 měsíčního stipendia. Pokud pokoj je sdílený, cena je nižší. Na běžné nákupy jídla a spotřebního zboží zbytek nevystačil, bylo potřeba sáhnout do vlastní kapsy. Občas víc, občas méně. Pokud si chce člověk užít nabízených zážitku a cestovat po Nizozemsku, to už musí financovat sám, doprava je obzvlášť drahá na poměry, na které jsem byla zvyklá než jsem odjela.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Určitě co nevíce jezdit na kole a vyhýbat se městské dopravě jak je to možné. Zakoupení OV-chip karty, která když se nabije nepožaduje žádné zvláštní doplatky, jako když se platí hotově, kartou nebo aplikací (aplikace 9292). Tato karta muže být anonymní (modrá) nebo personalizovaná (žlutá), která nabízí za měsíční poplatky i různé slevy, ale je na každém, aby rozhodl, která je pro něj lepší. Nejlevnější obchody jsou ALDI a LIDL, případně rozumně nakoupit jde ještě v PLUS.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
SSH, Short Stay Housing byl jednoduchou variantou, i přes zmatek při rezervaci ubytování, které rychle mizelo už během první minuty po otevření možnosti rezervace. Nabízí několik budov s byty a pokoji, je dobré přemýšlet i o umístění těchto budov, aby doprava do školy byla co nejjednodušší (tedy nejlépe v Science Parku, kde je nejvíce fakult). Výhodou studentského bydlení, kolejí, je, že kolem je spoustu studentů ve stejné nebo podobné situaci a vytvoření přátelství a kontaktů se stává snadné. Na vybavení i prostředí si člověk zvykne, v pokojích byla postel, umyvadlo, skříň, věšák na prádlo, stůl, židle. Kuchyně byla také dobře vybavená a v koupelně byla pračka. A nebylo k dispozici žádné nádobí. Liší se to však od budovy. Když je problém, musí se urgovat, občas na e-maily neodpovídají a na koště se musí čekat i pár dní po obdržení odpovědi.
Na delší časové období než 5 měsíců bych se porozhlédla po něčem jiném, klidnějším a soukromějším.
Fotografii ubytování se mi nepodařilo nahrát, myslím.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Do okolních států jsem nejela, ale mimoevropští studenti cestovali po celé Evropě. Hodně studentů také navštívilo Belgii. Po Nizozemsku jsem se snažila cestovat, využívala jsem hlavně vlak, který je rychlý a pohodlný, a potom levnější FlixBus. Do bližších měst jde ale dojet i na kole, avšak k tomu se hodí mít lepší kolo. Nějaké výlety byly zajištěny i programem ESN pro studenty, většinou vyšly levněji, ale zase byla omezená kapacita. Asi je dobré podívat se kamkoli, samozřejmě mě to táhlo do Amsterdamu, Rotterdamu, Den Haagu a pak ještě do Maastrichtu. Pěkná je i tulipánová zahrada Keukenhof. Je dobré si vybrat i dobu, kdy město navštívit. Povedlo se mi jet do Amsterdamu v době, kdy tam bylo jen málo turistů (začátek března), ale ještě chladno. Na Kings Day je to šílené, hodně lidí, tlačenice, sanitky, kouř. Zážitek to rozhodně byl, ale za mě lepší zůstat v Utrechtu, kde si navíc člověk užije Free Markets. Keukenhof nejlépe začátkem května, kdy nejvíce květe.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
S angličtinou se člověk neztratí. Rozumí každý nizozemec a ve škole není omezující nerozumět nizozemsky, zvlášť ne, pokud předměty jsou vyučovány v angličtině. Ani ve skupině přidělené na školní projekty nebyl problém dorozumívat se anglicky.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Prostředí, které jsem nezažila předtím. Kultura kol a cyklistiky je tu tak vysoko postavena, že žádný jiný dopravní prostředek není potřeba, i z hospod se jezdí na kole. Je to moc hezké město, klidné a přece živé, velké a přece malé. Univerzita má fakulty až na výjimky na jednom místě, ale do centra je snadné a rychlé se dostat. Počasí sice je dosti aprílové, ale dá se to vychytat. Město je příjemně zelené a barevné a posedět s přáteli se dá kdekoli, v parku, v ulicích i podél kanálů. Kino mají s úterní studentskou akcí a sportoviště jsou poblíž.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Nepromokavý potah na sedlo, nepromokavé kalhoty, případně boty a rukavice, samozřejmě bundu
Pokud bych měla svoje kolo, tak nářadí na opravu, světla a polštář na sedlo, vhodné zámky
Poznávací znamení na kolo, když bude půjčené, v tom davu se těžko hledá
Papírovou fotku jako na občanku na karty (pro jistotu)
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Jakou OV-chip kartu si vybrat. Že je jednoduché půjčit si kolo ve Swapfiets na měsíční bázi, ale kolo na jeden den bez "žluté" OV-chip karty nejde. Že budu mít problém platit v určitých obchodech (Albert) Visa kartou i MasterCard. Existence aplikace 9292 pro levnější nákup jízdenek, pokud nemám OV-chip kartu. Turnikety platí pro nástup i výstup, musí se to hlídat, aby neodečetli více peněz z karty než jsem projela. F.ungování Olymposu, zastřešení sportu pro Utrechtskou universitu
Nejvíc mě překvapilo, že...
Jízda na kole po městě je jednoduchá a není se třeba bát. Překvapilo mě, jak dobře je město pro cyklisty přizpůsobené a že na kole se člověk dostane většinou po městě rychleji než městskou hromadnou dopravou. Na kole se jezdí za každého počasí.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Příjezd, dostat se z Amsterdamu do Utrechtu a pak po Utrechtu k ubytování. Zorientovat se první týden ve všech administrativních povinnostech. Najít budovy, do kterých budu chodit na vyučování. Pohlídat si všechny termíny na zájmové aktivity jako je sport v Olymposu.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Utrecht University

Další zprávy z regionu Nizozemsko

bottom of page