top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Lucie Malečová

Autor(ka):

fakulta:

Lucie

Malečová

Farmaceutická fakulta Hradec Králové

rok výjezdu:

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Lucie je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Lucie

Farmaceutická fakulta Hradec Králové

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Ljubljana

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Lucie hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 5 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Při pomyšlení na Univerzitu v Lublani si vzpomenu na obrovské množství studentů, kteří studují na 25 fakultách. Velká část studentů je ze zahraničí, ať už na celé studium nebo v případě stáží a Erasmu. Fakulty jsou pohromadě na několika místech v městě, konkrétně Farmaceutická fakulta je pár minut od centra a asi 20 minut pěšky od nějvětšího komplexu kolejí ve městě. Jde o nádhernou budovu s moderním vybavením a spoustou prostor pro studenstký život.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Systém studia farmacie je velmi podobný, jako u nás. Každý semestr je zakončen zkouškovým obdobím. Studium uzavírá odborná praxe a obhajoba diplomové práce.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Díky obrovské skupině studentů na Erasmu (na farmacii okolo 200 studentů, celkově asi 1500) jsem neměla moc příležitost setkat se s místními. Na této fakultě, stejně jako na ostatních farmaceutických, funguje Spolek studentů farmacie, který pořádá hromadu akcí pro všechny. V rámci fakulty funguje něco jako náš "buddy", což je místní student, který si Vás vybere a je něco jako Váš průvodce - ať už městem, fakultou či samotným studiem. Fakulta také pořádá velké množsví volnočasových aktivit, jako jsou přednášky ši workshopy.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Celou dobu pobytu ve Slovinsku jsem používala především angličtinu - nejvíce jsem se bavila s dalšími studenty na Erasmu, kteří si stejně jako já přijeli angličtinu zlepšit. Velmi mile mě překvapilo, že ve všech obchodech, kavárnách a restauracích nebyl problém domluvit se anglicky. Za svůj pobyt se mi ale podařilo naposlouchat i slovinštinu, které jsem začínala postupně aspoň trochu rozumět, a osvojit si pár základních frází.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Lublaň je živé, přátelské město, plné studentů a kulturního vyžití. Všichni co jsou milovníci sportu budou naprosto spokojení - v městě je hromada parků, skvělá síť cyklostezek a bikesharing za pár korun. Horolezecké stěny, studia jógy, posilovny a fitness centra jsou téměř všude. V centru si člověk užije pohodičku v kavárnách, vinárnách či restauracích.
Já osobně jsem velmi ráda trávila čas při psaní diplomové práce ve vědecké knihovně, ze které jsem chodila pravidelně na obědy do veganské jídelny a odpoledne do oblíbené čajovny či kavárny. Navštívila jsem několik malých galerií, často jsem chodila na procházky do Tivoli parku.
Lublaň nabízí studentům naprosto vše, a navíc za velmi příjemné studentské ceny!

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Se stipendiem jsem vyšla naprosto bez problémů. Koleje jsou levné (okolo 100-200 € na měsíc). Díky "student boni" aplikaci jsem mohla dvakrát denně na jídla za 0-6€ do restaurací, ať už šlo o italskou, asijskou, mexickou, veganskou nebo místní kuchyni. Stipendium pokrylo i několik poznávacích prohlídek Lublaně a výletů organizovaných ESN #YOLO (Erasmus Student Network).
Pro všechny, které chtějí poznat nádhernou a rozmanitou přírodu, bohatou historii a úžasné jídla Slovinsko jedině doporučuju!
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Nejlevněji vychází ubytování na studenských kolejích (100-200€). Velmi se vyplatí studentská aplikace (studenstka prehrana) na levné jídla, která jde využít téměř ve všech restauracích ve městě (0-6€).
Z hlediska dopravy je možnost pořídit si studenskou permanentku na městskou dopravu (20€), mnohem levnější a podle mě praktičtější je bike sharing BicikeLJ, kdy zaplatíte 3€ předplatné na rok (!) a s kolem můžete jezdit 60 min zadarmo. Většina galerií, muzeí, turistických atrakcí a podobně nabízí studentské slevy. Stačí mít ISIC kartičku nebo univerzitní ID.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Z finančního hlediska a pro klid při zařizování jsem se co nejdříve přihlásila na koleje. Dostala jsem se do komplexu kolejí v oblasti Rožna Dolina, konkrétně jsem byla v Dom IV, ve kterém bývají hlavně zahraniční studenti a studenti na erasmu. Byl to neuvěřitelný zážitek - každý "Dom" má zvoleného předsedu, má své služby na recepci, každý měsíc je nějaká oficiální akce (Vítání prváků, Halloween night, před Vánoci mezi sebou jednotlivé domy soutěží o nejlepší vánoční výzdobu apod.) a několikrát do týdne i párty. Je to tedy jedna velká komunita. Bydlela jsem na dvoulůžkovém pokoji, sociální zařízení (koupelna, WC, kuchyň, prádelna) byli na každém patře.
Vím, že ohledně bytů bylo vše trochu komplikovanější a dražší. Nicméně, pokud máte raději větší soukromí a bydlení v menším počtu, určitě to stojí za vyzkoušení.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Úžasné cestování a poznání kultury a turisticky významných míst nabízí ESN (Erasmus Student Network) za relativně fajn ceny. Poznáte díky nim přírodu, zasportujete si, nebo procestujete i okolní státy. Dost často se jelo někam na celý víkend - např. do Benátek, Vídně, Záhřebu na Vánoční trhy ....
Já osobně jsem toho mnoho nacestovala spolu se skupinkou erasmáků. Díky hromadnému Erasmus WhatsApp chatu jsme se našli v jednom z mnoha zájmových chatů (horolezci, výlety, galerie, běžky, horská turistika...). Dost studentů přijíždí vlastním autem a pak přibere někoho s sebou. S touhle skupinkou asi 8 lezců jsme byli několikrát v horolezecké oblasti Črni Kal, pak na výlet k jezerům Bohijn a Bled, v údolí řeky Soči. Často jsme se scházeli i ve městě na obědy či v kině nebo jen tak večer na víno/pivo.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Celou dobu pobytu ve Slovinsku jsem používala především angličtinu - nejvíce jsem se bavila s dalšími studenty na Erasmu, kteří si stejně jako já přijeli angličtinu zlepšit. Velmi mile mě překvapilo, že ve všech obchodech, kavárnách a restauracích nebyl problém domluvit se anglicky. Za svůj pobyt se mi ale podařilo naposlouchat i slovinštinu, které jsem začínala postupně aspoň trochu rozumět, a osvojit si pár základních frází.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Ze své zkušenosti můžu říct, že Slovinsko potěší kohokoliv - sportovce, lidi co milují párty a noční život, umělecké duše co mají rádi galerie a historické památky, cestovatele co zbožňují rozmanitou krajinu a nádhernou přírodu, ale třeba i introverty, co si rádi sednou do klidné čajovny či kavárny se svou oblíbenou knihou. Navíc v té hromadě studentů se není třeba bát nějaké samoty či stýskání po domově.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Horolezecké věcí!
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Půlroční Erasmus je pro Slovinsko moc krátký.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Jsem se velmi rychle cítila v Lublani jako doma, bezpečně.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Odjet od naprosto úžasné spolubydlící, se kterou jsem celou dobu bydlela na koleji.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

1

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Ljubljana

Další zprávy z regionu Slovinsko

bottom of page