Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Při pomyšlení na Univerzitu v Lublani si vzpomenu na obrovské množství studentů, kteří studují na 25 fakultách. Velká část studentů je ze zahraničí, ať už na celé studium nebo v případě stáží a Erasmu. Fakulty jsou pohromadě na několika místech v městě, konkrétně Farmaceutická fakulta je pár minut od centra a asi 20 minut pěšky od nějvětšího komplexu kolejí ve městě. Jde o nádhernou budovu s moderním vybavením a spoustou prostor pro studenstký život.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Systém studia farmacie je velmi podobný, jako u nás. Každý semestr je zakončen zkouškovým obdobím. Studium uzavírá odborná praxe a obhajoba diplomové práce.
Jak vypadá studentský život na univerzitě?
Díky obrovské skupině studentů na Erasmu (na farmacii okolo 200 studentů, celkově asi 1500) jsem neměla moc příležitost setkat se s místními. Na této fakultě, stejně jako na ostatních farmaceutických, funguje Spolek studentů farmacie, který pořádá hromadu akcí pro všechny. V rámci fakulty funguje něco jako náš "buddy", což je místní student, který si Vás vybere a je něco jako Váš průvodce - ať už městem, fakultou či samotným studiem. Fakulta také pořádá velké množsví volnočasových aktivit, jako jsou přednášky ši workshopy.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou?
Celou dobu pobytu ve Slovinsku jsem používala především angličtinu - nejvíce jsem se bavila s dalšími studenty na Erasmu, kteří si stejně jako já přijeli angličtinu zlepšit. Velmi mile mě překvapilo, že ve všech obchodech, kavárnách a restauracích nebyl problém domluvit se anglicky. Za svůj pobyt se mi ale podařilo naposlouchat i slovinštinu, které jsem začínala postupně aspoň trochu rozumět, a osvojit si pár základních frází.