top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Kateřina Nosková

Autor(ka):

fakulta:

Kateřina

Nosková

Filozofická fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Kateřina je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

kesonka3

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Kateřina

Filozofická fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Ljubljana

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Kateřina hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita byla velmi přívětivým místem. Má 25 fakult, ve Slovinsku je největší, ale na Evropské poměry malá s cca 40 000 studenty. Univerzita je velmi kvalitní a na vysoké úrovni. Zároveň je velmi přátelská a otevřená. Některé prostory jsou starší, ale nabízí i plně moderní prostory.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Systém byl vpodstatě stejný jako na Karlovce. Výuka, zkoušky, kredity.. všechno probíhalo vpodstatě stejně. Měla jsem možnost mít předměty na třech různých fakultách, takže jsem poznala univerzitu velmi dobře. Nejhezčí jsou prostory na Bežigradě, jelikož se jedná o nový kampus - jsou zde fakulty převážně humanitního zaměření. Kampus byl moderní, s kavárnami, studentskými podniky, menzami, knihovnami a studovnami.. je tam všechno co potřebujete! Zároveň tam jsou i modernější koleje, na kterých jsem i bydlela, můžu potvrdit, že Bežigrad je ráj studentů. Vyučující byli moc milí, studium bylo hodně praktické a nabádali nás k samostatné i skupinové práci, měli jsme spoustu prezentací a projektů. Zároveň reflektovali, že jsme zahraniční studenti, prací nás nepřetěžovali a měli nižší nároky, než na běžné studenty. Na zahraničním oddělení měli velmi prostudentský přístup, dveře se otevřely vždy s úsměvem a nikdy nebyl nic problém.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Univerzita má dvě ESN skupiny, které pořádají akce pro erasmáky. Dále má každá fakulta svůj vlastní menší spolek, který se stará o studenty přímo její fakulty (např. buddy systém). Samozřejmě je zde i hromada dalších spolků. Samotná univerzita na začátku a konci školního roku pořádá veliké tří denní akce oslav přivítání a ukončení školního roku - konají se velké koncerty, kde vystupují populární slovinské kapely, jsou tam stánky a další aktivity. Univerzita má své studenty ráda a je to vidět. Co se týče předmětů, které přibližují jazyk a kulturu - ano, jsou takové na filozofické fakultě, já jsem chodila přímo na předmět Intercultural Slovenia in multicultural Europe, kde jsme se dozvěděli spoustu zajímavostí o Slovinsku. Také doporučuji jezdit na výlety pořádané ESN YOLO, mají profi tour guides a dozvíte se toho opravdu spoustu.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Výuka probíhala v angličtině, některé kurzy jsou ve slovinštině s anglickými konzultacemi a zkouškou. Ve Slovinsku mluví všichni perfektně anglicky, takže není nutný se bát, že by vám někde někdo nerozuměl. Pro zdárné studium je potřeba úroveň angličtiny B1-B2. Učitelé chápou, že AJ není náš rodný jazyk a jsou hodně shovívaví.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Lublaň vždycky charakterizuji jako "roztomilé město". Zní to klišé, ale až tam budete, pochopíte. Lublaň je menší než Brno, má jen 300 tisíc obyvatel. Má maličké centrum, krásný hrad a moc hezkou náplavku. Z jednoho konce města na druhý se dostanete tak za 40 minut na kole - to je velký plus, Lublaň je skvěle uzpůsobená na jízdu na kole a jezdí se tam v létě i zimě, nehledě na počasí. Skvělej je bikesharing systém, kde zaplatíte 3 eura na rok a můžete si kdykoliv půjčit kolo ze stojanu, které jsou na každém rohu, a jezdit, jak se vám zlíbí. A v centru nejsou vůbec žádná auta :)-
Přes den Lublaň žije jako menší město, v noci je tam úplný. MHD jezdí do půnoci a začíná zase v 5 ráno. Naštěstí kola jezdí pořád :D Jen pozor - na kole se nesmí jezdit pod vlivem, tak aby vás nezastavili policajti. Obchody mají v neděli zavřeno, takže nakoupit předem.
Co se týče oblíbených míst - všude, kde mají Boni! Boni je systém slev na jídle, na každý měsíc dostanete cca 20 poukázek na jídlo a téměř všechny restaurace v Lublani (ale i jinde po Slovinsku, těch je méně) je akceptují. Nárok máte na polévku, hlavní jídlo, salát a ovoce a to všechno za maximálně 5 euro. Pro srovnání, jídlo v restauraci stojí běžně 10-15 euro, a to se jedná jen o hlavní jídlo. Boni jsou život a po návratu z Erasmu vám budou hodně chybět.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Samozřejmě záleží na tom, kde a za kolik člověk bydlí a jak moc chce cestovat. Já jsem bydlela na kolejích na Bežigradě, kde jsem měsíčně platila něco kolem 200 euro. Jen pozor, pokud chcete na koleje přihlaste se o ně hodně brzy, kapacita je velmi omezená. Bydlení na privátě je pak samozřejmě dražší.
20 euro schramstla měsíční jízdenka MHD, ale na tom se dá ušetřit, pokud budete jezdit jen na kole. Díky boni je i jídlo o hodně levnější. Sečteno podrtrženo - stipendium mi pokrylo ubytování, jídlo, cestu a MHD, náklady na cestování jsem si pak platila sama ze svého.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Zmíním to znovu - boni vám ušetří život. Pak určitě doporučuju nakupovat v Lidlu, oproti ostatním supermarketům je mnohem levnější. Pokud chcete ušetřit na MHD, jezděte na kole. Také se vyplatí jet do Slovinska autobusem, Praha-Lublaň jede přímý autobus 9 hodin a jezdí i v noci - večer v 10 nasednete na bus a ráno v 7 se probudíte v cíli. Pokud ho koupíte dostatečně dopředu, jedna cesta vás vyjde na 600-750 korun. Můžete využít i bonusu green Erasmus, kdy vám proplatí 50 euro za to, že využijete víc "green" cestování.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Určitě doporučuji koleje. Jejich kapacita je velmi omezená, proto je nutné se o ně přihlásit co nejdřív. Já jela na zimní semestr a o kolej jsem si žádala už někdy v dubnu.
Koleje jsou hezké, pro zahraniční studenty nabízí univerzita dvě: kolej XIV na Rožna Dolina a kolej D na Bežigradě. XIV je skoro v centru, hned u krásného Tivoli parku, má trochu větší pokoje, ale zastaralejší vybavení, je dražší, je to párty kolej, bydlí zde jenom erasmáci a je kampusu dalších asi 15 kolejí. Kolej D je levnější, maličko menší pokoje, modernější a zachovalejší vybavení, tišší, ale zase komornější a bydlí na ní i slovinští studenti. Já bydlela na koleji D na Bežigradě a znovu bych si 100% vybrala tuto kolej. I tady se pořádaly studentské a erasmácké akce, ale byly lepší, protože jsme se všichni mnohem lépe znali, i s místními studenty. A na pártošku na Rožnu Dolinu můžete vždycky, není to daleko :)

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Pokud můžete, JEĎTE NA HORY. Slovinsko má nádhernou přírodu, nabízí vše: moře, jeskyně, alpy a roztomilá městečka. Ale ta příroda.. nemám slov. Triglavský národní park je jen hodinku autobusem, půjčit si můžete i auto za zvýhodněnou studentskou cenu. Vylezte na vrcholy, a kochejte se. Jeďte se projít k jezeru, nebo se běžte podívat na vodopád. Vemte spacák a přespěte v bivaku. Nebudete litovat. Hory jsou NÁDHERNÝ.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Výuka probíhala v angličtině, některé kurzy jsou ve slovinštině s anglickými konzultacemi a zkouškou. Ve Slovinsku mluví všichni perfektně anglicky, takže není nutný se bát, že by vám někde někdo nerozuměl. Pro zdárné studium je potřeba úroveň angličtiny B1-B2. Učitelé chápou, že AJ není náš rodný jazyk a jsou hodně shovívaví.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Slovinsko je malá země, ale je nejvyspělejší zemí Balkánu a ve většíně věcí je mnohem dál a vyspělejší než ČR. Slovinci jsou laskavé duše se správnou balkánskou náturou, Lublaň je nejpřívětivější město, ve kterém jsem kdy bydlela, a Slovinsko má tu nejkrásnější přírodu, kterou jsem kdy viděla. Tenhle balíček dostanete jen 9 hodin autobusem z Prahy a náklady pokrytými stipendiem - takzvaně hodně legrace za málo peněz. Ne nadarmo je to sLOVEniea!

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Hikovací boty, deštník (fakt hodně tam prší), nepromokavý boty a oblečení a batoh (kvůli ježdění na kole).
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
se není čeho bát!
Nejvíc mě překvapilo, že...
Od Lublaně jsem neměla žádné očekávání, takže mě překvapilo, jak úžasné to tam a v celém Slovinsku bylo!
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Odjet zpět do ČR.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

1

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Ljubljana

Další zprávy z regionu Slovinsko

bottom of page