top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Daniel Czolko

Autor(ka):

fakulta:

Daniel

Czolko

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2023/2024

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Daniel je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Daniel

Fakulta sociálních věd

2023/2024

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Ljubljana

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Daniel hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita v Lublani je hezká a moderní. Fakulta sociálních věd sídlí v poměrně nové budově kousek od dalších fakult, takže je jednoduché se potkávat s dalšími studenty (třeba v jedné ze dvou kaváren nebo suprovém bistru, které má stálou nabídku i jídla jako v menze). Líbily se mi i prostory pro studenty - knihovna, gauče, balkón, místnosti pro skupinové práce atd.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Organizaci semestru mají podobnou jako v Česku, akorát se učí i pár týdnů po Vánocích a až pak následuje zkouškové. Předměty se zakončují různě - píše se dost esejí, ale nechybí ani klasické testy (s otevřenými i uzavřenými otázkami), ústní zkoušky, velký prostor dostávají i skupinové projekty. Styl výuky se trochu liší, neočekávejte příliš prezentace v PowerPointu - maximálně se musíte spokojit s mind maps, nebo jen výkladem, který je ovšem srozumitelný a důležité věci pedagogové zdůrazňují. Dost záleží i na čtení poskytnutých materiálů. Přístup učitelů i dalších členů fakulty je velmi vstřícný, obzvláště na oddělení pro zahraniční studenty (International office) jsou moc milí a se všemi nejasnostmi pomohou.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Před začátkem semestru je možné absolvovat jazykový kurz, není však nutný: ve Slovinsku se všude domluvíte anglicky a to i v obchodech, lékárnách atd. Velmi aktivní je spolek ESN, který pořádá výlety i další volnočasové aktivity. Zdarma mají studenti přístup do sportovní haly, kde se hraje badminton, volejbal, basket, futsal, je tam i posilovna, lekce jógy, pilates.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Ve Slovinsku si vystačíte s angličtinou, oproti Česku je jejich jazyková vybavenost o několik úrovní dál, pokud narazíte na obyvatele příhraničních oblastí, jde komunikovat i německy a italsky, ale Slovinci vždycky preferují angličtinu. Každopádně frázemi v jejich jazyce rozhodně potěšíte a dočkáte se vřelé odpovědi: HVALA LEPA!
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Lublaň je parádní studentské město - poklidné, útulné, ale nudit se tam nebudete. Někdy vám jen stačí vyrazit do centra a už potkáte své známé (zahraniční studenti většinou chodí do podobných podniků). Kromě historického centra stojí za zmínku park Tivoli, kde můžete trávit spoustu času, vrch Rožnik, blízká Šmarna Gora. Kdo má rád zeleň, své oblíbené místo si najde (a možná ne jen jedno). Poloha Lublaně je navíc perfektní k poznávání Slovinska a okolních zemí.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium pokryje zhruba 60 % nákladů, samozřejmě záleží, jaké jsou vaše nároky. Pokud odmítáte sdílet pokoj na koleji, za soukromé ubytování si připlatíte. Rozpočtu hodně pomůže systém dotovaných studentských jídel BONI: můžete chodit do vybraných restaurací, kde máte nárok minimálně na hlavní chod a sklenici vody, v některých případech dostanete i polévku, salát a ovoce (jsou i podniky s deserty) - za vše zaplatíte maximálně 5,14 eur. Potraviny jsou dražší než v Česku stejně jako většina dalších věcí. Ušetří ale milovníci kávy.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Rozhodně nenakupujte v řetězci Mercator - oproti Lidlu a Hoferu mají vyšší ceny. Vyplatí se vám využívat systém dotovaných jídel pro studenty BONI, ušetřit se dá na MHD - v Lublani můžete všude jezdit na kole (vlastním nebo sdíleném za 3 eura na rok).
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlel jsem na koleji ve dvoulůžkovém pokoji (nic jiného ani nenabízí) a byl jsem spokojen, ale jestli máte dostatečnou finanční rezervu určitě bych doporučil pohledat místo v jednom s domů pro zahraniční studenty - být v nich je opravdový zážitek, navíc máte poměrně široký výběr, s kým budete trávit čas, nikdy se nenudíte, ale zároveň tam mívají většinou jednolůžkové pokoje. Ano, tato varianta patří k těm rušnějším stejně jako bydlení na kolejích na kampusu Rožna Dolina - žije to tam. Klidnější kampus je Bežigrad, který je hned u několika fakult. Pokud se chcete na kolej dostat, přihlášku musíte podat co nejdříve, navíc počítejte, že v Lublani stejně jako v jiných evropských městech panuje bytová krize, takže hledání míst dá dost zabrat.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
V Lublani to s MHD trochu vázne, mají jen autobusy a za škaredého počasí jim doprava trochu kolabuje, když nejezdí tolik lidí na kole. Jinak je to skvělé místo pro další výlety, projíždí tam spousta FlixBusů - směrem do Rakouska, Itálie, Maďarska, ale i na Balkán, který rozhodně stojí za návštěvu. Jedním z mých největších výletů byla cesta do Bosny a Hercegoviny, která vyjde poměrně levně a zároveň je to fakt zážitek. Sarajevo se okamžitě zařadilo mezi nejzajímavější místa, které jsem navštívil. Nespoléhejte na slovinské vlaky, někdy jedou na čas, jindy ne. Autobusy do hlavních turistických destinací (Bled, Piran) bývají přeplněné - počítejte, že se dostanete až do pozdějšího spoje.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Ve Slovinsku si vystačíte s angličtinou, oproti Česku je jejich jazyková vybavenost o několik úrovní dál, pokud narazíte na obyvatele příhraničních oblastí, jde komunikovat i německy a italsky, ale Slovinci vždycky preferují angličtinu. Každopádně frázemi v jejich jazyce rozhodně potěšíte a dočkáte se vřelé odpovědi: HVALA LEPA!

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Samotné Slovinsko je perfektní volba - nejste daleko, ani blízko, máte hory i moře, jazyková bariéra neexistuje, máte šanci se podívat do dalších zemí. Univerzita v Lublani a konkrétně Fakulta sociálních věd (FDV) rozhodně patří k moderním s dobrým stylem výuky a hezkou budovou, kde nebude mít problém trávit i trochu volného času. Lublaň je pak pohodovým studentským městem, kde se ale nudit nebudete. Je tam také skvělé sportovní vyžití a to ne jen v Alpách, kde si můžete za slušné ceny docela hezky zalyžovat (samozřejmě ne v létě)

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Víc sportovního oblečení - o víkendu můžete do hor, po škole zadarmo do sportovní haly, pořád se jezdí na kole atd.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
se všude domluvím anglicky.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
se všude domluvím anglicky.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Ljubljana

Další zprávy z regionu Slovinsko

bottom of page