top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Nikita Hošnová

Autor(ka):

fakulta:

Nikita

Hošnová

Filozofická fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Nikita je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Nikita

Filozofická fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Ljubljana

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Nikita hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 2 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Při vzpomínání na Univerzitu v Lublani, konkrétně katedru pedagogiky se mi první vybaví skvělý a milí učitelé, jejich osobní přístup a milá atmosféra. Všichni učitelé se nás snažili začlenit do běžného chodu univerzity a se vším nám vždy rádi poradili. Stejně tak studijní oddělení fungovalo výborně. Na univerzitě jsem se cítila vítána a věděla jsem, že pokud budu mít nějaký problém, vždy se najde někdo do mi s ním pomůže, ať už učitelé, studijní oddělení, či Slovinští studenti. Prostory univerzity jsou starší, třídy běžně vybavené a v prostorech budovy je školní menza.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Semestr je organizován obdobně jako na UK, a to včetně zkouškového období. V nabídce jsou možné kurzy, které se konají pravidelně jednou až dvakrát týdně. Obvyklé jsou také blokové kurzy, pořádané méně s delší výukou (až 4 hodiny). Možné je také si navolit kurzy, které se konají mimo fakultu a to většinou o víkendech. Způsob zkoušení se liší kurz od kurzu, nicméně časté jsou písemné testy, ústní zkoušení, práce na skupinových projektech či individuálních portfoliích.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Univerzita podporuje propojení zahraničních a lokálních studentů především díky programu Buddy system. Zde se mi podařilo seznámit se skvělou slečnou, s kterou jsem zůstala v kontaktu po celé dobu mého pobytu. Najít si na začátku studijního pobytu svého buddyho bych všem vřele doporučila. Jako velikou výhodu hodnotím především blízkost s někým kdo dobře zná prostředí univerzity a kulturu hostující akademické půdy.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Veškerá komunikace v prostředí univerzity probíhala v anglickém jazyce. Univerzita v Lublani požaduje po přijíždějících studentech minimální úroveň jazyka B2.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Lublaň je v porovnání s Prahou malé město. Hodnotím ji jako velmi studentské, čisté a bezpečné místo ke studijnímu pobytu. Město má svou bohatou architektonickou kulturu. Rozlohou a polohou město napomáhá jednak pohybu uvnitř města (kamkoliv je možné dojít pěšky, dojet na kole či autobusem), tak i cestování skrze Slovinsko a za jeho hranice (autem či autobusem je do hodiny možné dojet do Chorvatska či Itálie).

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Ceny ve Slovinsku se podobají těm v České republice. Nicméně si myslím, že pokud chce člověk Slovinsko opravdu poznat a procestovat, stipendium mu k tomu rozhodně nestačí. Mě osobně pokrylo pouze polovinu nákladů na žití (platby nájmu, potravin a městské hromadné dopravy) a cestování po i mimo zemi.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Za potraviny se mi podařilo ušetřit díky studentskému systému Boni - aplikaci, díky které se všichni studenti stravují na území Slovinska v konkrétních restauracích za velmi snížení ceny, či zadarmo. Peníze se mi také podařilo ušetřit využíváním městského systému kol, která lze využívat 60min, několikrát denně, pouze za 3 eura ročně.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Já a většina mých Erasmus přátel zvolila soukromé ubytování ve spolubydlení. Nicméně Univerzita v Lublani nabízí také ubytování na kolejích.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Slovinsko má naprosto výbornou lokalitu pro cestování do okolních států. Každý víkend jsem s kamarády věnovala cestování, nejprve po Slovinsku, poté i za jeho hranice. Na pronájem auta je možné využít studentské slevy. Autobusové či vlakové linky jsou o víkendech také velmi levné.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Veškerá komunikace v prostředí univerzity probíhala v anglickém jazyce. Univerzita v Lublani požaduje po přijíždějících studentech minimální úroveň jazyka B2.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Lublaň bych doporučila především v letním semestru pro poznání charismatické země s krásnou přírodou a možnostmi pro výlety. Slovinci byli vždy milý a ochotni komunikovat v angličtině. Univerzitu v Lublaní bych doporučila pro ty, kteří chtějí poznat zahraniční studenty ať už z Francie, Švédska či Turecka a účastnit se bohatého studentského života.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Více hotovosti. Platba kartou je sice v Lublani možná skoro všude, nicméně v některých menších městech ve Slovinsku preferují platbu v hotovosti.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Se nemusím vůbec ničeho bát a všechno dopadne super! :)
Nejvíc mě překvapilo, že...
Si najdu tolik lidí, kteří se mi po 5měsících stanou velmi blízkými.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Odjet zpátky domů a loučit se s kamarády.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

1

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Ljubljana

Další zprávy z regionu Slovinsko

bottom of page