top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Sára Navarová

Autor(ka):

fakulta:

Sára

Navarová

Fakulta humanitních stu

rok výjezdu:

2023/2024

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Sára je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Sára

Fakulta humanitních stu

2023/2024

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Limerick

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Sára hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 2 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Jako první mě asi napadne nádherný kampus a spousta milých lidí. Jestli mi něco bude opravdu chybět tak je to studentský život na kampusu. Narozdíl od Karlovy univerzity měla Limerická univerzita krásný velký kampus se studentskými "vesničkami", které byly sice studentským ubytováním, ale rozhodně nic podobného našim českým kolejím. Kromě kampusu, přírody a milých lidí mě napadne také velmi dobrá organizace a ochota ze strany vyučujících a opravdu moc milý přístup.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Něco bych řekla, že bylo podobné, něco trochu jiné. Délka semestru byla cca stejná (akorát o malinko posunutá). Co se organizace týče, mám pocit, že v Irsku více dbali na několik průběžných "prací/úkolů" a na konci semestru ještě následovala nějaká zkouška/závěrečná esej/závěrečná prezentace - takže výsledná známka není ze 100 % pouze závěrečná zkouška. Také mě překvapilo, že skoro vůbec (narozdíl od českého systému) nemají ústní zkoušky, a tak většina zkoušek je psaných. S tím se pojí i to, že ne každý obor má moc zkoušek - hodně si potrpí na skupinových projektech/prezentacích a esejích.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Díky kampusu jsem měla pocit takové hezké sounáležitosti a komunity. Na kampusu byla i spousta volnočasového vyžití - takzvané "Clubs and Societies", kde Clubs byly na sporty (různé - od boxu, lukostřelby, plavání, ... až po vodní sporty) a Societies byly spíše víc zaměřené na jiné zájmy (hudba, náboženství, LGBT skupina, deskové hry, ...). Kromě takto organizovaných aktivit byla na kampusu i sportovní aréna, kde bylo fitko, 2 bazény a konaly se tam různé předcvičované lekce. Většinu toho měli studenti žijící na kampusu v ceně "nájmu". No a kromě vnitřních aktivit se dal čas trávit i venku, kde byla spousta zeleně, 2 kavárny a jeden pub (to vše v rámci kampusu). Na co ale musím také upozornit je, že nakupování jídla je trošku tragické, protože pro studenty cenově dostupný Lidl nebo Aldi jsou asi 3 km pěšky vzdálené (a na kampusu je pouze Spar, který ale nemá moc velký výběr a cenově to také není žádná sláva). Co se kurzů (jazykových nebo kulturních) týče, na výběr mezi předměty byly a aktivity pořádané univerzitou se také konaly (skoro každý víkend bylo možné jet někam na pořádaný výlet po krásných místech v Irsku).
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikovala jsem v angličtině, což je zároveň i jazyk partnerské univerzity. Požadavky na úroveň jazyka asi oficiálně žádné nejsou (nikdo za vámi nepřijde a nebude se dožadovat nějakého certifikátu). Jediné co, tak člověk musí mít určitou úroveň jazyka, aby se mohl vůbec do Erasmus programu přihlásit. Ale krom toho, je pro vás klíčové, abyste se dokázali domluvit a studovat v daném jazyce.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Nás kampus nebyl přímo ve městě, takže většinu času člověk strávil na kampusu nebo objevováním Irska. Nicméně moje město (Limerick) mě bohužel zas tolik neuchvátilo. Kromě hradu v centru, cestě podél řeky a hezkých tradičních pubů mi nepřišlo ničím zas tak zajímavé. Ale ostatní města (Gallway, Cork například) jsou moc hezká a určitě doporučuji si tam udělat výlet.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Mně stipendium pokrylo většinu výdajů na nájem, takže člověk pak více méně řeší už jen jídlo a volnočasové vyžití. Na procenta bych tedy řekla, že to pokrylo tak 60 %? Ale asi záleží člověk od člověka - jak je zvyklý žít, jestli se v obchodě kouká na ceny, jestli chodí denně na jídlo ven.... Co se cen týče, potraviny stojí podobně jako v Česku (něco je i levnější), ale maso je trochu dražší a alkohol o hodně dražší (pro představu - pivo v plechovce pod eura neseženete a v podniku stojí kolem 6 euro).
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Za mě se vyplatí chodit do Lidlu (nebo Aldi). Kromě toho, že část sortimentu je stejná jako v Česku (takže to člověk prostě zná), cenově se to určitě vyplatí. Také bych v kontextu Lidlu doporučila stáhnout si aplikaci Lidlu a sledovat různé akce a kupony, se kterými také můžete ušetřit. A také výrazná položka - vařte si doma, co to půjde. Opravdu se to vyplatí. A co se dopravy týče, určitě si zařídit takzvanou Leapcard - něco mezi ISICem a Lítačkou - platí se tím v autobuse a na jiné druhy dopravy má člověk (jakožto student) výrazné slevy
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Mně se povedlo dostat se do studentského ubytování na kampusu a jsem za to opravdu ráda. Člověk má pokoj pro sebe + někdy i koupelnu s toaletou (to se liší, někdy jsou sdílené, někdy má člověk sám) a pak s dalšími spolubydlícími se sdílí kuchyň s obývacím koutem v jednom. Kromě toho, že člověk má nějakou jistotu, že ho s ubytováním nikdo nepodvede (v Irsku bývá dost scamů ohledně ubytování, takže pozor na to), tak je to také skvělý způsob, jak se seznamovat s lidmi. Takže za mě jednoznačně doporučuji zkusit si zažádat o ubytování na kampusu.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Ano, byla jsem na spoustě výletů a většinou jsem použila autobus. Co ale musím říct je, že hromadná doprava v Irsku je velmi nespolehlivá a nezřídka se vám stane, že autobus zkrátka nepřijede. Takže především, když třeba jedete na letiště, doporučuji dát si opravdu velkou časovou rezervu. Za sebe bych k cestování doporučila určitě menší městečka jako je třeba Gallway nebo Cork, národní park Killarney, Cliffs of Mohers (kromě toho, že je to moc hezká památka Unesco tak se tam i natáčela scéna z Harry Potter filmu:).
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikovala jsem v angličtině, což je zároveň i jazyk partnerské univerzity. Požadavky na úroveň jazyka asi oficiálně žádné nejsou (nikdo za vámi nepřijde a nebude se dožadovat nějakého certifikátu). Jediné co, tak člověk musí mít určitou úroveň jazyka, aby se mohl vůbec do Erasmus programu přihlásit. Ale krom toho, je pro vás klíčové, abyste se dokázali domluvit a studovat v daném jazyce.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Jak jsem již několikrát zmiňovala, bylo to skvělé. Skvělí lidé, příroda, kampus, studentský život. Až na nějaké malé detaily (jako je třeba veřejná doprava nebo proměnlivé počasí) bych neměnila a vyrazila znovu. Opravdu vřele doporučuji komukoliv, kdo teď třeba váhá, jestli se na Erasmus/do Irska vydat.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
deštník, sportovní oblečení, něco teplého na sebe (docela tam fouká a často prší)
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
ani nevím, spíše mě překvapila cesta samotná než nějaký šok po příjezdu
Nejvíc mě překvapilo, že...
jsem to bez větších obtíží zvládla a že to vlastně nebylo tak těžké. a když jsem to zvládla já, zvládne to každý - takže využijte příležitosti a jeďte do světa!
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
rozhodovat o všem sama a zvyknout si na to, že je vlastně všechno na mně

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Limerick

Další zprávy z regionu Irsko

bottom of page