top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Silvie Křížová

Autor(ka):

fakulta:

Silvie

Křížová

Fakulta humanitních stu

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Silvie je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

zilvi_

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Silvie

Fakulta humanitních stu

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Limerick

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Silvie hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 2 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 2 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
UL je velká univerzita, její kampus je v podstatě takové samostatné městečko za Limerickem. Univerzita se vyznačuje tím, že je pokroková. Všichni vyučující a zaměstnanci, se kterými jsem se setkala, byli vstřícní.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Rozdíl byl v tom, že na UL máte většinu předmětů vícekrát v týdnu, nejsou tam totiž jen přednášky, ale navíc i tutoriály. Přístup k Erasmus studentům byl stejný jako ke studentům UL.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
UL má celou řadu studentských spolků (surfování, fotografování, nejrůznější sporty, hiking, tancování...), což je orpavdu přidaná hodnota. Přístup univerzity byl skvělý, orientační týden byl nabitý a dalších 8 týdnů vždy o víkendu pro nás univerzita pořádala výlety na zajímavá místa po celé zemi. Každý pátek se koná tzv. International night (párty pro studenty ze zahraničí). Z předmětů si můžete vybrat hned několik zaměřujících se na irskou historii či kulturu.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikovala jsem v angličtině, irský přízvuk však může být oříšek. Nikdy jsem ale neměla s jazykem zásadní problém. Doporučovala bych však vyjíždět s opravdu dobrou znalostí, potkala jsem několik Erasmus studentů, kteří neuměli dobře anglicky, a dělalo jim to komplikace.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Limerick není zrovna nejkrásnější město v Irsku, ale přirostl mi k srdci. Nejlepší jsou víkendové trhy (Milk market). Je to taky fajn výchozí bod pro cestování na zajímavá místa. Město je to spíše rušné, plné studentů. Pokud máte rádi noční život, je to správná volba.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium mi bohužel nestačilo ani na ubytování. V Irsku je housing crisis a ceny ubytování po celé zemi neúprosně rostou. Drahý je také alkohol a restaurace. Na druhou stranu, ceny v supermarketech jsou často nižší, než u nás, takže na tom jsem zase ušetřila. Bez našetřených peněž a podpory rodičů by to však nešlo. V průběhu Erasmu jsem si vydělávala hlídáním dětí v irských rodinách, to bylo taky nápomocné. Stipendium mi pokrylo asi 55 % měsíčních nákladů.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Začít abstinovat, ale to by byla v Irsku škoda :-). Jinak nakupovat v Aldi nebo Lidlu a vařit si, na tom ušetříte hodně. V Irsku je také spoustu charity shops, kde seženete věci z druhé ruky za pár euro. V Limericku se nachází Primark, který je těž levný.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
V aktuální situaci bych nedoporučovala shánět ubytování na vlastní pěst, za prvé je to téměř nemožné ( v Irsku se jen na prohlídky nájemních bytů stojí obrovské fronty), za druhé riskujete, že se stanete obětí podvodu. Určitě je lepší zažádat si o univerzitní bydlení, které se nachází ve studentských vesničkách buď přímo v kampusu nebo v jeho okolí. Není to levná záležitost, ale ceny jsou srovnatelné se všemi jinými druhy ubytování plus tady máte jistotu, že vás někdo nepodvede na cenách energií apod. Místa jsou omezená, když se ale přihlásíte včas, šance je. Jí bydlela v Kilmurry village ve vlastním pokoji v domku pro 6 studentů s kuchyní, obývákem a dvěma koupelnami. V jiných vesničkách je to uspořádáno různě, ale vždy máte svůj pokoj.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Snažila jsem se cestovat celé 4 měsíce co nejvíce to šlo. Řekla bych, že jsme se stihla podívat na všechna místa, kam jsem chtěla a procestovala jsem většinu Irska a část Severního Irska. Jezdila jsem autobusem či vlakem, což je komplikovanější, protože Irové jezdí zásadně autem a veřejná doprava není na vysoké úrovni. Pro pohodlné cestování je lepší půjčit si auto, ještě je však potřeba odvaha řídit vlevo.
Můj nejlepší zážitek je sólo trip, na který jsem vyrazila na konci Erasmu na sever Irska. Na těch několik dní svobody o samotě plných hikování a surfování v úchvatné přírodě jen tak nezapomenu.
Co nedoporučuji nevím, jen bych chtěla podotknout, že města vypadají všechna cca podobně a dávalo mi tak větší smysl jezdit spíše do přírody. Dublin je podle mě trošku přeceňovaný a není to zrovna vrchol krásy.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikovala jsem v angličtině, irský přízvuk však může být oříšek. Nikdy jsem ale neměla s jazykem zásadní problém. Doporučovala bych však vyjíždět s opravdu dobrou znalostí, potkala jsem několik Erasmus studentů, kteří neuměli dobře anglicky, a dělalo jim to komplikace.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
S Irskem to nebyla láska na první pohled, ale tak ne třetí už ano...a jaká! Pokud se vám Irsko líbí, určitě neváhejte. Univerzita je super.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Gumáky. Je to klišé, ale gumáky.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Se mám snažit více cestovat po Irsku už od začátku Erasmu. Pomáhá to na stesky a chmury.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Největší překvapení bylo, jak moc mě osobnostně Erasmus posunul. A taky jak moc jsem si tam vše nakonec zamilovala.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Pocity samoty a problémy s usínáním v cizím prostředí.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Limerick

Další zprávy z regionu Irsko

bottom of page